Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CptBill είπε

είδα το χάσμα διαφοράς των Κινέζων και του Daikin

Καλοριζικο! Κινεζων και Τουρκων η Τσεχων εννοεις? 😜

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Καλοριζικο! Κινεζων και Τουρκων η Τσεχων εννοεις? 😜

Ναι είσαι καλά. 

Δεν έχεις κ άδικο. Εσωτερική μονάδα Τσεχία και εξωτερική Τουρκία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CptBill είπε

Ναι είσαι καλά. 

Δεν έχεις κ άδικο. Εσωτερική μονάδα Τσεχία και εξωτερική Τουρκία.

 

Καμμια μετρησουλα διαγραμμάτη , θα εχουμε να επιβεβαιωθει για ακομη μια φορα το χαμηλο ρελαντι του perfera?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CptBill είπε

Εγκαταστάθηκε το 12αρι Daikin perfera.

Χαλκοσωληνας 4μ, αντλία κενου (παίζει να την έβαλαν το πολύ κάνα 5λεπτο). 

Με την εγκατάσταση δεν έμεινα ευχαριστημένος για λόγους που δεν θα αναλύσω γιατι συγχυζομαι.

Θα καλύψει ένα ημιυπόγειο  χώρο 35τμ.

Πρώτες σύντομες εντυπώσεις.

Α)όταν συνδεσα το WiFi module, πέρασε update στο κλιματιστικο. Εντυπωσιακο.

Β)αν και συνολικά το δουλεψα κάνα 20 λεπτο, είδα το χάσμα διαφοράς των Κινέζων και του Daikin . Επιτέλους όχι τρεξίματα στη θέρμανση.

Φαίνεται αξιοπρεπέστατη μονάδα.

IMG_20201208_221520.jpg

Καλοδουλευτο!

Τι είναι αυτό που δεν σε ικανοποίησε στην εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, -TRANE- είπε

Τωρα για τα 3μ μέσα εξω χαλκο.Το εχω διαβασει σε πολλα manual.δε το τηρώ εγώ προσωπικά γιατι χωρις να το εχω ψαξει δεν ξερω αν υπαρχει λογος

Εδώ είναι σα να λες ,ναι ακούω για τον κορονοιο αλλά δε τηρώ τα μέτρα γιατί  δε ξέρω αν υπάρχει λόγος η αν υπάρχει ο ιός στα αλήθεια 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εδώ είναι σα να λες ,ναι ακούω για τον κορονοιο αλλά δε τηρώ τα μέτρα γιατί  δε ξέρω αν υπάρχει λόγος η αν υπάρχει ο ιός στα αλήθεια 

Ε εντάξει, αντί για 3 μέτρα που έχει διαβάσει ότι απαιτεί ο κατασκευαστής για την ορθή λειτουργία του μηχανήματος, επιλέγει τη δική του ερμηνεία η οποία εντελώς τυχαία του γλιτώνει 1-1.5μ επί δύο χαλκό και καλώδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε εντάξει, αντί για 3 μέτρα που έχει διαβάσει ότι απαιτεί ο κατασκευαστής για την ορθή λειτουργία του μηχανήματος, επιλέγει τη δική του ερμηνεία η οποία εντελώς τυχαία του γλιτώνει 1-1.5μ επί δύο χαλκό και καλώδιο...

Εδώ δυστυχώς η ανάρτηση του συγκεκριμένου ποστ και η αναφορα στο μήκος σωληνώσεων που προτείνει ο κατασκευαστής και η μη τήρηση αυτού αποτελεί εμφανέστατη παραπληροφόρηση και ίσως θα ήταν σκόπιμο κάποιος διαχειριστής να δει την ανάρτηση και έστω να ζητήσει να τροποποιηθεί αυτή η τοποθέτηση 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εδώ δυστυχώς η ανάρτηση του συγκεκριμένου ποστ και η αναφορα στο μήκος σωληνώσεων που προτείνει ο κατασκευαστής και η μη τήρηση αυτού αποτελεί εμφανέστατη παραπληροφόρηση και ίσως θα ήταν σκόπιμο κάποιος διαχειριστής να δει την ανάρτηση και έστω να ζητήσει να τροποποιηθεί αυτή η τοποθέτηση 

Λέει ότι δεν ξέρει αν υπάρχει λόγος μιας και δεν το έχει ψάξει ενώ παραθέτει αυτό που λέει ο κατασκευαστής. 

Σε καμιά περίπτωση παραπληροφόρηση.

Προσωπικά μου δημιουργεί την εξής απορία : πως γίνεται ένας επαγγελματίας να λέει ότι από τα δέκα πράγματα που λέει ο κατασκευαστής ότι πρέπει να γίνονται , επιλέγει τα 9 ότι είναι σημαντικό να γίνονται ενώ το ένα όχι γιατί δεν το έχει ψάξει. Το λέει ο κατασκευαστής; Είναι νόμος. Εκτός και αν έχω συμφέρον. Κερδίζω χαλκό, καλώδιο, χρόνο για κουλούρες, χρόνο να κουμαντάρω ένα πράγμα των 3μ κτλ.

Προσωπικά βλέπω την άρνηση αυτή από επαγγελματίες ότι προέρχεται από ιδιοτέλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε καμιά περίπτωση παραπληροφόρηση

Το χαρακτηρίζω έτσι γιατί δε θέλω να το χαρακτηρίσω ως ενέργεια που ενέχει δόλο απλά ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Οποιος εχει ανεση με τις ξενες ορολογιες, μπορει να διαβασει το ακολουθο περι μηκους σωληνωσεων.

 

PIPELINE LENGTH EFFECT ON THE THERMAL PERFORMANCE OF SPLIT AIR CONDITIONING SYSTEM

https://www.iasj.net/iasj?func=fulltext&aId=136440

 

Ειχα βρει και αλλες μελετες, με παρομοια συμπερασματα.

 

Πιστευω οτι ο μονος λογος για να το αποφυγει καποιος τεχνικος (οταν μιλαμε για εγκατασταση πλατη-πλατη με μικροτερη αποσταση μεταξυ των μοναδων) ειναι θεμα κοστους και ταλαιπωριας (με το φτιαξιμο της κουλουρας).

 

 

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατασταθηκε το Toshiba με το "δωρεαν" του Κωτσοβολου (80ε το εχει θεωρητικα χρεωμενο)
Εγκατασταση επι τροχαδην χωρις αντλια κενου (γιατι ετσι το κανουμε σε ολους) αλλιως αυριο εγκατασταση που δεν ειχα χρονο. Τις τρυπες που ηταν σε τοιχο με θερμοπροσοψη ειπε δεν τις κλεινει αυτος γιατι εχει απλη σιλικονη την οποια εβαλε μεν αλλα λεει θελει στοκαρισμα κανονικο. Δεν θα με ξαναδουν.

Αnyway πολυ ησυχο, χωρις τριξιματα, με εξωτερικη 17 και ζητουμενη 23 το βλεπω εχει κατεβει στα 388W με Blitzwolf πριζακι.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Καλησπερα,

Οποιος εχει ανεση με τις ξενες ορολογιες, μπορει να διαβασει το ακολουθο περι μηκους σωληνωσεων.

 

PIPELINE LENGTH EFFECT ON THE THERMAL PERFORMANCE OF SPLIT AIR CONDITIONING SYSTEM

https://www.iasj.net/iasj?func=fulltext&aId=136440

 

Ειχα βρει και αλλες μελετες, με παρομοια συμπερασματα.

 

Πιστευω οτι ο μονος λογος για να το αποφυγει καποιος τεχνικος (οταν μιλαμε για εγκατασταση πλατη-πλατη με μικροτερη αποσταση μεταξυ των μοναδων) ειναι θεμα κοστους και ταλαιπωριας (με το φτιαξιμο της κουλουρας).

 

 

Ναι αλλά το cop βλέπω πως μειώνεται από τα 3 στα 4 και 5μ.

Επίσης δεν μας έχει τι γίνεται αν κάποιος βάλει κοντή σωλήνα.

3 λεπτά πριν, drchanas είπε

Εγκατασταθηκε το Toshiba με το "δωρεαν" του Κωτσοβολου (80ε το εχει θεωρητικα χρεωμενο)
Εγκατασταση επι τροχαδην χωρις αντλια κενου (γιατι ετσι το κανουμε σε ολους) αλλιως αυριο εγκατασταση που δεν ειχα χρονο. Τις τρυπες που ηταν σε τοιχο με θερμοπροσοψη ειπε δεν τις κλεινει αυτος γιατι εχει απλη σιλικονη την οποια εβαλε μεν αλλα λεει θελει στοκαρισμα κανονικο. Δεν θα με ξαναδουν.

Αnyway πολυ ησυχο, χωρις τριξιματα, με εξωτερικη 17 και ζητουμενη 23 το βλεπω εχει κατεβει στα 388W με Blitzwolf πριζακι.

 

Μα γιατί το δέχτηκες χωρίς κενό; Ας μην έμπαινε. Τι να πω, πραγματικά απορώ.

23 λεπτά πριν, drchanas είπε

Εγκατασταθηκε το Toshiba με το "δωρεαν" του Κωτσοβολου (80ε το εχει θεωρητικα χρεωμενο)
Εγκατασταση επι τροχαδην χωρις αντλια κενου (γιατι ετσι το κανουμε σε ολους) αλλιως αυριο εγκατασταση που δεν ειχα χρονο. Τις τρυπες που ηταν σε τοιχο με θερμοπροσοψη ειπε δεν τις κλεινει αυτος γιατι εχει απλη σιλικονη την οποια εβαλε μεν αλλα λεει θελει στοκαρισμα κανονικο. Δεν θα με ξαναδουν.

Αnyway πολυ ησυχο, χωρις τριξιματα, με εξωτερικη 17 και ζητουμενη 23 το βλεπω εχει κατεβει στα 388W με Blitzwolf πριζακι.

 

Εγγύηση εγκατάστασης σου έδωσε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, drchanas είπε

γκατασταση χωρις αντλια

Απορω πως γινεται και παρα τις επισημανσεις εδω μεσα, για αντλια κυριως κ για μηκος σωληνων, στο τελος επιβαλει ο καθε τυχαρπαστος ψυκτικος τα θελω του! 

Απορω κ φρικαρω γιατι ολοι το εχετε διαβασει κατα κορον, δεν υπαρχει καν το αλλοθι δεν ηξερα...

liakjim αλλαξε την σειρα στις απαιτησεις του ερωτηματολογιου κ πρωτα ζητα δηλωση ν105 οτι θα τηρηθουν οροι εγκαταστασης κ μετα  μιλαμε για Scop και Seer. 

Το να παλευεις να βρεις μοντελο με λιγο καλυτερους δεικτες δεν εχει νοημα ετσι...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Specs είπε

Απορω πως γινεται και παρα τις επισημανσεις εδω μεσα, για αντλια κυριως κ για μηκος σωληνων, στο τελος επιβαλει ο καθε τυχαρπαστος ψυκτικος τα θελω του! 

Απορω κ φρικαρω γιατι ολοι το εχετε διαβασει κατα κορον, δεν υπαρχει καν το αλλοθι δεν ηξερα...

liakjim αλλαξε την σειρα στις απαιτησεις του ερωτηματολογιου κ πρωτα ζητα δηλωση ν105 οτι θα τηρηθουν οροι εγκαταστασης κ μετα  μιλαμε για Scop και Seer. 

Το να παλευεις να βρεις μοντελο με λιγο καλυτερους δεικτες δεν εχει νοημα ετσι...

Απλά απογοητευτικό. Έτσι μου 'ρχεται να τα σβήσω όλα...είχα φάει μια εβδομάδα να τα γράψω για να έρχεται ο άλλος και να λέει ότι τον άφησα τον "ετσι το κανουμε σε ολους" και ο παραπίσω ο επαγγελματίας "δεν ξέρω δεν άκουσα δεν έψαξα δεν το κάνω". 

Χώρια ο χρόνος για ψάξιμο για πρόταση. Όχι μη πάρεις αυτό, πάρε Toshiba ή Fujitsu. Κάθονται οι άλλοι μελετάνε για να βγάλουν scop και να είναι πανήσυχο κ να σου δώσει 7 χρόνια εγγύηση, για να έρθει "ο εγώ ξέρω καλύτερα" και να το πετάξει όπως όπως.

Πραγματικά απογοητευτικό. 😥

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εναλλακτικη ηταν να ξανακλεισω ραντεβου, που ποτε δεν εχουνε μετα τις 3, ουτε για παραδοση ουτε για εγκατασταση και δεν εχω καποιον να ειναι σπιτι, ουτε εχω την ευχερεια να το σκαω απο τη δουλεια. Η να το στελνα πακετο πισω στον Κωτσοβολο και να εχανα την προσφορα.

Επισης μια απορια...το φρεον της προηγουμενης συσκευης το στελνουμε στα συννεφα by default οπως αυτος η θα επρεπε να το μαζεψει πουθενα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...