Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Η σκέψη σου σωστή, αλλά με τι συνδυάζεται η αντλία; Σώματα/fan coil ή ενδοδαπέδια;

με σωματα που προυπηρχαν απο την χρηση κεντρικης θερμανσης με πετρελαιο δουλευει. 

32 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ό,τι σύστημα θέρμανσης και αν έχεις κατεβάζοντας τον θερμοστάτη κάνεις οικονομία.

Εμείς δεν θέλουμε πολλή ζέστη και πάντα ο θερμοστάστης είναι στο 20, ενώ την νύχτα και όταν λείπουμε στο 18 και αν λείψουμε μέρες στο 16.

Αυτό εφαρμόζουμε εδώ και δεκαετίες κάθε φορά που είχαμε αυτόνομη θέρμανση, είτε πετρέλαιο, είτε φυσικό αέριο, και τώρα που έχουμε αντλία θερμότητας.

δεν ξερω αν ειναι 100% σωστο αυτο (αν και δεν ειμαι ειδικος) εχω διαβασει αρκετα κ ειχα καταληξει στο συμπερασμα οτι η αντλια πρεπει να κανει οσο το δυνατον λιγοτερα start-stop μεσα στο 24ωρο κ αρα οσο γινεται η λειτουργια του κομπρεσσορα να μην σταματαει, αυτο δεν ισχυει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, ritualistic είπε

με σωματα που προυπηρχαν απο την χρηση κεντρικης θερμανσης με πετρελαιο δουλευει.

Προτείνω 21 βαθμούς ημέρας και 18 νύχτας, αλλά δεν θα δεις κάτι ριζικά διαφορετικό με μισό βαθμό πάνω/κάτω.

Τη νύχτα λόγω εξωτερικού ψύχους πέφτει και η απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά άναψε σβήσε την μέρα δεν προκαλούν πρόβλημα. Η υπερβολική υπερδιαστασιολογηση είναι το πρόβλημα που μπορεί να σου κάνει 2-3 άναψε σβήσε την ώρα χωρίς να πειράξεις το θερμοστάτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μερικά άναψε σβήσε την μέρα δεν προκαλούν πρόβλημα. Η υπερβολική υπερδιαστασιολογηση είναι το πρόβλημα που μπορεί να σου κάνει 2-3 άναψε σβήσε την ώρα χωρίς να πειράξεις το θερμοστάτη 

εχω τοσο καλα ρυθμισμενη την καμπυλη αντισταθμισης που η αντλια σβηνει κυριολεκτικα ελαχιστα μεσα στο 24ωρο

 

24 λεπτά πριν, Doubt είπε

Προτείνω 21 βαθμούς ημέρας και 18 νύχτας

αρα θεωρεις με αυτο το πλανο θα εχω καλυτερη εξοικονομηση σε σχεση με την σταθερη ολο το 24ωρο ?

για να φτασει μετα απο τους 18 στους 21 ζητουμενη δεν θα καιει πολυ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ritualistic είπε

αρα θεωρεις με αυτο το πλανο θα εχω καλυτερη εξοικονομηση σε σχεση με την σταθερη ολο το 24ωρο ?

για να φτασει μετα απο τους 18 στους 21 ζητουμενη δεν θα καιει πολυ ?

Αν υπάρχει μετρητής κατανάλωσης μπορείς να κάνεις τις δοκιμές σου και να δεις.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του πόσο εκτιμάτε τη θερμική σας άνεση σε βάρος της οικονομίας. Πόσο πληρώνετε την kWh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Αν υπάρχει μετρητής κατανάλωσης μπορείς να κάνεις τις δοκιμές σου και να δεις.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του πόσο εκτιμάτε τη θερμική σας άνεση σε βάρος της οικονομίας. Πόσο πληρώνετε την kWh?

0,17 την ημερησια - 0,13 τη νυχτερινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

έχω σπίτι αντλία θερμότητας 25kw. Θερμαίνει χώρους συνολικού εμβαδού 350τμ και ειναι στα ΒΠ. Θέρμανση χρειάζεται 6 μήνες το χρόνο και η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι είναι 22-23 βαθμούς σταθερά. Η συνολική κατανάλωση σε ρεύμα είναι 15.000kwh (η γενική + αντλία). Το βρίσκετε υπερβολικό; Πώς μπορεί να μειωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sta είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχω σπίτι αντλία θερμότητας 25kw. Θερμαίνει χώρους συνολικού εμβαδού 350τμ και ειναι στα ΒΠ. Θέρμανση χρειάζεται 6 μήνες το χρόνο και η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι είναι 22-23 βαθμούς σταθερά. Η συνολική κατανάλωση σε ρεύμα είναι 15.000kwh (η γενική + αντλία). Το βρίσκετε υπερβολικό; Πώς μπορεί να μειωθεί;

Μείωση ζητούμενης θερμοκρασίας, 21 ημέρα, 18 νύχτα.

Μήπως είναι με ενδοδαπέδια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sta είπε

Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια. Είμαι με ενδοδαπέδια ναι... Αλλάζει κάτι αυτό;

Δεν παίζει το 21-18 μέρα νύχτα, πρέπει να παραμένει σταθερή γιατί αργεί να ανεβάσει και να κατεβάσει αντίστοιχα.

Δοκιμάστε να κατεβάσετε τη ζητούμενη ως εκεί που αισθάνεστε άνετα. Για μένα ας πούμε οι 23 είναι υπερβολή.

Άλλοι πάλι, διαφωνούν.

cat-aj-morgan-ajmorganart-behold-kittens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δεν παίζει το 21-18 μέρα νύχτα, πρέπει να παραμένει σταθερή γιατί αργεί να ανεβάσει και να κατεβάσει αντίστοιχα.

Δοκιμάστε να κατεβάσετε τη ζητούμενη ως εκεί που αισθάνεστε άνετα. Για μένα ας πούμε οι 23 είναι υπερβολή.

Άλλοι πάλι, διαφωνούν.

cat-aj-morgan-ajmorganart-behold-kittens

Έχετε δίκιο Αλλά είναι ηλικιωμένοι μέσα. Αυτό που λέτε ως συμβουλη να δουλευει η αντλία ολη μέρα ισχύει ως συμβουλή και την ενδοδαπεδια ετσι; Η αλήθεια είναι ότι την αντλία την ακούω πολλές φορές να κόβει και μετα απο κάποια ώρα να ξαναξεκιναει. Πως επιτυγχάνεται να είναι συνέχεια ανοικτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sta είπε

Έχετε δίκιο Αλλά είναι ηλικιωμένοι μέσα. Αυτό που λέτε ως συμβουλη να δουλευει η αντλία ολη μέρα ισχύει ως συμβουλή και την ενδοδαπεδια ετσι; Η αλήθεια είναι ότι την αντλία την ακούω πολλές φορές να κόβει και μετα απο κάποια ώρα να ξαναξεκιναει. Πως επιτυγχάνεται να είναι συνέχεια ανοικτη;

Ανοιχτή ναι, να δουλεύει συνέχεια όχι. Φαντάζομαι inverter αντλία θα έχετε, αλλά κι αυτές δεν δουλεύουν συνέχεια, εξαρτάται από τη ζήτηση και τις απώλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...