Προς το περιεχόμενο

Nokia 9 PureView TA-1082 6GB/128GB 230€ @eglobalcentral


Blackyy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάναμε μια τρύπα στο νερό. Θα πρέπει να το επιστρέψω εκεί που μου ζητούσε και το e-global εξαρχής. Δυστυχώς καμία κάλυψη από paypal και τώρα μένει να βρω τρόπο να το επιστρέψω Κίνα αλλιώς bye-bye 235€. Θα δοκιμάσω την τύχη μου με το ταχυδρομείο μια από τις επόμενες ημέρες. Ούτε τα έξοδα επιστροφής δεν μου καλύπτουν. 

paypal.jpg

What should you do?

To receive the refund, you'll need to initiate the return shipment and upload the tracking information in the Resolution Center before 21 August 2020. We suggest you retain a copy of the shipping label to verify the address of the recipient. If needed, we may ask you to provide this document later.

The item has to be sent to the following shipping address:

eGlobaL Central

1/F, Roxy Industrial Centre, 58-66 Tai Lin Pai Rd, KWAI CHUNG, KOWLOON HK

The returned merchandise must be in the same condition as when you received it and you're responsible for any costs associated with the return. If you're shipping internationally, mark "Returned Cargo" on the outside of the package to avoid tax charges.

What happens next?

Once we've confirmed that eGlobaL Central  has received the item(s), we'll issue the refund and close this case.

It may take up to 5 days for this refund to be reflected on your account. If you paid using a credit or debit card, the money will be refunded to your card. Depending on your card issuer, it can take up to 30 days for the refund to appear on your card statement, depending on your card issuer's timeframes.

This case will be automatically closed if you don't respond by 21 August 2020.

Thank you for working with us.
Επεξ/σία από lionheart75
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Κάναμε μια τρύπα στο νερό. Θα πρέπει να το επιστρέψω εκεί που μου ζητούσε και το e-global εξαρχής. Δυστυχώς καμία κάλυψη από paypal και τώρα μένει να βρω τρόπο να το επιστρέψω Κίνα αλλιώς bye-bye 235€. Θα δοκιμάσω την τύχη μου με το ταχυδρομείο μια από τις επόμενες ημέρες. Ούτε τα έξοδα επιστροφής δεν μου καλύπτουν. 

paypal.jpg

What should you do?

To receive the refund, you'll need to initiate the return shipment and upload the tracking information in the Resolution Center before 21 August 2020. We suggest you retain a copy of the shipping label to verify the address of the recipient. If needed, we may ask you to provide this document later.

The item has to be sent to the following shipping address:

eGlobaL Central

1/F, Roxy Industrial Centre, 58-66 Tai Lin Pai Rd, KWAI CHUNG, KOWLOON HK

The returned merchandise must be in the same condition as when you received it and you're responsible for any costs associated with the return. If you're shipping internationally, mark "Returned Cargo" on the outside of the package to avoid tax charges.

What happens next?

Once we've confirmed that eGlobaL Central  has received the item(s), we'll issue the refund and close this case.

It may take up to 5 days for this refund to be reflected on your account. If you paid using a credit or debit card, the money will be refunded to your card. Depending on your card issuer, it can take up to 30 days for the refund to appear on your card statement, depending on your card issuer's timeframes.

This case will be automatically closed if you don't respond by 21 August 2020.

Thank you for working with us.

Δυστυχώς τα συνηθίζει αυτά τα περίεργα το PayPal, για λαπτοπ που είχε θέμα η μπαταρία μου ζητούσε να επιστρέψω το λαπτοπ  χωρίς τη μπαταρία! Και από τα 80 και που ήταν τα μεταφορικά κάλυπτε μόνο τα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Seldon68 είπε

lion στην αρχικη αγορα που εκανες το προιον θα σου ερχοταν απο κινα ή απο ευρωπη?

Τι ελεγε ο πωλητης?

Από Ευρώπη μου ήρθε το προϊόν, Αγγλία συγκεκριμένα. 

Με συνεχή email επέμενα να μου δώσουν διεύθυνση Αγγλίας να το επιστρέψω αλλά εις μάτην. Απαντούσαν τα ίδια και τα ίδια, επιστροφή Κίνα.

Γιαυτό έκανα escalate στο paypal αλλά τελικά έκανα μια τρύπα στο νερό.

Ουσιαστικά δικαιώνεται ο Κινέζος και εγώ θα πρέπει να το επιστρέψω στην Κίνα με δικά μου έξοδα προκειμένου να πάρω πίσω τα χρήματά μου.

Επειδή με μεταφορική που προσπάθησα αρχικά έφαγα πόρτα, θα δοκιμάσω πλέον με elta (που σημαίνει άδεια κάποιας ώρας από την δουλειά προκειμένου να το κάνω) και θα δούμε πως θα πάει.

Σκέφτομαι αν όλα πάνε καλά και στείλω μετά στην ειδική φόρμα την απόδειξη των μεταφορικών, θα μου κάνουν refund αυτών από το Paypal;

Δεν έχει τύχει να το δοκιμάσω ποτέ μιας και δεν έχω επιστρέψει ποτέ πράγμα πίσω. 

Δεν κρύβω ότι είμαι πολύ απογοητευμένος με την εξέλιξη. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, lionheart75 said:

Από Ευρώπη μου ήρθε το προϊόν, Αγγλία συγκεκριμένα. 

Με συνεχή email επέμενα να μου δώσουν διεύθυνση Αγγλίας να το επιστρέψω αλλά εις μάτην. Απαντούσαν τα ίδια και τα ίδια, επιστροφή Κίνα.

Γιαυτό έκανα escalate στο paypal αλλά τελικά έκανα μια τρύπα στο νερό.

Ουσιαστικά δικαιώνεται ο Κινέζος και εγώ θα πρέπει να το επιστρέψω στην Κίνα με δικά μου έξοδα προκειμένου να πάρω πίσω τα χρήματά μου.

Επειδή με μεταφορική που προσπάθησα αρχικά έφαγα πόρτα, θα δοκιμάσω πλέον με elta (που σημαίνει άδεια κάποιας ώρας από την δουλειά προκειμένου να το κάνω) και θα δούμε πως θα πάει.

Σκέφτομαι αν όλα πάνε καλά και στείλω μετά στην ειδική φόρμα την απόδειξη των μεταφορικών, θα μου κάνουν refund αυτών από το Paypal;

Δεν έχει τύχει να το δοκιμάσω ποτέ μιας και δεν έχω επιστρέψει ποτέ πράγμα πίσω. 

Δεν κρύβω ότι είμαι πολύ απογοητευμένος με την εξέλιξη. 

Κάνε screenshot απο την σελίδα του καταστήματος που λέει ότι πρέπει να σταλεί Αγγλία, στείλε και με συννημένο τα email που εξ' αρχής γράφει για αποστολή Κίνα και καμμία δυνατότητα σε Αγγλία, επικοινωνία με την τράπεζα σου, όπου τους αναφέρεις το θέμα και σε συμβουλεύουν και αυτοί. Είναι τελείως ηλίθιο να σταλεί Hong Kong. 

image.png.24218d3fb84182d6adcc90684c0b05fd.png

Edit: 

α. Στο βρήκα το screenshot 😛 

β. Επίσης, μπορείς πάντα να κάνει έφεση στην αρχική απόφαση και να εξετάσουν αναλυτικότερα το ζήτημα. Νομίζω ότι απλά δεν υπήρξαν αρκετά στοιχεία. Κάνε όσο πιο αναλυτική περιγραφή μπορείς, για ακόμα μια φορά, γράψε ότι είναι απαράδεκτο να έρχεται το κινητό απο αγγλία (με φωτογραφία απο το δέμα) και εσύ να πρέπει να το στείλεις Hong Kong, και επίσης ότι το κατάστημα έχει εκδικητική διάθεση λόγω ότι έκανε απεύθειας claim στο paypal και δεν έχει δείξει την παραμικρή ένδειξη συνεργασίας. 

Δεν ξέρω αν σε έχω βοηθήσει, αλλά σίγουρα κάνε μια βόλτα στην τράπεζα πρώτα. Έχουν πλέον ειδικά τμήματα που ασχολούνται με online αγορές. Το ebay έχει ολόκληρο τμήμα στους όρους για την εγγύηση που προσφέρει, που γράφει ότι οι τοπικές τράπεζες μπορούν να λύσουν ευκολότερα ένα τέτοιο ζήτημα. 

Επεξ/σία από Agmourk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΕΛΤΑ είναι η φθηνότερη λύση να το στείλεις. Το μακρινό 2015 είχα στείλει ένα lenovo στο τότε minideal. Είχα πληρώσει 25€ μεταφορικά το έφτιαξαν και επέστρεψε καινούργιο. Έκανε 2 μήνες να πάει και να έρθει αλλά τουλάχιστον δεν πέταξα τα 270€ που είχα δώσει τότε... Και όλα αυτά χωρίς PayPal από πίσω αν και είχα πληρώσει με αυτήν την μέθοδο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lion παρε τηλεφωνο στο paypal αν το κατεχεις το αγγλικο ,το προιον επιστρεφει απο εκει που ηρθε οχι οπου θελει ο πωλητης.

Ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι το να στελνεις δεμα στην κινα μπορει να γινει πολυ περιπλοκο (τα δικα τους τελωνεια ειναι πολυ αυστηρα) και μπορει να μπλεξεις σε μια κατασταση δυσκολη.

Η αποφαση του paypal ειναι "αυτοματη" και τα μαγαζια με χιλιαδες υποθεσεις σε αυτο ξερουν πως να το χειραγωγούν.

Αν δεν θελεις να παρεις τηλεφωνο ,στειλε τους μηνυμα για εφεση στην αποφαση.

Τονισε οτι επιθυμεις να το επιστρεψεις αλλα εντος ευρωπης ,οπως εντος ευρωπης το αγορασες.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 6 χρονια ειχα παραλαβει κινητο doa απο Κινα.Ο Κινεζος εκανε τον κινεζο και ανοιξα dispute στο paypal.Αποφαση ηταν η ιδια με σενα.Το εστειλα πισω πηρα refund και εχασα 15 ευρω μεταφορικα και εληξε το θεμα.Τωρα η διαφορα στα μεταφορικα για Αγγλια-Κινα ειναι 5 ευρω με βαση τον τιμοκαταλογο ελτα.

 

22,5 ευρω για Αγγλια και 27,5 ευρω για Κινα.  Θα χασεις 27,5 ευρω και τελειωσε το θεμα.

 

https://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

Επεξ/σία από gustom2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gustom2008 είπε

Πριν 6 χρονια ειχα παραλαβει κινητο doa απο Κινα.Ο Κινεζος εκανε τον κινεζο και ανοιξα dispute στο paypal.Αποφαση ηταν η ιδια με σενα.Το εστειλα πισω πηρα refund και εχασα 15 ευρω μεταφορικα και εληξε το θεμα.Τωρα η διαφορα στα μεταφορικα για Αγγλια-Κινα ειναι 5 ευρω με βαση τον τιμοκαταλογο ελτα.

22,5 ευρω για Αγγλια και 27,5 ευρω για Κινα.  Θα χασεις 27,5 ευρω και τελειωσε το θεμα.

https://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

για προιον doa πρεπει να του καλυψουν τα εξοδα αποστολης κανονικα, τωρα βεβαια με κινα δε ξερω τι παιζει. οπως και να χει μεγαλη μαλακια να χει 200+ ευρω "στον αερα" για μηνες. καλο θα ηταν να μιλησει με paypal στο τηλεφωνο μπας και καταλαβουν καλυτερα τι εχει παιχτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το έστελνα πίσω asap μπας και γίνει κάνα lockdown πάλι και τραβιέται για κάνα 6μηνο ο φίλος.

Επιπλέον το ότι πάει για refund πια είναι θετικό. Παραλαμβάνουν και ξεμπερδευει με το μαγαζάκι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Seldon68 είπε

lion παρε τηλεφωνο στο paypal αν το κατεχεις το αγγλικο ,το προιον επιστρεφει απο εκει που ηρθε οχι οπου θελει ο πωλητης.

Ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι το να στελνεις δεμα στην κινα μπορει να γινει πολυ περιπλοκο (τα δικα τους τελωνεια ειναι πολυ αυστηρα) και μπορει να μπλεξεις σε μια κατασταση δυσκολη.

Η αποφαση του paypal ειναι "αυτοματη" και τα μαγαζια με χιλιαδες υποθεσεις σε αυτο ξερουν πως να το χειραγωγούν.

Αν δεν θελεις να παρεις τηλεφωνο ,στειλε τους μηνυμα για εφεση στην αποφαση.

Τονισε οτι επιθυμεις να το επιστρεψεις αλλα εντος ευρωπης ,οπως εντος ευρωπης το αγορασες.

+1 

Πάρε τηλέφωνο @lionheart75 . Θα γίνουν όλα πιο εύκολα. Βάλε και έντονο δυσαρεστημένο ύφος. Αν δεν κατέχεις το αγγλικό καλά για να υποκριθεις τον τσατισμενο βάλε άλλον. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ανεβάσεις την απόδειξη από ΕΛΤΑ στο PayPal σαν return shipping refund. Καλύπτει μεχρι 30 ευρω. 

Ο κόπος και η ταλαιπωρία φυσικά αξίζουν περισσότερο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις και την πολύτιμη βοήθειά σας! :) 
Πήρα αύριο 2ωρη άδεια από την δουλειά και θα πάω στα ΕΛΤΑ. Έχω βαρεθεί πλέον να ασχοληθώ παραπάνω, ειλικρινα! Θα βγάλω φωτό το δέμα πριν και μετά καθώς και θα ζητήσω υπηρεσία ενημέρωσης παράδοσης για να ξέρω ποτέ παρέλαβαν οι μπαγλαμάδες και να μην κάνουν ξανά τον κινέζο. 
Μετά θα κάνω προσπάθεια στο PayPal μήπως πάρω τα χρήματα μου πίσω. Ποτέ ξανά eglobal από μένα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...