Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, rhtoras είπε

δεν αφορά το θέμα αυτό... αν θες μπες στο unchained-gnu ή το nosystemd και διάβασε...

Εγώ που δεν κάνω πάντως μια φορά το μηνα boot θέλω να bootάρει γρήγορα...

Για την ιστορία έχω και systemd distro's (Linux Mint|)  αλλά δε βολεύει μερικών τα αφηγήματα!

Γιατί να κάνεις επανεκκίνηση; Το Linux είναι φτιαγμένο να μη θέλει επανεκκίνηση ποτέ, έχω uptimes σε servers πάνω από 700 μέρες! 

Πέρα από το "όχι systemd γιατί θέλουμε το δικαίωμα επιλογής" και το "όχι systemd γιατί μάθαμε το sysv init/syslog από παλιά και δε θέλουμε να μάθουμε κάτι νέο" ειλικρινά θα ήθελα να ακούσω ένα σοβαρό λόγο που να δικαιολογεί την άρνηση στο systemd. Ένα σοβαρό λόγο, όχι "πριν 2 χρόνια δε μου έτρεχε ένα service και δεν ήξερα τι να ψάξω να το ξεμπλοκάρω".  Προφανώς και το systemd παλιότερα είχε τα θέματά του, αλλά έχει φτάσει σε ένα επίπεδο ωριμότητας πολύ υψηλό.

Είδα λίγο το nosystemd, δε βλέπω κάποιο σοβαρό επιχείρημα, bugs και CVEs έχουν όλα τα προγράμματα, κάτι ουσιώδες που σε επηρρέασε εσένα και αποφάσισες ότι δε θες systemd μπορείς να μας πεις;

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ειπα την εμπειρία μου

Ειπες την εμπειρια σου προ 10 μηνων !! Δηλαδη σαν να λεμε 10 χρονια τεχνολογιας. Ωραια θα πω και γω την εμπειρια μου προ 23 χρονων. Παιδια ο,τι διανομη και να βαλετε θα πρεπει να βαλετε τα dependencies με το χερι. Καλυτερα να μεινετε στα windows.
Μην ερθεις και μου πεις "Μα τι λες , οι package managers τραβανε αυτοματα τα απαραιτητα dependencies". Η εμπειρια μου λεει κατι αλλο. Τι και αν ειναι εμπειρια 23 χρονων παλια!!
Ειπες την μαλακια σου. Για να παραπληροφορησεις. Το να το αρνεισαι ειναι σαν να λες τους αλλους βλακες.

Και ναι τους εχεις πεις βλακες οταν ταυτισες την εννοια του αρχαριου με τον βλακα. Μην με κανεις να γυρναω σελιδες πισω να βρισκω τα ποστς σου. 

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Του πρότεινα archbased γιατί δε θεωρώ οτι κάποιος είναι κουτός και δε μπορεί να βρει άκρη.

Καποιος ενδεχεται να μην βρισκει ακρη σε κατι τεχνικο επειδη ειναι αρχαριος και χωρις πολλες γνωσεις. Οχι επειδη ειναι βλακας. Επισης καποιος , ξερω οτι θα σου ερθει σαν σοκ αυτο που θα πω , θελει απλα να κανει την δουλεια του και να μην ψαχνει το καθε τι τεχνικο κομματι του λειτουργικου του. Θελει ευκολη διανομη , γρηγορη , αποδοτικη out of the box.
 

 

12 λεπτά πριν, rhtoras είπε

να δω πως ήξερες οτι έχω runit και λέω τα καλύτερα.

Αrtix δεν προμοταρεις. runit δεν τρεχει ? Πες μου οτι προμοταρεις Artix αλλα δεν χρησιμοποιεις Artix. Αρα με την μεθοδο της επαγωγικης σκεψης (ειδες εμαθες και κατι σημερα) καταληγουμε στο συμπερασμα οτι εχεις runit.
Πες μας οτι δεν τρεχεις Artix τωρα να σε τρολλαρουν ακομα και οι αρχαριοι !!! χαχαχα

@malakudi Πολλοι θα βγουν και θα κραξουν gnome , systemd κλπ. Ο χρονος και η χρηση θα δειξει αν καποιο προτζεκτ αξιζει ή οχι και θα πεθανει ή οχι και την θεση του θα παρει κατι αλλο.
Απο την αλλη αν μεγαλοι παιχτες εχουν υιοθετησανε το systemd αυτο θα εξελιχθει και θα βελτιωθει και ας χτυπανε τα στηθη τους οι επαναστατες. 
Επιλογες δεν θελαμε ? Ας παει ο καθενας στην διανομη που θελει. Εγω θα παω σε αυτην δουλευει απροβληματιστα ασχετως τι τρεχει under the hood.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνώντας systemd/nosystemd που δεν αφορά έναν αρχάριο, μπορεί κάποιος σοβαρά να ισχυριστεί ότι υπάρχει Arch-based διανομή που μπορεί να προσφέρει καλύτερη εμπειρία από το Manjaro; Να μου το πει να τη δοκιμάσω. Αλλά να ξέρει τι λέει.

Μιλάμε για φανταστική διανομή. Πανεύκολη στη χρήση, μπορείς να την κάνεις και όμορφη (εμένα με ενδιαφέρουν μόνο Plasma desktop flavours - οτιδήποτε άλλο το σιχαίνομαι). Και τι συζητάτε για boot time; Σε 2-3 δευτερόλεπτα έχει bootάρει το σύστημα. Οι άλλες τι κάνουν, bootάρουν σε 2,9;

Ή Arch θα εγκαταστήσει κάποιος ή Manjaro. Δε βλέπω να υπάρχει χώρος για κάτι άλλο non specialized.

Και τι Obarun για και Artix για αρχάριους; Το ίδιο το Obarun λέει στην πρώτη πρώτη γραμμή στη σελίδα τους ότι δε φτιάχτηκε για αρχάριους. Και θα συστήσει κάποιος σε ένα αρχάριο να ξεκινήσει από εκεί;

Κακές συμβουλές και χωρίς συνοχή σκέψης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imvrios είπε

Να μου το πει να τη δοκιμάσω. Αλλά να ξέρει τι λέει.

Δεν υπαρχει. Ισως και σε μεγαλη αποσταση ερχεται το endeavour os αλλα δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ τους. Το Manjaro εχει κανει τρελλη δουλεια με τα εργαλεια του και την παραμετροποιηση του ενω το endeavour os ειναι απλα ενα προσεταρισμενο archlinux (themes , icons , κλπ ) με εναν γραφικο installer. Τιποτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, imvrios είπε

Και τι Obarun για και Artix για αρχάριους; Το ίδιο το Obarun λέει στην πρώτη πρώτη γραμμή στη σελίδα τους ότι δε φτιάχτηκε για αρχάριους.

Ισχύει! Το είδα κι εγώ πριν λίγο (επειδή πρώτη φορά ακούω το Obarun) και απλά γέλασα. Τού είπα πολλές φορές ότι μας τρολλάρει ούτως ή άλλως.

Μιλάς λογικά όμως, οπότε σε λάθος θέμα ήρθες. :P

  

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Γιατί να κάνεις επανεκκίνηση; Το Linux είναι φτιαγμένο να μη θέλει επανεκκίνηση ποτέ, έχω uptimes σε servers πάνω από 700 μέρες! 


Για να αναβαθμίσεις kernel.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2020 στις 2:19 ΜΜ, rhtoras είπε

Με runit είδα έξτρα ταχύτητα και πιο compact.

Eτσι μαθαμε πως εχεις runit. Μην μας απογοητευεις τωρα και μας πεις οτι τρεχεις κατι αλλο. Σελιδα #3 ποστ #2 για οποιον ενδιαφερεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

@malakudi Πολλοι θα βγουν και θα κραξουν gnome , systemd κλπ. Ο χρονος και η χρηση θα δειξει αν καποιο προτζεκτ αξιζει ή οχι και θα πεθανει ή οχι και την θεση του θα παρει κατι αλλο.
Απο την αλλη αν μεγαλοι παιχτες εχουν υιοθετησανε το systemd αυτο θα εξελιχθει και θα βελτιωθει και ας χτυπανε τα στηθη τους οι επαναστατες. 
Επιλογες δεν θελαμε ? Ας παει ο καθενας στην διανομη που θελει. Εγω θα παω σε αυτην δουλευει απροβληματιστα ασχετως τι τρεχει under the hood.

Απλώς θέλω να δω αν έχει μία προσωπική εμπειρία / άποψη εναντίον του systemd ή είναι της λογικής "είναι cool να έχεις κάτι που είναι anti-mainstream".

Καλά στο nosystemd έχει σαν bugs πράγματα που έχουν διορθωθεί εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Eτσι μαθαμε πως εχεις runit. Μην μας απογοητευεις τωρα και μας πεις οτι τρεχεις κατι αλλο. Σελιδα #3 ποστ #2 για οποιον ενδιαφερεται.

"Insomnia για αρχαριους" πρεπει να γραφτει καποια στιγμη...για τους νεους εδω,  οτι γραφει μενει, αν δεν θυμασαι τι εχεις γραψει καλυτερα μαρκια απο τα flames ;) 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Για να αναβαθμίσεις kernel.

Mονο σε rolling διανομες παιζει να αναβαθμιζεις κερνελ συχνα . Αρα οκ , θα τραβηξεις ενα reboot μεσα στην μερα. Εγω σου βαζω 2 reboots. Ε και ? Θα παω σε non-systemd για αυτα τα 2 reboots ?
Εδω μπουταρω windows 10 σε 10 δευτερα που φορτωνουν και ενα καρο μαλακιες απο πισω... ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες. Μιλαμε παντα για συγχρονα μηχανηματα οχι για χρεπια μιας αλλης εποχης. Για αυτα μιλαμε σε αλλη βαση. Και αρχαριος δεν σημαινει οτι θα εχει χρεπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, snowflake99 είπε


Για να αναβαθμίσεις kernel.

Η αναβάθμιση kernel δεν είναι ανάγκη, εκτός αν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο από τη νέα έκδοση. Γι' αυτό άλλωστε είπα μια φορά το μήνα για reboot, για να συμπεριλάβω το πιθανό kernel update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Mονο σε rolling διανομες παιζει να αναβαθμιζεις κερνελ συχνα . Αρα οκ , θα τραβηξεις ενα reboot μεσα στην μερα. Εγω σου βαζω 2 reboots. Ε και ? Θα παω σε non-systemd για αυτα τα 2 reboots ?
Εδω μπουταρω windows 10 σε 10 δευτερα που φορτωνουν και ενα καρο μαλακιες απο πισω... ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες. Μιλαμε παντα για συγχρονα μηχανηματα οχι για χρεπια μιας αλλης εποχης. Για αυτα μιλαμε σε αλλη βαση. Και αρχαριος δεν σημαινει οτι θα εχει χρεπι.

Συγγνώμη αλλά μάλλον σε άλλον ήθελες να τα απευθύνεις όλα αυτά. Ο φίλος απλά ρώτησε και τού έδωσα έναν έγκυρο λόγο για να κάνεις επανεκκίνηση, τίποτα παραπάνω. Εγώ ο ίδιος είπα σε προηγούμενο ποστ ότι για τους περισσότερους χρήστες δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε κάτι χωρίς systemd.

 

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Η αναβάθμιση kernel δεν είναι ανάγκη, εκτός αν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο από τη νέα έκδοση. Γι' αυτό άλλωστε είπα μια φορά το μήνα για reboot, για να συμπεριλάβω το πιθανό kernel update.

Δεν είναι ανάγκη για ποιον; Αν κάνεις gaming και έχεις σχετικά πρόσφατα hardware (όπως εγώ) η αναβάθμιση kernel είναι πολύ σημαντική. Όπως και να 'χει, δεν ήθελα να έρθω σε διαφωνία μαζί σου. Απλά συμπλήρωσα κάτι στη συζήτηση.

Κατά τ' άλλα είμαι μαζί σου σε αυτά που λες, άσχετα που προσωπικά ανοίγω-κλείνω pc καθημερινά. Όποτε δεν υπάρχει λόγος να είναι αναμμένο, είναι σβηστό (και προφανώς δεν είναι server). Αυτά εκτός από το Raspberry, το οποίο βαράει υπερωρίες.

Επεξ/σία από snowflake99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Η αναβάθμιση kernel δεν είναι ανάγκη, εκτός αν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο από τη νέα έκδοση. Γι' αυτό άλλωστε είπα μια φορά το μήνα για reboot, για να συμπεριλάβω το πιθανό kernel update.

Καλα ενταξει για home pc μιλαμε..το κλεινεις το βραδυ. :) Εγω προσωπικα αναβω το φορητο οταν ξυπνησω , το κλεινω το βραδυ. Οσο ειμαι σπιτι δηλ δεν κλεινει. Αν χρειαστει καποια στιγμη reboot προφανως και θα γινει αλλα πολυ σπανιες περιπτωσεις μεσα στην μερα... Στα windows αν τυχει να δω οτι παιζουν updates δεν τα κανω μεχρι το βραδυ που με το κλεισιμο θα τα περασει και αυτα μαζι. Κατι αναλογο μπορει να κανει καποιος και στο λινουξ. Κραταει το kernel update για τα "κλεισιματα"...
Μην τρελαθουμε κιολας δεν ειναι οτι κρεμομαστε απο την καθε .point αλλαγη του κερνελ για το νεο fix/patch/feature που μας ελειπε :)

2 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Συγγνώμη αλλά μάλλον σε άλλον ήθελες να τα απευθύνεις όλα αυτά. Ο φίλος απλά ρώτησε και τού έδωσα έναν έγκυρο λόγο για να κάνεις επανεκκίνηση, τίποτα παραπάνω. Εγώ ο ίδιος είπα σε προηγούμενο ποστ ότι για τους περισσότερους χρήστες δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε κάτι χωρίς systemd.

Ναι καταλαβα οτι συμφωνουμε απλα σε παρεθεσα σε φαση οτι και αυτος ο λογος..δεν ειναι ιδιαιτερος λογος για reboots...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Δεν είναι ανάγκη για ποιον; Αν κάνεις gaming και έχεις σχετικά πρόσφατα hardware (όπως εγώ) η αναβάθμιση kernel είναι πολύ σημαντική. Όπως και να 'χει, δεν ήθελα να έρθω σε διαφωνία μαζί σου. Απλά συμπλήρωσα κάτι στη συζήτηση.

Κατά τ' άλλα είμαι μαζί σου σε αυτά που λες, άσχετα που προσωπικά ανοίγω-κλείνω pc καθημερινά. Όποτε δεν υπάρχει λόγος να είναι αναμμένο, είναι σβηστό (και προφανώς δεν είναι server). Αυτά εκτός από το Raspberry, το οποίο βαράει υπερωρίες.

Όπως έγραψα πριν "εκτός αν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο από τη νέα έκδοση". Προφανώς εσύ χρειάζεσαι (amdgpu user ε;). Δε κάνω shutdown σχεδόν ποτέ, κάποιες φορές κάνω suspend to ram, τις υπόλοιπες απλώς μένει αναμένο σε idle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Όπως έγραψα πριν "εκτός αν χρειάζεσαι κάτι συγκεκριμένο από τη νέα έκδοση". Προφανώς εσύ χρειάζεσαι (amdgpu user ε;). Δε κάνω shutdown σχεδόν ποτέ, κάποιες φορές κάνω suspend to ram, τις υπόλοιπες απλώς μένει αναμένο σε idle.

Υπάρχετε κι εσείς. :P

Και ναι, με βρήκες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Υπάρχετε κι εσείς. :P

Και ναι, με βρήκες. ;)

Α gaming , θες rolling διανομη . Τελευταιο κερνελ. Επισης θες οσο το δυνατον πιο χαλαρο και ελευθερο συστημα. Χωρις περιττα βαριδια. Και με τα βαριδια εννοω το systemd. Επισης θες gnome. 
Aρα εχουμε και λεμε.. rolling , bleeding edge , gnome , non-systemd. Η επιλογη της διανομης για σενα ειναι μονοδρομος. Artix. Σε φτιαξαμε και σενα. Μην ξεχασεις να μπεις στο telegram group για οποιο προβλημα σου δημιουργηθει. Ειμαστε πολλοι γκουρου εκει :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...