Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Haldol είπε

Πες μας πόσο πετρέλαιο (σε λίτρα) χάλασες πέρυσι. Θα σου πούμε για τις ίδιες συνθήκες, πόσο θα φας σε ρεύμα, χοντρικά.

{Ασε την καταναλωση. Ειναι επτασφραγιστο μυστικο μαλλον. Τι; Να πουμε ποσο καψαμε;}

Δεν παει ετσι. Τι να μου πεις, οτι χαλασες στο πετρελαιο, δια 3;

Η μανα μου περυσι, που βαδιζε προς το τελος της κρυωνε υπερβολικα, συνεχεια. Τι καψαμε; Και 1500 ευρω.

Φετος χωρις τη μανα μου, το παλευω κι εγω και ντυνομαι πιο χοντρα, και μας κανει μεχρι τωρα και καλο καιρο, μπορει να τη βγαλουμε με κανα 600αρι ως το Μαρτη, με το να μπαινει το πετρελαιο σε πολυ κρυες μερες.

Διευκρινηση: ποσο καιτε, δεν λετε. Δεν ρωτω αυτο πλεον. Ρωτω ποσο παει η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, μια εκτιμηση χονδρικη εστω.

----

Δε λετε ρε παιδια, λες και θα με παραπληροφορησετε. Οχι ποσο καιει, γιατι εκει παιζουν πολλοι παραγοντες, αλλα ουτε ποσο παει περιπου μια εγκατασταση.

Ρωτας τιμη, και δε σου λενε τιποτε.

Πειτε ενα setup, για να παρω μια ιδεα.

Οτι πχ σε τοσα τετραγωνικα, με καποιες βασικες προδιαγραφες, πηγε τοσο. Θα με πειραξει αν μου πειτε και δυο χιλιαρικα πανω κατω; Εδω δεν ξερω αν μιλαμε για 2000, 5000, ή 10000 ευρω. Και δεν βρισκεται ενας, να πει μια χονδρικη εκτιμηση εστω, με ενα παιξιμο 20-30% πανω κατω εστω! Τι να πω... δεν χρειαζεται τοσος φοβος μην παραπληροφορησετε...απλα πειτε... σε καποιον που δεν εχει ουτε 'ενδειξη', χρησιμο ειναι οτι πειτε...

:(

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, mindreader είπε

{Ασε την καταναλωση. Ειναι επτασφραγιστο μυστικο μαλλον. Τι; Να πουμε ποσο καψαμε;}

Δεν παει ετσι. Τι να μου πεις, οτι χαλασες στο πετρελαιο, δια 3;

Η μανα μου περυσι, που βαδιζε προς το τελος της κρυωνε υπερβολικα, συνεχεια. Τι καψαμε; Και 1500 ευρω.

Φετος χωρις τη μανα μου, το παλευω κι εγω και ντυνομαι πιο χοντρα, και μας κανει μεχρι τωρα και καλο καιρο, μπορει να τη βγαλουμε με κανα 600αρι ως το Μαρτη, με το να μπαινει το πετρελαιο σε πολυ κρυες μερες.

Διευκρινηση: ποσο καιτε, δεν λετε. Δεν ρωτω αυτο πλεον. Ρωτω ποσο παει η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, μια εκτιμηση χονδρικη εστω.

----

Δε λετε ρε παιδια, λες και θα με παραπληροφορησετε. Οχι ποσο καιει, γιατι εκει παιζουν πολλοι παραγοντες, αλλα ουτε ποσο παει περιπου μια εγκατασταση.

Ρωτας τιμη, και δε σου λενε τιποτε.

Πειτε ενα setup, για να παρω μια ιδεα.

Οτι πχ σε τοσα τετραγωνικα, με καποιες βασικες προδιαγραφες, πηγε τοσο. Θα με πειραξει αν μου πειτε και δυο χιλιαρικα πανω κατω; Εδω δεν ξερω αν μιλαμε για 2000, 5000, ή 10000 ευρω. Και δεν βρισκεται ενας, να πει μια χονδρικη εκτιμηση εστω, με ενα παιξιμο 20-30% πανω κατω εστω! Τι να πω... δεν χρειαζεται τοσος φοβος μην παραπληροφορησετε...απλα πειτε... σε καποιον που δεν εχει ουτε 'ενδειξη', χρησιμο ειναι οτι πειτε...

:(

Άντε να σου πω εγώ. 16άρα Daikin 6.5 χιλιάρικα συν 3 χιλιάρικα σωληνώσεις και εγκατάσταση συν κάτι παρελκόμενα πήγε κοντά δέκα. Σε νέα εγκατάσταση...

Σε υφιστάμενη γλιτώνεις την περισσότερη σωληναρία, κουμπώνει στην υφιστάμενη του λέβητα, βάζεις μόνο κάποια μέτρα για να βγάλεις τις παροχές έξω που είναι η αντλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζουν πολλα ρολο φιλε μου,αν η εγκατασταση ειναι καινουρια η τα σωματα ειναι ανα 2 η κ 3 περασμενα στο κολλεκτερ,παιζουν ρολο οι διατομες των σωληνωσεων στα σωματα κ φυσικα οι διατομες αν υπαρχουν φαν κοιλ.

Κ τελος τι μηχανημα θες να βαλεις χρειαζεσαι σιγουρα μηχανολογο για να σου τα υπολογισει αυτα κ να ειναι σωστα γιατι αν δεν ειναι τοτε σε κοβω να δινεις 2000χιλιαρα το μηνα κ τα σωματα να ειναι χλιαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mindreader είπε

Πειτε ρε παιδια, ενδεικτικα κοστη για μια εγκατασταση αντλιας θερμοτητας. Πανω κατω, για καποια τετραγωνικα, μια εκτιμηση, χονδρικη εστω.

Δεν σε καλύπτει το καλοριφέρ λαδιού ούτε με τέτοιο χειμώνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΑΛΤΕ ΘΕΡΜΟΠΡΟΣΟΨΗ. Εγώ φέτος έβαλα σε διαμέρισμα 100 τ.μ. σε παλια πολυκατοικία στα ΒΠ και με τις 3 ώρες που ανάβει η κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας με Φ.Α. είμαι ΟΚ. Αντε να ανάψω τα κλιματιστικά inverter (που είναι στην ουσία αντλιες θερμότητας) κανα 2 -3 ώρες σπάνια κάποιες ελάχιστες μερες   (βέβαια μέχρι στιγμής εχει μαλακο χειμώνα.)

Μ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Δεν σε καλύπτει το καλοριφέρ λαδιού ούτε με τέτοιο χειμώνα;

Καλυπτει, οντως, για μικρο δωματιο και με ελαφρυ χειμωνα οπως τωρα, ειναι οκ. Αλλα δεν θα ειναι παντα ετσι...

Ερωτησεις

1. Μπορω να διατηρησω παραλληλα, και λεβητα πετρελαιου, και αντλια θερμοτητας;

2. Για εξοικονομηση κοστους, δεν μπορει να χρησιμοποιηθει (εστω κι αν δεν ειναι το βελτιστο...), το υπαρχον δικτυο με θερμαντικα σωματα-καλοριφερ και σωληνωσεις, που ηδη υπαρχουν στο σπιτι; (sorry αν λεω κατι ασχετο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Σου αρέσουν τα δύσκολα. Πρέπει να βρεις μηχανολόγο που ασχολείται με τέτοια.

Η youtaki μόνο για το κιτ σύνδεσης θέλει περίπου 2300€ https://www.aenaos-sa.gr/υδραυλικό-κιτ-σύνδεσης-yutaki-m-με-λέβητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Καλυπτει, οντως, για μικρο δωματιο και με ελαφρυ χειμωνα οπως τωρα, ειναι οκ. Αλλα δεν θα ειναι παντα ετσι...

Ερωτησεις

1. Μπορω να διατηρησω παραλληλα, και λεβητα πετρελαιου, και αντλια θερμοτητας;

2. Για εξοικονομηση κοστους, δεν μπορει να χρησιμοποιηθει (εστω κι αν δεν ειναι το βελτιστο...), το υπαρχον δικτυο με θερμαντικα σωματα-καλοριφερ και σωληνωσεις, που ηδη υπαρχουν στο σπιτι; (sorry αν λεω κατι ασχετο).

1.Ναι. Σε ιδιωτική κατοικία έτσι; Δεν μιλάμε για πολυκατοικία, εκεί δεν γίνεται να μπλέξεις ή το ένα ή το άλλο!

2. Εννοείται, δεν αλλάζεις σωληνώσεις. Σώματα ίσως να χρειαστεί να αλλάξεις αν προκύψει από την μελέτη για να δουλέψει αντλία μέσων/χαμηλών θερμοκρασιών, που 9 στις 10 περιπτώσεις καλύπτει τις απαιτήσεις και δεν χρειάζεται υψηλών. Κι αυτό θα βγει από τη μελέτη! Θα χρειαστεί όμως παρέμβαση στο δίκτυο της κεντρικής παροχής για να συνδέσεις την αντλία στο δίκτυο θέρμανσης. Και αυτό το πώς θα γίνει, θα προκύψει από την μελέτη. Βρες έμπειρο μηχανολόγο μή έμπορο αντλιών κλπ, να σε συμβουλέψει τι μπορείς και τι σε συμφέρει, τεχνικά και οικονομικά, να κάνεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 12:30 ΜΜ, mechpanos είπε

Μην κάνεις καμιά βλακεία. Καλά είσαι! Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις το μέγεθος του boiler του ZNX, και να βάλεις αν είναι μια 3οδη πριν το δοχείο αδράνειας να στέλνει κατευθείαν τα νερά στο μπόιλερ και όχι μέσω του δοχείου. Αλλά η μεγάλη κατανάλωση δεν είναι από αυτό.

Καλημέρα! Εδώ τελικά σε τι εννοούσες μην κάνω καμία βλακεία;

Και από που να είναι η μεγάλη κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greg4 είπε

Καλημέρα! Εδώ τελικά σε τι εννοούσες μην κάνω καμία βλακεία;

Και από που να είναι η μεγάλη κατανάλωση;

Καλημέρα, και Χρόνια Πολλά! 
Εννοούσα, μην κάνεις καμία βλακεία και σε αντλία on-off, πας και καταργήσεις το buffer για να συνδέσεις απευθείας την ενδοδαπέδια. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Ειδικά αν έχεις υποψία ότι είναι υπερδιαστασιολογημένη (που για 200τμ Βόρειο Αιγαίο, επειδή έχω περάσει φαντάρος Λέσβο, και ξέρω τα ψοφόκρυα που τρώγαμε, δεν μου φαίνεται και τόσο υπερδιαστασιολογημένη αλλά ΟΚ).
Το buffer το αφήνεις. Το ίδιο και την τετράοδη έτσι πρέπει για ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ενέργειας. Τον ηλιακό σου να τον δεις: εμένα με 4 τ.μ. πάνελ, 240λίτρα τα ζεσταίνει σε 1 ώρα τώρα το χειμώνα, αν βγάλει ήλιο. Και από εκεί και πέρα κάθονται και περιμένουν να τα καταναλώσουμε. Αν δεν βγάλει κι εγώ προτιμώ τις αντιστάσεις γιατί η αντίσταση ζεσταίνει πιο γρήγορα και δεν κόβει η αντλία.
Αλλά το πρόβλημά σου ουσιαστικά είναι ότι πρόκειται για εξοχικό, οπότε όταν την θες, έχεις να ζεστάνεις πρώτα 1000 λίτρα ΠΑΓΩΜΕΝΟ νερό ΚΑΙ να ζεστάνεις και ένα ΠΑΓΩΜΕΝΟ σπίτι. Δύσκολο...Αν ήταν συνεχής η χρήση η εγκατάσταση ακούγεται σωστή. 
Όντως βάλε το Shelly 3EM, πάρε μετρήσεις, βρες μηχανολόγο να δει την εγκατάσταση και με βάση τις ανάγκες σου να υποδείξει παρεμβάσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mechpanos είπε

1.Ναι. Σε ιδιωτική κατοικία έτσι; Δεν μιλάμε για πολυκατοικία, εκεί δεν γίνεται να μπλέξεις ή το ένα ή το άλλο!

2. Εννοείται, δεν αλλάζεις σωληνώσεις. Σώματα ίσως να χρειαστεί να αλλάξεις αν προκύψει από την μελέτη για να δουλέψει αντλία μέσων/χαμηλών θερμοκρασιών, που 9 στις 10 περιπτώσεις καλύπτει τις απαιτήσεις και δεν χρειάζεται υψηλών. Κι αυτό θα βγει από τη μελέτη! Θα χρειαστεί όμως παρέμβαση στο δίκτυο της κεντρικής παροχής για να συνδέσεις την αντλία στο δίκτυο θέρμανσης. Και αυτό το πώς θα γίνει, θα προκύψει από την μελέτη. Βρες έμπειρο μηχανολόγο μή έμπορο αντλιών κλπ, να σε συμβουλέψει τι μπορείς και τι σε συμφέρει, τεχνικά και οικονομικά, να κάνεις!

Γεια σου ρε yousaki!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Hitachi yutaki  (την έγραψα youtaki) χρεώνει το έτοιμο κιτ σύνδεσης με λέβητα γύρω στα 2300€. 

Προφανώς υπάρχουν κάστομ λύσεις εξίσου αξιόπιστες και αποτελεσματικές.

Αυθαίρετα ονόμασα το δικό σου you-saki κατά το you-taki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2023 στις 12:34 ΜΜ, mechpanos είπε

Καλημέρα, και Χρόνια Πολλά! 
Εννοούσα, μην κάνεις καμία βλακεία και σε αντλία on-off, πας και καταργήσεις το buffer για να συνδέσεις απευθείας την ενδοδαπέδια. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Ειδικά αν έχεις υποψία ότι είναι υπερδιαστασιολογημένη (που για 200τμ Βόρειο Αιγαίο, επειδή έχω περάσει φαντάρος Λέσβο, και ξέρω τα ψοφόκρυα που τρώγαμε, δεν μου φαίνεται και τόσο υπερδιαστασιολογημένη αλλά ΟΚ).
Το buffer το αφήνεις. Το ίδιο και την τετράοδη έτσι πρέπει για ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ενέργειας. Τον ηλιακό σου να τον δεις: εμένα με 4 τ.μ. πάνελ, 240λίτρα τα ζεσταίνει σε 1 ώρα τώρα το χειμώνα, αν βγάλει ήλιο. Και από εκεί και πέρα κάθονται και περιμένουν να τα καταναλώσουμε. Αν δεν βγάλει κι εγώ προτιμώ τις αντιστάσεις γιατί η αντίσταση ζεσταίνει πιο γρήγορα και δεν κόβει η αντλία.
Αλλά το πρόβλημά σου ουσιαστικά είναι ότι πρόκειται για εξοχικό, οπότε όταν την θες, έχεις να ζεστάνεις πρώτα 1000 λίτρα ΠΑΓΩΜΕΝΟ νερό ΚΑΙ να ζεστάνεις και ένα ΠΑΓΩΜΕΝΟ σπίτι. Δύσκολο...Αν ήταν συνεχής η χρήση η εγκατάσταση ακούγεται σωστή. 
Όντως βάλε το Shelly 3EM, πάρε μετρήσεις, βρες μηχανολόγο να δει την εγκατάσταση και με βάση τις ανάγκες σου να υποδείξει παρεμβάσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Μερικά σχόλια από μένα

1) Η κατοικία δεν είναι εξοχική, μένουν οι γονείς μου οπότε δουλεύει θέρμανση συνέχεια

2) Σχετικά με την κατάργηση του buffer, 10-12 μέρες έκανα κάποιες δοκιμές. Όταν έβαζα την αντλία να δουλεύει στους 38 ή 40 βαθμούς προσαγωγή προς το δοχείο αδράνειας, η τετράωδη βάνα πάνω από 33 βαθμούς δεν μπορούσε να στείλει στο σπίτι. Και αυτό μετά από λειτουργία της αντλία για ώρες. Στους 42 περίπου έπιανε 35 η τετράωδη. Δεν ξέρω να το εξηγήσω ακριβώς αυτός.

Επίσης το σπίτι έχει και fan coil. Κλείνοντας τις δύο βάνες προς το ΔΑ και ανοίγοντας τις δυο του FC, το γυρίζεις σε FC. Εκεί παρόλο που είναι on-off η αντλία, δεν έχει κάποια θέμα.

3) Σχετικά με τα πάνελ, το σπίτι επειδή είναι σε πλαγιά (απότομη), έχει ηλιοφάνεια τον χειμώνα 3 ώρες, βαριά 3,5. Τα πάνελ πάνω 16m2. Χωρίς να έχω ιδέα αν δουλεύουν καλά, αν το δοχείο ΖΝΧ (300 λίτρα) έχει 25 βαθμούς, θέλουν δυο ώρες περίπου να το πάνε 45. Δηλαδή αν τα υπολογίζω καλά έχω 3,5kw ανά ώρα. Εμένα μου ακούγεται κάπως χαμηλό. Και με 45 στα 300l δεν κάνουν πάνω από 2 άτομα μπάνιο..

Ψάχνω κάποιον στην Αθήνα να μου κάνει μια σωστή μελέτη να ηρεμήσω. Το θέμα μου είναι τι θα κάνω τα παλιά, που θα τα πουλήσω.Αν κάποιος έχει κάποια πρόταση σε DM θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος εδω μεσα που έχει αντλία θερμότητας για πάνω απο 10 χρόνια?Να μας πει εντυπώσεις απο θέμα αξιοπιστίας και γενικά αν έχει βγάλει προβλήματα η αντλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...