Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, ConstantineP είπε

Γιατί να μην έρθει από εδώ ο περιβόητος dev και να ξεκαθαρισει το τοπιο και να μας παρουσιασει την διανομη σωστα...ενα φορουμ με 557.913 μελη ειναι ενας μεγάλος αριθμός για να παρουσιάσεις και να γιατί όχι να τραβήξεις κόσμο για το έργο στο οποιο ρίχνει κόπο και ιδρώτα..ε? ;)  τον περιμένουμε

Ρώτα τον. Εγώ εκφράζω μόνο τον εαυτο μου. Μιλάω μόνο για εμένα και ΜΟΝΟ για αυτά που πιστεύω. Τώρα που μίλησε ο άλλος και με ποιον δεν ξέρω. Ας μην ανακατεύουμε τρίτους. Εγώ χρησιμοποιώ rolling διανομές και θεωρώ ότι και νέοι χρήστες μπορούν. Ήδη πέρασα όπως είπα σε φίλη μου rolling archbased χωρίς systemd διανομή. Ως τώρα δεν έπαθε κάτι. Αλλά και αν πάθει λύση υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εγώ χρησιμοποιώ rolling διανομές και θεωρώ ότι και νέοι χρήστες μπορούν

Θεωρεις κατι με γνωμονα την δικη σου εμπειρια. Φαουλ νο1.
 

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ήδη πέρασα όπως είπα σε φίλη μου rolling archbased χωρίς systemd διανομή. Ως τώρα δεν έπαθε κάτι.

Θα παθει. Θεμα χρονου ειναι. Οπως θεμα χρονου ειναι να παθει κατι μια non-rolling non-arch-based με systemd διανομη. To θεμα ειναι ποτε θα το παθει και τι θα παθει η καθε διανομη. Φαουλ νο2.
 

6 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αλλά και αν πάθει λύση υπάρχει.

Και ειμαι σιγουρος οτι οταν παθει θα τρεξεις να δωσεις εσυ την λυση σωστα ? Αρα ο νεος/αδαης χρηστης δεν μπορει να συντηρησει το συστημα του. Αρα τι διαφορα εχει να του βαλεις mint με να του βαλεις artix ? Για τον χρηστη καμμια. Για τον "συντηρητη" λιγοτερη σκοτουρα γιατι οι "ευκολες" διανομες σπανε δυσκολοτερα και παρουσιαζουν πιο ευκολα προβληματα.
Απλα βαζεις artix για να το παιζεις γκουρου / τεχνικατζας / καμποσος / δεν ειμαι πλεμπα-μαζα να βαλω mint , στην φιλη μπας και πεσει και κανα χαμουρεμα. Τα χω κανει πριν απο σενα για σενα αυτα τα κολπα. Εισαι ηδη στο "friend zone" , εχει χαθει το παιχνιδι ;)  Φαουλ νο3 = πεναλτυ !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ας μην ανακατεύουμε τρίτους

Το λες εσυ αυτο που μας εχεις ταραξει στα "εχω ενα γνωστο dev που μιλαω" πλακα μας κανεις? 🤣 🤣

37 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ρώτα τον.

Συνηθως αυτο που προωθει μια δουλεια ενα project δεν τον ψαχνουμε , αλλα μας ψαχνει για να μας δειξει τη δουλεια του...ετκος αν ειναι ντιβες τοτε παω πασο 🤣

*εκτος αν μας πετας τυρακι για να μπουμε στο unchained-gnu.gr για να τον ρωτησουμε... (χρειαζεστε κοσμο ε; βλεπω τρεις και ο κουκος ειστε) ;) 🤣

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ConstantineP είπε

Το λες εσυ αυτο που μας εχεις ταραξει στα "εχω ενα γνωστο dev που μιλαω" πλακα μας κανεις? 🤣 🤣

Συνηθως αυτο που προωθει μια δουλεια ενα project δεν τον ψαχνουμε , αλλα μας ψαχνει για να μας δειξει τη δουλεια του...ετκος αν ειναι ντιβες τοτε παω πασο 🤣

*εκτος αν μας πετας τυρακι για να μπουμε στο unchained-gnu.gr για να τον ρωτησουμε... (χρειαζεστε κοσμο ε; βλεπω τρεις και ο κουκος ειστε) ;) 🤣

Εγώ τίποτα δεν είδα να λέω έχω ένα φίλο dev σε διανομή. Ο φίλος ο dev που έχω και μάλλον μπερδεύτηκες δεν σχετίζεται με διανομές. Του έβαλα mint και μετά manjaro. Αν λες για κάποιον άλλον δεν ξέρω τι λες.

 

Όσο για το unchained-gnu όποιος θέλει μπαίνει.

Όποιος δε θέλει δε μπαίνει. Εκεί μιλάμε για Linux και έχει content που δεν υπάρχει σε άλλα sites. Επίσης μιλάμε για διανομές που πολλοί δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν (ή δε θέλουν). Συνεπώς είναι μια ευκαιρία κόσμος να μάθει πράγματα που δε βρίσκει πολλές πληροφορίες.

Τώρα το πόσοι είναι ή δεν είναι σε μια προσπάθεια ο χρόνος θα το δείξει. Κανένα forum δεν ξεκίνησε με 1000δες μέλη. Λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Ο φίλος ο dev που έχω και μάλλον μπερδεύτηκες δεν σχετίζεται με διανομές.

Εδω οι devs ενδιαφερονται πως θα γινει μια διανομη φιλικη προς τον χρηστη οπως λες.
Εδω μιλας για ελληνες devs , που μαλλον δεν σχετιζονται με διανομες...
Εδω επεισες dev διανομης να βαλει ξυπνητηρι σε αποθετηριο. Μαλλον μιλαμε για dev που δεν εχει σχεση με διανομες...
Εδω απλα εχεις φιλους devs...τι διαολο σε φωλια με devs επεσες ολως τυχαιως?

Για να δουμε το επιπεδο του unchained-gnu.gr , διαβαζουμε οτι :
1. Το openrc ειναι διαδεδομενο. (εδω) - Για να δουμε ποσες διανομες χρησιμοποιουν το openrc. Μονο 11. Απο τις οποιες 3 ειναι gentoo-based , το οποιο βρισκεται ηδη στην λιστα. Αρα 8 διανομες. Μιλαμε διαδοση γιγαντιαιων διαστασεων.
2. Μαθαινουμε οτι η μοναδικη επιλογη του Arch ειναι... το Artix . (εδω)
3. Διαβαζουμε αρθρο για NSA backdoors στο Linux και εντελει στο περιεχομενο του το αρθρο αναφερεται μονο σε ... προσπαθειες. Οχι πραγματικες , υπαρκτες , υλοποιημενες backdoors. (εδω)
Και φυσικα το αρθρο καταληγει οτι "πολυ πιθανο" το systemd να ειναι μια προσπαθεια της NSA για backdoor στο λινουξ. Επαθα σοκ! Δεν το περιμενα οτι θα καταληγαμε στο systemd !! :)
4. Aπαγορευεται στο εν λογω σαιτ το δεξι κλικ. Δηλαδη δεν μπορεις να ανοιξεις υπο-σελιδες σε νεο tab. Πρεπει να τις ανοιγεις στο ιδιο και να πηγαινεις μπρος πισω συνεχως. Καλη αναπηρια.
5. Συνολο μελων ---> 8.  Με τετοια σοβαροτητα θεματων δεν βλεπω να περνατε τους 10 εντος του 2020. Φορουμς με προκατελλειμενη θεματολογια δεν εχουν μελλον. Ειναι σαν να βλεπω το mega να λεει αθλητικα και να μιλαει μονο για τον ολυμπιακο και τον μαρινακη και αντιστοιχα το open tv να μιλαει για παοκ και σαββιδη και το ποσο αδικουνται οι αντιστοιχες ομαδες τους. Για τοση σοβαροτητα μιλαμε.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Δε θα χαραμίσω τον χρόνο μου ξεφτιλίζοντας με στοιχεία ένα προς ένα τα «επιχειρήματα» του κυρίου που κολυμπάει με μπρατσάκια και νομίζει ότι είναι Michael Phelps. Θα παραθέσω μόνο ένα ελάχιστο δείγμα της αμάθειάς του.

Γράφει λοιπόν κάπου παραπάνω:

Στις 12/9/2020 στις 11:32 ΜΜ, rhtoras είπε

Το δεύτερο ας πούμε είναι για το elogind του runit που δήθεν σχετίζεται με το systemd. Δηλαδή ένα καραμπινάτο ψέμμα.

Δε χρειάζετε να κατέχετε την τεχνική πλευρά του θέματος για να καταλάβετε πόσο ηλίθια είναι αυτή η πρόταση. Στο αποθετήριο του έργου στο GitHub διαβάζουμε:

Αναφορά σε κείμενο

The systemd project's "logind", extracted to a standalone package

Μάλλον θα πρόκειται για κάποιο άλλο elogind και systemd, αφού αυτό που ξέρει ο @rhtoras δεν έχει σχέση. Για να δούμε και τι λέει σχετικά η σούπερ-ουάου διανομή Artix, μόλις στην πρώτη γραμμή:

Αναφορά σε κείμενο

elogind is logind patched not to demand PID1 privileges

Ωπ, τι έγινε εδώ; Τελικά το elogind είναι όντως το logind με προσαρμογές; Καταδέχτηκαν αυτοί οι αγνοί devs να χρησιμοποιήσουν τεχνολογία του διαόλου; Μήπως κάποιος εδώ μέσα δεν ξέρει τι του γίνεται;

Απευθυνόμενος στον κύριο, θα πω το εξής: δεν είναι κακό να υστερείς σε γνώσεις. Κανένας δε γεννήθηκε με αυτές και κανένας δεν είναι παντογνώστης. Όταν όμως σου λένε τόσοι πολλοί, τόσο συχνά, ότι δεν ξέρεις πράγματα κι εσύ επιμένεις, τότε κάνεις κακό. Πρώτα από όλους στον ίδιο σου τον εαυτό, γιατί τον εκθέτεις στην παραπληροφόρηση και του στερείς τη δυνατότητα να αποκτήσει πραγματική γνώση.

Και πάλι καλημέρα και καλή συνέχεια σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iusegentoobtw είπε

Ωπ, τι έγινε εδώ;

Το elogind είναι εκδοχή του systemd -logind εντελώς αποκομμένη από το systemd. Φτιάχτηκε αρχικά για το guixsd που χρησιμοποιεί shepherd. Υπάρχουν και διανομές όπως το obarun που δεν το έχουν καν. Αλλά είναι ενα εργαλείο που το systemd ενσωμάτωσε από αλλου και κάποιες διανομές πήραν από το systemd και το ΑΛΛΑΞΑΝ. Εφόσον όμως το ΑΛΛΑΞΑΝ πες μας πως σχετίζεται με το systemd ?

Είναι σα να λες οτι ο opera browser σχετίζεται με τη google επειδή είναι chromium based.

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

Πρώτα από όλους στον ίδιο σου τον εαυτό, γιατί τον εκθέτεις στην παραπληροφόρηση και του στερείς τη δυνατότητα να αποκτήσει πραγματική γνώση.

...

 

ΑΝ διαφωνείς οτι υπάρχουν archbased διανομές που κάνουν για νέους χρήστες περιμένω τα επιχειρήματα σου. Με ειρωνίες, σοφιστίες και "εγώ ξέρω" δεν κάνουμε δουλειά. Αν πάλι είσαι και εσυ από τους micsrosoft τύπους που έχουν vm και τρέχουν ubuntu καλή συνέχεια και σε εσένα. Θα προτιμούσα να μιλησω για διάστημα με τον Gagarin και όχι με κάποιον που απλά είδε το Apollo 13 στο σινεμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mphxths είπε

Εδω οι devs ενδιαφερονται πως θα γινει μια διανομη φιλικη προς τον χρηστη οπως λες.
Εδω μιλας για ελληνες devs , που μαλλον δεν σχετιζονται με διανομες...
Εδω επεισες dev διανομης να βαλει ξυπνητηρι σε αποθετηριο. Μαλλον μιλαμε για dev που δεν εχει σχεση με διανομες...
Εδω απλα εχεις φιλους devs...τι διαολο σε φωλια με devs επεσες ολως τυχαιως?

Για να δουμε το επιπεδο του unchained-gnu.gr , διαβαζουμε οτι :
1. Το openrc ειναι διαδεδομενο. (εδω) - Για να δουμε ποσες διανομες χρησιμοποιουν το openrc. Μονο 11. Απο τις οποιες 3 ειναι gentoo-based , το οποιο βρισκεται ηδη στην λιστα. Αρα 8 διανομες. Μιλαμε διαδοση γιγαντιαιων διαστασεων.
2. Μαθαινουμε οτι η μοναδικη επιλογη του Arch ειναι... το Artix . (εδω)
3. Διαβαζουμε αρθρο για NSA backdoors στο Linux και εντελει στο περιεχομενο του το αρθρο αναφερεται μονο σε ... προσπαθειες. Οχι πραγματικες , υπαρκτες , υλοποιημενες backdoors. (εδω)
Και φυσικα το αρθρο καταληγει οτι "πολυ πιθανο" το systemd να ειναι μια προσπαθεια της NSA για backdoor στο λινουξ. Επαθα σοκ! Δεν το περιμενα οτι θα καταληγαμε στο systemd !! :)
4. Aπαγορευεται στο εν λογω σαιτ το δεξι κλικ. Δηλαδη δεν μπορεις να ανοιξεις υπο-σελιδες σε νεο tab. Πρεπει να τις ανοιγεις στο ιδιο και να πηγαινεις μπρος πισω συνεχως. Καλη αναπηρια.
5. Συνολο μελων ---> 8.  Με τετοια σοβαροτητα θεματων δεν βλεπω να περνατε τους 10 εντος του 2020. Φορουμς με προκατελλειμενη θεματολογια δεν εχουν μελλον. Ειναι σαν να βλεπω το mega να λεει αθλητικα και να μιλαει μονο για τον ολυμπιακο και τον μαρινακη και αντιστοιχα το open tv να μιλαει για παοκ και σαββιδη και το ποσο αδικουνται οι αντιστοιχες ομαδες τους. Για τοση σοβαροτητα μιλαμε.

@mphxths Μαλλον παραηταν πολλα αυτα που αναφερες που δεν θα παρεις απαντηση, θα συνεχισει πεταει επιλεκτικα τον αετο του 🤣

απανταμε οπου νομιζουμε οτι μας παιρνει  γυρναμε το βλεμμα και σφυριζουμε αδιαφορα οταν μας στριμωχνουν....well done @rhtoras να ξερεις δεν βρεχει ;) 🤣

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Θα προτιμούσα να μιλησω για διάστημα με τον Gagarin και όχι με κάποιον που απλά είδε το Apollo 13 στο σινεμά.

Ρωτας τον Gagarin αν θελει να μιλησει για διαστημα με σενα ... που δεν το εχεις δει ουτε στο σινεμα το Apollo 13 ?
 

3 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Μαλλον παραηταν πολλα αυτα που αναφερες που δεν θα παρεις απαντηση, θα συνεχισει πεταει επιλεκτικα τον αετο του

Σιγα μην απαντησει σε οσα εγραψα. Εγω ειμαι απλα ενας microsoft τυπος που τρεχει vm με ubuntu... δεν φτανω στα στανταρς του :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Σιγα μην απαντησει σε οσα εγραψα.

ε πως..πατησε φατσουλα "confused" μαλλον δεν καταλαβαινει αυτα που λεμε, ισως τελικα να του φαινομαστε εξωγηινοι σαν αλλοι Ε.Τ για αυτο μαλλον ανεφερε το διαστημα 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

ε πως..πατησε φατσουλα "confused" μαλλον δεν καταλαβαινει αυτα που λεμε, ισως τελικα να του φαινομαστε εξωγηινοι σαν αλλοι Ε.Τ για αυτο μαλλον ανεφερε το διαστημα 🤔

Εχω κατσει και εχω φιλοσοφησει την "confused" φατσα που βαζει στα ποστς μας. Εχει διπλη εννοια :
1η εννοια -- "Πωωω τι ακυρα λενε παλι οι ανθρωποι ? Ειναι τοσο ανιδεοι που δεν βγαζουν νοημα τα γραφομενα τους."
2η εννοια -  "Πωωω γιατι τα γραφουν τοσο πολυπλοκα και επιστημονικα και δεν καταλαβαινω τιποτα ? Δεν ξερουν οτι ειμαι ανιδεος και περα απο την λεξη Artix , δεν καταλαβαινω αλλες λεξεις ?"

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

@mphxths Μαλλον παραηταν πολλα αυτα που αναφερες που δεν θα παρεις απαντηση, θα συνεχισει πεταει επιλεκτικα τον αετο του 🤣

απανταμε οπου νομιζουμε οτι μας παιρνει  γυρναμε το βλεμμα και σφυριζουμε αδιαφορα οταν μας στριμωχνουν....well done @rhtoras να ξερεις δεν βρεχει ;) 🤣

Για να πάρει κάποιος απάντηση πρέπει να συμμετέχει σε διάλογο. Για να συμμετέχει σε διαλογο πρέπει να σέβεται κάποιους κανόνες. Αν δε σέβεται από εμένα είναι απλά foul. Για αυτό δε θα απαντήσω. Ήδη αν δεις παλιότερα μηνύματα πολλοί του την έχουν πει. Πολλοί έχουν σταματήσει να κάνουν διάλογο. Βάλε και μένα μέσα σε αυτούς. ΑΝ θες εσύ μια απάντηση εγώ ανέφερα οτι εχω φίλους dev αλλά οτι κανένας δε σχετίζεται με διανομές linux. Το αν μιλάω και με κάποιους που σχετίζονται είναι άλλο θέμα και δεν αφορά κανέναν. Και με τον Pope μιλάω αλλά δεν είμαστε φίλοι, ούτε θα έβαζα το ubuntu σε υπολογιστή μου. Όσο κάποιοι αποφεύγουν να μιλήσουν για την ταμπακιέρα και ασχολούνται με τα γύρω γύρω, εκτός από το να γελοιοποιούνται απλά αποκαλύπτονται.

Το αν κάποιοι έχουν θέμα με το systemd δεν είναι του παρόντος. Εδώ μιλάμε για το αν μπορεί ενας νέος χρήστης να χρησιμοποιήσει archbased διανομές. Εγώ λέω ναι!

Μάλλον όμως και εσείς λέτε ΝΑΙ διότι όλη μέρα εδώ είστε προσπαθώντας να μου την πείτε. Που σημαίνει οτι αν δεν είχα δίκιο και εσείς άλλα κίνητρα δε θα ήσασταν εδώ. Σε λιγότερο από 3 μήνες κι έχει σχεδόν 20.000 view το θέμα. Αν αυτό δε λέγεται επιτυχία δεν ξέρω πως να το πω.

Χαίρομαι ωστόσο που συμφωνείτε οτι ο νέος χρήστης μπορεί να βάλει archbased διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Και με τον Pope μιλάω αλλά δεν είμαστε φίλοι

Εγω μια φορα του ειχα στειλει μαιλ του Pope για ενα ρουσφετακι αλλα δεν μου απαντησε.
 

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εδώ μιλάμε για το αν μπορεί ενας νέος χρήστης να χρησιμοποιήσει archbased διανομές. Εγώ λέω ναι!

Να βαλει ή να βαλει και να συντηρησει ? Εγω λεω οχι λοιπον !
 

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Που σημαίνει οτι αν δεν είχα δίκιο και εσείς άλλα κίνητρα δε θα ήσασταν εδώ.

Τα κινητρα μας ειναι να μην παρουμε στο λαιμο μας νεοεισερχομενους στο λινουξ. Και για να το κανουμε αυτο πρεπει να καταστησουμε σαφες οτι αυτο που λες ειναι λαθος.
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mphxths είπε

..... Εγω ειμαι απλα ενας microsoft τυπος που τρεχει vm με ubuntu...

και εγω ειμαι ενας τετοιος εγκληματιας. Ενοχος, ενοχος!!! :D :D  :P :P :P

Επεξ/σία από duffyduck
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Σε λιγότερο από 3 μήνες κι έχει σχεδόν 20.000 view το θέμα. Αν αυτό δε λέγεται επιτυχία δεν ξέρω πως να το πω.

To νημα μπορει να εχει επιτυχια , το Artix ομως δεν προκειται να εχει επιτυχια...

Μόλις τώρα, duffyduck είπε

και ειμαι ενας τετοιος εγκληματιας. ενοχος, ενοχος!!! :D :D  :P :P :P

Ο ρητορας θεωρει οτι πρεπει να σηκωσουμε το λαβαρο της επαναστασης του λινουξ , του ανοιχτου λογισμικου και να αρχισουμε να σκιζουμε σωβρακα και σουτιεν και παραλληλα να μην κοιταμε να κανουμε την δουλεια μας με τον καλυτερο δυνατο τροπο.
Για μενα , εσενα ή καποιον αλλον αυτος ο τροπος ισως ειναι τα windows , για αλλον το macos και για αλλον το λινουξ. Οταν κοιταμε να κανουμε την δουλεια μας δεν εχει φιλοσοφιες και επαναστασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...