Προς το περιεχόμενο

Το Twitch ανέστειλε τον λογαριασμό του Donald Trump


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, albabis είπε

Δυστυχώς και τα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης,μπήκαν για τα καλά,μαζί με την τηλεόραση στον χώρο της άσκησης επιρροής στους ψηφοφόρους.Είμαι ο τελευταίος που συμφωνεί με τον Τράμπ,αλλά το να στερείς μία έκφραση,όσο και αν αυτή είναι ρητορική μίσους ή φασιστική ή οτιδήποτε άλλο,είναι μεγαλύτερος φασισμός και έλλειψη δημοκρατίας.

 

H ελευθερία μας σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του συνανθρώπου μας.

Όπως δεν υπάρχει απόλυτη ελευθερία στις πράξεις μας, το ίδιο ισχύει και πρέπει να ισχύει και με την έκφραση του λόγου.

Αν αυτό τυγχάνει εκμετάλλευσης ή κατάχρησης, είναι διαφορετικό θέμα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 415
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, albabis είπε

Δεν διαφωνώ,εγώ είμαι κατά της οποιαδήποτε λογοκρισίας.Λογοκρισία=φασισμός,για εμένα.Το ότι θα ακούω απόψεις μίσους οι επιθετικές δεν σημαίνει ότι θα τις ασπαστώ.Για εμένα π.χ ο αντιρατσιστικός νόμος είναι ότι πιο ρατσιστικό υπάρχει.Τι θα πει θα σου απαγορεύσω να πεις κάτι.Σιγά μου μου κόψουν και την σκέψη.Γενικά είμαι υπέρ της ελεύθερης έκφρασης.

Δηλ δεν παίζει, το να σε βρίζω, να λεω πράγματα ανυπόστατα για σένα, να σε συκοφαντώ,να σε εκθέτω χωρίς λόγο και αποδείξεις στους δικούς σου ανθρώπους και να είναι κακό;

Εαν εγώ σε αποκαλέσω ηλιθιο σε μια συνομιλία μας, θα κάνεις αναφορά στο insomnia για να το αφαιρέσει; ή θα θεωρήσεις οτι λέω την άποψη μου και θα την σεβαστείς;

Επειδή κάπου έχεις μπερδέψει τις έννοιες της Δημοκρατίας και του φασισμού, θα πρέπει να ξέρεις ότι στη Δημοκρατία δεν μπορείς να παραβιάσεις τις ελευθερίες και τα δικαιώματα του άλλου. Κατ επέκταση να λες εις βαρος του διαφορά πράγματα και να το θεωρείς ελευθερία λόγου.

Ψαξτο λίγο...

Υ. Γ Ο albabis επέλεξε να απαντήσει με χαμογελάκι... Πιθανόν του προκαλεί γέλιο η αλήθεια.

 

Επεξ/σία από nhzt
Συμπληρωματικά
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, vali είπε

;Σου αναγνωρίζεται το δικαίωμα να είσαι ρατσιστής αλλά σου απαγορεύεται να το λες στους άλλους. Τότε πως θα γνωρίζουμε ποιός είναι ρατσιστής και ποιός όχι; 

Και γιατί το "θάνατος στους Εβραίους" ή το "θάνατος στους μαύρους" είναι ρητορική μίσους, ενώ το" θάνατος στους φασίστες" δεν είναι; Γιατί το οι" Κινέζοι είναι μικροτσούτσουνοι" είναι ρατσιστικό ενώ το " οι μαύροι την έχουν μεγάλη" δεν είναι;

Και με ποιά λογική μπορεί μια πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης να λογοκρίνει τα γραφόμενα κάποιου επειδή μπορεί να επηρεάσει κάποιους αφελείς; Το πρόβλημα δεν είναι ότι επηρεάζονται οι αφελείς, αυτοί ακόμη και τον Αρτέμη Σώρρα πίστεψαν. 

Ας λέει ο καθένας ότι νομίζει, αν μπορεί με επιχειρήματα να στηρίξει τα λεγόμενα του καλώς, αν όχι ας του κάνει μήνυση όποιος θίγεται.

Εστω οτι ανέβαζα μια φωτο μου εδω,κι ημουν μαύρος,θα μπορούσες (εδώ στο ινσομνια)να με αποκαλείς «σκυλάραπα,πίθηκο,δούλο κλπ»;

Είναι αυτό ελευθερία έκφρασης;
Όλη μέρα,κάθε μέρα στα δικαστήρια θα τρέχαμε!

ΥΓ.Δεν θα σε έκοβε το insomnia;;

Επεξ/σία από mimits
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Πάλι τα ίδια; 

Καλά γίνονται απίστευτα πράγματα στην Αμερική. 

Ναι, ο πρόεδρος της αμερικής λογοκρίνεται όπως ο υπόλοιπος απλός κόσμος για ρητορική μίσους. Τι καλύτερο;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, albabis είπε

Για εμένα π.χ ο αντιρατσιστικός νόμος είναι ότι πιο ρατσιστικό υπάρχει.

F**k Logic.

Sorry, αλλά μόνο ρατσιστές τα λένε αυτά για να είναι καλυμμένοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η είδηση και η απόφαση για αναστολή λογαριασμού λόγο αυτού που έγραψε ως κάτι που θα μπορούσε και να συμβεί,είναι ψιλογελοία απο μόνη της,για ακόμη μια φορά δείχνει σκοπιμότητα,δυστυχώς όμως του ξεφεύγουν κάποιες τέτοιες χαζομάρες και δίνει δικαιώματα.

Περιμένετε λίγακι πάντος γιατί είναι πολύ πιθανών απο την 4η Ιουλίου (Εθνική Εορτή για τις ΗΠΑ) και τις επόμενες μέρες,να δούμε πολλά να αλλάζουν και θα ακούσουμε πολύ "περισσότερα" και πολύ σοβαρότερα πράγματα...για να δούμε τελικά θα "ξεσπαθώσει" ο Trump και θα εκθέσει το παγκόσμιο κατεστημένο και το βαθύ Κράτος και θα πει για αυτά την αλήθεια ? Η θα κάνει την Κότα και θα συνταχθεί όπως οι "προηγούμενοι"  με αυτό. 🤔

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, albabis είπε

Δυστυχώς και τα Μέσα κοινωνικής δικτύωσης,μπήκαν για τα καλά,μαζί με την τηλεόραση στον χώρο της άσκησης επιρροής στους ψηφοφόρους.Είμαι ο τελευταίος που συμφωνεί με τον Τράμπ,αλλά το να στερείς μία έκφραση,όσο και αν αυτή είναι ρητορική μίσους ή φασιστική ή οτιδήποτε άλλο,είναι μεγαλύτερος φασισμός και έλλειψη δημοκρατίας.

Φασισμός και δημοκρατία δεν πάνε μαζί.Ή το ένα έχεις ή το άλλο.Όταν κάνεις τα στραβά μάτια γιατί για αυτό μιλάς τότε έχεις αστυνομικούς να εκτελούν μαύρους πολίτες,ξυλοδαρμούς γκέι,σύνταξη νεοναζί κομμάτων,Άνθιμους κτλ.Για ποια στέρηση έκφρασης μιλάς;Είσαι σοβαρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν θα ψηφιζα τραμπ ακομα και να με πληρωνανε.

Αυτα που του κανουν ειναι στα ορια του γελοιου οσο και να προσπαθουμε να τα δικαιολογησουμε γιατι αυτην την φορα μας βολευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Η είδηση και η απόφαση αυτή για αναστολή λογαριασμού λόγο αυτού που είπε,είναι ψιλογελοία απο μόνη της και για ακόμη μια φορά δείχνει σκοπιμότητα,δυστυχώς όμως του ξεφεύγουν κάποιες τέτοιες χαζομάρες και έτσι δίνει. δικαιώματα.

Περιμένετε λίγακιγιατί είναι πολύ πιθανών μετά την 4η Ιουλίου (Εθνική Εορτή για τις ΗΠΑ) να δούμε πολλά να αλλάζουν και θα ακούσετε ακόμη "περισσότερα",για να δούμε τελικά θα "ξεσπαθώσει" ο Trump και θα εκθέσει το παγκόσμιο κατεστημένο και το βαθύ Κράτος και θα πει για αυτά την αλήθεια ? Η θα κάνει την Κότα και θα συνταχθεί όπως οι "προηγούμενοι"  με αυτό. 🤔

Όντως πιστεύεις ότι ο trump είναι "γροθιά" στο κατεστημένο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι τον πρόεδρο Bush junior που δε φημιζόταν για την εξυπνάδα του (...) και είχε αιματοκυλήσει τον κόσμο. Ήταν καλύτερος? Σκέφτομαι την Hilary που την είχαν ήδη εξώφυλλο στον τύπο, ως νέα πρόεδρο των ΗΠΑ λίγο πριν... βγουν τα τελικά αποτελέσματα. Θα ήταν καλύτερη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Το να αγαπάς όχι, το να μισείς όμως άλλους λόγω φυλής και να παρακινείς να το κάνουν και άλλοι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ και όσο ο πολιτισμός προχωρά θα γίνεται ΠΙΟ παράνομο. Το να γίνει πιο νόμιμο είναι πισωγύρισμα. Αν εσύ θεωρεί ότι το πισωγύρισμα είναι ελευθερία λόγου και όχι έλλειψη πολιτισμού τότε μιλάω με κάποιον που εκ πεποιθήσεως υποστηρίζει στην πραγματικότητα τον ρατσισμό και όχι την ελευθερία του λόγου.

Αγαπαω τον εαυτο μου κ αυτα που γεννηθηκα να κουβαλω. Αν αυτο ειναι δημοκρατια, τοτε ειμαι δημοκρατης. Αν αυτο ειναι κουμμουνισμος, ειμαι κουμμουνιστης. Αν αυτο ειναι βουδισμος, η ισλαμ, ειμαι βουδιστης, η ισλαμιστης. 

Αν εσυ θες να το ονομασεις χατζηκουρτινισμο, οκ, ειμαι χατζηκουρτινιστης. Αν μαζεψεις κ αλλους τεσσερις νοματεους κ το κανετε νομο να ειναι παρανομο να αγαπαω τον εαυτο μου κ οτι κουβαλαω, ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ !!!! Προτιμω να προδωσω το ψευτικο συστημα που θα φτιαξετε, απ το να προδωσω τον εαυτο μου, τα πιστευω μου κ την ομαδα που ανηκω (αυτην με τα ατομα που δεν ξεχναν ποιοι ειναι κ τι κουβαλαν).

Σου ελυσα τις αποριες φιλε μου? Αρνουμαι να μισησω τον εαυτο μου, η τα χαρακτηριστικα του, επειδη καποιοι π.χ. λευκοι μισησαν τους μαυρους. Δεν το εκανα εγω. Αρνουμαι να βαλω τον εαυτο μου χαμηλοτερα επειδη π.χ. καποιοι αντρες ποδοπατησαν καποιες γυναικες- δεν το εκανα εγω. Ουτε πολεμο εκανα εγω σε κανεναν για να δεχτω ξενους στο σπιτι μου, ουτε εκλεψα κανεναν για να χρειαζεται να πληρωσω κατι απο αυτα, ουτε στην εθνικοσοσιαλιστικη Γερμανια ψηφιζα, ωστε καποιος να με πει ναζιστη κ οτι κατι του χρωσταω γιατι καποτε καποιοι εκει σφαζαν, η καναν πολεμους, η ειχαν στρατοπεδα. Ουτε σκλαβους ειχα, ουτε χαρεμι, ουτε τιποτα απ αυτα. Γιατι λοιπον να βαζουμε νομους που θα βγαινω εγω (η οποιος αλλος σαν εμενα, που δεν εκανε τιποτα απο αυτα) "παρανομοι", επειδη καποιοι αλλοι καπου αλλου τα καναν?? Δεν φταιω εγω για ολα αυτα. 

Εισαι αρκετα νοημων για να καταλαβεις τι παιζει σημερα. Βλεπεις γυρω σου την υπερ-χρησιμοποιηση της λεξης "ρατσιστης". Οτι κ να πεις, για οποιο θεμα κ να μιλησεις, αν δεν συμφωνεις με την κορεκτιλα, εισαι ρατσιστης (που μπορει να μην εχεις καμια αρνητικη εντυπωση/αισθημα για καμια αλλη φυλη). Η εισαι ναζιστης (που μπορει να μην εχεις καμια ιστορικη γνωση του εθνικοσοσιαλισμου, η του τι πρεσβευει). Βασικα, κ ας μην λεγεται, ακολουθειται η ρητορικη μισους του Αντιφα, που λεει Αντι-φα=αντι-φασισμος ΑΡΑ αντι-αντιφα= φασισμος!! Η θα ειμαστε στο κοπαδι τους, η ειμαστε φασιστες !!! (σου αναφερω την συγκεκριμενη ομαδα μονο κ μονο γιατι αυτο που λενε ειναι 100% της ιδεολογιας που επικρατει γυρω μας, ασχετα αν την ακολουθουν πολλες ομαδες). Εγω μπορει να ειμαι φιλελευθερος καπιταλιστης, χριστιανοσοσιαλιστης, ταοιστης, ασχετος απολιτικ, η οτι αλλο θελω. Δεν εχει καμια σημασια. Η ακολουθω, η ειμαι εχθρος. 

Αν λοιπον μου το θετεις ετσι (μαυρο ασπρο κ τιποτα ενδιαμεσα), δεν χρειαζεται να μου εξηγεις την ιδεολογια σου. Ακομα κ αν πιστευουμε ακριβως το ιδιο, εμενα θα με βρεις απεναντι σου. Γιατι για μενα πανω απ ολα ειναι η ελευθερια του ανθρωπου να αποφασιζει για τον εαυτο του κ κανενας δεν μπορει να του πει τι ειναι πολιτισμος κ τι ειναι πισωγυρισμα. Αυτα που σημερα ειναι νομοι, αυριο θα ειναι παρανομιες. 

Ασχετα τι μας αρεσει κ τι οχι, τι ειναι σωστο στα χρονια μας κ τι δεν ειναι, τα παραδειγματα ειναι απειρα. Το να εισαι αριστερος ηταν παρανομο, η δεν ηταν? Τωρα εισαι in! Το να εχεις σκλαβους ηταν νομιμο κ κοινως αποδεκτο στο μεγαλυτερο μερος της ανθρωπινης ιστοριας, η δεν ηταν? Τωρα θεωρησε ρατσιστης κ πας φυλακη. Το να εισαι χριστιανος δεν ηταν σχεδον υποχρεωτικο κ νομιμο? Τωρα εισαι "ντεμοντε" κ θρησκοληπτος. Το να ψηφιζεις ηταν η δεν ηταν παρανομο επι ποινη θανατου? Τωρα ειναι επιβεβλημενο. Το να σφαζεις ζωα ηταν η δεν ηταν πολυ χρησιμο μεχρι πριν μερικες δεκαετιες σε ολον τον πλανητη? Τωρα ειναι η δεν ειναι "αποκρουστικο"?

Αρα φιλε μου, τι μενει? Να αγαπαμε αυτο που δεν μπορουμε να αλλαξουμε οσο ζουμε---> τον εαυτο μας κ οτι αυτος κουβαλαει (φυλη, πολιτισμο, οικογενεια κλπ). Αν η ιστορια μπορει να μας πει κατι σιγουρο αυτο ειναι οτι οι νομοι κ οι πολιτιστικες μοδες ερχονται κ παρερχονται. Αγαπα λοιπον το αιμα σου κ για τα υπολοιπα το συζηταμε (αν εσυ τωρα θες αυτο να το πεις καπως κ να το βγαλεις παρανομο, στον δικο μου κοσμο εχεις καθε δικαιωμα να εκφραστεις κ κανενας δεν θα σε κυνηγησει για αυτο).

Κ μην μου μιλας για μισος. Σου μιλαω για αγαπη. Οταν αγαπας τον εαυτο σου, αγαπας κ τον συνανθρωπο σου. Οταν χωριζεσαι σε ομαδουλες με ονοματακια "ρατσιστες", "ναζι", "προοδευτικοι", συντηρητικοι" κλπ μισεις τον συνανθρωπο σου, με συνεπεια να μισεις τον εαυτο σου, κ κατ επεκταση να γινεσαι αυτα που κατηγορεις (μια κ σιγουρα θα νομιζεις οτι αυτα που πιστευεις ειναι τα σωστοτερα κ η ομαδα σου ειναι τα "καλα" παιδια κ παει λεγοντας). Κοιτα ποσο ωραια τα λεει αυτος ο θαυμασιος ανθρωπος κ μην μασας αδερφε. 

https://www.youtube.com/watch?v=kOiQgleiRtU

  

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vali είπε

;Σου αναγνωρίζεται το δικαίωμα να είσαι ρατσιστής αλλά σου απαγορεύεται να το λες στους άλλους. Τότε πως θα γνωρίζουμε ποιός είναι ρατσιστής και ποιός όχι; 

Και γιατί το "θάνατος στους Εβραίους" ή το "θάνατος στους μαύρους" είναι ρητορική μίσους, ενώ το" θάνατος στους φασίστες" δεν είναι; Γιατί το οι" Κινέζοι είναι μικροτσούτσουνοι" είναι ρατσιστικό ενώ το " οι μαύροι την έχουν μεγάλη" δεν είναι;

Και με ποιά λογική μπορεί μια πλατφόρμα κοινωνικής δικτύωσης να λογοκρίνει τα γραφόμενα κάποιου επειδή μπορεί να επηρεάσει κάποιους αφελείς; Το πρόβλημα δεν είναι ότι επηρεάζονται οι αφελείς, αυτοί ακόμη και τον Αρτέμη Σώρρα πίστεψαν. 

Ας λέει ο καθένας ότι νομίζει, αν μπορεί με επιχειρήματα να στηρίξει τα λεγόμενα του καλώς, αν όχι ας του κάνει μήνυση όποιος θίγεται.

Επειδή δυσκολεύεσαι να κατανόησεις βασικές αρχές της ελευθερίας του ατόμου και της Δημοκρατίας, απάντησε στο παρακάτω :

Υπάρχει ένα social που έχει στους όρους χρήσης, την απαγόρευση ρητορικής μίσους, ρατσιστικων σχολίων κ.α. γιατί έτσι θέλει, έτσι γουστάρει, γιατί το θέλουν οι περισσότεροι,γιατί το λέει το Σύνταγμα. Οτι θέλεις διάλεξε.

Εσύ μπαίνεις, γράφεις, βρίζεις, μιλάς με ρητορική μίσους, μιλάς ρατσιστικά και κάποια στιγμή τρως μπλοκ....

Και ερχεσαι με όλη σου την αφέλεια και την ασχετοσύνη και φωνάζεις γιατί σε λιγοκρινουν οι φασίστες.

Και ακόμα χειρότερα οταν σου λένε, μα ηταν πολιτική του social να λογοκρίνει και να απαγορεύει τέτοιου είδους σχόλια και εσύ επέλεξες για να το χρησιμοποιήσεις, εσύ τους λες, με θρασος, ότι είναι φασιστες και οτι όποιον έθιξες μπορεί να σου κάνει μήνυση...

Για ξαναδεστο γιατί καλή η επανάσταση, αλλά να στηρίζεται στη λογική και όχι για να δείξω στους άλλους ότι εγώ είμαι προοδευτικός και όλα τα σφάζω και τα μαχαιρώνω...

Σ ακούω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...