Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελείωσα ME trilogy και ψάχνω να ξεκινήσω κάτι καινούριο αλλά χωρίς να απέχει πολύ απο το ME (sci- fi, branching story, δυνατό σενάριο κλπ). Έχω σκεφτεί Deus Ex Human Revolution και Fallout 3 και αποκλείσει οποιοδήποτε Star Wars καθώς δεν έχω καμία σχέση με το franchise. Επίσης το pc μου δεν τρέχει το Andromeda όπως και κάποιον άλλο AA τίτλο απο '16 και μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα ME trilogy και ψάχνω να ξεκινήσω κάτι καινούριο αλλά χωρίς να απέχει πολύ απο το ME (sci- fi, branching story, δυνατό σενάριο κλπ). Έχω σκεφτεί Deus Ex Human Revolution και Fallout 3 και αποκλείσει οποιοδήποτε Star Wars καθώς δεν έχω καμία σχέση με το franchise. Επίσης το pc μου δεν τρέχει το Andromeda όπως και κάποιον άλλο AA τίτλο απο '16 και μετά.

Dead Space 1,2,3 Καλο gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πρόσφατα τερμάτισα τις δύο πρώτες σεζόν του the walking dead και ήθελα να ρωτήσω αν σε άλλα games της telltale η ιστορία πάει σύμφωνα με τις επιλογές σου και αν ναι σε ποια;

Τώρα έχω ξεκινήσει το back to the future, ντάξει καλό είναι αλλά καμία σχέση με τα ζόμπια και το story είναι fix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρόσφατα τερμάτισα τις δύο πρώτες σεζόν του the walking dead και ήθελα να ρωτήσω αν σε άλλα games της telltale η ιστορία πάει σύμφωνα με τις επιλογές σου και αν ναι σε ποια;

Τώρα έχω ξεκινήσει το back to the future, ντάξει καλό είναι αλλά καμία σχέση με τα ζόμπια και το story είναι fix.

Όλα τα episodic adventures της TellTale από τα Walking Dead Season 1 και μετά ακολουθούν αυτό το μοντέλο (εκτός και αν υπάρχει κάποια εξαίρεση που μου διαφεύγει γιατί δεν τα έχω παίξει όλα -- ούτε είμαι πολύ οπαδός αυτού του μοντέλου όπως τουλάχιστον το έχει υλοποιήσει η TellTale σε ό,τι έχω δει).

 

The Wolf Among Us

Tales from the Borderlands

Batman: The Telltale Series,

Minecraft: Story Mode - A Telltale Games Series,

Game of Thrones: The Telltale Series,

Marvel's Guardians of the Galaxy: The Telltale Series (που είναι το πιο πρόσφατο)

 

όλα τα παραπάνω έχουν επιλογές που επηρεάζουν λίγο έως... λίγο περισσότερο την εξέλιξη της ιστορίας, και μεταφέρονται στα επόμενο επεισόδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι περισσότερο linear στο ίδιο στύλ όμως, μπορείς να δοκιμάσεις επίσης τις τρεις season του Sam & Max που κυκλοφόρησε η Telltale πριν το πρώτο Walking Dead, με αρκετά ωραίο χιούμορ και παρόμοιo writing (στο πιο light εννοείται).

 

Για πιο branching, νομίζω το The Wolf Among Us έχει τις περισσότερες διαφοροποιήσεις στο story βάσει των επιλογών του παίκτη (αν και δεν έχω παίξει ακόμα το 3ο season του Walking Dead).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, με καλύψατε. Τον λύκο τον έχω έτσι κι αλλιώς στο Steam, οπότε θα το παίξω και μετά αναλόγως και την όρεξη θα κινηθώ σε άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδες μολις τελιωσα το Witcher 3 GOTY και ψαχνω κανα game να παιξω.... Είμαι αναμεσα σε AC Unity και το DEUS EX Mankind Divided. Τι να παρω? Τα βρηκα πολυ φθηνα και τα 2 και δεν ξερω... Έχετε μηπως καμια αλλη ιδεα για κανα game όπως τα παραπάνω;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μολις τελιωσα το Witcher 3 GOTY και ψαχνω κανα game να παιξω.... Είμαι αναμεσα σε AC Unity και το DEUS EX Mankind Divided. Τι να παρω? Τα βρηκα πολυ φθηνα και τα 2 και δεν ξερω... Έχετε μηπως καμια αλλη ιδεα για κανα game όπως τα παραπάνω;

 

Ευχαριστω

wolfentein - Metro Redux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρεται σε όλους σας !!!

Θέλω αν μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο/κάποια game/games που να είναι similar to Until Dawn/The Last of Us για pc ?

Έτυχε να τα δω από κοντά πριν από καιρό , και τώρα που τα θυμήθηκα , σκέφτηκα να ρωτήσω εσάς που γνωρίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται σε όλους σας !!!

Θέλω αν μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο/κάποια game/games που να είναι similar to Until Dawn/The Last of Us για pc ?

Έτυχε να τα δω από κοντά πριν από καιρό , και τώρα που τα θυμήθηκα , σκέφτηκα να ρωτήσω εσάς που γνωρίζετε.

 

Similar ως προς τι; Θεματολογία; Είδος; Gameplay; 

 

Ο λογός που ρωτάω είναι επειδή σαν συγκεκριμένους συνδυασμούς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι current-gen που να κυκλοφόρησε για PC... Μπορείς να βρεις παιχνίδια που μοιάζουν εν μέρει (π.χ. μπορώ να σκεφτώ ορισμένα slasher horror ή choose your own adventure ή cinematic adventure games αλλά συνδυασμό και των τριών μαζί α λα Until Dawn δεν νομίζω να έχω δει εδώ και πολύ καιρό στο PC, το ίδιο με το TLOU).

 

For what it's worth, και αν δεν σε πειράζει που είναι λίγο πιο παλιό, δες το Fahrenheit/Indigo Prophecy για κάτι σχετικά κοντά στο Until Dawn (αλλά με περισσότερο ατμόσφαιρα μυστηρίου παρά horror) ή  Alan Wake/I Am Alive για κάτι παρόμοιο με το The Last of Us.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που μοιάζει με TLOU είναι το Days Gone και δεν είναι για PC, επίσης το IP και όλα τα games της Quantic Dream για Until Dawn, αλλα κανένα δεν είναι pure horror παρόλα αυτά στα επόμενα που δεν βγήκαν για pc παίζεις με διαφορους chars, το Heavy Rain για παράδειγμα ή το Detroit που βγαίνει τώρα αλλα πάλι μονο για PS. Το μονο που μπορείς να δοκιμάσεις αλλα δεν έχει σχεδόν καμια σχέση παρα μονο το "interactive movie" element είναι τα games της Telltale. Από εκεί και πέρα υπάρχουν αρκετά fps horror games άμα θες αλλα απέχω έτη φωτός από ειδικός στο genre για να σου προτείνω κάποιο ;) ίσως το Alien Isolation.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...