Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα setback σε χαμηλες θερμοκρασιες πιο πολυ βασανο ειναι παρα οικονομια. Αν θες οικονομια κατεβασε τη θερμοκρασια οπως σου ειπα, αλλιως ξοδεψε λιγο χρονο να ρυθμισεις οσο καλυτερα μπορεις την αντισταθμιση κι ασε να κανει δουλεια.

Παντως ξαναλεω, 15,000Kwh all in για 350 τμ και καλη ζεστη δεν ειναι πολλα. Εχει σπιτια 100-150 τμ που ρουφανε 10,000kwh (1000 lt πετρελαιο) για πλακα καθε χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα γνώμες για σύνδεση αντλία θερμότητας με δοχείο αδρανείας με 2 κυκλωματα (2 κυκολοφορητές) για μείωση της κατανάλωσης ενέργειας.Έχω ακούσει ότι με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης μπορεί να πέσει η κατανάλωση εώς 50% λόγω ότι το inverter της αντλίας δουλεύει σε χαμηλές στροφές.(ρύθμιση λειτουργίας αντλίας:θερμοκρασία νερού)ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Teoczt είπε

Θα ήθελα γνώμες για σύνδεση αντλία θερμότητας με δοχείο αδρανείας με 2 κυκλωματα (2 κυκολοφορητές) για μείωση της κατανάλωσης ενέργειας.Έχω ακούσει ότι με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης μπορεί να πέσει η κατανάλωση εώς 50% λόγω ότι το inverter της αντλίας δουλεύει σε χαμηλές στροφές.(ρύθμιση λειτουργίας αντλίας:θερμοκρασία νερού)ευχαριστώ.

Το ακριβώς αντίθετο αν εννοείς για δοχείο αδράνειας σαν buffer.

Γιατί η αντλία αντί να κοιτάζει να ζεστάνει το σπίτι, θα κοιτάζει να ζεστάνει το buffer.

Αν εννοείς υδραυλικό διαχωριστή, είναι άλλοι οι λόγοι που μπαίνει και όχι για μέγιστη εξοικονόμηση. 

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις. 

Αντλια θερμοτητας για ΖΝΧ λειτουργει καλα? Αυτη τη στιγμη εχω αεριο και θα παω σε ενα σπιτι που εχει αντλια με ΖΝΧ. Με το αεριο, το ζεστο νερο ζεσταινει μεσα σε ~10 δευτερολεπτα και το Φ.Α. που χρησιμοποιει ειναι ελαχιστο. Οσο αναφορα το χρονο καυσης του νερου και το κοστος απο την αντλια, ειναι κοντα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το ακριβώς αντίθετο αν εννοείς για δοχείο αδράνειας σαν buffer.

Γιατί η αντλία αντί να κοιτάζει να ζεστάνει το σπίτι, θα κοιτάζει να ζεστάνει το buffer.

Αν εννοείς υδραυλικό διαχωριστή, είναι άλλοι οι λόγοι που μπαίνει και όχι για μέγιστη εξοικονόμηση. 

υπαρχει μια σχολη που λεει που λεει βαλε μικρο buffer να δουλευει ως υδραυλικος διαχωριστης, και κανει καποια σχετικη οικονομια γιατι διατηρει σταθερες ροες στην την αντλια (δεν εχεις ζωνες να ανοιγοκλεινουν)

6 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις. 

Αντλια θερμοτητας για ΖΝΧ λειτουργει καλα? Αυτη τη στιγμη εχω αεριο και θα παω σε ενα σπιτι που εχει αντλια με ΖΝΧ. Με το αεριο, το ζεστο νερο ζεσταινει μεσα σε ~10 δευτερολεπτα και το Φ.Α. που χρησιμοποιει ειναι ελαχιστο. Οσο αναφορα το χρονο καυσης του νερου και το κοστος απο την αντλια, ειναι κοντα? 

καμια σχεση, η χρηση ΦΑ που περιγραφεις ειναι ταχυθερμαντηρας στην ουσια. ΖΝΧ on demand. Η αντλια ζεσταινει νερο σε θερμοδοχειο, και για να λεμε την αληθεια αργει περισσοτερο απο απλο θερμοσιφωνα με αντισταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις. 

Αντλια θερμοτητας για ΖΝΧ λειτουργει καλα? Αυτη τη στιγμη εχω αεριο και θα παω σε ενα σπιτι που εχει αντλια με ΖΝΧ. Με το αεριο, το ζεστο νερο ζεσταινει μεσα σε ~10 δευτερολεπτα και το Φ.Α. που χρησιμοποιει ειναι ελαχιστο. Οσο αναφορα το χρονο καυσης του νερου και το κοστος απο την αντλια, ειναι κοντα? 

Άλλη φιλοσοφία. Στο φυσικό αέριο το νερό θερμαίνεται από το λέβητα σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες, γι'αυτό και γίνεται εντός δευτερολέπτων. Στην αντλία γυρίζει η ηλεκτροβανα και κόβει τα ζεστά από το κύκλωμα θέρμανσης γυρνώντας τα στο δοχείο ΖΝΧ. Ε ανάλογα τώρα αν είναι υψηλών η χαμηλών θερμοκρασιών και τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένη η αντλία στο ΖΝΧ αλλά και πόσο μεγάλο είναι το δοχείο και τι θερμοκρασία έχει, θα ζεστάνει αργότερα η γρηγορότερα όχι πάντως σε δευτερόλεπτα.

Ωστόσο η παραγωγή ΖΝΧ συνήθως στις αντλίες δεν είναι on demand, αλλά μπαίνει κάποιο πρόγραμμα βάσει των αναγκών και η αντλία όταν δεν έχει θερμικές ανάγκες το σπίτι, γυρνάει για να παράγει ΖΝΧ. Οπότε έχεις έτοιμο το νερό σου όταν το χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

καμια σχεση, η χρηση ΦΑ που περιγραφεις ειναι ταχυθερμαντηρας στην ουσια. ΖΝΧ on demand. Η αντλια ζεσταινει νερο σε θερμοδοχειο, και για να λεμε την αληθεια αργει περισσοτερο απο απλο θερμοσιφωνα με αντισταση.

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Ωστόσο η παραγωγή ΖΝΧ συνήθως στις αντλίες δεν είναι on demand, αλλά μπαίνει κάποιο πρόγραμμα βάσει των αναγκών και η αντλία όταν δεν έχει θερμικές ανάγκες το σπίτι, γυρνάει για να παράγει ΖΝΧ. Οπότε έχεις έτοιμο το νερό σου όταν το χρειάζεσαι.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Αρα για να καταλαβω πως χρησιμοποιειται, το ΖΝΧ δεν λειτουργει καθολου on demand? Εστω και με την καθυστερηση π.χ. ενος λεπτου. Δεν ειναι π.χ. για αναγκες μπανιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι, η αντλια δεν εχει τη δυνατοτητα στιγμιαιας υψηλης θερμικης ενεργειας που εχει η καυση αεριου η πετρελαιου. Το ΖΝΧ λειτουργει οπως πχ ο ηλιακος, η ο θερμοσιφωνας στο παταρι. Η αντλια το θερμαινει, το νερο αποθηκευεται και ειναι ετοιμο ζεστο οταν θες να το χρησιμοποιησεις. Οπως σου ειπε ο @mechpanos αυτο συνηθως γινεται με προγραμματισμο ΠΧ θελω ΖΝΧ 7-9 το πρωι και 6-8 το βραδυ, η αντλια εκεινες τις ωρες δινει προτεραιοτητα στο να κραταει το νερο χρησης στους βαθμους που εχουν οριστει, οταν το ΖΝΧ ειναι στις σωστες θερμοκρασιες η αντλια επιστρεφει σε λειτουργια θερμανσης χωρου

 

Επεξ/σία από fredd0
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

υπαρχει μια σχολη που λεει που λεει βαλε μικρο buffer να δουλευει ως υδραυλικος διαχωριστης, και κανει καποια σχετικη οικονομια γιατι διατηρει σταθερες ροες στην την αντλια (δεν εχεις ζωνες να ανοιγοκλεινουν)

Η αίσθηση μου είναι ότι είναι περισσότερα τα υδραυλικά ωφέλη, παρά τα ενεργειακά σε αυτό το σύστημα. Πάντως εγώ στο δικό μου σπίτι κατόπιν συνεννόησης με τον προμηθευτή μου και κατόπιν επιλογής να μην βάλω σε κανένα fan coil 2οδες /3οδες, δεν εγκατέστησα buffer, ο κυκλοφορητής της αντλίας είναι γαϊδούρι και δίνει τις απαραίτητες παροχές, είναι και ινβέρτερ οπότε κόβει αν χρειαστεί, και την ελάχιστη απαραίτητη ποσότητα νερού στο κύκλωμα (όταν γυρίσει στο ΖΝΧ) την επιτυγχάνουμε με τα μέτρα της σωλήνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Οπως σου ειπε ο @mechpanos αυτο συνηθως γινεται με προγραμματισμο ΠΧ θελω ΖΝΧ 7-9 το πρωι και 6-8 το βραδυ, η αντλια εκεινες τις ωρες δινει προτεραιοτητα στο να κραταει το νερο χρησης στους βαθμους που εχουν οριστει, οταν το ΖΝΧ ειναι στις σωστες θερμοκρασιες η αντλια επιστρεφει σε λειτουργια θερμανσης χωρου

Το buffer απ' οτι καταλαβα ειναι σαν μια mini δεξαμενη που κραταει ζεστο νερο για αυτο το λογο.
Φανταζομαι σε συγχρονα συστηματα ολα αυτα συνδιαζονται και με τον ηλιακο ωστε να τραβαει νερο πρωτα απο εκει και μετα απο το buffer. Αλλα νομιζω καταλαβα πως λειτουργει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Το buffer απ' οτι καταλαβα ειναι σαν μια mini δεξαμενη που κραταει ζεστο νερο για αυτο το λογο.
Φανταζομαι σε συγχρονα συστηματα ολα αυτα συνδιαζονται και με τον ηλιακο ωστε να τραβαει νερο πρωτα απο εκει και μετα απο το buffer. Αλλα νομιζω καταλαβα πως λειτουργει.

Ακριβώς!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Η αίσθηση μου είναι ότι είναι περισσότερα τα υδραυλικά ωφέλη, παρά τα ενεργειακά σε αυτό το σύστημα. Πάντως εγώ στο δικό μου σπίτι κατόπιν συνεννόησης με τον προμηθευτή μου και κατόπιν επιλογής να μην βάλω σε κανένα fan coil 2οδες /3οδες, δεν εγκατέστησα buffer, ο κυκλοφορητής της αντλίας είναι γαϊδούρι και δίνει τις απαραίτητες παροχές, είναι και ινβέρτερ οπότε κόβει αν χρειαστεί, και την ελάχιστη απαραίτητη ποσότητα νερού στο κύκλωμα (όταν γυρίσει στο ΖΝΧ) την επιτυγχάνουμε με τα μέτρα της σωλήνωσης.

εγω με 2 αντλιες, καμια 15ρια ζωνες ενδοδαπεδιας και εναλλακτη για πισινα εχω Μη φανταστεις κανα γαιδουρι τυπου buffer ξυλολεβητα, 200λτ ... θεμα εγκαταστασης ειναι, το δικο μου συστημα δε δουλευε με τπτ χωρις buffer, και θεωρητικα εχει μια σχετικη οικονομια αλλα τιποτα συγκλονιστικο. Ενα απλο συστημα αντλια - 10 φανκοιλ/σωματα και ενα boiler δε πολυχρειαζεται buffer

Μόλις τώρα, chrisgav είπε

Το buffer απ' οτι καταλαβα ειναι σαν μια mini δεξαμενη που κραταει ζεστο νερο για αυτο το λογο.
Φανταζομαι σε συγχρονα συστηματα ολα αυτα συνδιαζονται και με τον ηλιακο ωστε να τραβαει νερο πρωτα απο εκει και μετα απο το buffer. Αλλα νομιζω καταλαβα πως λειτουργει.

σωστα, το buffer ειναι μια δεξαμενη νερου, η βασικη χρηση του στις αντλιες ειναι να "χωρισει" το κυκλωμα θερμανσης σε 2 κυκλωματα. Ενα με σταθερη ροη (απο την αντλια στο buffer και πισω) και ενα με μεταβαλλομενη ροη (απο το buffer στα θερμαντικα στοιχεια του χωρου σου και πισω)

Τα ηλιακα συνηθως εχουν να κανουν με το ΖΝΧ, και ναι μπορεις να συδυασεις σε ενα boiler ηλιακη θερμανση και θερμανση ΖΝΧ απο την αντλια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2020 στις 12:09 ΠΜ, Stergios Kot είπε

Η διαφορά θερμοκρασίας προσαγωγή με επιστροφή θα πρέπει αν έχεις σώματα να είναι 10 βαθμούς, αν έχεις φαν κοιλ 7 βαθμούς και αν έχεις ενδοδαπέδια 5 βαθμούς. Στις καλές αντλίες από τον κοντρόλερ ρυθμίζεις το Δt και ο κυκλοφορητής προσαρμόζεται ανάλογα.

H αντλία είναι ρυθμισμένη με Δt 5, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις γιατί πρέπει να είναι 10, όταν αν έχεις σώματα? thanks in advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι οι 5 βαθμοι ΔΤ ... οπως ειπα και πιο πανω, η αντλια χρειαζεται μεγαλυτερες ροες και μικροτερο ΔΤ για να αποδωσει σωστα/οικονομικα

10 βαθμοι ειναι για λεβητες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το αναφέρω και εδώ για όποιον το σκέφτεται για αντλία θερμότητας ,

έχει η ΔΕΗ μια υπηρεσία

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

και δίνει 500€ "δώρο" επιστροφή σε λογαριασμούς της

τώρα αν αξίζει η όχι το κρίνετε μόνοι σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...