Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Καλημέρα.

Να ρωτήσω κι εδώ καλού κακού, γιατί είναι επείγον.

Έχει δοκιμάσει κανείς αξιόπιστο σέρβις πλακετών στην Αθήνα; Πρόκειται για μεγάλη αντλία θερμότητας TOSHIBA 15ετίας περίπου που "κάηκε" και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά από την επίσημη αντιπροσωπεία. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει που μπορώ να απευθυνθώ, ας στείλει έστω και ΠΜ καθώς συνέβη τώρα που έπεσαν και οι θερμοκρασίες.

Ευχαριστώ.

Δεν γνωρίζω, αλλά θα πετάξω μια ιδέα και αν θες το βλέπεις...αν θες, επικοινώνησε με την Inventive Energy, που κάνει κατασκευή αντλίας θερμότητας. Ίσως μπορεί να προσαρμόσει δική της πλακέτα στην αντλία σου και να σου την αναβαθμίσει σε inverter με εξαρτήματα του εμπορίου που χρησιμοποιεί, ώστε να μην έχεις πλέον ανάγκη καμία Toshiba.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν γνωρίζω, αλλά θα πετάξω μια ιδέα και αν θες το βλέπεις...αν θες, επικοινώνησε με την Inventive Energy, που κάνει κατασκευή αντλίας θερμότητας. Ίσως μπορεί να προσαρμόσει δική της πλακέτα στην αντλία σου και να σου την αναβαθμίσει σε inverter με εξαρτήματα του εμπορίου που χρησιμοποιεί, ώστε να μην έχεις πλέον ανάγκη καμία Toshiba.

Ευχαριστώ για την πρόταση. Είναι Κρήτη όμως βλέπω; Φοβάμαι ότι αν ναι, θα αργήσει όλη αυτή η διαδικασία και εν μέσω χειμώνα δεν υπάρχει χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basketikos_ είπε

Ευχαριστώ για την πρόταση. Είναι Κρήτη όμως βλέπω; Φοβάμαι ότι αν ναι, θα αργήσει όλη αυτή η διαδικασία και εν μέσω χειμώνα δεν υπάρχει χρόνος.

Παίρνουν δουλειές παντού. Δεν ξέρω όμως κόστος...κάπου είχα δει και μια άλλη εταιρεία, αν βρω θα σου στείλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Παίρνουν δουλειές παντού. Δεν ξέρω όμως κόστος...κάπου είχα δει και μια άλλη εταιρεία, αν βρω θα σου στείλω!

Ναι, αν μπορείς! Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει μια αντλια θερμοτητας, τα βασικα δηλαδη...

Οπως και να χει, για πειτε εστω μια εκτιμηση για το τι καιει απο ρευμα, σε σχεση με καποια τετραγωνικα και με συγκεκριμενες συνθηκες σπιτιου, και για μια συγκεκριμενη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οπως και να χει, για πειτε εστω μια εκτιμηση για το τι καιει απο ρευμα, σε σχεση με καποια τετραγωνικα και με συγκεκριμενες συνθηκες σπιτιου, και για μια συγκεκριμενη θερμοκρασια.

Δε μπορεί να γίνει τέτοια εκτίμηση. Ή μάλλον, μπορεί να γίνει, αλλά αν σου πω "από 1€ έως 50€ τη μέρα", δε νομίζω να σε βοηθήσω σε κάτι. Π.χ. ένα τελείως αμόνωτο σπίτι μπορεί να 'χει 10Χ τις ανάγκες ενός καλά μονωμένου. Από την άλλη, εάν κάτσεις να βρεις τις ενεργειακές απαιτήσεις του κτηρίου σου (έστω "χοντρικά") μπορείς να υπολογίσεις αρκετά εύκολα το τι θα καίει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει μια αντλια θερμοτητας, τα βασικα δηλαδη...

Οπως και να χει, για πειτε εστω μια εκτιμηση για το τι καιει απο ρευμα, σε σχεση με καποια τετραγωνικα και με συγκεκριμενες συνθηκες σπιτιου, και για μια συγκεκριμενη θερμοκρασια.

Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια με των κλιματιστικών (και αυτά αντλίες θερμότητας είναι). Ένας συμπιεστής συμπιέζει φρεον, ρουφάει θερμότητα από την ατμόσφαιρα και την αποδίδει μέσα. Χοντρικά αυτή είναι η αρχή λειτουργίας. Και είναι πιο οικονομική από το να καίει μια αντίσταση, γιατί δεν καις ρεύμα για να παράγεις την θερμότητα, αλλά μόνο για να γυρίσεις τον συμπιεστή. Αναλόγως πόσο καλή είναι η αντλία και σε τι συνθήκες δουλεύει, τόσο οικονομικότερα έρχεται η θέρμανση.

Τώρα για κόστος για μια συσκεκριμένη κατοικία δεν μπορεί να προσδιοριστεί με απλό τρόπο. Αλλά αν ξέρει κανείς πόσα λίτρα πετρέλαιο έκαψε για μια χρονιά, μπορεί με σχετική ασφάλεια να υπολογίσει πόσες kWh θα του κάψει μια αντλία θερμότητας, για ίδιες συνθήκες.

Έκανε πρόσφατα και το ΕΜΠ μια επικαιροποιημένη μελέτη για το κόστος θέρμανσης, οικονομικότερη βγήκε βέβαια η αντλία.

https://www.google.com/amp/s/www.capital.gr/oikonomia/3689647/emp-ti-bgazei-to-crash-test-tis-sugkrisis-tou-kostous-thermansis%3famp=true

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mindreader είπε

Δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει μια αντλια θερμοτητας, τα βασικα δηλαδη...

 

κλέβει ενέργεια από το περιβάλλον χρησιμοποιώντας υγρό που η θερμοκρασία βρασμού του είναι πολύ χαμηλή , αυτό το υγρό αποκτά αέρια μορφή , το αέριο αυτό συμπιέζεται και αφού υγροποιηθεί ξανά μέσω ενός εναλλάκτη μεταφέρει την διαφορά θερμοκρασίας στον εσωτερικό χώρο (σε κύκλο θερμανσης)

12 ώρες πριν, mindreader είπε

Οπως και να χει, για πειτε εστω μια εκτιμηση για το τι καιει απο ρευμα, σε σχεση με καποια τετραγωνικα και με συγκεκριμενες συνθηκες σπιτιου, και για μια συγκεκριμενη θερμοκρασια.

δεν είναι το θέμα τι καίει - το πρώτο μέλημα είναι η ΜΟΝΩΣΗ σε όλα τα σπίτια.
μονοκατοικία 120 τμ με πολύ καλή μόνωση στη βόρεια ελλάδα καταφέρνει ο ιδιοκτήτης να το κρατήσει ζεστό με A/C καταναλώνοντας 15kw ημερησίως κατά μο όλη τη χειμερινή περίοδο.
αντίστοιχο σπίτι αμόνωτο στην αττική που του πούλησαν οι "ειδικοί" αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών με ενταμιευτή νερού μισού τόνου (χωρίς συνεπικουρική βοήθεια από ηλιακά πάνελ και φυσικά χωρίς άλλη μελέτη) έπιασε το περσινό έτος τις 50kw ημερησίως και φυσικά στο τετράμηνο που ήρθε ο λογαριασμός ρεύματος , ο ιδιοκτήτης κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό.

Επεξ/σία από catmaster
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου; 
Αρχικά χρόνια πολλά και να έχουμε καλή χρόνια!!

Έχω μια Carrier 30AWH012HD, η οποία λειτουργεί με fan coils με ενσωματωμένους θερμοστάτες και δύο πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια. Είναι εγκατεστημένη σε διαμέρισμα 105τ.μ στο Περιστέρι, στον τελευταίο (5ο) όροφο νεόδμητης πολυκατοικίας Β' ενεργειακής κλάσης. Το σπίτι είναι ανοιχτό από 4 πλευρές (ταράτσα, βορά, ανατολή και δύση) και γενικά ο άνεμος μας πιάνει αρκετά. Η αντλία παραδόθηκε με την αγορά του σπιτιού και δεν γνωρίζω αν είχε γίνει σωστή μελέτη αν και αμφιβάλω για αυτό. 

Κατά την έναρξη της αντλίας ο τεχνικός της carrier είχε βάλει αρκετά υψηλές τιμές στα νερά με αποτέλεσμα να καίει η αντλία 25-30kwh την ημέρα σε νορμαλ καιρικές συνθήκες. Άλλαξα τις τιμές της καμπύλης αντιστάθμισης και έχω βάλει 34 βαθμούς νερό στους 20 βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας και 41 βαθμούς νερό στους -3 εξωτερικής θερμοκρασίας.

Παρολαυτα βλέπω στο μόνιτορ της αντλίας, ότι ακόμα και όταν έχει έξω 16-17 βαθμούς τα νερά φτάνουν έως και 44 βαθμούς, ξεπερνώντας κατά πολύ την καμπύλη που έχω φτιάξει.  Που μπορεί να οφείλεται αυτό; Να επισημάνω ότι δεν υπάρχει δοχείο αδράνειας. Μπορεί να φταίει αυτό;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Ρε παιδιά να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου; 
Αρχικά χρόνια πολλά και να έχουμε καλή χρόνια!!

Έχω μια Carrier 30AWH012HD, η οποία λειτουργεί με fan coils με ενσωματωμένους θερμοστάτες και δύο πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια. Είναι εγκατεστημένη σε διαμέρισμα 105τ.μ στο Περιστέρι, στον τελευταίο (5ο) όροφο νεόδμητης πολυκατοικίας Β' ενεργειακής κλάσης. Το σπίτι είναι ανοιχτό από 4 πλευρές (ταράτσα, βορά, ανατολή και δύση) και γενικά ο άνεμος μας πιάνει αρκετά. Η αντλία παραδόθηκε με την αγορά του σπιτιού και δεν γνωρίζω αν είχε γίνει σωστή μελέτη αν και αμφιβάλω για αυτό. 

Κατά την έναρξη της αντλίας ο τεχνικός της carrier είχε βάλει αρκετά υψηλές τιμές στα νερά με αποτέλεσμα να καίει η αντλία 25-30kwh την ημέρα σε νορμαλ καιρικές συνθήκες. Άλλαξα τις τιμές της καμπύλης αντιστάθμισης και έχω βάλει 34 βαθμούς νερό στους 20 βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας και 41 βαθμούς νερό στους -3 εξωτερικής θερμοκρασίας.

Παρολαυτα βλέπω στο μόνιτορ της αντλίας, ότι ακόμα και όταν έχει έξω 16-17 βαθμούς τα νερά φτάνουν έως και 44 βαθμούς, ξεπερνώντας κατά πολύ την καμπύλη που έχω φτιάξει.  Που μπορεί να οφείλεται αυτό; Να επισημάνω ότι δεν υπάρχει δοχείο αδράνειας. Μπορεί να φταίει αυτό;

 

 

Έχεις επιλέξει από το μενού να είναι ενεργοποιημένη η επιλογή αντιστάθμισης και όχι μια σταθερή θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Ρε παιδιά να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου; 
Αρχικά χρόνια πολλά και να έχουμε καλή χρόνια!!

Έχω μια Carrier 30AWH012HD, η οποία λειτουργεί με fan coils με ενσωματωμένους θερμοστάτες και δύο πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια. Είναι εγκατεστημένη σε διαμέρισμα 105τ.μ στο Περιστέρι, στον τελευταίο (5ο) όροφο νεόδμητης πολυκατοικίας Β' ενεργειακής κλάσης. Το σπίτι είναι ανοιχτό από 4 πλευρές (ταράτσα, βορά, ανατολή και δύση) και γενικά ο άνεμος μας πιάνει αρκετά. Η αντλία παραδόθηκε με την αγορά του σπιτιού και δεν γνωρίζω αν είχε γίνει σωστή μελέτη αν και αμφιβάλω για αυτό. 

Κατά την έναρξη της αντλίας ο τεχνικός της carrier είχε βάλει αρκετά υψηλές τιμές στα νερά με αποτέλεσμα να καίει η αντλία 25-30kwh την ημέρα σε νορμαλ καιρικές συνθήκες. Άλλαξα τις τιμές της καμπύλης αντιστάθμισης και έχω βάλει 34 βαθμούς νερό στους 20 βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας και 41 βαθμούς νερό στους -3 εξωτερικής θερμοκρασίας.

Παρολαυτα βλέπω στο μόνιτορ της αντλίας, ότι ακόμα και όταν έχει έξω 16-17 βαθμούς τα νερά φτάνουν έως και 44 βαθμούς, ξεπερνώντας κατά πολύ την καμπύλη που έχω φτιάξει.  Που μπορεί να οφείλεται αυτό; Να επισημάνω ότι δεν υπάρχει δοχείο αδράνειας. Μπορεί να φταίει αυτό;

 

 

Μπορεί το εσωτερικό controller της αντλίας, να διαβάζει χαμηλή θερμοκρασία χώρου και να δίνει θετικό offset στην θερμοκρασία των νερών, για να πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία. Αν την πιάσει, αντίστοιχα θα μπορούσε να δώσει αρνητικό offset. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Ναι

Επειδή δεν είχα ποτέ καμία επαφή με το μενού της Carrier, υπάρχει κάποιο pdf να το ρίξω μια ματιά; Σίγουρα κάποια ρύθμιση είναι. Όπως λέει ο @mechpanos είναι πιθανό να δίνει offset ο αισθητήρας στο controller. Στις Daikin αυτό ρυθμίζεται, στις Carrier δεν το γνωρίζω, οπότε το manual της θα βοηθούσε να δούμε τι επιλογές έχει το λογισμικό της αντλίας.

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το controller είναι ρυθμισμένο να μη λειτουργεί σαν θερμοστάτης μιας και έχουν θερμοστατες τα fcu. Παρολαυτα επειδή ο τεχνικός της Daikin τον είχε βάλει στους 30, το κατέβασα στους 21 και είδα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. 
Το manual του controller είναι το παρακάτω: https://en.ahi-carrier.gr/wp-content/uploads/2017/10/Control-Installation-Manual-33AWCS1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...