Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Α gaming , θες rolling διανομη . Τελευταιο κερνελ. Επισης θες οσο το δυνατον πιο χαλαρο και ελευθερο συστημα. Χωρις περιττα βαριδια. Και με τα βαριδια εννοω το systemd. Επισης θες gnome. 
Aρα εχουμε και λεμε.. rolling , bleeding edge , gnome , non-systemd. Η επιλογη της διανομης για σενα ειναι μονοδρομος. Artix. Σε φτιαξαμε και σενα. Μην ξεχασεις να μπεις στο telegram group για οποιο προβλημα σου δημιουργηθει. Ειμαστε πολλοι γκουρου εκει :)

Η πλάκα είναι ότι ήθελα να δοκιμάσω Artix εδώ και πολύ καιρό, αλλά έχω περάσει τη distrohopping φάση μου εδώ και αρκετά χρόνια. Ειδικά από τότε που άλλαξαν logo, επειδή προφανώς είναι από τα σημαντικά στην επιλογή μιας distro. Με το Gnome είμαι μαλωμένος. Θα μείνω στο φτωχό Arch προς το παρόν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, snowflake99 είπε

Η πλάκα είναι ότι ήθελα να δοκιμάσω Artix εδώ και πολύ καιρό, αλλά έχω περάσει τη distrohopping φάση μου εδώ και αρκετά χρόνια. Ειδικά από τότε που άλλαξαν logo, επειδή προφανώς είναι από τα σημαντικά στην επιλογή μιας distro. Με το Gnome είμαι μαλωμένος. Θα μείνω στο φτωχό Arch προς το παρόν :P

Προσπαθησα να σε προσυλητισω. Μπορεις να γραψεις οτι θα το δοκιμασεις τουλαχιστον , να παρω ποντους στα ματια του rhtoras ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Προσπαθησα να σε προσυλητισω. Μπορεις να γραψεις οτι θα το δοκιμασεις τουλαχιστον , να παρω ποντους στα ματια του rhtoras ? :)

Ναι αμέ. Θα ανεβάσω και neofetch αν είναι να σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Α gaming , θες rolling διανομη . Τελευταιο κερνελ. Επισης θες οσο το δυνατον πιο χαλαρο και ελευθερο συστημα. Χωρις περιττα βαριδια. Και με τα βαριδια εννοω το systemd. Επισης θες gnome. 

Αντε ωραια ολα τα αλλα και λογικο, αλλα γιατι gnome? εδω σε εχασα 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Αντε ωραια ολα τα αλλα και λογικο, αλλα γιατι gnome? εδω σε εχασα 🤔

Γιατι το Artix ειναι η μοναδικη non-systemd , arch-based , gnome διανομη out of the box. Αρα επρεπε να βαλω και το gnome στην εξισωση για καταληξουμε στο Artix. Πολλα ρωτατε , απλα πατε Artix. Εμεις ξερουμε καλυτερα. Και με το εμεις εννοω εμενα και τον ρητορα :) Και με το εμενα και τον ρητορα εννοω τον ρητορα , εγω απλα απαπαραγαγω την μαζεμενη γνωση και σοφια του !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι το Artix ειναι η μοναδικη non-systemd , arch-based , gnome διανομη out of the box. Αρα επρεπε να βαλω και το gnome στην εξισωση για καταληξουμε στο Artix. Πολλα ρωτατε , απλα πατε Artix. Εμεις ξερουμε καλυτερα. Και με το εμεις εννοω εμενα και τον ρητορα :) Και με το εμενα και τον ρητορα εννοω τον ρητορα , εγω απλα απαπαραγαγω την μαζεμενη γνωση και σοφια του !

ααα....thats the spirit ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Ναι αμέ. Θα ανεβάσω και neofetch αν είναι να σταματήσει.

neofetch --ascii_distro artix . Και ας ελπισουμε να μην καταλαβει τι εγινε εδω περα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

neofetch --ascii_distro artix . Και ας ελπισουμε να μην καταλαβει τι εγινε εδω περα :)

Εγώ πρόσφατα το έμαθα το συγκεκριμένο. Τέεεεεεεελος πάντων...

 

Screenshot_20200811_011035.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι το Artix ειναι η μοναδικη non-systemd , arch-based , gnome διανομη out of the box. Αρα επρεπε να βαλω και το gnome στην εξισωση για καταληξουμε στο Artix. Πολλα ρωτατε , απλα πατε Artix. Εμεις ξερουμε καλυτερα. Και με το εμεις εννοω εμενα και τον ρητορα :) Και με το εμενα και τον ρητορα εννοω τον ρητορα , εγω απλα απαπαραγαγω την μαζεμενη γνωση και σοφια του !

Όταν μάθετε εσυ και κανα 2 άλλοι να κάνετε διάλογο και να μάθετε να μιλάτε χωρίς να ειρωενεύεστε μπορεί και να πείτε κατι σωστό.

Από χρήστη που θωρεί τοπ τα windows και κάνει σουλάττσο στην κατηγορία linux βέβαια δεν έχω απαιτήσεις. Χαρακτηρίζει, ειρωνεύεται, προσβάλλει κ.ο.κ

Δέχεσαι φίλε άλλη άποψη πέραν της δικής σου?

Εγώ θα μιλάω για linux και θα συνιστώ σε νέους archbased. Τώρα εσύ ας συνιστάς και rawhide το έχεις συστήσει να το δοκιμάσει linuxάς σε άλλο θέμα. Όπα!  Η ίδια η fedora δεν το συστήνει καν.

 

Τεσπα για εμένα οι archbased διανομές κάνουν για νεοεισερχόμενο. Δεν εννοώ όμως μόνο το manjaro αλλά και endeavour ή artix κ.ο.κ

 

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Εγώ πρόσφατα το έμαθα το συγκεκριμένο. Τέεεεεεεελος πάντων...

Screenshot_20200811_011035.png

α εσυ πεφτεις στα βαθια .. s6 ...αυτα ειναι ..καλως ηρθες στην παρεα μας :) Και με το "μας" εννοω τον ρητορα :)

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Από χρήστη που θωρεί τοπ τα windows και κάνει σουλάττσο στην κατηγορία linux βέβαια δεν έχω απαιτήσεις.

Μπα εκανες edit το αλλο που εγραψες? Ντραπηκες ? χαχα . Θεωρω τα windows καλο και ολοκληρωμενο λειτουργικο και κυριαρχο στην desktop σκηνη. Δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι "τοπ" λειτουργικο. Αν βρεις κατι τετοιο δειχτο μας. Ξερεις με τις παραθεσεις της μονταζιερας που μονο εσυ ξερεις να χειριζεσαι.

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δέχεσαι φίλε άλλη άποψη πέραν της δικής σου?

Εγω δεχομαι πολλες αποψεις. Εσυ μαλλον δεν δεχεσαι και η μοναδικη σου αποψη ειναι "Artix".

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Τώρα εσύ ας συνιστάς και rawhide το έχεις συστήσει να το δοκιμάσει linuxάς σε άλλο θέμα.

Eγω συστηνω rawhide σε οποιον ψαχνεται σε rolling και δεν δηλωνει αρχαριος. Ειπε καποιος "Γεια σας ειμαι αρχαριος τι διανομη να βαλω? " και του ειπα βαλε rawhide ? Oχι , ασε την παραπληροφορηση λοιπον μονο και μονο για εντυπωσεις.

8 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Τεσπα για εμένα οι archbased διανομές κάνουν για νεοεισερχόμενο.

Τοτε εσυ γιατι ξεκινησες με Mint ? χαχα ασε εχω μαθει πληροφοριες για την πορεια σου ... 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Όταν μάθετε εσυ και κανα 2 άλλοι να κάνετε διάλογο και να μάθετε να μιλάτε χωρίς να ειρωενεύεστε μπορεί και να πείτε κατι σωστό.

Από χρήστη που θωρεί τοπ τα windows και κάνει το μπατσο στην κατηγορία linux βέβαια δεν έχω απαιτήσεις. Χαρακτηρίζει, ειρωνεύεται, προσβάλλει κ.ο.κ

Δέχεσαι φίλε άλλη άποψη πέραν της δικής σου?

Εγώ θα μιλάω για linux και θα συνιστώ σε νέους archbased. Τώρα εσύ ας συνιστάς και rawhide το έχεις συστήσει να το δοκιμάσει linuxάς σε άλλο θέμα. Όπα!  Η ίδια η fedora δεν το συστήνει καν.

Τεσπα για εμένα οι archbased διανομές κάνουν για νεοεισερχόμενο. Δεν εννοώ όμως μόνο το manjaro αλλά και endeavour ή artix κ.ο.κ

Βασικά έκατσαν αμέτρητα άτομα να σού μιλήσουν με λογική και επιχειρήματα, και έδειξες επανειλημμένα ότι είσαι ανεπίδεκτος (ακόμα το δείχνεις). Θα πεις ότι έχεις την άποψή σου, αλλά μερικά πράγματα δεν είναι θέμα άποψης. Το ποιο είναι το ωραιότερο distro logo είναι θέμα άποψης. Το ότι οι Arch-based distros είναι καλές για αρχάριους είναι απλά λάθος. Θα μπορούσες να πεις ότι είναι μόνο για το υποσύνολο που θέλει συνειδητά να βουτήξει στα βαθιά και να μάθει, αλλά εσύ πρότεινες Artix σε όλους ανεξαιρέτως, ανεξάρτητα από επίπεδο εμπειρίας, προτιμήσεις κτλ.

Εν ολίγοις, δε νομίζω ότι μετά από όλα αυτά μπορείς να λες σε κάποιον "όταν μάθεις να κάνεις διάλογο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μπα εκανες edit το αλλο που εγραψες? Ντραπηκες ?

Δεν θεώρησα σωστό να πέσω στο επιπεδο των χαρακτηρισμών. Αν και μπροστά σε αυτά που άκουσα δεν είναι και τίποτα. Ισχύει κι όλας.

 

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγω δεχομαι πολλες αποψεις.

Ομολογώ τώρα κατάλαβα γατί μου είπατε πριν οτι δεν έχω χιουμορ.

 

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Eγω συστηνω rawhide σε οποιον ψαχνεται σε rolling και δεν δηλωνει αρχαριος

Ρε μεγάλε ξέρεις τι είναι rawhide ?  Η ίδια η fedora δεν το συστήνει σε κανένα (προχωρημένο ή μη). Τέσπα δε θα χαλάω το θέμα...

 

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τοτε εσυ γιατι ξεκινησες με Mint ? χαχα ασε εχω μαθει πληροφοριες για την πορεια σου ... 

Εγώ ξεκίνησα με mint γιατί επικρστούσε αυτή η άποψη που αναπαράγεις. Αυτό έμαθα σε ένα pc και με εντυπωσιασε. Ρώτησα και μου σύστησαν mint αλλά έφυγα μόλις κατάλαβα 4-5 βασικά πράγματα. Όχι γιατί δεν είναι καλό αλλά γιατί αυτοί που το σύστηναν με νόμιζαν οτι δε γίνεται να μάθω. Τώρα τι πληροφορίες έχεις μάθει ποσός με νοιάζει. Την πορεία μου δεν την ξέρεις και σταμάτα τα προσωπικά διότι και κανέναν δεν πείθεις και το οποιο δίκιο σου χάνεις.

 

Εγω θα προτείνω archbased μέχρι να δοκιμάσεις artix. Αλλά και αν δοκιμάσεις πάλι θα προτείνω...

2 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Βασικά έκατσαν αμέτρητα άτομα να σού μιλήσουν με λογική και επιχειρήματα, και έδειξες επανειλημμένα ότι είσαι ανεπίδεκτος (ακόμα το δείχνεις). Θα πεις ότι έχεις την άποψή σου, αλλά μερικά πράγματα δεν είναι θέμα άποψης. Το ποιο είναι το ωραιότερο distro logo είναι θέμα άποψης. Το ότι οι Arch-based distros είναι καλές για αρχάριους είναι απλά λάθος. Θα μπορούσες να πεις ότι είναι μόνο για το υποσύνολο που θέλει συνειδητά να βουτήξει στα βαθιά και να μάθει, αλλά εσύ πρότεινες Artix σε όλους ανεξαιρέτως, ανεξάρτητα από επίπεδο εμπειρίας, προτιμήσεις κτλ.

Εν ολίγοις, δε νομίζω ότι μετά από όλα αυτά μπορείς να λες σε κάποιον "όταν μάθεις να κάνεις διάλογο".

Ειπα την αποψή μου και δε συμφωνείς. Με γεια σου με χαρά σου!

Το αν είναι οι arch based καλες για αρχάριους ας το κρίνουν οι αρχάριοι. Ας δοκιμάσουν. Εγω δεν είμαι χωροφύλακας!

Γιατί πρέπει εσείς να έχετε λογικά επιχειρήματα και την μοναδική αλήθεια και να μην υπάρχει αλήθεια σε αυτά που λέω. Στην τελική ούτε προσέβαλλα κανέναν, ούτε χαρακτήρισα ουτε το έπαιξα εξυπνάκιας. Ήρθατε εδώ μου την ειπατε, με προσβάλλατε, μου κάνατε υποδείξεις και απο πάνω μου λες "δεν είμαι για διάλογο".

Δεν το λέω απαραίτητα για σένα. Αλλά το θεωρείς ωραίο ?

Λέω μια κουταμάρα ας πούμε. Γιατί πρέπει να με ειρωνευτείτε? Μήπως δεν είναι τελικά και τόσο κουταμάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ρε μεγάλε ξέρεις τι είναι rawhide ?  Η ίδια η fedora δεν το συστήνει σε κανένα (προχωρημένο ή μη). Τέσπα δε θα χαλάω το θέμα...

Εγω ξερω τι ειναι το rawhide πριν καν ονομαστει rawhide. Εσυ ξερεις τι ειναι ?  Σε ποιους απευθυνεται ? Μαλλον οχι. Παραθετω απο την ιδια την εταιρια :
"Rawhide is targeted at advanced users, testers and package maintainers."
Ωπ ! Τι εγινε εδω ? Πως την πατησες ετσι ? χαχα

9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

μόλις κατάλαβα 4-5 βασικά πράγματα.

Να σου πω ενα απο τα βασικα πραγματα που δεν εχεις καταλαβει. Για να δεις τα services σου πρεπει να κανεις ενα " ls /run/runit/service/ " :) A και δεν χρειαζεται ιντερνετ για να το κανεις αυτο !! χαχα ρε τι μαθαινω στα γεραματα μου !

Επεξ/σία από mphxths
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...