Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, yiannakas είπε

έχω μια HITACHI αντλία θερμότητας συνδεδεμένη με τα σώματα καλοριφερ. Δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε απο την θέρμανση, ούτε απο την κατανάλωση. Μου είπαν ότι για να δουλέψει οικονομικά πρέπει να σεταριστεί σωστά το μηχάνημα, αλλά η αντιπροσωπία δεν έδειξε ενδιαφέρον να το κάνει.

Τι μπορώ να κάνω, μήπως να την αλλάξω σε ατομικό λέβητα πετρελαίου;

ευχαριστώ

Όταν έβαλες την αντλία, πώς την επέλεξες; Έγινε κάποια έστω υποτυπώδης μελέτη; Γιατί αν επιλέχθηκε στα κουτουρού χωρίς να καλύπτει και κουμπώνει συνέχεια αντιστάσεις για να θερμάνει, ναι είναι πολύ πιθανό να μην μένεις ευχαριστημένος ούτε από την θέρμανση, ούτε και από την οικονομία!!! Σε αυτή την περίπτωση ίσως είχε κάποιο νόημα να κουμπώσει κάνεις και λέβητα σε συνδυασμό με την αντλία, ώστε να κουμπώνει η αντλία τον λέβητα αντί για τις αντιστάσεις όταν είναι ανάγκη. Αλλά με τις τιμές του αερίου και το τι θα γίνει αυτό το χειμώνα , κανείς δεν μπορεί να πει...ούτε και με το ρεύμα, βέβαια!!! 

Οπότε, ναι, πρώτα ρύθμιση από έναν έμπειρο και μετά περαιτέρω ψάξιμο για το τι μπορεί να γίνει τεχνικά και οικονομικά. Και έλεγχος και της εγκατάστασης, έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε έναν γνωστό έβαλαν αντλία θερμότητας στα πλαίσια του εξοικονομώ 2020. Ο μηχανικός έκανε πρόταση για αντλία 14KW που θα χρησιμοποιείται μόνο για θέρμανση. Το σπίτι είναι 145 τμ και βρίσκεται στο Αιγάλεω (πάνω και κάτω έχει όροφο). Από όσο έχω καταλάβει δεν πρέπει να έγινε αυτοψία και τα KW της αντλίας υπολογίστηκαν πρόχειρα (μάλλον 1KW ανά 10τμ) Μαζί με την αντλία μπήκαν καινούργια κουφώματα και θερμοπρόσοψη.

Η αντλία που μπήκε είναι η Ariston Nimbus Pocket 90 M T Net (βάσει της πρότασης από τον μηχανικό για αντλία 14KW).

Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά της αντλίας βλέπω ότι η αντλία είναι Prated = 9,39KW (AVERAGE) και Prated = 6,26KW WARMER

https://www.ariston.com/cms/s3Downloader/?sku=nimbus_pocket_m_net&locale=el-gr&file=Nimbus M Net Product Fiche %26 Energy Labels.pdf (σελίδα 14).

Σε αυτή τη σελίδα https://alphaclima.gr/store/product/ariston-nimbus-pocket-90-m-t-net την αναφέρει σαν αντλία 14KW.

Τελικά τι ισχύει γιατί έχω μπερδευτεί... Η αντλία αυτή είναι οκ για αυτά τα τετραγωνικά? Είναι τελικά 14KW?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ATmega είπε

Σε έναν γνωστό έβαλαν αντλία θερμότητας στα πλαίσια του εξοικονομώ 2020. Ο μηχανικός έκανε πρόταση για αντλία 14KW που θα χρησιμοποιείται μόνο για θέρμανση. Το σπίτι είναι 145 τμ και βρίσκεται στο Αιγάλεω (πάνω και κάτω έχει όροφο). Από όσο έχω καταλάβει δεν πρέπει να έγινε αυτοψία και τα KW της αντλίας υπολογίστηκαν πρόχειρα (μάλλον 1KW ανά 10τμ) Μαζί με την αντλία μπήκαν καινούργια κουφώματα και θερμοπρόσοψη.

Η αντλία που μπήκε είναι η Ariston Nimbus Pocket 90 M T Net (βάσει της πρότασης από τον μηχανικό για αντλία 14KW).

Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά της αντλίας βλέπω ότι η αντλία είναι Prated = 9,39KW (AVERAGE) και Prated = 6,26KW WARMER

https://www.ariston.com/cms/s3Downloader/?sku=nimbus_pocket_m_net&locale=el-gr&file=Nimbus M Net Product Fiche %26 Energy Labels.pdf (σελίδα 14).

Σε αυτή τη σελίδα https://alphaclima.gr/store/product/ariston-nimbus-pocket-90-m-t-net την αναφέρει σαν αντλία 14KW.

Τελικά τι ισχύει γιατί έχω μπερδευτεί... Η αντλία αυτή είναι οκ για αυτά τα τετραγωνικά? Είναι τελικά 14KW?

Ευχαριστώ.

Τα έχουμε πει περί επιλογής αντλιών. Τέλος πάντων η συγκεκριμένη είναι 14kw όπως είναι όλες, δηλαδή ονομαστική ισχύς στους 7ο θερμοκρασία περιβάλλοντος και προσαγωγή 35, επιστροφή 30. Στους 2 με προσαγωγή 45 επιστροφή 40 είναι 6.25, ενώ στους -7 είναι 8.60 . Αν τα 14kw έχουν υπολογιστεί από μελέτη απωλειών συμπεριλαμβανομένης της θερμοπρόσοψης, είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Αν έχουν υπολογιστεί έτσι όπως λες, είμαι πιο αισιόδοξος και ας ελπίσουμε η μόνωση να κάνει τη δουλειά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, για να μην ανοιγω νεο θεμα, ειπα να γραψω εδω.

Σε νεα πολυκατοικια κεντρο/νοτια Αθηνας, υπαρχει η επιλογη για εγκατασταση αντλιας θερμοτητας ή φυσικου αεριου (αυτονομια και στα 2). Αναλογως τι θα εγκατασταθει, θα κοιταξω μηπως κανω προσθηκες (π.χ. fancoil με την αντλια για θερμανση & ψυξη), σπιτι 94 τ.μ..

Γνωριζω τι γινεται και με το Φ.Α. και με το ρευμα, οποτε και στις 2 περιπτωσεις θα υπαρχουν θεματα κοστους. Το μονο (ισως) θετικο ειναι οτι το σπιτι θα ειναι ετοιμο του χρονου τον Οκτωβριο, οποτε ειτε το Φ.Α. ειτε το ρευμα να εχει πεσει ελαφρως. 

Αν ησασταν στην ιδια θεση, τι θα επιλεγατε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Γεια σας παιδια, για να μην ανοιγω νεο θεμα, ειπα να γραψω εδω.

Σε νεα πολυκατοικια κεντρο/νοτια Αθηνας, υπαρχει η επιλογη για εγκατασταση αντλιας θερμοτητας ή φυσικου αεριου (αυτονομια και στα 2). Αναλογως τι θα εγκατασταθει, θα κοιταξω μηπως κανω προσθηκες (π.χ. fancoil με την αντλια για θερμανση & ψυξη), σπιτι 94 τ.μ..

Γνωριζω τι γινεται και με το Φ.Α. και με το ρευμα, οποτε και στις 2 περιπτωσεις θα υπαρχουν θεματα κοστους. Το μονο (ισως) θετικο ειναι οτι το σπιτι θα ειναι ετοιμο του χρονου τον Οκτωβριο, οποτε ειτε το Φ.Α. ειτε το ρευμα να εχει πεσει ελαφρως. 

Αν ησασταν στην ιδια θεση, τι θα επιλεγατε? 

Αντλία με το εξής σκεπτικό..φυσικό αέριο δεν μπορείς να παράξεις. Ρεύμα μπορείς να παράξεις και μόνος σου (είτε με Φ/Β στην ταράτσα, είτε με εγγραφή σε Ε.Κοιν. και virtual net.metering)... όπου και να μην το κάνεις, το ρεύμα πιστεύω θα είναι πάντα πιο φτηνό από το αέριο και με α.θ. με καλό β.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisgav είπε

Γεια σας παιδια, για να μην ανοιγω νεο θεμα, ειπα να γραψω εδω.

Σε νεα πολυκατοικια κεντρο/νοτια Αθηνας, υπαρχει η επιλογη για εγκατασταση αντλιας θερμοτητας ή φυσικου αεριου (αυτονομια και στα 2). Αναλογως τι θα εγκατασταθει, θα κοιταξω μηπως κανω προσθηκες (π.χ. fancoil με την αντλια για θερμανση & ψυξη), σπιτι 94 τ.μ..

Γνωριζω τι γινεται και με το Φ.Α. και με το ρευμα, οποτε και στις 2 περιπτωσεις θα υπαρχουν θεματα κοστους. Το μονο (ισως) θετικο ειναι οτι το σπιτι θα ειναι ετοιμο του χρονου τον Οκτωβριο, οποτε ειτε το Φ.Α. ειτε το ρευμα να εχει πεσει ελαφρως. 

Αν ησασταν στην ιδια θεση, τι θα επιλεγατε? 

Πλέον οι νέες κατοικίες γίνονται με αντλία θερμότητας για ψύξη και θέρμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2022 στις 3:27 ΜΜ, fredd0 είπε

το ειπα και το ξαναλεω. Αυτα τα πραγματα θελουν μηχανολογο να κανει μελετη θερμανσης. Να δει τι σωματα εχεις, να δει τις απωλειες σου, να δει τι μπορει να αλλαχτει για να καλυφθουν οι απωλειες σου οσο το δυνατον πιο οικονομικα. Μεχρι και οι διατομες στις σωληνωσεις σου παιζουν ρολο. Κατι γελοιοτητες εργολαβικες με φ15 τουμποραμα να ταιζει 3 σωματα, με ΑΘ, δε θα ζεσταθεις.

Και προφανως αν εχεις τεραστιες απωλειες να σου πει αντλια δε κανει για σενα. Λυσεις βαλε αυτη στο περιπου, στις αντλιες θερμοτητας, οδηγουν σε πεταμενα λεφτα. Η λογικη ποσο ζεστα ειναι τα σωματα στις αντλιες ειναι λαθος. Οικονομια θα κανεις θερμαινοντας τον χωρο με οσο το δυνατον χαμηλοτερες θερμοκρασιες, ειτε εχεις ΑΘ, ειτε λεβητα φα/πετρελαιου κοκ.

Και το ξαναλεω, η αντλια ειναι τελειως αλλη φιλοσοφια θερμανσης. Την ανοιγεις το φθινοπωρο, οριζεις θερμοκρασια ανεσης και μια χαμηλοτερη το βραδυ και την ξεχνας μεχρι το Μαιο. Δεν ειναι θερμανση ανοιξε μιση ωρα, κλεισε, ξανανοιξε στις 8  ξανακλεισε στις 9 κοκ. Η θερμανση πλεον εχει παει στη λογικη "φορτιζω" τα δομικα υλικα μου με οσο θερμικη μπορω, περιοριζω τις απωλειες και απλα συντηρω τηε θερμοκρασια, αναπληρωνω δηλαδη τις απωλειες. Η λογικη ΠΑΣΟΚ ανοιξε το καλοριφερ στους 90 βαθμους νερο να μπουμπουνιζουν τα σωματα πεθανε οταν το πετρελαιο επαψε να κανει 200 ευρω το χιλιολιτρο.

Το σπίτι είναι 125 τετραγωνικά. Έχει μια υποτυπώδη μόνωση εργολαβική. Ήρθε ο μηχανικός. Φάνηκε γνώστης. Είδε τα σώματα ήταν αρκετά μεγάλα. Μας πρότεινε δυο. Θα ήθελα να γίνεται να μου πεις την άποψη σου. 
1. hitachi yutaki s rwm-6.0ne 16kw

2. mitsubishi zubadan pud-shwm140yaa 14kw 

 

Η πρώτη βγαίνει μου είπε 7.500 η δεύτερη στα 8500. Η πρώτη ξέρει να την χειρίζεται για την δεύτερη θέλει ραντεβού και να ανοίξει το manual καθώς είναι δύσκολη στις εντολές. Η πρώτη παράδοση σε 40-60 ημέρες ενώ η δεύτερη παράδοση σε 15. Μπορείς να μου πεις λίγο την άποψη σου; Σε ευχαριστώ πραγματικά πολύ.

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Το σπίτι είναι 125 τετραγωνικά. Έχει μια υποτυπώδη μόνωση εργολαβική. Ήρθε ο μηχανικός. Φάνηκε γνώστης. Είδε τα σώματα ήταν αρκετά μεγάλα. Μας πρότεινε δυο. Θα ήθελα να γίνεται να μου πεις την άποψη σου. 
1. hitachi yutaki s rwm-6.0ne 16kw

2. mitsubishi zubadan pud-shwm140yaa 14kw 

 

Η πρώτη βγαίνει μου είπε 7.500 η δεύτερη στα 8500. Η πρώτη ξέρει να την χειρίζεται για την δεύτερη θέλει ραντεβού και να ανοίξει το manual καθώς είναι δύσκολη στις εντολές. Η πρώτη παράδοση σε 40-60 ημέρες ενώ η δεύτερη παράδοση σε 15. Μπορείς να μου πεις λίγο την άποψη σου; Σε ευχαριστώ πραγματικά πολύ.

Βάλε cop seer και καμπύλες απόδοσης και από τις 2, να σου πούμε!!! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Βάλε cop seer και καμπύλες απόδοσης και από τις 2, να σου πούμε!!! 

Σκέφτηκα να πάμε μάλλον προς zubadan επειδή εδώ Πεύκα κάνει παρατεταμένα κρύο -6 -8 -9. Λάθος σκέψη; Σε ευχαριστώ πολύ. 

E02275B4-1FB4-4AC8-AA77-DCEF5903A321.png

12909D4B-864C-4E51-B97F-05B4FAAC47C2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Το σπίτι είναι 125 τετραγωνικά. Έχει μια υποτυπώδη μόνωση εργολαβική. Ήρθε ο μηχανικός. Φάνηκε γνώστης. Είδε τα σώματα ήταν αρκετά μεγάλα. Μας πρότεινε δυο. Θα ήθελα να γίνεται να μου πεις την άποψη σου. 
1. hitachi yutaki s rwm-6.0ne 16kw

2. mitsubishi zubadan pud-shwm140yaa 14kw 

 

Η πρώτη βγαίνει μου είπε 7.500 η δεύτερη στα 8500. Η πρώτη ξέρει να την χειρίζεται για την δεύτερη θέλει ραντεβού και να ανοίξει το manual καθώς είναι δύσκολη στις εντολές. Η πρώτη παράδοση σε 40-60 ημέρες ενώ η δεύτερη παράδοση σε 15. Μπορείς να μου πεις λίγο την άποψη σου; Σε ευχαριστώ πραγματικά πολύ.

Μόνο για θέρμανση και τόσο χαμηλές θερμοκρασίες δεν βρίσκω ιδιαίτερη καλή ιδέα την αντλία θερμότητας. 

Η σόμπα πέλετ που δεν σας κάλυψε τί ισχύως ήταν;

Κάνε έναν υπολογισμό εδώ να δούμε χοντρικά τί γίνεται με τις απαιτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Σκέφτηκα να πάμε μάλλον προς zubadan επειδή εδώ Πεύκα κάνει παρατεταμένα κρύο -6 -8 -9. Λάθος σκέψη; Σε ευχαριστώ πολύ. 

 

 

Η μελέτη σου, τί απώλειες έχει βγάλει μετά τις παρεμβάσεις του εξοικονομώ; Αυτά που έχεις ανεβάσει, είναι τα ονομαστικά μεγέθη που δεν λένε τίποτα! Θα πρέπει να δεις ας πούμε τις απώλειες στους -6, και να δεις ότι η αντλία σε αυτές τις θερμοκρασίες, ανταποκρίνεται! Επίσης παίζει ρόλο, σε τι θερμοκρασίες θα τις δουλέψεις...Η Hitatchi, στους -7 έχει απόδοση 11.5kw με cop 2.15 στους 45 βαθμούς προσαγωγή - 40 επιστροφή... και 10.5kw με cop 1.75, στους 55βαθμούς - 47 επιστροφή.
https://www.manualslib.com/manual/1646787/Hitachi-Yutaki-Series.html?page=28#manual

δεν ξέρω αν είναι το ακριβές manual, πρέπει να ζητήσεις τους αντίστοιχους ακριβείς πίνακες από τους προμηθευτές που συνεργάζεσαι...

Η Mitsubishi δεν μπόρεσα να βρω το αντίστοιχο manual online, αν μπορέσεις να τα βρεις ανέβασέ τα, το βασικό θέλεις πίνακες ή διαγράμματα, που να λένε την απόδοση σε kw και το cop σε διάφορες θερμοκρασίες λειτουργίας και περιβάλλοντος...και μέσα από εκεί, να επιλέξεις αυτή που σε ικανοποιεί...Αν ήσουν Νότια Ελλάδα πχ Ν. Πελοπόννησο ή στην Κρήτη (όχι στα Λευκά Όρη ή τον Ψηλορείτη όμως ε!) θα σου έλεγα προχώρα και με τις ονομαστικές είσαι καλυμμένος, όταν η θερμοκρασία είναι πάνω από τους 5oC και πέφτει κοντά στους μηδέν για 2-3 ώρες κάποιες μέρες τον χρόνο και λέμε ¨πόοοο έριξε πάγο πάνε οι καλλιέργειες", αλλά για Πεύκα δεν το συζητάμε, θέλει πολλή προσοχή η διαδικασία επιλογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

κατοχος αντλιας θερμοτητας daikin altherma εδω και σχεδον 4 χρονια, δουλευε αποκλειστικα για θερμανση και σταθερα στους 21.5c

ψαχνοντας τροπους για εξοικονομιση ρευματος σκεφτομαι να ριξω τον θερμοστατη στοuς 20.5c τις ωρες που ειμαστε σπιτι και τις ωρες που λειπουμε/κοιμομαστε να τον βαλω στους 19c. 

Θα πετυχω τον σκοπο μου θεωρειτε η τελικα θα ανεβασω την καταναλωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

καλημερα σε ολους

κατοχος αντλιας θερμοτητας daikin altherma εδω και σχεδον 4 χρονια, δουλευε αποκλειστικα για θερμανση και σταθερα στους 21.5c

ψαχνοντας τροπους για εξοικονομιση ρευματος σκεφτομαι να ριξω τον θερμοστατη στοuς 20.5c τις ωρες που ειμαστε σπιτι και τις ωρες που λειπουμε/κοιμομαστε να τον βαλω στους 19c. 

Θα πετυχω τον σκοπο μου θεωρειτε η τελικα θα ανεβασω την καταναλωση ?

Ό,τι σύστημα θέρμανσης και αν έχεις κατεβάζοντας τον θερμοστάτη κάνεις οικονομία.

Εμείς δεν θέλουμε πολλή ζέστη και πάντα ο θερμοστάστης είναι στο 20, ενώ την νύχτα και όταν λείπουμε στο 18 και αν λείψουμε μέρες στο 16.

Αυτό εφαρμόζουμε εδώ και δεκαετίες κάθε φορά που είχαμε αυτόνομη θέρμανση, είτε πετρέλαιο, είτε φυσικό αέριο, και τώρα που έχουμε αντλία θερμότητας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

κατοχος αντλιας θερμοτητας daikin altherma εδω και σχεδον 4 χρονια, δουλευε αποκλειστικα για θερμανση και σταθερα στους 21.5c

ψαχνοντας τροπους για εξοικονομιση ρευματος σκεφτομαι να ριξω τον θερμοστατη στοuς 20.5c τις ωρες που ειμαστε σπιτι και τις ωρες που λειπουμε/κοιμομαστε να τον βαλω στους 19c. 

Η σκέψη σου σωστή, αλλά με τι συνδυάζεται η αντλία; Σώματα/fan coil ή ενδοδαπέδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...