Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Το controller είναι ρυθμισμένο να μη λειτουργεί σαν θερμοστάτης μιας και έχουν θερμοστατες τα fcu. Παρολαυτα επειδή ο τεχνικός της Daikin τον είχε βάλει στους 30, το κατέβασα στους 21 και είδα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. 
Το manual του controller είναι το παρακάτω: https://en.ahi-carrier.gr/wp-content/uploads/2017/10/Control-Installation-Manual-33AWCS1.pdf

Υπάρχει κεντρικό controller στο σημείο εγκατάστασης, αν ναι, είναι είναι αυτό που δείχνει εδώ https://ahi-carrier.gr/wp-content/uploads/2021/05/IOM_30AWH_HO.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Όχι, το μοναδικό controller που υπάρχει είναι το NUI που φαίνεται στο σύνδεσμο που ανέβασα πιο πάνω 

Ok. Μπορείς να μας πεις τις τιμές στις ρυθμίσεις 101, 112, 113, 114, 118, 119, 120, 121, 126, 148, 150, 153, 154, 155, 156, 157, 158;

Στη σελίδα 15, αναφέρει: 

Αναφορά σε κείμενο

NUI control adapt calculated water set point to the real room temperature measured at the user interface point to keep room temperature stable for comfort and energy saving. For this reason actual water temperature can deviate from calculated water set point by +/- 4°C. User also can interact with this function by increasing decreasing water set point by adjusting water temperature with parameter 4 (see user manual Feature table) as shown on figure above.

Αυτό είναι το offset που λέμε. Δες που είναι ρυθμισμένο. Αν και θεωρώ πως σίγουρα υπάρχει κεντρικό controller της αντλίας (SUI το αναφέρει βλέπω στο manual) κάπου στο μέρος της εγκατάστασης. Το NUI δεν βλέπω πως μπορεί να ρυθμίσει όλες τις επιλογές της αντλίας

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bpel86 είπε

112:0, 113:δεν υπάρχει λόγω της επιλογής του 112,  114:5, 118:-03, 119:20, 120: 34, 121:42, 126:2, 148:-20, 150:0, 153:1, 154:1, 155:1, 156:1, 157:2, 158:0,3

Επειδή ανανέωσα την προηγούμενη απάντηση μου, διάβασε το πάλι και δώσε μας και την ρύθμιση της επιλογής 101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά δες το offset που σου ανέφερα παραπάνω και στη συνέχεια δοκίμασε να βάλεις την παράμετρο 101 στο 2, αφού μέσω αυτού έχεις ρυθμίσει τις καμπύλες αντιστάθμισης. 

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες το offset?

άκυρο, τώρα είδα το παραπάνω μήνυμα 

Αυτο με το offset το είχα δει κι εγώ αλλά πώς μπορώ να το αλλάξω και ποια είναι η παράμετρος 4 δεν κατάλαβα. Υποθέτω πως είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Άλλο controller πάντως στον χώρο δεν υπάρχει.

 

B8F4A907-C00F-45DC-B5A5-53927688FC3C.jpeg

Επεξ/σία από bpel86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στο controller θα δεις πως μπορείς να αυξομειώσεις τη θερμοκρασία του νερού κατά  +/- 4°C. Το που δεν το αναφέρει το manual, μιας και αναφέρει μόνο αυτό:

Αναφορά σε κείμενο

NUI control adapt calculated water set point to the real room temperature measured at the user interface point to keep room temperature stable for comfort and energy saving. For this reason actual water temperature can deviate from calculated water set point by +/- 4°C. User also can interact with this function by increasing decreasing water set point by adjusting water temperature with parameter 4 (see user manual Feature table) as shown on figure above.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδατε, εγώ που δεν έβαλα το Madoka και έχω μόνο το controller της Daikin, έχω ησυχάσει από τέτοιες ανησυχίες! Ξερά μια καμπύλη και ούτε offset, ούτε τίποτα!!! Αν και ψήνομαι, να φτιάξω αυτοματισμό να κάνει έλεγχο της θερμοκρασίας προσαγωγής νερού, στο Homeassistant, όταν με το καλό κάνω συνεχή χρήση της θέρμανσης γιατί ακόμα με τα καλοκαίρια που μας κάνει, την ανάβω 3-4 ώρες την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Είδατε, εγώ που δεν έβαλα το Madoka και έχω μόνο το controller της Daikin, έχω ησυχάσει από τέτοιες ανησυχίες! Ξερά μια καμπύλη και ούτε offset, ούτε τίποτα!!! Αν και ψήνομαι, να φτιάξω αυτοματισμό να κάνει έλεγχο της θερμοκρασίας προσαγωγής νερού, στο Homeassistant, όταν με το καλό κάνω συνεχή χρήση της θέρμανσης γιατί ακόμα με τα καλοκαίρια που μας κάνει, την ανάβω 3-4 ώρες την ημέρα.

Ωραία ιδέα αυτή στο Homeassistant. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε ρε παιδια, ενδεικτικα κοστη για μια εγκατασταση αντλιας θερμοτητας. Πανω κατω, για καποια τετραγωνικα, μια εκτιμηση, χονδρικη εστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Πειτε ρε παιδια, ενδεικτικα κοστη για μια εγκατασταση αντλιας θερμοτητας. Πανω κατω, για καποια τετραγωνικα, μια εκτιμηση, χονδρικη εστω.

Πες μας πόσο πετρέλαιο (σε λίτρα) χάλασες πέρυσι. Θα σου πούμε για τις ίδιες συνθήκες, πόσο θα φας σε ρεύμα, χοντρικά.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mindreader είπε

Πειτε ρε παιδια, ενδεικτικα κοστη για μια εγκατασταση αντλιας θερμοτητας. Πανω κατω, για καποια τετραγωνικα, μια εκτιμηση, χονδρικη εστω.

Εξήντα χιλιάρικα η εγκατάσταση με το κλειδί στο χέρι ...

(οτι ναναι ειλικρινά είστε ώρες ώρες ρε παιδιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...