Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

τα fcu σε τι βαθμούς προσαγωγής τα δουλεύετε;

Μπορούν να αποδώσουν σωστά στους 32-35 βαθμούς χωρίς να έχουμε αίσθηση κρύου;

θα τοποθετήσω fcu διαστασιολογημένα στο low.

Ξέρουμε αν έχουν όλα fan start σε συγκεκριμένη θερμοκρασία νερών και πάνω ή αν αυτό ρυθμίζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Καλησπέρα σας,

τα fcu σε τι βαθμούς προσαγωγής τα δουλεύετε;

Μπορούν να αποδώσουν σωστά στους 32-35 βαθμούς χωρίς να έχουμε αίσθηση κρύου;

θα τοποθετήσω fcu διαστασιολογημένα στο low.

Ξέρουμε αν έχουν όλα fan start σε συγκεκριμένη θερμοκρασία νερών και πάνω ή αν αυτό ρυθμίζεται;

Αναλόγως το μοντέλο και το controller που φοράει. Άλλα έχουν fan start, άλλα θέλουν εντολή από την αντλία κλπ. Αλλά δεν νομίζω να ρυθμίζεται, απλά το έχουν ώστε όταν ανιχνεύσει θερμό νερό (πχ 30 βαθμούς) να παίρνει το fan, χωρίς να τρέχεις να ανοίγεις ένα ένα τα σώματα. Και όταν σταματήσει το νερό, να κλείνουν.
Για το αν μπορούν να αποδώσουν, πρέπει να δεις τους πίνακες τεχνικών χαρακτηριστικών του μοντέλου που σε ενδιαφέρει, να ξέρεις την παροχή που θα τους δώσεις και να γνωρίζεις και την απαίτηση του χώρου. Αν δεις ότι το fcu λέει ότι στο low μπορεί να σου δώσει τις θερμίδες που ζητάει ο χώρος στους 35ο, δεν έχεις λόγο να έχεις αίσθηση κρύου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αναλόγως το μοντέλο και το controller που φοράει. Άλλα έχουν fan start, άλλα θέλουν εντολή από την αντλία κλπ. Αλλά δεν νομίζω να ρυθμίζεται, απλά το έχουν ώστε όταν ανιχνεύσει θερμό νερό (πχ 30 βαθμούς) να παίρνει το fan, χωρίς να τρέχεις να ανοίγεις ένα ένα τα σώματα. Και όταν σταματήσει το νερό, να κλείνουν.
Για το αν μπορούν να αποδώσουν, πρέπει να δεις τους πίνακες τεχνικών χαρακτηριστικών του μοντέλου που σε ενδιαφέρει, να ξέρεις την παροχή που θα τους δώσεις και να γνωρίζεις και την απαίτηση του χώρου. Αν δεις ότι το fcu λέει ότι στο low μπορεί να σου δώσει τις θερμίδες που ζητάει ο χώρος στους 35ο, δεν έχεις λόγο να έχεις αίσθηση κρύου.

στους πίνακες που βλέπω έχουν αποδόσεις στους 45/40(όπου με υπερκαλύπτουν στο low) .Για μικρότερη θερμοκρασία δεν εδώ βρει στοιχεία.

Επίσης ούτε θερμοκρασία fan start αναφέρουν.

Πχ έχω δει διάφορα μοντέλα που λένε ότι ξεκινούν από τους 45 και πάνω.

Το θεωρώ πολύ , ειδικά αν δεν επιδέχεται ρύθμισης.

Στα 3υδ που θέλω να τα τοποθετήσω έχουμε θερμικές απώλειες 

770w,706w,1074w(ΚΕΝΑΚ)

 

Εσείς σε τι θερμοκρασία τα δουλεύετε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostas_22 είπε

στους πίνακες που βλέπω έχουν αποδόσεις στους 45/40(όπου με υπερκαλύπτουν στο low) .Για μικρότερη θερμοκρασία δεν εδώ βρει στοιχεία.

Επίσης ούτε θερμοκρασία fan start αναφέρουν.

Πχ έχω δει διάφορα μοντέλα που λένε ότι ξεκινούν από τους 45 και πάνω.

Το θεωρώ πολύ , ειδικά αν δεν επιδέχεται ρύθμισης.

Στα 3υδ που θέλω να τα τοποθετήσω έχουμε θερμικές απώλειες 

770w,706w,1074w(ΚΕΝΑΚ)

 

Εσείς σε τι θερμοκρασία τα δουλεύετε;

 

 

Εγώ έχω innova, τα δουλεύω από 35 μέχρι 45 με αντιστάθμιση. Προφανώς και δεν παίρνει το fan στους 45, αφού δεν θα είχα θέρμανση :)  Δεν έχω εντοπίσει σε ποια θερμοκρασία παίρνει ακριβώς, πάντως, για να σε διαφωτίσω περισσότερο τώρα που το λες θα το κοιτάξω όταν τα ανάψω, βλέποντας την θερμοκρασία εξερχόμενου νερού της αντλίας και παρατηρώντας πότε θα πάρουν μπρος...αλλά θα περιμένεις λίγο γιατί αυτές τις μέρες έχει ζέστη, και την έχω σβηστή την αντλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εγώ έχω innova, τα δουλεύω από 35 μέχρι 45 με αντιστάθμιση. Προφανώς και δεν παίρνει το fan στους 45, αφού δεν θα είχα θέρμανση :)  Δεν έχω εντοπίσει σε ποια θερμοκρασία παίρνει ακριβώς, πάντως, για να σε διαφωτίσω περισσότερο τώρα που το λες θα το κοιτάξω όταν τα ανάψω, βλέποντας την θερμοκρασία εξερχόμενου νερού της αντλίας και παρατηρώντας πότε θα πάρουν μπρος...αλλά θα περιμένεις λίγο γιατί αυτές τις μέρες έχει ζέστη, και την έχω σβηστή την αντλία...

Σκέφτομαι να βάλω τα Olimpia splendid ,τα Innova πλέον είναι πολύ ακριβά.

Επίσης διίστανται οι απόψεις για τον αν πρέπει να βάλουμε buffer~80lt στην επιστροφή .

Άλλοι λένε οπωσδήποτε me fcu και άλλοι ότι δεν χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_22 είπε

Σκέφτομαι να βάλω τα Olimpia splendid ,τα Innova πλέον είναι πολύ ακριβά.

Επίσης διίστανται οι απόψεις για τον αν πρέπει να βάλουμε buffer~80lt στην επιστροφή .

Άλλοι λένε οπωσδήποτε me fcu και άλλοι ότι δεν χρειάζεται.

Δεν ξέρω τι διαφορά τιμής έχουν, αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι τα ίδια ακριβώς μηχανήματα! Για το buffer μπορεί να χρειάζεται αν δεν σου εξασφαλίζει το κύκλωμα την ελάχιστη απαιτούμενη ποσότητα νερού και σίγουρα είναι απαραίτητο αν βάλεις δίοδες/τρίοδες στα fan coil, βασικά αν βάλεις δίοδες καλό θα ήταν να βάλεις ένα buffer σαν διαχωριστή για να δουλεύει σταθερά ο κυκλοφορητής της αντλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε βάζουμε διοδες,τρίοδες στα fan coil.Θα μετρήσει ο μηχανικός τον όγκο του νερού στο  δίκτυο και θα πράξουμε αναλόγως.Επίσης θα συνδεθεί η αντλία σε ηλιακό τριπλής με boiler για Α/θ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Όχι δε βάζουμε διοδες,τρίοδες στα fan coil.Θα μετρήσει ο μηχανικός τον όγκο του νερού στο  δίκτυο και θα πράξουμε αναλόγως.Επίσης θα συνδεθεί η αντλία σε ηλιακό τριπλής με boiler για Α/θ.

 

Με 3οδη; Εκεί να δεις αν δεν είναι το μποιλερ 3πλης ειδικό για αντλία με μεγάλο εναλλάκτη, πολύ πιθανόν να έχει πολύ μικρό όγκο νερού το κύκλωμα και να σου κάνει flow error όταν γυρίζει η 3οδη στον ηλιακό. Να μετρήσει και αυτό το κύκλωμα ο μηχανικός, μόνο του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορια εχω, τωρα ειμαι με πετρελαιο στο σπιτι, αν γυρισω σε αντλια καποια στιγμη θα χρειαστω και νεα διαστασιολογηση των σωματων ; μιλαω για κλιμα αττικης αν εχει καποια σημασια και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Με 3οδη; Εκεί να δεις αν δεν είναι το μποιλερ 3πλης ειδικό για αντλία με μεγάλο εναλλάκτη, πολύ πιθανόν να έχει πολύ μικρό όγκο νερού το κύκλωμα και να σου κάνει flow error όταν γυρίζει η 3οδη στον ηλιακό. Να μετρήσει και αυτό το κύκλωμα ο μηχανικός, μόνο του. 

Ναι με τριοδη εκεί.Ο ηλιακός είναι 160 λίτρα τριπλής για αντλία θερμότητας με μεγάλο εναλλάκτη.

Θα έχω πρόβλημα εκεί;

43 λεπτά πριν, GeG είπε

μια απορια εχω, τωρα ειμαι με πετρελαιο στο σπιτι, αν γυρισω σε αντλια καποια στιγμη θα χρειαστω και νεα διαστασιολογηση των σωματων ; μιλαω για κλιμα αττικης αν εχει καποια σημασια και αυτο.

Πρώτα θα ελέγξεις αν τα υπάρχοντα σώματα επαρκούν.Συνηθως επαρκούν και δε χρειάζονται αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Εχω μια ερώτηση. Επειδη εχω συστημα αντλιας ενδοδαπέδιας και πλακάκι. 

Υπάρχει περίπτωση να εχουμε κάποιο θέμα με το πλακακι με θερμοκρασία νερού 45 για εξωτερική <5 και 38βαθμούς για θερμοκρασια μεγαλύτερη απο 15?

Εχω αντιστάθμιση εν τω μεταξύ με την παραπάνω αναλογία.

θερμοκρασία νερού 45 για εξωτερική θερμοκρασία  <5 και 38βαθμούς για θερμοκρασια μεγαλύτερη απο 15.

Εσωτερική προσδοκώμενη θερμοκρασία 21 βαθμούς αλλά δεν εχει αναψει φέτος. Εχω κάτι λάθος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω για οποιον εχει εικονα, σε lg therma v με φανκοιλ τι θερμοκρασια νερου το δουλευετε;

εχω βαλει μπαφερ και με προβληματιζει που κατω απο 55 δεν δουλευουν καποια φανκοιλ ενω απο 55 και παιζουν ολα.

εχω χωριστη γραμμη (αλλε ρετουρ) για καθε φανκοιλ

ενα φανκοιλ εχει διαφορετικο φωτισμο στον κοντρολερ του αλλά όλα ειναι ιδια μαρκα (Shinwoo )

διαβαζω μερικοι βαζουν 45 αλλα αποτι εχω καταλαβει οι βάνες στα φανκοιλ θελουν νερακι τουλαχιστον 30.

μου φαινεται πολυ εξτριμ το 45 (δεν θα χανονται 10 15 βαθμοι στο κυκλωμα;) και οντως σε εμενα κατι τετοιο δεν δειχνει να ειναι αποδοτικο.

 

Επεξ/σία από kostas314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Σε 2-3 μήνες πρόκειται να γίνει μετακόμιση σε πατρικό (μεζονέτα), όπου μέσω του Εξ Οικονομώ θα στραφούμε σε αντλία θερμότητας. Τα σχετικά ερωτήματα ενπός σχετικώς αδαή που ακόμα ψάχνεται:

1) Η αρχική σκέψη ήταν να πάμε σε Fan Coil, ώστε να έχουμε και κρύο το καλοκαίρι, αλλά μας μετέφερε φίλος πολιτικός μηχανικός πως η αίσθηση της ζέστης παραπέμπει σε air condition και άπαξ και κλείνει, θα χάνεται, οπότε καλύτερα σώματα που θα θερμαίνουν και τοίχους. Αν δεν κάνω λάθος, η λογική της αντλίας είναι να είναι ενεργή σε σχεδόν μόνιμη βάση, αλλά θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας, ειδικά αν έχετε ήδη κάποιοι fan coil. Σώματα θα μπούνε αναγκαστικά στα μπάνια σε κάθε περίπτωση.

2) Μας έχουν προτείνει τις εξής λύσεις (δίνω και τις ενδεικτικές τιμές, για την συγκριτική αξιολόγηση):

  • Monoblock Immergas 16kw : 5400Euro
  • Monoblock Samsung 16kw : 4900Euro
  • Monoblock Chofu 16kw : 4500Euro
  • Monoblock Hyundai 16kw : 3800Euro

Υπάρχει κάποια άποψη; Μήπως θα πρέπει να στραφώ σε λύση Daikin που διαβάζω στο παρόν thread πως εξοικονομεί σε επίπεδο χρήσης;

Ευχαριστώ για κάθε άποψη, μια και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από το συγκεκριμένο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, timefliesfast είπε


1) Η αρχική σκέψη ήταν να πάμε σε Fan Coil, ώστε να έχουμε και κρύο το καλοκαίρι, αλλά μας μετέφερε φίλος πολιτικός μηχανικός πως η αίσθηση της ζέστης παραπέμπει σε air condition και άπαξ και κλείνει, θα χάνεται, οπότε καλύτερα σώματα που θα θερμαίνουν και τοίχους. Αν δεν κάνω λάθος, η λογική της αντλίας είναι να είναι ενεργή σε σχεδόν μόνιμη βάση, αλλά θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας, ειδικά αν έχετε ήδη κάποιοι fan coil. Σώματα θα μπούνε αναγκαστικά στα μπάνια σε κάθε περίπτωση.

 

Μετά από 10 χρόνια θέρμανσης και ψύξης με αντλία θερμότητας ΜΕ fancoil  η άποψη μου είναι ότι η αίσθηση της ζέστης είναι μια χαρά δεν είναι στο επίπεδο των καλοριφέρ δεν είναι όμως και σαν air condition. Είναι μια γλυκιά ευχάριστη ζέστη και όχι η -ίσως  κάποιες φορές- έντονη των καλοριφέρ. Το άν χάνεται η ζέστη είναι περισσότερο θέμα μόνωσης.Από εκεί και πέρα το καλοκαίρι η ψύξη δεν συγκρίνεται μιας και θα έχεις σε όλο το σπίτι ομοιόμορφη δροσιά παντού με ένα μόνο μηχάνημα να δουλεύει χωρίς να τρυπάς τοίχους και να βάζεις κλιματιστικά σε κάθε δωμάτιο.Όλα αυτά με αντλία χαμηλών θερμοκρασιών που θα δουλεύει 40-45 βαθμούς το χειμώνα για θέρμανση και στους 10-11 για ψύξη το καλοκαίρι.Αν βάλεις σώματα η αντλία θα είναι λογικά υψηλών θερμοκρασιών για να δουλεύουν σωστά τα σώματα. Τότε η κατανάλωση θα είναι σαφώς υψηλότερη σε σχέση με την χαμηλών που θα βάλεις αν θέλεις και ψύξη και  δεν θα έχεις και ψύξη  το καλοκαίρι.

Οπότε αντλία χαμηλών θερμοκρασιών με fan coil .

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...