Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Οκ δεκτό να κλεινει εφόσον έχει ξεπεράσει την επιθυμητή αλλά πριν κλείση δεν θα πρέπει να πέσει σε κατανάλωση στα 210watts όπως παλιά? Αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση ότι κλείνει με κατανάλωση 340watt και ανοίγει μετά από 2 λεπτά με την ίδια κατανάλωση και ενώ έχει την δυνατότητα να πέσει και άλλο πριν κάνει off δεν το κάνει.

Το εχω το tp link απλά μου έκανε update και δεν μπαίνει με το Termux 

δεν λειτουργει στο κινητο, τα διαγραμματα σε υπολογιστη τα βλεπεις κανονικα σωστα?

Auto update εκανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό με το 8ωρο δεν είναι η χρονική διάρκεια που δουλεύει το ifeel;

Του Λαμιωτη πάει κάτω από 200W. Σε εσένα γιατί όχι;

Το δουλευω χωρις ifeel. Στο 8ωρο κανει διαλειμα whatever.

Και του Δημου πανω απο 12 εξωτερικη δεν πεφτει παρακατω. Κατω απο 12 παει κι εμενα  -200w.
Πανω απο 12 εξωτερικη εχεις η +450w η κλειστο, δεν υπαρχει ενδιαμεσο.
Κατω απο 12 εξωτερικη εχεις η 450w η 200w, παλι δεν υπαρχει ενδιαμεσο.

Στου Δημου το σπιτι με τη ζητηση που εχει μπορει ειναι μια χαρα.
Δουλευει στα 200 με το ifeel  να αναεωνει καθε 10λεπτο.
Οταν χρειαζεται παραπανω ο χωρος, επειδη τα εχει ολα ανοιχτα, προλαβαινει το Νταικιν και καλυπτει
κι ετσι δε χρειαζεται να ανεβασει 450w.

Σε μενα που κανονικα θα επρεπε να δουλευει 370w για τις αναγκες του χωρου, εχοντας αδυναμια να καθησει απουδηποτε
αναμεσα σε 200w και 450w κανει μονιμα σκαμπανεβασματα απο 200 σε 540 οπως φαινεται και στο διαγραμμα. Τουλαχιστον δεν κλεινει ( αν και ξερω οτι 11:38 θα συμπληρωσει το 8ωρο και θα σταματησει για διαλειμμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Εδω είσαι 

Screenshot_20201219-102921_Kasa.jpg

Είσαι ο 2ος με το hw 4 και να έχει πρόβλημα . Το ίδιο έχει πάθει και ο @bill2015.

Δεν ξέρω αν συνδέεται με αυτό

https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor/issues/73

https://community.home-assistant.io/t/tp-link-hs100-h-w-4-1/244594

όπου γίνονται κάποιες κινήσεις https://www.home-assistant.io/blog/2020/11/23/tplink-local-access/#post-comments

Υποτίθεται είναι για UK versions αλλά ίσως επηρεάζει και εσάς.

Δεν το έχω ψάξει πολύ.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nvel είπε

με 54% μέσα και 72% έξω δεν γίνεται ύγρανση αλλά αφύγρανση (έξω το νερό είναι λιγότερο από μέσα) και δεν χρειάζεται να γίνει αφού το 54% είναι καλό.

Οντως εχεις δικιο ενω η ατμοσφαιρα με φρεσκο αερα εχει διαφορετικη αισθηση η υγρασια του χωρου δεν ανεβαινει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jonis είπε

Δεν έχω καταλάβει ποια έκδοση έκλεισε την πόρτα.

Εγώ την πήρα προχθές από την προσφορά του eshop και ήρθε έτσι.

 

3C1EFA2D-D7DB-4810-B615-A5343F301C8B.png

Αν σου δουλεύει στα διαγράμματα, ΜΗΝ κάνεις το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οντως εχεις δικιο ενω η ατμοσφαιρα με φρεσκο αερα εχει διαφορετικη αισθηση η υγρασια του χωρου δεν ανεβαινει...

Θα δοκιμασω την διαδικασια ενυδατωσης που διατηρει τα επιπεδα υγρασιας υψηλα Εχει και το humidification διαφορα modes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν σου δουλεύει στα διαγράμματα, ΜΗΝ κάνεις το update.

Αν μιλάμε για διαγράμματα από εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor ναι δουλεύουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jonis είπε

Αν μιλάμε για διαγράμματα από εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor ναι δουλεύουν κανονικά.

Ok, δεν θα έκανα το update στη θέση σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Θα δοκιμασω την διαδικασια ενυδατωσης που διατηρει τα επιπεδα υγρασιας υψηλα Εχει και το humidification διαφορα modes.

ότι και να κάνεις με το μηχάνημα δεν θα αυξηθεί η υγρασία αν δεν υπάρχει η απαραίτητη έξω. Δεν έχει υγραντή, το σύνδεσες με παροχή νερού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nvel είπε

ότι και να κάνεις με το μηχάνημα δεν θα αυξηθεί η υγρασία αν δεν υπάρχει η απαραίτητη έξω. Δεν έχει υγραντή, το σύνδεσες με παροχή νερού;

Χρειαζεται παροχη νερου ? πρωτη φορα το ακουω αυτο ουτε στο manual το εχω δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται γιατί δεν έχει υγραντή αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω αλλά δεν καταλαβαίνεις..

άμα θέλεις με το ζόρι να αυξήσεις την υγρασία πάρε ένα ψεκαστήρα ή βάλε να βράσεις νερό, με το μηχάνημα δεν γίνεται τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Χρειαζεται παροχη νερου ? πρωτη φορα το ακουω αυτο ουτε στο manual το εχω δει...

Δες ένα πολύψυχρομετρικο διάγραμμα και θα καταλάβεις. Ο εξωτερικός κρύος αέρας έχει συνήθως λιγότερους υδρατμούς (απόλυτη υγρασία) από τον ζεστό εσωτερικό. Οπότε όταν τον εισάγεις ξηραίνεις τον χώρο. Δεν τον υγραίνεις. Για αυτό αερίζουμε ακόμα και τον χειμώνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...