Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, drchanas είπε

Η εναλλακτικη ηταν να ξανακλεισω ραντεβου, που ποτε δεν εχουνε μετα τις 3, ουτε για παραδοση ουτε για εγκατασταση και δεν εχω καποιον να ειναι σπιτι, ουτε εχω την ευχερεια να το σκαω απο τη δουλεια. Η να το στελνα πακετο πισω στον Κωτσοβολο και να εχανα την προσφορα.

Ας του έλεγες ότι έτσι δεν το βάζεις , δεν παραλαμβάνεις αν στο έφερνε κιόλας ή άστο εδώ και θα ζητήσω εξηγήσεις από τον κώτσο  είμαι σίγουρος ότι θα άλλαζε άποψη. Αν και πάλι όχι, δεν πειράζει, ο επόμενος. Την αγορά την έχεις κάνει, δεν την έχανες με τίποτα. Αλλά οκ, δικά σου τα χρήματα και η συσκευή, αν δεν έχεις εσύ πρόβλημα να έχεις δυνητικά πρόβλημα και μειωμένη απόδοση, γιατί να έχουμε εμείς;  Καλύτερα να μην έμπαινε.

Ήταν υποχρεωμένος, το έχουν φάτσα κάρτα

image.png.97d1bf3a6e8d0be484492c3589f4ad6b.png

 

Σε προτρέπω να φτιάξεις ένα ωραιότατο email στον Κωτσόβολο με παράπονα, να εξηγήσεις τον εκβιασμό που σου έκανε και να απαιτήσεις να έρθει άλλος , όχι ο ίδιος, και να το βάλει όπως προβλέπεται και από το εγχειρίδιο και από τους ίδιους όπως βλέπεις. Είναι όλα μέσα, μήκος σωλήνων, κενό με αντλία κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, drchanas είπε

Επισης μια απορια...το φρεον της προηγουμενης συσκευης το στελνουμε στα συννεφα by default οπως αυτος η θα επρεπε να το μαζεψει πουθενα;

οταν ενας μαστορας (πραγματικος ομως) κανει απεγκατασταση το φρεον μενει στη συσκευη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, drchanas είπε

Εφυγε mail και θα φυγει και προς [email protected]

 

Ίσως όχι προς comfort team, μην έχεις κανά θέμα με την εγγύηση. Θα έλεγα άσε τον κώτσο να καθαρίσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ίσως όχι προς comfort team, μην έχεις κανά θέμα με την εγγύηση. Θα έλεγα άσε τον κώτσο να καθαρίσει.

OK θα το αναβαλλω. Αλλα αν μου λεγαν οτι αυτο προκαλει θεμα στην εγγυηση τοτε το στελνω μπαλακι ολο στον Κωτσο να το χαιρεται. Αγορα μεσω Internet ειναι εχω δικαιωμα επιστροφης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, drchanas είπε

OK θα το αναβαλλω. Αλλα αν μου λεγαν οτι αυτο προκαλει θεμα στην εγγυηση τοτε το στελνω μπαλακι ολο στον Κωτσο να το χαιρεται. Αγορα μεσω Internet ειναι εχω δικαιωμα επιστροφης.

 

Δεν χρειάζεται επιστροφή. Απλά να μπει σωστά. Έχεις καμιά φωτογραφία από τις μονάδες μέσα / έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι αλλά το cop βλέπω πως μειώνεται από τα 3 στα 4 και 5μ.

Επίσης δεν μας έχει τι γίνεται αν κάποιος βάλει κοντή σωλήνα.

 

Ναι, το COP πεφτει με την αυξηση του μηκους. Λογικα υπαρχει καποιο sweet-spot.Εν το μεταξυ, δεν ξερω στα ποσα μετρα ειναι μετρημενο το COP καθε μηχανηματος. Η eurovent στα 5μ επαληθευει τα S/COP .

 

Εν το μεταξυ, αναφερει ως efficiency τον χρονο που χρειαζεται για να ψυξει τον χωρο. Και ο μικροτερος χρονος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο μηκος.

 

Η κοντη σωληνα εχει αλλα θεματα ως γνωστον : https://www.fujitsu-general.com/uk/support/faq/split/0220.html

Θορυβος, δονησεις ... αλλα και ακυρωση εγγυησης εαν υπαρχει ορος για ελαχιστο μηκος.

 

Επισης, το μηχανημα που χρησιμοποιηθηκε ηταν ενα παλιο R22 . Να υποθεσω on-off. Ισως με ενα inverter, να ειχαμε διαφορετικα αποτελεσματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ας του έλεγες ότι έτσι δεν το βάζεις , δεν παραλαμβάνεις αν στο έφερνε κιόλας ή άστο εδώ και θα ζητήσω εξηγήσεις από τον κώτσο  είμαι σίγουρος ότι θα άλλαζε άποψη. Αν και πάλι όχι, δεν πειράζει, ο επόμενος. Την αγορά την έχεις κάνει, δεν την έχανες με τίποτα. Αλλά οκ, δικά σου τα χρήματα και η συσκευή, αν δεν έχεις εσύ πρόβλημα να έχεις δυνητικά πρόβλημα και μειωμένη απόδοση, γιατί να έχουμε εμείς;  Καλύτερα να μην έμπαινε.

Ήταν υποχρεωμένος, το έχουν φάτσα κάρτα

image.png.97d1bf3a6e8d0be484492c3589f4ad6b.png

 

Σε προτρέπω να φτιάξεις ένα ωραιότατο email στον Κωτσόβολο με παράπονα, να εξηγήσεις τον εκβιασμό που σου έκανε και να απαιτήσεις να έρθει άλλος , όχι ο ίδιος, και να το βάλει όπως προβλέπεται και από το εγχειρίδιο και από τους ίδιους όπως βλέπεις. Είναι όλα μέσα, μήκος σωλήνων, κενό με αντλία κλπ.

Και εγώ που το έκανα? με κατεβατά μαιλ, στη Κεριερ, στον Κωτσο και στη Γενικη Γραμματεία τί κατάλαβα? Δεν απάντησε κανένας. Εχω καλέσει και στους 2 "αφηστε τα στοιχεια και θα σας παρουμε" Δεν εχει πάρει κανένας ποτέ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραλογο σε ολο αυτο ειναι γιατι να ειναι αναγκαιο να εχω διαβασει και κατανοησει 400+ σελιδες εδω ωστε να καταλαβω αν ενας "επαγγελματιας" απο "μεγαλη και τρανη" αλυσιδα μου εκανε σωστη δουλεια;
ΟΚ εγω εχω και μια Α επαφη με την τεχνολογια. Αλλα και παλι. Εστω οτι ερθει αυριο ενας με ενα πραγμα που μου πει ειναι αντλια κενου. Και το βαλει. Και κατι κανει. Πρεπει να ξερω τι ειναι και πως δουλευει η αντλια κενου και να κοιταξω μετρησεις και ποση ωρα δουλεψε για να κρινω αν οντως το κανε σωστα; 
Να παω σε φορουμ για οδοντιατρους πριν παω να μου σφραγισουν δοντι για να ξερω τι τεχνολογια υλικο εβαλε και ποσο αντεχει; 
Μονοι τους τα βγαζουν τα ματια τους και τους φταιει η κριση μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, drchanas είπε

Το παραλογο σε ολο αυτο ειναι γιατι να ειναι αναγκαιο να εχω διαβασει και κατανοησει 400+ σελιδες εδω ωστε να καταλαβω αν ενας "επαγγελματιας" απο "μεγαλη και τρανη" αλυσιδα μου εκανε σωστη δουλεια;
ΟΚ εγω εχω και μια Α επαφη με την τεχνολογια. Αλλα και παλι. Εστω οτι ερθει αυριο ενας με ενα πραγμα που μου πει ειναι αντλια κενου. Και το βαλει. Και κατι κανει. Πρεπει να ξερω τι ειναι και πως δουλευει η αντλια κενου και να κοιταξω μετρησεις και ποση ωρα δουλεψε για να κρινω αν οντως το κανε σωστα; 
Να παω σε φορουμ για οδοντιατρους πριν παω να μου σφραγισουν δοντι για να ξερω τι τεχνολογια υλικο εβαλε και ποσο αντεχει; 
Μονοι τους τα βγαζουν τα ματια τους και τους φταιει η κριση μετα.

Δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Θα έπρεπε να τα κάνουν από μόνοι τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, drchanas είπε

 

Επισης μια απορια...το φρεον της προηγουμενης συσκευης το στελνουμε στα συννεφα by default οπως αυτος η θα επρεπε να το μαζεψει πουθενα;

 

εαν δουλευε το προηγουμενο,επρεπε να τα μαζεψει.Αν οχι απλα εκλεινε τι βανες,και εχασε μονο το φρεον που υπηρχε απο τις σωληνωσεις και μετα.Μετά απο κει και περα δε ξερω τι κανουν.Προσωπικα εχω ειδικη αντλια που τραβαω το φρεον και το βαζω σε μπουκαλες.Βοηθαμε κετσι τη τρυπα του οζοντος να παραμεινει μικρη!
Αυτα.Επισης αυτες τις βασεις δαπεδου πρωτη φορα τις βλεπω.Γιατι δε βαζουν οι Χριστιανοι 2 βασουλες που ειναι ανοιχτες,να φευγει και το νερο απο κατω,να περναει και μια σκουπα αν χρειαστει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TCL Elite Premium 12000Btu 

Εξωτερική θερμοκρασία 12 έως 10°c

Εσωτερικη 20°c

Επιθυμητή 23°c

Την επιθυμητή την έπιασε μέσα σε 30 λεπτά. 

Προσοχή στο σχεδιάγραμμα θα κοιτάξετε μόνο τη χθεσινή ημέρα γιατί όλες οι προηγούμενες αφορούν το Tcl 18άρι Miracle ii

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι όταν το έβαλα στο αθόρυβο και ενώ είχε πιάσει τους 24+ βαθμούς αντί να πέσει κι άλλο η κατανάλωση w είδα ότι ανέβηκε λιγάκι από τους 208 στα 216 - 217watts ενώ ο εσωτερικός ανεμιστήρας έγινε πραγματικά αθόρυβος 

 

20201209_204218.jpg

20201209_204155.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsiglas είπε

TCL Elite Premium 12000Btu 

Εξωτερική θερμοκρασία 12 έως 10°c

Εσωτερικη 20°c

Επιθυμητή 23°c

Την επιθυμητή την έπιασε μέσα σε 30 λεπτά. 

Προσοχή στο σχεδιάγραμμα θα κοιτάξετε μόνο τη χθεσινή ημέρα γιατί όλες οι προηγούμενες αφορούν το Tcl 18άρι Miracle ii

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι όταν το έβαλα στο αθόρυβο και ενώ είχε πιάσει τους 24+ βαθμούς αντί να πέσει κι άλλο η κατανάλωση w είδα ότι ανέβηκε λιγάκι από τους 208 στα 216 - 217watts ενώ ο εσωτερικός ανεμιστήρας έγινε πραγματικά αθόρυβος 

 

20201209_204218.jpg

20201209_204155.jpg

Δεν είναι κακό. Αξιοπρεπέστατο το τιεσελάκι.

Εδώ τα πράγματα είναι ευνοϊκά, υψηλή εξωτερική θερμοκρασία , πάνω από 17C ακόμα και τώρα, οπότε χαμηλή κατανάλωση για το asyg24klca
image.png.f98f5ffbae320d48d8abf79e627a07aa.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, Specs είπε

Απορω πως γινεται και παρα τις επισημανσεις εδω μεσα, για αντλια κυριως κ για μηκος σωληνων, στο τελος επιβαλει ο καθε τυχαρπαστος ψυκτικος τα θελω του! 

Απορω κ φρικαρω γιατι ολοι το εχετε διαβασει κατα κορον, δεν υπαρχει καν το αλλοθι δεν ηξερα...

liakjim αλλαξε την σειρα στις απαιτησεις του ερωτηματολογιου κ πρωτα ζητα δηλωση ν105 οτι θα τηρηθουν οροι εγκαταστασης κ μετα  μιλαμε για Scop και Seer. 

Το να παλευεις να βρεις μοντελο με λιγο καλυτερους δεικτες δεν εχει νοημα ετσι...

Θέλει εμπειρία. Και οπως εχω πει και να σου φέρουν αντλία ΔΕ σημαινει πως θα σου κανουν σωστο κενο. Αντε και την εφερε και τη βαζει 3 λεπτά. Που ξερεις οτι εγινε κενο οταν θελει κενομετρο. Αν και εδω μερικοι διαφωνουν οτι θελει κενομετρο αλλα σε forum ψυκτικων αμερικανων αν δεν εχεις κενομετρο δε σε θεωρουν ψυκτικο.  Και αν εχει υγρασία η σωληνα δε γινεται κενο με τιποτα αν ειναι μεγαλη θελει αζωτο κτλ.

Επίσης έχουν αντιμετωπισει "ξερολες" πελάτες πολλες φορες και ξερουν να τους αντιμετωπίσουν.

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Απλά απογοητευτικό. Έτσι μου 'ρχεται να τα σβήσω όλα...είχα φάει μια εβδομάδα να τα γράψω για να έρχεται ο άλλος και να λέει ότι τον άφησα τον "ετσι το κανουμε σε ολους" και ο παραπίσω ο επαγγελματίας "δεν ξέρω δεν άκουσα δεν έψαξα δεν το κάνω". 

Χώρια ο χρόνος για ψάξιμο για πρόταση. Όχι μη πάρεις αυτό, πάρε Toshiba ή Fujitsu. Κάθονται οι άλλοι μελετάνε για να βγάλουν scop και να είναι πανήσυχο κ να σου δώσει 7 χρόνια εγγύηση, για να έρθει "ο εγώ ξέρω καλύτερα" και να το πετάξει όπως όπως.

Πραγματικά απογοητευτικό. 😥

Στην Ελλάδα σπανίζει να σου κανουν σωστό κενο. Εχω ρωτήσει  2 τεχνικους απο κορυφαίες εταιρίες. Ο ενας λυθηκε στα γέλια οταν του ειπα για κενο μου λέει ουτε στο σπιτι μου δεν εκανα κενο γιατι βαριομουν. Αν ηταν ετσι δε θα δουλευαν. Του ειπα αν ξερει κανεναν να κανει κενο και εβγαλε λιστα με γυρω στους 40 ψυκτικους και μου λεει μονο αυτος κανει αλλα πρεπει να του το πεις στο τηλεφωνο αλλιως δε σου κανει.Του ειπα για κενομετρο και λεει η εταιρία έχει για οχι για οικιακα αλλα δε προκειται να βρεις ψυκτικο να εχει μου ειπε.

Οποτε δεν εχει νοημα να σκας αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Εγω εψαξα παρα πολυ επι μηνες, (αρκετοι με εβρισαν οταν τους ελεγα για αντλια) και βρηκα εναν που τα κανει σωστα

2 ώρες πριν, drchanas είπε

Το παραλογο σε ολο αυτο ειναι γιατι να ειναι αναγκαιο να εχω διαβασει και κατανοησει 400+ σελιδες εδω ωστε να καταλαβω αν ενας "επαγγελματιας" απο "μεγαλη και τρανη" αλυσιδα μου εκανε σωστη δουλεια;
ΟΚ εγω εχω και μια Α επαφη με την τεχνολογια. Αλλα και παλι. Εστω οτι ερθει αυριο ενας με ενα πραγμα που μου πει ειναι αντλια κενου. Και το βαλει. Και κατι κανει. Πρεπει να ξερω τι ειναι και πως δουλευει η αντλια κενου και να κοιταξω μετρησεις και ποση ωρα δουλεψε για να κρινω αν οντως το κανε σωστα; 
Να παω σε φορουμ για οδοντιατρους πριν παω να μου σφραγισουν δοντι για να ξερω τι τεχνολογια υλικο εβαλε και ποσο αντεχει; 
Μονοι τους τα βγαζουν τα ματια τους και τους φταιει η κριση μετα.

Η αλυσιδα  ακομα και εξιδεικευμενα καταστηματα βρισκουν μερικους ψυκτικους και συνεργαζονται. Ο κοσμος δε παραπονιεται για κενα κτλ. Στην Ελλάδα για καποιο λογο επικρατεί αυτη η λογικη οπως και σε πολλα αλλα πραγματα στην οικοδομη

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...