Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τόσα πολλά defrost το ap71; Άρα όχι πολύ πάνω από το asyg σε αντοχή στο κρύο ή καμία σχέση;

Τώρα για το Fujitsu τι να πω; Καταρχάς έχει ρεύμα; Αν έχεις τριφασικό μήπως έχει πέσει η τάση στη μια φάση; Αν έχει ρεύμα μήπως να έκανες μια δοκιμή βγάζοντας το από το ρεύμα για καμιά ώρα.

να συμπληρωσω οτι σημερα που κατεβασα την τεντα και εκοψε αρκετα τον αερα εχει κανει 1 σε 3 ωρες περιπου με ζητουμενη 24 κραταει στους 23 σταθερα... με 1000+ βαττ βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαιρετώ παιδιά.

εχω τέσσερα aircondition Fujitsu.

- ένα 24αρι που δουλεύει φουλ

- 3 ίδια 9αρια στα δωμάτια. Τα δυο από αυτά κοιτάνε τη βορινή πλευρά προς Πεντέλη (Αθήνα) με 1 βαθμό έξω. Το ένα από αυτά αποδίδει πολύ καλά. Το άλλο μου έβγαλε τη πίστη για να βγαλει ζέστη και να ξεκινήσει. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν είναι λόγω defrost?

και τα δυο είναι ενός έτους και έκαναν συντήρηση πρόσφατα όπου με τη μέτρηση είχαν βγει και τα δυο φουλ αποδοτικά χωρίς απώλειες φρέον κτλ.

 

Υ.Γ> φέτος ζέστανα το σπίτι τυπου μεζονέτα/μονοκατοικία με τα aircondition και μου ήρθε πολύ οικονομικά. Σε δυο σεζόν έκανα απόσβεση όλα τα aircondition καθώς το πετρέλαιο ήταν απίστευτα ακριβό αφού αντίθετα από τις πολυκατοικίες όλες οι  εκκινήσεις του καυστήρα είναι πάνω μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dstilio είπε

Χαιρετώ παιδιά.

εχω τέσσερα aircondition Fujitsu.

- ένα 24αρι που δουλεύει φουλ

- 3 ίδια 9αρια στα δωμάτια. Τα δυο από αυτά κοιτάνε τη βορινή πλευρά προς Πεντέλη (Αθήνα) με 1 βαθμό έξω. Το ένα από αυτά αποδίδει πολύ καλά. Το άλλο μου έβγαλε τη πίστη για να βγαλει ζέστη και να ξεκινήσει. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν είναι λόγω defrost?

και τα δυο είναι ενός έτους και έκαναν συντήρηση πρόσφατα όπου με τη μέτρηση είχαν βγει και τα δυο φουλ αποδοτικά χωρίς απώλειες φρέον κτλ.

 

Υ.Γ> φέτος ζέστανα το σπίτι τυπου μεζονέτα/μονοκατοικία με τα aircondition και μου ήρθε πολύ οικονομικά. Σε δυο σεζόν έκανα απόσβεση όλα τα aircondition καθώς το πετρέλαιο ήταν απίστευτα ακριβό αφού αντίθετα από τις πολυκατοικίες όλες οι  εκκινήσεις του καυστήρα είναι πάνω μου.

Καλως τον... αλλος ενας Πεντελη με fujitsu.

ποιο μοντελο fujitsu ειναι το 24ρι σου?

και μενα σημερα μου την εβγαλε... το εβγαλα απο το ρευμα για 10 λεπτα και το ξεκινησα στους 26 και εδωσε φουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Τότε είναι μικρό για το χώρο γιατί θα έπρεπε να μπορεί να φτάσει την θερμοκρασία ,είναι μια παράμετρος τα defrost και η συχνότητα τους που θα πρέπει να υπολογίζεται όταν διαλέγουμε κλιματιστικό 

Νομιζω ομως οτι αυτο ειναι πολυ δυσκολο να το γνωριζει καποιος πριν προβει σε αγορα ποσα defrost θα κανει, εκτος τους πολυ ψαγμενους,που και παλι δυσκολο..Επισης οι αρνητικες θερμοκρασιες σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες (βορεινο σημειο, κτλ) μπορουν ακομη κι ενα πολυ καλο μηχανημα να το βγαλουν off και να μην πιανει επιθυμητη..λεω εγω τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, energy52 είπε

Νομιζω ομως οτι αυτο ειναι πολυ δυσκολο να το γνωριζει καποιος πριν προβει σε αγορα ποσα defrost θα κανει, εκτος τους πολυ ψαγμενους,που και παλι δυσκολο..Επισης οι αρνητικες θερμοκρασιες σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες (βορεινο σημειο, κτλ) μπορουν ακομη κι ενα πολυ καλο μηχανημα να το βγαλουν off και να μην πιανει επιθυμητη..λεω εγω τωρα..

Ναι είναι δύσκολο και σίγουρα δεν αφορά τον μέσο χρήστη που απλά θα μπει σε κάποιο μαγαζί και θα πει έχω 20 τμ και θέλω κλιματιστικό 

Πρέπει όπως λες να είναι κάποιος πολύ ψαγμενος και συμπληρώνω και πολύ  υποψιασμένος για την λειτουργία των κλιματιστικών όπως πχ τι κάνει ένα κλιματιστικό πλατφόρμας gree στους πάνω από 12 στους κάτω από 12 σε μηδενικές η σε θερμοκρασίες αρνητικές τι θα κάνει άμα βάλεις i feel η όχι,  η τι θα κάνει ένα κλιματιστικό haier ,πχ σε σύγκριση με ένα φασον gree (εσύ πχ έχεις αυτή την γνώση τώρα ) η πως θα λειτουργήσει ένα fujitsu σε πολύ υγρό περιβάλλον όπως μας έχει δείξει ο liakjim ,η όπως έχουν δείξει πολλά μέλη του forum με διάφορες μάρκες σε διάφορες συνθήκες ,

Για τέτοιους υποψήφιους αγοραστές μιλάω που θα μπουν στη διαδικασία πριν αγοράσουν κάτι να ψάξουν πρώτα και να μην αφήσουν και το μάστορα να βάλει και την εσω5ερικη αλλα και την εξωτερική μονάδα εκεί που τον βολευει αλλά εκεί που πρέπει και να μην βρίσκονται εκ των υστέρων στη δυσάρεστη θέση να μην μπορούν να καλυφθούν από τις δυνατότητες του μηχανήματος στο δικό τους περιβάλλον όπως πολύ πρόσφατα έπαθα εγώ με το atxc25 και έπρεπε να κάνω μανουρα επί ένα  10μηνο και να μπει η daikin στη διαδικασία να κάνει παρέμβαση με custom πλακέτα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

να συμπληρωσω οτι σημερα που κατεβασα την τεντα και εκοψε αρκετα τον αερα εχει κανει 1 σε 3 ωρες περιπου με ζητουμενη 24 κραταει στους 23 σταθερα... με 1000+ βαττ βεβαια.

Μεγάλη δουλειά η τέντα τελικά. Δυστυχώς εδώ τρώει τον αέρα ζωντανό και μάλιστα βοριά. Πολύ ζόρικη κατάσταση.

 

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

το εβγαλα απο το ρευμα για 10 λεπτα και το ξεκινησα στους 26 και εδωσε φουλ.

Άρα δεν είχε κάτι. Απλά το είχες σε λάθος ρύθμιση;

 

37 λεπτά πριν, energy52 είπε

Νομιζω ομως οτι αυτο ειναι πολυ δυσκολο να το γνωριζει καποιος πριν προβει σε αγορα ποσα defrost θα κανει, εκτος τους πολυ ψαγμενους,που και παλι δυσκολο..Επισης οι αρνητικες θερμοκρασιες σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες (βορεινο σημειο, κτλ) μπορουν ακομη κι ενα πολυ καλο μηχανημα να το βγαλουν off και να μην πιανει επιθυμητη..λεω εγω τωρα..

Το μόνο δεδομένο που έχω βρει είναι από ένα service manual της hitachi όπου στο δικό της κλιματιστικό δίνει 19% απώλεια λόγο defrost στο capacity. Και μάλιστα στους 0C . Δλδ είναι προτιμότερο να έχει έξω -5 ή και -10 από ότι 0:

df2b3ad87ece776fca70ca2e35cf5136.png

 

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

ή πως θα λειτουργήσει ένα fujitsu σε πολύ υγρό περιβάλλον όπως μας έχει δείξει ο liakjim

Όχι και τόσο άσχημα τελικά .

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μεγάλη δουλειά η τέντα τελικά. Δυστυχώς εδώ τρώει τον αέρα ζωντανό και μάλιστα βοριά. Πολύ ζόρικη κατάσταση.

 

Άρα δεν είχε κάτι. Απλά το είχες σε λάθος ρύθμιση;

 

Το μόνο δεδομένο που έχω βρει είναι από ένα service manual της hitachi όπου στο δικό της κλιματιστικό δίνει 19% απώλεια λόγο defrost στο capacity. Και μάλιστα στους 0C . Δλδ είναι προτιμότερο να έχει έξω -5 ή και -10 από ότι 0:

df2b3ad87ece776fca70ca2e35cf5136.png

 

Όχι και τόσο άσχημα τελικά .

Σε σχέση με το Mitsubishi του γείτονα είναι μέρα με την νύχτα στο μέτρο που μπορεί να γίνει σύγκριση με τα διαγράμματα που δείχνεις  

οι τέντες είναι μεγάλη υπόθεση και το χειμώνα και το καλοκαίρι για την συμπεριφορά ενός κλιματιστικου 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Σε σχέση με το Mitsubishi του γείτονα είναι μέρα με την νύχτα στο μέτρο που μπορεί να γίνει σύγκριση με τα διαγράμματα που δείχνεις  

Αν και του γείτονα είναι μικρό και πιεσμένο.

Δυστυχώς δεν έχω κάτι καλύτερο 😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μεγάλη δουλειά η τέντα τελικά. Δυστυχώς εδώ τρώει τον αέρα ζωντανό και μάλιστα βοριά. Πολύ ζόρικη κατάσταση.

 

Άρα δεν είχε κάτι. Απλά το είχες σε λάθος ρύθμιση;

 

Το μόνο δεδομένο που έχω βρει είναι από ένα service manual της hitachi όπου στο δικό της κλιματιστικό δίνει 19% απώλεια λόγο defrost στο capacity. Και μάλιστα στους 0C δλδ είναι προτιμότερο να έχει έξω -5 από ότι 0:

df2b3ad87ece776fca70ca2e35cf5136.png

 

 

 

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν και του γείτονα είναι μικρό και πιεσμένο.

Δυστυχώς δεν έχω κάτι καλύτερο 😞

Επίσης στο παραπανω manual τα correction factors για απώλειες αποδοσης λόγο defrost είναι υπολογισμένα με σχετική υγρασία 85% ,αν η σχετική υγρασία είναι παραπάνω τόσο λογικά μεγαλώνουν και οι απώλειες..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αν και του γείτονα είναι μικρό και πιεσμένο.

Δυστυχώς δεν έχω κάτι καλύτερο 😞

Δείχνει με ακόμα πιο χαρακτηριστικό τρόπο ποσο πρέπει να προσέξει κάποιος στην επιλογή και των btu αλλά και των ιδιαιτεροτήτων και του μηχανήματος αλλά και του χώρου τοποθέτησης  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

με τα διαγράμματα που δείχνεις  

Τον έχει πιει πανηγυρικά. 20 df από τις 00:00 και 22KWh ως τώρα:

fdc873ea16905d94b3f2efbfee8d3cb7.png
https://gyazo.com/fdc873ea16905d94b3f2efbfee8d3cb7

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Επίσης στο παραπανω manual τα factors για απώλειες αποδοσης λόγο defrost είναι υπολογισμένα με σχετική υγρασία 85% ,αν η σχετική υγρασία είναι παραπάνω τόσο λογικά μεγαλώνουν και οι απώλειες..

Σωστός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Τον έχει πιει πανηγυρικά. 20 df από τις 00:00 και 22KWh ως τώρα:

fdc873ea16905d94b3f2efbfee8d3cb7.png
https://gyazo.com/fdc873ea16905d94b3f2efbfee8d3cb7

Για να μειώσει τα df πρέπει να το βάλει σε χαμηλή ζήτηση ίσως στους 18 ( αυτό το ισχυρίστηκε ο κουμπάρος μου πο6 έχει ένα LG 18αρι σε μαγαζί και διάβασε λέει στο manual ότι μπορεί να μειωσε8 τα df με αυτό τον τρόπο) όταν θα πάω από κε8 θα του ζητήσω το manual να δω τι ακριβώς λέει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Για να μειώσει τα df πρέπει να το βάλει σε χαμηλή ζήτηση ίσως στους 18 ( αυτό το ισχυρίστηκε ο κουμπάρος μου πο6 έχει ένα LG 18αρι σε μαγαζί και διάβασε λέει στο manual ότι μπορεί να μειωσε8 τα df με αυτό τον τρόπο) όταν θα πάω από κε8 θα του ζητήσω το manual να δω τι ακριβώς λέει 

Εντάξει, λογικό είναι .

Το θέμα είναι ότι αν βάλει 20 ζήτηση από ότι τώρα 21, τελικά θα κρατήσει τους 20 αντί για 19 που έχει τώρα λόγω df;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Για να μειώσει τα df πρέπει να το βάλει σε χαμηλή ζήτηση ίσως στους 18 ( αυτό το ισχυρίστηκε ο κουμπάρος μου πο6 έχει ένα LG 18αρι σε μαγαζί και διάβασε λέει στο manual ότι μπορεί να μειωσε8 τα df με αυτό τον τρόπο) όταν θα πάω από κε8 θα του ζητήσω το manual να δω τι ακριβώς λέει 

Όσο πιο χαμηλά παίζει το κλιματιστικό τόσο λιγότερα defrost χρειάζεται.. Για αυτό και τα on/off (όχι Inverter) δεν την "παλεύουν" σε χαμηλές θερμοκρασίες,πιο συχνά κάνουν defrost παρά δίνουν θέρμανση αφού παίζουν τελικές.

Το Mitsu με ελάχιστη 1000watt..πάλι είναι λογικό να κάνει μπόλικα df.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim ναι το ειχα σε λαθος ρυθμιση προφανως αλλα και παλι εχει κανει ηδη 5 df σε 4 ωρες λειτουργιας οταν το ap71 εχει κανει μολις 1 και με μεγαλυτερη ζητουμενη.

ειμαι σχεδον πεπεισμενος πλεον οτι το asyg24klca ΔΕΝ κανει για κλιματα πεντελης (αρκετο εως πολυ κρυο και υγρασια) και το καλοκαιρι παει για πουλημα για να μπει 2ο mitsubishi 24ρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...