Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Γιατί δε κοιτάς και "ελληνική" ; 

Από συντελεστές είναι τρομερή και διαβάζω θετικά σχόλια. (Έχει βάλει και φίλος)

Για ποια μιλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για ποια μιλάς;

https://ienergy.gr/

είναι οι μόνοι (οσο ειχα ψάξει) που εχουν τα @@ να δίνουν συντελεστές με +2 εξωτερικη

Διότι δεν ζούμε όλοι στη Κρήτη για να μας ενδιαφέρει το +7...

Τσέκαρε το!

Επεξ/σία από kanesaxo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές δίνουν cop για διαφορετικές θερμοκρασίες περιβάλλοντος ειδικά για 7, 2 και -7 που ορίζει και το πρότυπο για την απόδοσή τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nvel είπε

όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές δίνουν cop για διαφορετικές θερμοκρασίες περιβάλλοντος ειδικά για 7, 2 και -7 που ορίζει και το πρότυπο για την απόδοσή τους

Οι περισσότεροι όμως δίνουν για τις εξωτερικές όπως λες και για 35 νερού  (στα ψιλά γράμματα ίσως και για 55). Προφανώς έχει στηθεί το πρότυπο όπως βολεύει τις εταιρείες.

Όπως και να έχει, διακρίνω πως οι πωλητές (παρά)-ημι-πληροφορουν το κόσμο, με αποτέλεσμα να έχουν μεγάλες καταναλώσεις...

 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τεχνικά εγχειρίδια των μηχανημάτων έχουν πινάκες ή διαγράμματα αποδόσεων σε διάφορες θερμοκρασίες,

Οι πωλητές πληρώνονται για να πωλούν οπότε μπορεί να λένε και ότι θέλουν. Μεταξύ του έμπορα και του ιδιώτη πρέπει να υπάρχει και ο μηχανικός που θα μελετήσει την εγκατάσταση και θα βοηθήσει την επιλογή του μηχανήματος. Αν έχετε χρήμα για πέταμα μπορείτε και να τον παρακάμψετε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Οι περισσότεροι όμως δίνουν για τις εξωτερικές όπως λες και για 35 νερού  (στα ψιλά γράμματα ίσως και για 55). Προφανώς έχει στηθεί το πρότυπο όπως βολεύει τις εταιρείες.

Όπως και να έχει, διακρίνω πως οι πωλητές (παρά)-ημι-πληροφορουν το κόσμο, με αποτέλεσμα να έχουν μεγάλες καταναλώσεις...

 

Τα εμπορικά φυλλάδια έχουν στηθεί όπως βολεύουν τις εταιρείες. Δεν επιλέγουμε από το εμπορικό φυλλάδιο όμως, μελετάμε το τεχνικό φυλλάδιο του μηχανήματος για να βγάλουμε διαστασιολόγηση και να δούμε και την απόδοση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2023 στις 6:04 ΜΜ, kanesaxo είπε

Γιατί δε κοιτάς και "ελληνική" ; 

Από συντελεστές είναι τρομερή και διαβάζω θετικά σχόλια. (Έχει βάλει και φίλος)

Η κατασκευαστική συνεργάζεται με αυτές τις δυο.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!!! Μια ερώτηση, θα βάλω αντλία θερμότητας lg 9kw monoblock μονοφασική σε 80τμ σπίτι στο οποίο θα γίνει θερμομόνωση εξωτερική 10 cm ( πάνω κάτω υπάρχουν άλλα σπίτια που κατοικούνται,είναι σε οικοδομή)   και θα μπουν και καινούρια κουφώματα 3πλα μέσω του εξοικονομώ...θα μπορούσε η αντλία να δουλέψει με μονοφασικό ρεύμα και να μην πάω σε τριφασικό;;; Θα έχω θέματα;;; Πόσο ρεύμα τραβάει περίπου στα ανώτερα της;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Καλησπέρα παιδιά!!! Μια ερώτηση, θα βάλω αντλία θερμότητας lg 9kw monoblock μονοφασική σε 80τμ σπίτι στο οποίο θα γίνει θερμομόνωση εξωτερική 10 cm ( πάνω κάτω υπάρχουν άλλα σπίτια που κατοικούνται,είναι σε οικοδομή)   και θα μπουν και καινούρια κουφώματα 3πλα μέσω του εξοικονομώ...θα μπορούσε η αντλία να δουλέψει με μονοφασικό ρεύμα και να μην πάω σε τριφασικό;;; Θα έχω θέματα;;; Πόσο ρεύμα τραβάει περίπου στα ανώτερα της;; 

Έχει και εφεδρική αντίσταση, ή όχι; Χωρίς την αντίσταση, σε πραγματικές συνθήκες να σου τραβήξει max 3-3.5 kw. Όσο ένας θερμοσίφωνας δηλαδή. Που με το πάχος μόνωσης που βάζεις, δεν βλέπω να τραβάει ούτε κι αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Έχει και εφεδρική αντίσταση, ή όχι; Χωρίς την αντίσταση, σε πραγματικές συνθήκες να σου τραβήξει max 3-3.5 kw. Όσο ένας θερμοσίφωνας δηλαδή. Που με το πάχος μόνωσης που βάζεις, δεν βλέπω να τραβάει ούτε κι αυτό.

Η αντλία είναι αυτή που θα μπει : lg hm091mr.u44 Δεν γνωρίζω αν έχει βοηθητική αντίσταση η συγκεκριμένη...ο υδραυλικός είπε ότι θα την συνδεση με το υπάρχον θερμοσίφωνα για να ζεσταίνει εκεί το νερό(θα το κάνει τύπου buffer από ότι κατάλαβα) για να έχει και ΖΝΧ...Και με εφεδρική αντίσταση πόσο θα τραβάει δηλαδή; Επίσης τα 3 3,5 watt είναι ότι τραβάει σε κανονικές συνθήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Η αντλία είναι αυτή που θα μπει : lg hm091mr.u44 Δεν γνωρίζω αν έχει βοηθητική αντίσταση η συγκεκριμένη...ο υδραυλικός είπε ότι θα την συνδεση με το υπάρχον θερμοσίφωνα για να ζεσταίνει εκεί το νερό(θα το κάνει τύπου buffer από ότι κατάλαβα) για να έχει και ΖΝΧ...Και με εφεδρική αντίσταση πόσο θα τραβάει δηλαδή; Επίσης τα 3 3,5 watt είναι ότι τραβάει σε κανονικές συνθήκες;

Παίρνει προαιρετική. Θα πρέπει να το συζητήσεις με τον μηχανολόγο σου αν χρειάζεται η βοηθητική, με βάση την μελέτη και την περιοχή σου. Οπότε έστω ότι δεν βάζεις, είσαι στα 3kwatt μέγιστη ισχύ. Αυτή θα την βλέπεις όταν γκαζώνει η αντλία, πχ όταν την βάζεις μπροστά ή στα πολλά κρύα. Γενικά θα παίζει μεταξύ 1 και 2. Μπορεί και 0.5 τυχον ζεστά μεσημέρια. Καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Παίρνει προαιρετική. Θα πρέπει να το συζητήσεις με τον μηχανολόγο σου αν χρειάζεται η βοηθητική, με βάση την μελέτη και την περιοχή σου. Οπότε έστω ότι δεν βάζεις, είσαι στα 3kwatt μέγιστη ισχύ. Αυτή θα την βλέπεις όταν γκαζώνει η αντλία, πχ όταν την βάζεις μπροστά ή στα πολλά κρύα. Γενικά θα παίζει μεταξύ 1 και 2. Μπορεί και 0.5 τυχον ζεστά μεσημέρια. Καλό βράδυ!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ν. Πέλλας είμαι, εντάξει νομίζω λογικό είναι πλέον το κρύο που έχουμε... οπότε να πάω για μονοφασικό ρεύμα και δεν θα έχω θέμα αν βάζω και κάνα πλυντήριο ή καμιά κουζίνα??? (όχι όλα μαζί εννοείται). Για αρχή θα το κάνω έτσι και αν δω ότι δεν αντέχει το δίκτυο το αλλάζω σε τριφασικό...καλό βράδυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, star_cruiser είπε

δεν θα έχω θέμα αν βάζω και κάνα πλυντήριο ή καμιά κουζίνα???

Θα άναβες κουζίνα, πλυντήριο, θερμοσίφωνα μαζί; Μάλλον ναι, οπότε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Καλησπέρα παιδιά!!! Μια ερώτηση, θα βάλω αντλία θερμότητας lg 9kw monoblock μονοφασική σε 80τμ σπίτι στο οποίο θα γίνει θερμομόνωση εξωτερική 10 cm ( πάνω κάτω υπάρχουν άλλα σπίτια που κατοικούνται,είναι σε οικοδομή)   και θα μπουν και καινούρια κουφώματα 3πλα μέσω του εξοικονομώ...θα μπορούσε η αντλία να δουλέψει με μονοφασικό ρεύμα και να μην πάω σε τριφασικό;;; Θα έχω θέματα;;; Πόσο ρεύμα τραβάει περίπου στα ανώτερα της;; 

Εγώ έχω 14αρα LG monoblock και δεν έχω τριφασικό ρεύμα. Δεν είχα ποτέ θέμα. Ούτε με παράλληλη χρήση πχ πλυντηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...