Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δλδ να ξηλώσω το Asyg24klca και να βάλω το gree amber ; 😈😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δλδ να ξηλώσω το Asyg24klca και να βάλω το gree amber ; 😈😛

Nα περιμενουμε να δουμε πρωτα τι εγγυησεις θα δινει και μετα ξηλωνεις!

Περα απο την πλακα ομως,

ελπιζω να μην γινει σαν την ACS...η αλλα brands του ομιλου η εξυπηρετηση after sales...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάηκε το broalink rm mini 3 που είχα για χειρισμό του asyg24klca και πήρα ένα blitzwolf rc-1 .

Δεν είναι συμβατό δυστυχώς (στο daikin δουλεύει). Οπότε όποιος θέλει τέτοιου είδους χειριστήριο για το asyg24klca, ας πάει στο broalink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποιους να εννοεί; 😎

image.png.f662a3265b577409767a575cdf359bdc.png

Δεν πάει το μυαλό μου...αρε Τζιμ και υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα προσφέρεται πραγματική βοήθεια ...εδώ κοντεψατε να κάνετε το Νενέκο τελικά να αγοράσει air con 😜😜😜😜😂😂😂 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέσαμε στους 7.5C εξωτερική.

1964803523_Screenshot2020-11-15081101.jpg.ac09673e2cba0e625dce43fe7cf1594b.jpg

Το Fujitsu μπήκε σε mode πολύ χαμηλών στροφών για να μη πιάσει πάγο (λέω εγώ τώρα).

Και το daikin atxc25b , ήρθε σε equilibrium. Ούτε ένα restart για 22 ζήτηση.

1697895144_Screenshot2020-11-15080953.jpg.ac6d7458ab8583fe8996334eeafd3be7.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit

10C και οι στροφές του ανεμιστήρα ανέβηκαν στα επίπεδα ελικοπτέρου. Εμ, πως θα βγει το 6.4 scop;

ΥΓ Μακάρι να μπορούσα να το βάλω fix στις χαμηλές στροφές όπως κάνει το Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Μου κάηκε το broalink rm mini 3 που είχα για χειρισμό του asyg24klca και πήρα ένα blitzwolf rc-1 .

Δεν είναι συμβατό δυστυχώς (στο daikin δουλεύει). Οπότε όποιος θέλει τέτοιου είδους χειριστήριο για το asyg24klca, ας πάει στο broalink.

Από το 4 και πάνω ( broadlink) έχουν προσθέσει την δυνατότητα να βάλεις και αισθητήρα υγρασίας ώστε να παρακολουθείς τα επίπεδα στο χώρο που το έχεις. Είναι ενδιαφέρουσα προσθήκη, ειδικά αν συνδυαστεί με κάποιο αυτοματισμό για αφυγραντήρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Edit

10C και οι στροφές του ανεμιστήρα ανέβηκαν στα επίπεδα ελικοπτέρου. Εμ, πως θα βγει το 6.4 scop;

ΥΓ Μακάρι να μπορούσα να το βάλω fix στις χαμηλές στροφές όπως κάνει το Toshiba.

Αυτό το mode που ρίχνει η ανεβάζει (αλλάζει τρόπο λειτουργίας) την ταχύτητα του ανεμιστήρα ανάλογα με την εξ.θερμοκρασια ,το βρήκες στο τεχνικό manual του Fujitsu?

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, danaos7 είπε

Δεν πάει το μυαλό μου...αρε Τζιμ και υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα προσφέρεται πραγματική βοήθεια ...εδώ κοντεψατε να κάνετε το Νενέκο τελικά να αγοράσει air con 😜😜😜😜😂😂😂 ...

@danaos7Για μένα μιλάς; 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Συγχαρητήρια για την ομάδα σας και την βοήθεια που δίνετε σε όλους.

Θα χρειαστώ και εγώ με την σειρά μου την πολύτιμη βοήθεια σας.

Θέλω να τοποθετήσω σε ένα διαμέρισμα (κατασκευασμένο το 1990 περίπου, επομένως δεν είμαι σίγουρος για τις μονώσεις για να δω τι ενεργειακές απώλειες έχω) τελευταίου ορόφου (4ου), το οποίο το βλέπει αρκετά ο ήλιος (ιδίως τις πρωινές ώρες) αλλά είναι και αρκετά ευάερο, δύο κλιματιστικά στις δύο κρεβατοκάμαρες (περίπου 10 τ.μ. η καθεμία) και ένα κλιματιστικό στο καθιστικό μαζί με την τραπεζαρία (περίπου 40τ.μ. συνολικά). Το συνολικό budget μου υπολογίζω πως είναι €350-450 για κάθε από τα δύο κλιματιστικά στις κρεβατοκάμαρες και γύρω στα €700-800 για το μεγαλύτερο κλιματιστικό, μιας και φαντάζομαι πως χρειάζεται ένα 18αρι για να καλύπτει τις ανάγκες του χώρου.

Με μία αρχική αναζήτηση εκ μέρους μου είχα καταλήξει Inventor Aria, μιας και η Inventor δίνει 10ής εγγύηση. Μετά από μία γρήγορη συζήτηση με τον άνθρωπο που τοποθετεί τα κλιματιστικά στην εταιρία που εργάζομαι, που ανέφερε πως τα Inventor Aria είναι παλαιότερης γενιάς και αντί αυτών να τοποθετήσω τα Inventor Corona που είναι πιο καινούρια κλιματιστικά.

Θα ήθελα την άποψη σας για τα δύο αυτά κλιματιστικά και εάν θεωρείται πως υπάρχει κάποιο καλύτερο από αυτά τα δύο, λαμβάνοντας υπόψιν το budget που διαθέτω

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ardarel7 είπε

Καλησπέρα σας,

Συγχαρητήρια για την ομάδα σας και την βοήθεια που δίνετε σε όλους.

Θα χρειαστώ και εγώ με την σειρά μου την πολύτιμη βοήθεια σας.

Θέλω να τοποθετήσω σε ένα διαμέρισμα (κατασκευασμένο το 1990 περίπου, επομένως δεν είμαι σίγουρος για τις μονώσεις για να δω τι ενεργειακές απώλειες έχω) τελευταίου ορόφου (4ου), το οποίο το βλέπει αρκετά ο ήλιος (ιδίως τις πρωινές ώρες) αλλά είναι και αρκετά ευάερο, δύο κλιματιστικά στις δύο κρεβατοκάμαρες (περίπου 10 τ.μ. η καθεμία) και ένα κλιματιστικό στο καθιστικό μαζί με την τραπεζαρία (περίπου 40τ.μ. συνολικά). Το συνολικό budget μου υπολογίζω πως είναι €350-450 για κάθε από τα δύο κλιματιστικά στις κρεβατοκάμαρες και γύρω στα €700-800 για το μεγαλύτερο κλιματιστικό, μιας και φαντάζομαι πως χρειάζεται ένα 18αρι για να καλύπτει τις ανάγκες του χώρου.

Με μία αρχική αναζήτηση εκ μέρους μου είχα καταλήξει Inventor Aria, μιας και η Inventor δίνει 10ής εγγύηση. Μετά από μία γρήγορη συζήτηση με τον άνθρωπο που τοποθετεί τα κλιματιστικά στην εταιρία που εργάζομαι, που ανέφερε πως τα Inventor Aria είναι παλαιότερης γενιάς και αντί αυτών να τοποθετήσω τα Inventor Corona που είναι πιο καινούρια κλιματιστικά.

Θα ήθελα την άποψη σας για τα δύο αυτά κλιματιστικά και εάν θεωρείται πως υπάρχει κάποιο καλύτερο από αυτά τα δύο, λαμβάνοντας υπόψιν το budget που διαθέτω

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Για να εχεις μια εικονα καλο κλιματιστικο ειναι αυτο που εχει καλο προγραμματισμο,να μπορει να δουλευει σε χαμηλα ρευματα..! Θορυβος εξωτερικης μοναδας σε φυσιολογικα πλαισια.. Και καλο support! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Αυτό το mode που ρίχνει η ανεβάζει (αλλάζει τρόπο λειτουργίας) την ταχύτητα του ανεμιστήρα ανάλογα με την εξ.θερμοκρασια ,το βρήκες στο τεχνικό manual του Fujitsu?

Αυτό έχει ως Info

41e7337aa9bda430d48c79f0f8298ae4.png

Δυστυχώς στη θέρμανση δεν λέει πότε επιλέγει στροφές , δλδ δεν αντιστοιχεί τις ζώνες με την ταχύτητα του ανεμιστήρα.

Επίσης οι παρατηρήσεις μου δεν μπορώ να πω ότι συνάδουν με την εικόνα αυτή.

Δεν έχω τρόπο να μετρήσω στροφές, αλλά πχ έχω δει ότι έχει 2 ταχύτητες. Υψηλή, πάνω από 7C εξωτερική και χαμηλή κάτω από αυτή, ενώ στην εικόνα δείχνει 4 ζώνες.

Αυτό που έχω δει ότι ισχύει είναι ο 2ος αστερίσκος, ότι δλδ μετά το defrost ο ανεμιστήρας πάει στο max (1100rpm) . Μου φαίνεται λίγο περίεργο.

Το έχω πιάσει σε video πέρυσι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Θα χρειαστω και εγω την βοηθεια σας.Θελω να τοποθετησω ενα κλιματιστικο σε ενα διαμερισμα 10ετιας στην Θεσσαλονικη.Προκειται για εναν χωρο 70 τ.μ ,στον 3ο οροφο με καλη μονωση.Ο χωρος ειναι ενιαιος σαλονοκουζινα και δυο μικρα υπνοδωματια.Στο ενα υπνοδωματιο θα μπει ενα νεογεννητο και γι αυτο καλο θα ηταν να μην ειναι το κλιματιστικο στο δωματιο.το κλιμαστικο θα χρησιμοποιειται κυριως για ψυξη.Υπαρχει η δυνατοτητα μια μονο μοναδα να ψυχει ολον τον χωρο;Μπορειτε να μου προτεινετε καποια μοντελα;θα με ενδιεφερε να εχουν καλα φιλτρα για το μωρο.

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...