Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για λεβητάκι ΟΚ το καταλαβαίνω και έτσι είναι. Για αντλία δεν νομίζω. Με αντλία δεν θες δοχείο ΖΝΧ? Πόσο θα το πάρεις; Με εναλλάκτη αντλίας πας στο 500ρικο. Ε βάζεις άλλα τόσα και παίρνεις τζάμπα ζεστό νερό από Μάρτιο μέχρι Νοέμβριο. Θεωρώ ότι για το κλίμα της Ελλάδας, είναι έγκλημα να μην έχεις ηλιακό και οικονομικά αλλά και περιβαλλοντικά/ενεργειακά.

εννοείς πως οι αντλίες έχουν ξεχωριστό δοχείο ΖΝΧ; 

νομιζα ειναι ενσωματωμένο σε όλες.

Λάθος μου τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eίναι καλύτερα ηλιακός 3-4τμ τριπλής με τρίοδη ή μπόιλερ (σε ταράτσα, κλεισμένο με τσιμεντοσανίδα + θερμομόνωση) και συνδεδεμένο με ξεχωριστά -αλλά μικρότερα- ηλιακά πάνελ; (2-3 τμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι να βάλω σε σπίτι που φτιάχνεται τώρα, διάβασα ποιο πίσω και έχω κάψει εγκέφαλο με τα on/off, buffer, δοχεία, αυτοματισμοί, συνδυασμοί ....
Τριφασικό, Θερμοπρόσοψη, 100τμ, Αττική δυτικά.
Κάποιος έμπειρος τι θα έβαζε αυτή τη στιγμή, δεν ρωτάω για  kw, θερμίδες κτλπ, το καλύτερο που μπορώ να βάλω σε απόδοση και οικονομία, όσο γίνεται ποιο αναλυτικά γιατί δεν έχω ιδέα απ αυτά.
Μπορώ να βάλω και φυσικό αέριο, αξίζει ;
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, konandrio είπε

Αν μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι να βάλω σε σπίτι που φτιάχνεται τώρα, διάβασα ποιο πίσω και έχω κάψει εγκέφαλο με τα on/off, buffer, δοχεία, αυτοματισμοί, συνδυασμοί ....
Τριφασικό, Θερμοπρόσοψη, 100τμ, Αττική δυτικά.
Κάποιος έμπειρος τι θα έβαζε αυτή τη στιγμή, δεν ρωτάω για  kw, θερμίδες κτλπ, το καλύτερο που μπορώ να βάλω σε απόδοση και οικονομία, όσο γίνεται ποιο αναλυτικά γιατί δεν έχω ιδέα απ αυτά.
Μπορώ να βάλω και φυσικό αέριο, αξίζει ;
 

 

Αυτή τη στιγμή η κατεύθυνση σε ευρωπαϊκό επίπεδο είναι προς τις αντλίες θερμότητας.

Έχει ήδη ψηφιστεί οδηγία οι καυστήρες αερίου να καταργηθούν και όλα τα νέα κτίρια να έχουν αντλίες.

Εμείς αναγκαστικά βάλαμε αντλία καθώς είμαστε στη μέση του πουθενά και δεν υπήρχε εναλλακτική.

Είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι στα τρία χρόνια που την χρησιμοποιούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2023 στις 10:45 ΜΜ, SB_1957 είπε

Έχει ήδη ψηφιστεί οδηγία οι καυστήρες αερίου να καταργηθούν και όλα τα νέα κτίρια να έχουν αντλίες.

μόνο για πετρέλαιο έχω διαβάσει και αυτό όχι ακόμα , λινκ για ΦΕΚ ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Γερμανια ο  αντιστοιχος υπουργος θελει την απαγορευση αυτη (καυστηρες αεριου) να ισχυσει απο το 2026. Δεν εχει ψηφιστει ακομα, το συζητανε ομως σοβαρα.

Στην Ελλαδα πιστευω οτι αργει ακομα αρκετα κατι τετοιο, και γιατι η χωρα εχει υποδομες για LNG ('συντομα' και δευτερος σταθμος στην Αλεξανδρουπολη) αλλα και γιατι η Ελλαδα εχει πολυ αεριο για εκμεταλλευση...Βεβαια αυτα θα τα δουμε στα επομενα χρονια.


Η ταση αυτη την στιγμη παντως ειναι προς τις αντλιες θερμοτητας ΑΛΛΑ ακομα ειναι πολυ ακριβες δεν ξερω απο θεμα αξιοπιστιας τι γινεται, τωρα αρχισαν να μπαινουν σε μαζικη κλιμακα, εχουμε δρομο ακομα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

μόνο για πετρέλαιο έχω διαβάσει και αυτό όχι ακόμα , λινκ για ΦΕΚ ????

Η ευρωπαϊκή οδηγία αφήνει τις χώρες να ορίσουν το χρονοδιάγραμμα για την μετάβαση από τα ορυκτά καύσιμα στην ηλεκτρική ενέργεια. Σε μεγάλες πόλεις των ΗΠΑ και στην Βρετανία ήδη έχει ψηφιστεί η απαγόρευση για το αέριο στα νέα κτίρια. Στην Βρετανία μάλιστα επιδοτούν την αντικατάσταση με αντλία και έπεσε κράξιμο γιατί η επιδότηση είναι ψίχουλα σε σχέση με το πραγματικό κόστος.

Εδώ πριν καν στεγνώσει το μελάνι του ΦΕΚ για τους καυστηρες πετρελαίου έδωσαν παράταση και θα συνεχίσουν, όπως γίνεται με ό,τι νόμο ψηφίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonkoum είπε

Στην Γερμανια ο  αντιστοιχος υπουργος θελει την απαγορευση αυτη (καυστηρες αεριου) να ισχυσει απο το 2026. Δεν εχει ψηφιστει ακομα, το συζητανε ομως σοβαρα.

Στην Ελλαδα πιστευω οτι αργει ακομα αρκετα κατι τετοιο, και γιατι η χωρα εχει υποδομες για LNG ('συντομα' και δευτερος σταθμος στην Αλεξανδρουπολη) αλλα και γιατι η Ελλαδα εχει πολυ αεριο για εκμεταλλευση...Βεβαια αυτα θα τα δουμε στα επομενα χρονια.


Η ταση αυτη την στιγμη παντως ειναι προς τις αντλιες θερμοτητας ΑΛΛΑ ακομα ειναι πολυ ακριβες δεν ξερω απο θεμα αξιοπιστιας τι γινεται, τωρα αρχισαν να μπαινουν σε μαζικη κλιμακα, εχουμε δρομο ακομα........

Σωστά, το αέριο θα αργήσει πολύ ακόμα να φύγει από την ζωή μας. Εδώ στην Αττική για να βγάλεις οικοδομική άδεια, ζητάνε ακόμα μελέτη αερίου!

Οι αντλίες είναι πολύ παλιά τεχνολογία και έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους. Μην κοιτάτε μόνο τις αντλίες αέρα - νερού. Air condition από πότε έχουμε όλοι στα σπίτια μας; Ε το ίδιο πράγμα είναι κατασκευαστικά. Απλά η αντλία αέρα - νερού, αντί να έχει ένα ανεμιστήρι να γυρνάει αέρα, έχει ένα κυκλοφορητή να γυρνάει νερό.
Επίσης το κόστος είναι σχετικό, αν θες 2 χιλιάρικα για λέβητα αερίου και 5 χιλιάρικα για αντλία (χωρίς τα άλλα έξοδα σωληνώσεις κλπ που λίγο - πολύ είναι τα ίδια στις αντίστοιχες περιπτώσεις) η σχετική διαφορά είναι 3 χιλιάρικα, τα οποία αποσβαίνονται από την χρήση (αναλόγως της χρήσης βέβαια).
Το καλό με την αντλία είναι ότι σου δίνει ενεργειακή ελευθερία, βάζεις όταν μπορέσεις/θελήσεις ένα φωτοβολταϊκό και δεν σε απασχολούν ούτε πόσο θα πάει το ρεύμα, ούτε πόσο θα πάνε τα ορυκτά καύσιμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εδώ στην Αττική για να βγάλεις οικοδομική άδεια, ζητάνε ακόμα μελέτη αερίου!

Και μάλιστα, αυτό συμβαίνει ακόμα και στις περιπτώσεις που είτε (α) δεν υπάρχει καν δίκτυο αερίου στην περιοχή, ή (β) σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις αποδοτικότερα μέσα (αντλίες). Αέριο θες δε θες λοιπόν, αλλά ακόμα και αν... δε γίνεται! Μίλησε κανείς για συντεχνίες και δεν άκουσα; 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2023 στις 10:40 ΜΜ, konandrio είπε

Αν μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι να βάλω σε σπίτι που φτιάχνεται τώρα, διάβασα ποιο πίσω και έχω κάψει εγκέφαλο με τα on/off, buffer, δοχεία, αυτοματισμοί, συνδυασμοί ....
Τριφασικό, Θερμοπρόσοψη, 100τμ, Αττική δυτικά.
Κάποιος έμπειρος τι θα έβαζε αυτή τη στιγμή, δεν ρωτάω για  kw, θερμίδες κτλπ, το καλύτερο που μπορώ να βάλω σε απόδοση και οικονομία, όσο γίνεται ποιο αναλυτικά γιατί δεν έχω ιδέα απ αυτά.
Μπορώ να βάλω και φυσικό αέριο, αξίζει ;
 

 

αρχικα μιλα με το μηχ/μηχ σου!

Κατα δευτερον, βαλε ενδοδαπέδια. Και μετά ειτε μικρή α/θ, είτε αέριο (πολυ οικονομικό και το δεύτερο).

Αμφοτερα τα συστηματα με 30-35 βαθμούς, εχουν τρομερούς βαθμούς απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2023 στις 11:13 ΜΜ, kanesaxo είπε

αρχικα μιλα με το μηχ/μηχ σου!

Κατα δευτερον, βαλε ενδοδαπέδια. Και μετά ειτε μικρή α/θ, είτε αέριο (πολυ οικονομικό και το δεύτερο).

Αμφοτερα τα συστηματα με 30-35 βαθμούς, εχουν τρομερούς βαθμούς απόδοσης.

Μιλάω με το μηχανικό μου, αλλά παράλληλα διαβάζω εδώ και μιλάω με πολλούς γνωστούς.
Έχω καταλήξει να μην βάλω ενδοδαπέδια μιας και απ ότι έχω καταλάβει η δροσιά στους καύσωνες δεν είναι αρκετή και θα ψάχνομαι για A/C, φοβάμαι και το ρίσκο για δημιουργία υγρασίας.
Αποφάσισα fan coil δαπέδου, ψάχνομαι για slim, θα γίνει ήδη προεγκατάσταση για φωτοβολταϊκά.
Για αντλία είμαι προς Daikin, για fan μου αρέσουν τα Phnix σαν design αν έχει κάποιος άποψη για αυτή τη μάρκα.

Με νερά σκέφτομαι να μην ασχοληθώ και να είναι μόνο με τον ηλιακό.
Έκτος από αντλία, fans, σωληνώσεις τι άλλες συσκευές πρέπει να χρησιμοποιηθούν για να δω λίγο το κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους..

Είμαι σε συζήτηση με κατασκευαστική για την υλοποίηση του έργου.Και συζητάμε για μάρκα αντίας 12άρα.

Μου πρότεινε midea μιας και σ υνεργάζεται αλλιώς πάμε σε daikin με άλλο κόστος(ακόμα δν το ξέρω αναμένω προσφορά) .

Να φοβηθώ την midea και να πάω καρφί daikin ή είναι καλή και αξιόπιστη στις αντλίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η Midea, είναι από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές συστημάτων ψύξης/θέρμανσης.

Αν το budget σηκώνει Daikin, έχει καλύτερη απόδοση. Αλλιώς και η Midea, είναι ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, savoukos είπε

Καλημέρα σε όλους..

Είμαι σε συζήτηση με κατασκευαστική για την υλοποίηση του έργου.Και συζητάμε για μάρκα αντίας 12άρα.

Μου πρότεινε midea μιας και σ υνεργάζεται αλλιώς πάμε σε daikin με άλλο κόστος(ακόμα δν το ξέρω αναμένω προσφορά) .

Να φοβηθώ την midea και να πάω καρφί daikin ή είναι καλή και αξιόπιστη στις αντλίες?

Γιατί δε κοιτάς και "ελληνική" ; 

Από συντελεστές είναι τρομερή και διαβάζω θετικά σχόλια. (Έχει βάλει και φίλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...