Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Εαν καλέσει καποιος άλλος για το ίδιο πρόβλημα, πιθανον δεν θα το παρατηρήσουν επειδη θα είναι χειμώνας. Το κάνει υποσυγκεκριμένες συνθηκες οπως και εσυ εχεις παρατηρήσει.

Ενα σενάριο φαντασίας που μπορώ να κάνω σε σενα, είναι οτι έρχονται να δοκιμάσουν κάποια "αλλαγή" στο κλιματιστικό (χειμώνα) και δεν θα μπορέσεις να δεις επι τόπου αν το πρόβλημα διορθώθηκε .. Θα πρέπει να περιμένεις να έρθει ο   Απρίλιος . Αν οχι..πάλι τηλ κτλ...

κοιτα οπως εχω πει σε μενα οποτε και να ερθουν κανει τα ιδια οταν το βαζω κατω απο 21 , αμα δηλαδη στα πολυ κρυα το βαλω 20 σε συνδυασμο με την θερμοκρασια γενικα στο σπιτι τα ιδια θα κανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

κοιτα οπως εχω πει σε μενα οποτε και να ερθουν κανει τα ιδια οταν το βαζω κατω απο 21 , αμα δηλαδη στα πολυ κρυα το βαλω 20 σε συνδυασμο με την θερμοκρασια γενικα στο σπιτι τα ιδια θα κανει 

δηλαδη ειχες ακριβως την ίδια συμπεριφορά στο καταχείμωνο? αν ναι..ακυρο οσα ειπα.. μπορεις να το τεσταρεις οταν και αμα τον διορθώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Μα πως θα αλλάξει ο προγραμματισμός , ποιος θα τον κάνει και με ποιες γνώσεις και τέλος παντων που θα στηριχτεί για να στήσει τον τρόπο λειτουργίας του  FTXC 25B?

Εννοώ οτι από την στιγμή που λειτουργεί όπως και το δικό μου και του Δημήτρη δεν νομίζω οτι κάποιος θα αναλάβει την ευθύνη επαναπρογραμματισμού (διαφορετικου?) της πλακέτας!

γιατι υποθετεις οτι τα κλιματιστικα που πουληθηκαν το προηγουμενο εξαμηνο εχουν τον ιδιο προγραμματισμο με αυτα που πουλιουνται τωρα η θα πωληθοπυν μετα απο 1 χρονο 

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

δηλαδη ειχες ακριβως την ίδια συμπεριφορά στο καταχείμωνο? αν ναι..ακυρο οσα ειπα.. μπορεις να το τεσταρεις οταν και αμα τον διορθώσουν.

μα αυτο ακριβως ειναι το προβλημα μου οτι το κλιματιστικο φτανει την θερμοκρασια στοχο και δε καθεται σβηστο αλλα επανεκκινει , σταματαει να το κανει οταν η επιλεγμενη θερμοκρασια ειναι οριακη ως προς τις απωλειες και τοτε θεωρητικα κανει συντηρηση με 220 watt αλλα ουσιαστικα αυτο πρεπι να γινει με πανω απο 22 βαθμους για το δικο μου σπιτι και μ εσα θα εχω 25 για σαουνα δηλαδη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

γιατι υποθετεις οτι τα κλιματιστικα που πουληθηκαν το προηγουμενο εξαμηνο εχουν τον ιδιο προγραμματισμο με αυτα που πουλιουνται τωρα η θα πωληθοπυν μετα απο 1 χρονο 

Επειδή η πλακέτα είναι ανταλλακτικό όμοιο με αυτό που φοράει το κλιματιστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, velissarios1 είπε

Επειδή η πλακέτα είναι ανταλλακτικό όμοιο με αυτό που φοράει το κλιματιστικό. 

το ανταλλακτικο ναι το software ομως ειναι αλλο πραγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Συνεχίζω και διαβάζω για το πρόβλημα του @dimostr που είναι ακόμα ανοιχτό και σε εξέλιξη και είπα να καταθέσω μερικές καθαρά προσωπικές σκέψεις που έχω κάνει, με βάση και την λειτουργία του δικού μου perfera.

Αρχικά, το πρόβλημα του παιδιού έχει 2 σκέλη εντελώς ανεξάρτητα και διαφορετικά μεταξύ τους. Το πρώτο είναι η καταπόνηση του συμπιεστή από τα συνεχή on/off κάθε τρίλεπτο, και το άλλο το γεγονός ότι το μηχάνημα δεν κόβει στην θερμοκρασία στόχο.

1) Καταπόνηση συμπιεστή από τα τρίλεπτα on/off : Εδώ η λύση νομίζω είναι μία. Επίσημη απάντηση του κατασκευαστή αν αυτή η συμπεριφορά θα προκαλέσει αυξημένη φθορά στο μηχάνημα ή όχι. Η απάντηση να είναι γραπτή.

2) Δεν σταματάει το μηχάνημα στην θερμοκρασία στόχο : Τώρα αρχίζει η κατάσταση και περιπλέκεται και νομίζω ότι και ο ίδιος ο χρήστης έχει λίγο μπερδευτεί και χαθεί διότι δίνει υπερβολική βάση στο διάγραμμα του tp-link και όχι στην ουσία. Και τι εννοώ.. Το συγκεκριμένο μοντέλο, αν θυμάμαι σωστά, έχει ένα offset +4 βαθμών. Αυτό σημαίνει ότι θα μείνει μόνιμα κλειστό όταν η πραγματική θερμοκρασία φτάσει +4 από την ζητούμενη. Όταν το βάζει στους 20 και δουλεύει συνεχώς ανά τρίλεπτο και έχει φτάσει 23, δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει σωστά το κλιματιστικό. Η λειτουργία του στα μάτια μου είναι φυσιολογικότατη, με βάση τον προγραμματισμό που έχει. Ο τρόπος που δουλεύουν τα Daikin, δείχνει ότι αν οι απώλειες είναι οριακές, θα πρέπει να παίξεις με το offset για να φτάσεις την θερμοκρασία στο επίπεδο που θεωρείς ότι ο χώρος βρίσκεται σε θερμική άνεση για το σώμα σου. Μην βλέπετε το τηλεκοντρόλ και θεωρείτε ότι το a/c οφείλει να είναι καλιμπραρισμένο και να δουλεύει σε απόλυτη ταύτιση με τα θερμόμετρά μας. Η θερμική άνεση δεν έχει standard νούμερο στο τηλεκοντρόλ. Για εμένα μπορεί να 21, για τον άλλο 19 και για ένα τρίτο 22. Αν εγώ στο χώρο μου θέλω 22 για να μην νιώθω κρύο και πρέπει να το βάλω 19 για να έχω αυτή την θερμοκρασία, θα το κάνω. Στο Perfera, όταν βάζω 21 φτάνει 23.2 - 23.7 αυτή την περίοδο. Εγώ και με 22 είμαι μια χαρά άρα το κατεβάζω στους 20 και το έχω παρατήσει εκεί. Όταν θα χειμωνιάσει περισσότερο μπορεί να χρειαστεί να το έχω 23 για να φτάνει στο σημείο που θέλω 22.

Εν κατακλείδι, θερμική άνεση για εμένα είναι να βρίσκεται ο χώρος σε μία θερμοκρασία σταθερή που εγώ νιώθω καλά. Αν θα το βάλω 21 ή 20 ή 19 για να νιώσω αυτό που θέλω μικρή σημασία έχει. Από την στιγμή που προγραμματίζω 20, φτάνει 22 και μένει εκεί χωρίς να υπερθερμάνει, να κλέινει, να παγώνω και να ανοίγει ξανά εγώ είμαι ευχαριστημένος. Όλα αυτά είναι καθαρά προσωπικές σκέψεις χωρίς να μπω στη λογική να χαρακτηρίσω αν αυτός ο τρόπος λειτουργίας είναι σωστός, λάθος κ.ο.κ..

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

υπερβολική βάση στο διάγραμμα του tp-link και όχι στην ουσία

Δίνω βάση στο διάγραμμα μόνο ως προς την τριλεπτη επανεκκίνηση και τίποτα άλλο ,για την θερμική άνεση ναι κατανοώ ότι υπάρχει διαφορετικό offset για κάθε κλιματιστικό και ότι στη τελική αυτό μπορείς και να το ψάξεις να το βρεις όπως πχ έκανα με το i feel του toyotomi που βρήκα την κατάλληλη θέση και δουλεύει καρφί 

Το μεγάλο πραγματικό πρόβλημα είναι ότι το κλιματιστικό κάνει επανεκκίνηση στο τριλεπτο και πρέπει να σκεφτώ την καταπόνηση του συμπιεστή και πρέπει να το σκεφτώ γιατί  σε ένα από τα πολλά mail με την daikin έχει αναφερθεί από μέρους τους ότι ίσως να υπάρχει θέμα προγραμματισμού για το συγκεκριμένο μοτίβο (είχα στείλει δικό μου διάγραμμα με τριλεπτα )

Τώρα τι πραγματικά θα απαντήσει επίσημα η daikin εδώ είμαστε να το δούμε 

Επίσης μη συγκρινεις (κατά την άποψη μου) το prefera των 900 ευρώ με το atxc των 399 δεν είναι δίκαιο για το ίδιο το μηχάνημα και την ποιότητα του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δίνω βάση στο διάγραμμα μόνο ως προς την τριλεπτη επανεκκίνηση και τίποτα άλλο ,για την θερμική άνεση ναι κατανοώ ότι υπάρχει διαφορετικό offset για κάθε κλιματιστικό και ότι στη τελική αυτό μπορείς και να το ψάξεις να το βρεις

 

Στις 7/11/2020 στις 3:13 ΜΜ, dimostr είπε

Δηλαδή την αδυναμία του κλιματιστ8κου να κάνει αυτό που του ζητάς το πιο απλό πράγμα δηλαδή να βάλεις 21 και να έχει 21 θα το περάσουμε στο ντούκου ?
με συγχωρείς πολύ αλλά αυτό δεν είναι ούτε για σύγκριση ούτε για συζήτηση ούτε για τιποτα , εγώ ζητάω 21 θέλω 21

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

 

Ναι τι θες να πεις με αυτό ,η αντικειμενική αδυναμία του κλιματιστικού να βάλεις 21 και να έχει 21 υπάρχει ,εσείς οι κάτοχοι που έχετε τις ενσωματωμένες εφαρμογές wifi στα κλιματιστικά σας το λέτε για offset 3 και 4 βαθμούς αυτό δεν αλλάζει είναι γεγονός εκτός και αν αρχίσετε να αμφισβητείται αυτά που έχετε γράψει οπότε πάω πάσο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimostr είπε

Ο αντιπρόσωπος που ήρθε και έβαλε το καταγραφικό είπε ότι αν ήταν αγορασμενο από blue dealer θα είχε αλλαχθεί σε πρώτη φάση η πλακέτα και αν συνέχιζε θα άλλαζαν όλο το κλιματιστικό 

Τώρα βέβαια αυτά είναι λόγια θα δούμε στη πράξη τι θα κάνει και η daikin 

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο σκιώδης η εγγύηση που έχουμε οι με A μοντέλο.

Δεν έχω καταλάβει από ποιον έχουμε εγγύηση.

Αν έχουμε από daikin τότε γιατί είναι με άλλους όρους;

Αν δεν έχουμε από daikin , τότε γιατί ασχολείται;

3 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Μα πως θα αλλάξει ο προγραμματισμός , ποιος θα τον κάνει και με ποιες γνώσεις και τέλος παντων που θα στηριχτεί για να στήσει τον τρόπο λειτουργίας του  FTXC 25B?

 

Υποτίθεται ότι οι μετρήσεις θα πάνε στο εργοστάσιο.

Ίσως να γίνει κάποιο patch; Θα δούμε.

1 ώρα πριν, turbakiasss είπε

Καλησπέρα! Συνεχίζω και διαβάζω για το πρόβλημα του @dimostr που είναι ακόμα ανοιχτό και σε εξέλιξη και είπα να καταθέσω μερικές καθαρά προσωπικές σκέψεις που έχω κάνει, με βάση και την λειτουργία του δικού μου perfera.

Αρχικά, το πρόβλημα του παιδιού έχει 2 σκέλη εντελώς ανεξάρτητα και διαφορετικά μεταξύ τους. Το πρώτο είναι η καταπόνηση του συμπιεστή από τα συνεχή on/off κάθε τρίλεπτο, και το άλλο το γεγονός ότι το μηχάνημα δεν κόβει στην θερμοκρασία στόχο.

1) Καταπόνηση συμπιεστή από τα τρίλεπτα on/off : Εδώ η λύση νομίζω είναι μία. Επίσημη απάντηση του κατασκευαστή αν αυτή η συμπεριφορά θα προκαλέσει αυξημένη φθορά στο μηχάνημα ή όχι. Η απάντηση να είναι γραπτή.

2) Δεν σταματάει το μηχάνημα στην θερμοκρασία στόχο : Τώρα αρχίζει η κατάσταση και περιπλέκεται και νομίζω ότι και ο ίδιος ο χρήστης έχει λίγο μπερδευτεί και χαθεί διότι δίνει υπερβολική βάση στο διάγραμμα του tp-link και όχι στην ουσία. Και τι εννοώ.. Το συγκεκριμένο μοντέλο, αν θυμάμαι σωστά, έχει ένα offset +4 βαθμών. Αυτό σημαίνει ότι θα μείνει μόνιμα κλειστό όταν η πραγματική θερμοκρασία φτάσει +4 από την ζητούμενη. Όταν το βάζει στους 20 και δουλεύει συνεχώς ανά τρίλεπτο και έχει φτάσει 23, δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει σωστά το κλιματιστικό. Η λειτουργία του στα μάτια μου είναι φυσιολογικότατη, με βάση τον προγραμματισμό που έχει. Ο τρόπος που δουλεύουν τα Daikin, δείχνει ότι αν οι απώλειες είναι οριακές, θα πρέπει να παίξεις με το offset για να φτάσεις την θερμοκρασία στο επίπεδο που θεωρείς ότι ο χώρος βρίσκεται σε θερμική άνεση για το σώμα σου. Μην βλέπετε το τηλεκοντρόλ και θεωρείτε ότι το a/c οφείλει να είναι καλιμπραρισμένο και να δουλεύει σε απόλυτη ταύτιση με τα θερμόμετρά μας. Η θερμική άνεση δεν έχει standard νούμερο στο τηλεκοντρόλ. Για εμένα μπορεί να 21, για τον άλλο 19 και για ένα τρίτο 22. Αν εγώ στο χώρο μου θέλω 22 για να μην νιώθω κρύο και πρέπει να το βάλω 19 για να έχω αυτή την θερμοκρασία, θα το κάνω. Στο Perfera, όταν βάζω 21 φτάνει 23.2 - 23.7 αυτή την περίοδο. Εγώ και με 22 είμαι μια χαρά άρα το κατεβάζω στους 20 και το έχω παρατήσει εκεί. Όταν θα χειμωνιάσει περισσότερο μπορεί να χρειαστεί να το έχω 23 για να φτάνει στο σημείο που θέλω 22.

Εν κατακλείδι, θερμική άνεση για εμένα είναι να βρίσκεται ο χώρος σε μία θερμοκρασία σταθερή που εγώ νιώθω καλά. Αν θα το βάλω 21 ή 20 ή 19 για να νιώσω αυτό που θέλω μικρή σημασία έχει. Από την στιγμή που προγραμματίζω 20, φτάνει 22 και μένει εκεί χωρίς να υπερθερμάνει, να κλέινει, να παγώνω και να ανοίγει ξανά εγώ είμαι ευχαριστημένος. Όλα αυτά είναι καθαρά προσωπικές σκέψεις χωρίς να μπω στη λογική να χαρακτηρίσω αν αυτός ο τρόπος λειτουργίας είναι σωστός, λάθος κ.ο.κ..

Δεν ξέρω αν έχει δεις αυτό που ανέβασα με θερμοκρασία δωματίου 21.5849538715_Screenshot2020-11-09205350.jpg.20f10b50239996145d3f8f357fb715ce.jpg

 

Επίσης δεν είναι θέμα μόνο αν τα restarts δημιουργούν θέμα στον συμπιεστή (νομίζω όχι). 

Τα ίδια τα restarts , προσφέρουν ενέργεια στον χώρο και σταδιακά τον υπερθερμαίνουν (αν οι απώλειες είναι λίγες και τα πακετάκια αυτά μπορούν να το κάνουν).

Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και στη ψύξη και δημιουργείται το ίδιο πρόβλημα (υπέρ-ψυξη). 

 

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεν έχουμε από daikin , τότε γιατί ασχολείται;

Γιατί μάλλον έχουν καταλάβει ότι το κλιματιστικό αυτό είναι ότι να ναι 

Οι μετρήσεις θα πάνε Ιαπωνία μαζί με τις φωτογραφίες από το δωμάτιο που μου ζήτησαν εμένα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Επειδή ούτε εγώ το αφήνω έτσι ....η απάντηση από after sales service της Daikin που τους έστειλα την καταγραφή πριόνι.... μένουμε σε επαφή

image.png.209a9d55e7304d96a43f6f2004163bab.png

Εσύ είσαι από blue dealer πάω στοιχημα ότι θα έχεις πιο άμεση αντιμετώπιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εσύ είσαι από blue dealer πάω στοιχημα ότι θα έχεις πιο άμεση αντιμετώπιση 

Θα δούμε...είναι σημαντικό να υπάρχει επίσημη απάντηση για το αν έχει πρόβλημα ή όχι το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Δίνω βάση στο διάγραμμα μόνο ως προς την τριλεπτη επανεκκίνηση και τίποτα άλλο ,για την θερμική άνεση ναι κατανοώ ότι υπάρχει διαφορετικό offset για κάθε κλιματιστικό και ότι στη τελική αυτό μπορείς και να το ψάξεις να το βρεις όπως πχ έκανα με το i feel του toyotomi που βρήκα την κατάλληλη θέση και δουλεύει καρφί 

Το μεγάλο πραγματικό πρόβλημα είναι ότι το κλιματιστικό κάνει επανεκκίνηση στο τριλεπτο και πρέπει να σκεφτώ την καταπόνηση του συμπιεστή και πρέπει να το σκεφτώ γιατί  σε ένα από τα πολλά mail με την daikin έχει αναφερθεί από μέρους τους ότι ίσως να υπάρχει θέμα προγραμματισμού για το συγκεκριμένο μοτίβο (είχα στείλει δικό μου διάγραμμα με τριλεπτα )

Τώρα τι πραγματικά θα απαντήσει επίσημα η daikin εδώ είμαστε να το δούμε 

Επίσης μη συγκρινεις (κατά την άποψη μου) το prefera των 900 ευρώ με το atxc των 399 δεν είναι δίκαιο για το ίδιο το μηχάνημα και την ποιότητα του 

Δεν εχω διαβασει το νημα..

Αφορα την Θερμανση:

Συνηθως στις ακριβες σειρες κλιματιστικων ανεβαζουν αργα τα ρευματα με σταδιακη σταθεροποιηση.. και φτανουν στο pick αναλογα με την επιθυμητη θερμοκρασια που τους εχουμε ορισει..(το τελικο pick εχει να κανει με την επιθυμητη ενω το επηρεαζουν και οι αισθητηρες θερμοκρασιας..).

Φτανοντας στην επιθυμητη αρχιζουν να πεφτουν τα watt.. τα σταθεροποιει.. και αν ο χωρος εχει καλη μονωση πεφτoυν αρκετα χαμηλα..(εχω δει μεχρι και 170watt σε 12αρι) τα κραταει εκει για καποια λεπτα και μετα κανει off!  Αυτος ειναι ο καλυτερος προγραμματισμος και μεσα απο αυτον εχεις και την καλυτερη χαμηλη καταναλωση!

Τωρα το οτι πληρωνω παιρνω πλεον αυτο ειναι και λιγο ρευστο..  Πχ Μου εκατσε κλιματιστικο που λειτουργει ακριβως ετσι και μαλιστα στη μιση τιμη σε σχεση με μεγαλο brand!!!

Τα κλιματιστικα που δεν εχουν σωστο προγραμματισμο δεν μπορουν να δουλεψουν σωστα σε χαμηλες επιθυμητες θερμοκρασιες.. Δηλαδη 18-21β. Κανουν συχνες επανεκκινήσεις και αυτο γιατι σε αυτες τις επιθυμητες δεν δουλευουν κατω απο 400watt! 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...