Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Έχεις μετρήσει κατανάλωση? Γιατί όχι και το 12άρι?

@liakjimξέρουμε τι φασόν είναι ?

Τι να μετρήσω???

Inverter είναι με πολλές δυνατότητες.

Τα 2 τα έβαλα σε ενοικιαζόμενα 25τμ

Σε 5' φουρνος.

Μιλαμε για 269€ με τοποθέτηση.......

Όταν ξέρεις ότι η τοποθέτηση- αφαίρεση είναι 120€....…

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, Specs είπε

Οχι δεν προκειται. Αλλα εμενα με βολεψε καθως ειμαι στον 1ο οροφο και  εχει θορυβο και φωνες εξωτερικες τις πολυ ζεστες νυχτες του καλοκαιριου , που στην Καρδιτσα ετσι κι αλλιως δεν μπορεις να ανοιξεις πριν ...ξημερωσει! πρωτα, ειχα ενα ον οφ, το οποιο αφηνα ανοιχτο οσο χρειαζοταν ψυξη , με την μπαλκονοπορτα στην ανακλιση για φρεσκο αερα. Αλλα στο ισογειο μενουν "ησυχοι" ανθρωποι, που στην αυλη με τις παρεες τους το ξημερωνουν και δεν εχω διαθεση να κοντραρω ειναι και συγγενεις...

Με την μυρωδιά της κάπνας τον χειμώνα έχει θέμα όταν το βάλεις σε λειτουργία εξωτερικού αέρα. Την μεταφέρει μέσα ή την φιλτράρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, popopo είπε

Όπως το περιέγραψες, ναι. Αλλά δεν είχα παρακολουθήσει το ιστορικό του θέματος με το offset και την αποκατάστασή του, με αποτέλεσμα να μην έχω αντιληφθεί ακριβώς τι είναι αυτό το offset 3,5oC.

Αν είναι εύκολο (για να μην επαναλαμβάνεσαι) να με παραπέμψεις στη σελίδα που περιγράφεις το πρόβλημα.

 

Όπως είδες, το κλιματιστικό έχει προγραμματιστεί να κρατάει τον χώρο 3.5C πάνω από τον στόχο μιας και ο θερμός αέρας πηγαίνει ψηλά.

Άλλα μοντέλα έχουν 2, άλλα 0.5 κτλ.

9 ώρες πριν, grinder_ είπε

Mitsubishi όχι ε; Φαίνεται αρκετά καλύτερο στα χαρτιά το toshiba.
Α νόμιζα το arata έχει wifi ενώ το yukai όχι...

 

8 ώρες πριν, haris013 είπε

παιδιά την βοήθειά σας, οι γονείς μου ψάχνουν να αγοράσουν 3 οικονομικά κλιματιστικά (οικονομικά και σε αγορά και οσο το δυνατόν την καλύτερη ενεργειακή απόδοση στο budget αυτό, κοινός μια vfm λύση)

ψάνχω 2 9αρια και 1χ 18άρι. τι προτάσεις έχουμε;

Έχεις τη δυνατότητα να μας συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου;

8 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

 

Edit2: Πάπαλα το 9άρι Nuvelle. Μάλλον έκανα πολύ διαφήμιση και κάποιος τσίμπησε τα τελευταία απο εδώ. Με 269€ μαζί με εγκατάσταση, Θέρμανση Α+++ , WiFi και iFollow επόμενο ήταν. Πόσο turbo-x (χάλια) να είναι!?!?!? Στα 12-18-24.000 δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση ούτε WiFi ούτε iFollow.

Φτηνά όντως. Για κάποιον που τα θέλει για περιστασιακή χρήση, ίσως να αξίζουν αν και με τα Haier να έχουν σε αντίστοιχες προσφορές 350€ εγκατεστημένα με πέντε χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας, τα nuvelle με τα δύο μόλις χρόνια εγγύηση πλαίσιο είναι στο μυαλό μου οριακό ντιλ. 

7 ώρες πριν, sokos1 είπε

παίδες για το γραφείο 75τμ, χαμηλοτάβανο ενιαίος χώρος, νέα κουφώματα αλλά ανοιχτό απο όλες τις μεριές (μονοκατοικία)

για ψύξη επι το πλείστον - αλλα και θέρμανση φέτος μέχρι να αποφασίσουμε αν θέλουμε αντλία ή καυστήρα για θερμανση..-

τι προτείνετε?

το Toshiba Arata που το δίνει Α+++
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

ή Toshiba Edge
https://www.bestprice.gr/cat/2442/air-condition/f/1_2_3473_64520/toshiba-24000-btu.html?q=edge&from=cat

To Arata μου φαίνεται το παλιό καλό Mirai, πως το κάνανε Α+++ δεν καταλαβαίνω :)

Πείτε μου ιδέες παρακαλω :)

Το arata, σε ψύξη είναι ένα τσικ καλύτερο.

7 ώρες πριν, temidefliou είπε

Γνωρίζει κάποιος να μου πει γιατί στα κλιματιστικά της daikin βλέπω μοντέλα στο σκρουτζ που στον κατάλογο της επίσημης daikin δεν υπάρχουν; Ένας γνωστός μου ψυκτικός που μιλάει με τον επίσημο αντιπρόσωπο β.Ελλάδος μου είπε ότι είναι παρεμποριο και να μην τα εμπιστεύομαι. Όπως πχ το Siesta Perfera ATXM50N. 

Επίσης το μοντέλο που αναφέρω βγαίνει και με R στο τέλος αντί για N. Γνωρίζει κανείς τις διαφορές; (κάπου διάβασα το ένα είναι Τσεχία και το άλλο Τουρκία). 

 

Τέλος αν μπορεί κάποιος να μου πει αν τα φθηνά μοντέλα της daikin υπερτερούν σε ποιότητα κατασκευής τα αντίστοιχων χρημάτων midea ή toshiba τα οποία έχουν παραπάνω λειτουργίες και καλύτερα seer/scop. 

 

Το R είναι το πιο καινούργιο μοντέλο. Από ποιότητα, ξεχωρίζουν τα Toshiba, Daikin, Fujitsu και Mitsubishi. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως είδες, το κλιματιστικό έχει προγραμματιστεί να κρατάει τον χώρο 3.5C πάνω από τον στόχο μιας και ο θερμός αέρας πηγαίνει ψηλά.

Άλλα μοντέλα έχουν 2, άλλα 0.5 κτλ.

Ναι αυτό όντως είναι έτσι! Πέρα όμως από το offset, αν πχ θέλω 22,5 και το βάζω στους 19, λογικά θα λειτουργεί.

Τα "πριόνια" όμως σχετίζονται με αυτό το offset, ή είναι ανεξάρτητο "θέμα";  

Πάντως με την πρώτη χθεσινή εικόνα, το μόνο ενοχλητικό στα on-offs είναι ο ήχος από τα υγρά που  ακούγονται για λίγο στις σωληνώσεις κατά το off.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σε τοποθέτηση νέου μηχανήματος, το installation manual λέει απόσταση από το ταβάνι τουλάχιστον 10 εκατοστά..

Να φανταστώ θα ήταν καλύτερα να κατεβαίναμε χαμηλότερα, στα πχ 20 εκατοστά από το ταβάνι..

Από εμπειρία δίκη σας, ποια θα ήταν μια καλή απόσταση για να μετράει καλά ο θερμοστάτης σε ψύξη και θέρμανση; (μιλάμε για 22αρι μηχάνημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

αν και με τα Haier να έχουν σε αντίστοιχες προσφορές 350€ εγκατεστημένα με πέντε χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας

Καλημέρα.

Πού βρήκες αυτήν την προσφορά;

Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω και ένα 9αρι στο υπνοδωμάτιο και ψάχνω για το συγκεκριμένο μοντέλο. 

p.s. Το edge που μου είχες προτείνει για σαλονοτραπεζαρία, άψογο. Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Με την μυρωδιά της κάπνας τον χειμώνα έχει θέμα όταν το βάλεις σε λειτουργία εξωτερικού αέρα. Την μεταφέρει μέσα ή την φιλτράρει?

Την φιλτραρει αψογα. Φιλτρο HEPA. Για να το δοκιμασω , πηγα κ ψεκασα 5 φορες συνεχομενες με αρωμα βαρυ, στην εισαγωγη του αερα απο εξω. Μεσα,, δεν εφτασε τιποτε απο μυρωδια… ουτε γυναικεια μυτη δεν το εντοπισε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Καλημέρα.

Πού βρήκες αυτήν την προσφορά;

Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω και ένα 9αρι στο υπνοδωμάτιο και ψάχνω για το συγκεκριμένο μοντέλο. 

p.s. Το edge που μου είχες προτείνει για σαλονοτραπεζαρία, άψογο. Ευχαριστώ και πάλι!

Κατά καιρούς το έχω δει στο you.

ΥΓ Πες μας μια κουβέντα για το edge!

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, σε τοποθέτηση νέου μηχανήματος, το installation manual λέει απόσταση από το ταβάνι τουλάχιστον 10 εκατοστά..

Να φανταστώ θα ήταν καλύτερα να κατεβαίναμε χαμηλότερα, στα πχ 20 εκατοστά από το ταβάνι..

Από εμπειρία δίκη σας, ποια θα ήταν μια καλή απόσταση για να μετράει καλά ο θερμοστάτης σε ψύξη και θέρμανση; (μιλάμε για 22αρι μηχάνημα)

Αν έχεις το απαιτούμενο ύψος από το πάτωμα, θα μπορούσες να μην πας την απαίτηση της απόστασης από ταβάνι στο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχεις το απαιτούμενο ύψος από το πάτωμα, θα μπορούσες να μην πας την απαίτηση της απόστασης από ταβάνι στο όριο.

Ποιο είναι το απαιτούμενο ύψος από το πάτωμα; (Ή καλά θα ήταν)

Στο εγχειρίδιο νομίζω λέει 180 εκ. +

Λόγω παραθύρου αναγκαστικά πάμε στα 2.40 με ταβάνι 3..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Ποιο είναι το απαιτούμενο ύψος από το πάτωμα; (Ή καλά θα ήταν)

Στο εγχειρίδιο νομίζω λέει 180 εκ. +

Ότι λέει το εγχειρίδιο σου.

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, σε τοποθέτηση νέου μηχανήματος, το installation manual λέει απόσταση από το ταβάνι τουλάχιστον 10 εκατοστά..

Να φανταστώ θα ήταν καλύτερα να κατεβαίναμε χαμηλότερα, στα πχ 20 εκατοστά από το ταβάνι..

Από εμπειρία δίκη σας, ποια θα ήταν μια καλή απόσταση για να μετράει καλά ο θερμοστάτης σε ψύξη και θέρμανση; (μιλάμε για 22αρι μηχάνημα)

 

Η διαφορά των 3.5 βαθμών, μπορεί δυνητικά να προκαλέσει υπερθέρμανση σε χώρους με μικρές απαιτήσεις, χώρια την επιπρόσθετη περιττή κατανάλωση. Φαντάσου το εξής σενάριο: έχω εντολή για 22. Το βράδυ που κάνει κρύο είναι όλα καλά. Την ημέρα βγάζει ήλιο και ο χώρος αρχίζει να υπερθερμαίνεται. Φτάνει σιγά σιγά 24. Αντί λοιπόν το κλιματιστικό να παραμένει σβηστό, αυτό θα εκκινεί και θα κλείνει συνεχώς, υπερθερμαίνοντας και άλλο τον χώρο. Θα λειτουργεί 2 λεπτά και θα σβήνει για 3. Δηλαδή σε ένα 24ωρο που χωράει 1440 λεπτά , δηλαδή 288 5λεπτα , το κλιματιστικό θα εκκινήσει 288 φορές και θα δουλέψει 576 λεπτά ή 9,6 ώρες χωρίς λόγο. Μάλιστα επειδή καταναλώνει 0,2ΚW περίπου, σημαίνει 1,92KWh την ημέρα χωρίς να υπάρχει λόγος. Αν θέλεις το πάμε στα μισά μιας και δεν θα έχει πάντα ήλιο. Ας πούμε 1kwh την ημέρα. Δηλαδή 30 τον μήνα ή 120 όλων τον χειμώνα των 4 μηνών. Ας το πάμε και αυτό στα μισά μιας και δεν θα έχει πάντα ενδιάμεσο καιρό. Άρα 60kwh περιττή κατανάλωση. 

Βέβαια και 2 βαθμούς offset να είχε, όπως έχουν τα περισσότερα μάλλον μοντέλα της αγοράς, πάλι θα είχε το ίδιο φαινόμενο. 

Σε κάποιους από εμάς με τα atxc25b , μας έκαναν αλλαγή προγραμματισμού σε 0.5C. 

Πάλι έχει τα onoff, αλλά κρατάει στον χώρο μου καλύτερα τη θερμοκρασία, χωρίς υπερθέρμανση. Προφανώς εξαρτάται από τον χώρο, πχ ένα μέλος εδώ έχει αναφέρει ότι προτιμούσε τον default προγραμματισμό.

url.jpg.76159721b872e994ca86dd821e7073da.jpg

url.png.05f248a1a51825ea3daadbb7ec46e00b.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

ΥΓ Πες μας μια κουβέντα για το edge!

Τοποθέτηση όπως προβλέπεται, ήμουν συνεχώς παρών για να είμαι σίγουρος. Δεν το έβαλα με βάσεις, προτίμησα κάτω για λιγότερο θόρυβο και κραδασμούς.

Δεν λειτουργεί ακόμα 24/7 , λόγω ήπιου καιρού, όμως όταν λειτουργεί, ρυθμισμένο στους 21° Auto Fan , θέρμανση, ανεβάζει 2 βαθμούς τον ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα μέσα σε πολύ λίγο χρόνο. (περίπου 50 τ.μ. , χωρίς μόνωση , κάτω πυλωτη, διπλά τζάμια, Αγία Παρασκευή Αττικής, δεν το βλέπει πολύ ο ήλιος) Μετά κάνει συντήρηση , δουλεύει χαλαρά. Δεν έχω μετρητή στον πίνακα (24αρι είναι, οπότε πήγε απευθείας στον πίνακα).

Από θόρυβο, μέσα δεν το ακούμε καθόλου, κοιτάμε το λαμπάκι να δούμε αν είναι ανοιχτό, έξω στην αρχή κάνει λίγο θόρυβο, μετά ελαττώνεται σημαντικά.

Δοκίμασα να αφήσω ανοικτή την πόρτα που ενώνει σαλονοτραπεζαρία με δωμάτια και μπάνιο , (οπότε συν 40 τ.μ.) , όμως επειδή δεν δουλεύει ακόμα 24/7 , δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για την συμπεριφορά του. Εξάλλου, ψάχνω για ένα 9αρι ή 12αρι που θα μπει στο τελευταίο δωμάτιο, έτσι ώστε να καλύψω και τον μέσα χώρο όσο το δυνατόν καλύτερα.

Οπότε, αφού είπα όλα αυτά, ας κάνω και μια ερώτηση. Να βάλω 9αρι ή 12αρι στο δωμάτιο; Το 9αρι καλύπτει άνετα το δωμάτιο, σκέφτηκα 12αρι μήπως έτσι καλύψω σχεδόν όλο το σπίτι. Με ανοικτές πόρτες δηλαδή, να έρχεται το edge από μέσα και να βγαίνει το Haier (;;;) από το δωμάτιο; Θα δουλέψει αυτό το σκεπτικό ή θα τρελαθεί στα on/off το 12αρι;;; 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τι θα προτείνατε κυρίως για θέρμανση δύο δωματίων (περίπου 20τμ συνολικα) στην Αθήνα? Ένα κλιματιστικό το οποίο θα βλέπει και τους δύο χώρους.

διπλά τζάμια, καλή μόνωση, αλλά ανοιχτό περιμετρικά.

 

Έχω δει αυτά:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252513-a-c-in9-carrier-42qhg009d8su-crystal-uc

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252239-a-c-in12-midea-ag2dura12nxd0-xtreme-dura

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Άλλες προτάσεις? Διάβασα ότι Pitsos/Bosch είναι φασον Midea, οπότε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα? 

Τα TCL η Haier? 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

url.jpg.76159721b872e994ca86dd821e7073da.jpg

url.png.05f248a1a51825ea3daadbb7ec46e00b.png

 

Πανάκριβο κλιματιστικό και δηλαδή είτε θα λαμπαδιαζεις, είτε θα κάνει on off κάθε τρεις και λίγο με ό,τι συνεπάγεται αυτό στη μακροζωία του συμπιεστή.

Χίλιες φορές μια κινεζιά με ifeel παρα αυτό το χάλι. Βρήκα την υγειά μου με τα Sendo και διαβάζοντας την κριτική του @alexioannou για τα Nuvelle πιστεύω ότι πέτυχε κι αυτός διάνα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, ετσι πολύ πρόχειρα και χωρίς να γνωρίζω πολλά, 18αρι καινοιύριο σε ενιαίο χώρο 40 τμ σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία σε τρείς ώρες λειτουργία θέρμανση στους 24 ειδα από το ρολόι ότι έκαψε 4 με 5 κιλοβατώρες. Θεωρείται πολύ λίγο η φυσιολογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Καλημέρα παιδιά, ετσι πολύ πρόχειρα και χωρίς να γνωρίζω πολλά, 18αρι καινοιύριο σε ενιαίο χώρο 40 τμ σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία σε τρείς ώρες λειτουργία θέρμανση στους 24 ειδα από το ρολόι ότι έκαψε 4 με 5 κιλοβατώρες. Θεωρείται πολύ λίγο η φυσιολογικό?

Αφύσικο δεν είναι για 18αρι.., νομίζω αυτά φτάνουν περίπου 1.8 με 2 kW σε μέγιστη κατανάλωση..

Το θέμα είναι αν ήταν μόλις που το άναψες και οι 3 πρώτες ώρες λειτουργίας, με το χώρο παγωμένο (σε τι θερμοκρασία;), για να φτάσει τους 24 που το είπες, δούλεψε αρκετά ψηλά ο συμπιεστής έξω για να φέρει τον χώρο σε θερμοκρασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...