Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εντάξει, λογικό είναι .

Το θέμα είναι ότι αν βάλει 20 ζήτηση από ότι τώρα 21, τελικά θα κρατήσει τους 20 αντί για 19 που έχει τώρα λόγω df;

Αυτός δε μπορεί να το τεστάρει αυτό έχει μπακάλικο σε χωριό όλο ανοιχτές πόρτες , ψυγεία μέσα πολύ ψηλό κτίριο και βασικά το έχει πάνω από το ταμείο εκεί που καθε5αι να τον βαράει λίγο ζεστός αέρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

@liakjim ναι το ειχα σε λαθος ρυθμιση προφανως αλλα και παλι εχει κανει ηδη 5 df σε 4 ωρες λειτουργιας οταν το ap71 εχει κανει μολις 1 και με μεγαλυτερη ζητουμενη.

ειμαι σχεδον πεπεισμενος πλεον οτι το asyg24klca ΔΕΝ κανει για κλιματα πεντελης (αρκετο εως πολυ κρυο και υγρασια) και το καλοκαιρι παει για πουλημα για να μπει 2ο mitsubishi 24ρι

Οκ, αυτό τα λέει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Όσο πιο χαμηλά παίζει το κλιματιστικό τόσο λιγότερα defrost χρειάζεται.. Για αυτό και τα on/off (όχι Inverter) δεν την "παλεύουν" σε χαμηλές θερμοκρασίες,πιο συχνά κάνουν defrost παρά δίνουν θέρμανση αφού παίζουν τελικές.

Το Mitsu με ελάχιστη 1000watt..πάλι είναι λογικό να κάνει μπόλικα df.

 

Μεγάλο μείον αυτό που συμβαίνει στο mitsu 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αυτός δε μπορεί να το τεστάρει αυτό έχει μπακάλικο σε χωριό όλο ανοιχτές πόρτες , ψυγεία μέσα πολύ ψηλό κτίριο και βασικά το έχει πάνω από το ταμείο εκεί που καθε5αι να τον βαράει λίγο ζεστός αέρας 

Για τον γείτονά μου έλεγα! Θα άξιζε το πείραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Για τον γείτονά μου έλεγα! Θα άξιζε το πείραμα.

Αν τον πείσεις τουλάχιστον για κανα 5ωρο να χαμηλώσει λίγο την θερμοκρασία αν αλλάξει συμπεριφορά θα την πιάσεις στα διαγράμματα ,αυτός μέσα στο σπιτι μπορε8 και να μην το πάρει χαμπάρι εαν δεν κάνει καμία τρελή διακύμανση στην εσωτερική θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

@liakjim ναι το ειχα σε λαθος ρυθμιση προφανως αλλα και παλι εχει κανει ηδη 5 df σε 4 ωρες λειτουργιας οταν το ap71 εχει κανει μολις 1 και με μεγαλυτερη ζητουμενη.

ειμαι σχεδον πεπεισμενος πλεον οτι το asyg24klca ΔΕΝ κανει για κλιματα πεντελης (αρκετο εως πολυ κρυο και υγρασια) και το καλοκαιρι παει για πουλημα για να μπει 2ο mitsubishi 24ρι

Οι εξωτερικές μονάδες τους έχουν τον ίδιο προσανατολισμό; Εκτεθειμένες το ίδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι εξωτερικές μονάδες τους έχουν τον ίδιο προσανατολισμό; Εκτεθειμένες το ίδιο; 

φουλ βορεια και τα 2 με τεντες και τα 2 57 τετραγωνικα εννοιο χωρο το μιτσου και 62 το φουτζι με τον αερα να διαχεεται στα δωματια σε διαδρομο. 

και υποτιθεται οτι το asyg βγαζει και ποιο πολλα btu στην θερμανση.

ειναι οι στιγμες που λες size does matter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2021 στις 9:44 ΜΜ, liakjim είπε

Για τα δωμάτια που θες να έχεις κλιματισμό.

Αυτό που βλέπεις είναι η απόψυξη. Αλλαγή κύκλου σε ψύξη για να θερμάνει το έξω στοιχείο ώστε να λιώσει ο πάγος. Προφανώς κλείνει ο ανεμιστήρας μέσα για να μην παγώσεις.

καλησπερα , ημουν εκτος την κυριακη και δεν προλαβα να σου απαντησω, τα δωματια θα ειναι τα ιδια που εχω τα κλιματιστικα και στο σχεδιαγραμμα που εκανα  αλλα ακομα δεν θα μπω σε διαδικασια αγορας . Αυτο που θελω να μαθω ειναι κυριως αν μπορω να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο κλιματιστικο για τωρα για τον χειμωνα και να βγαζει ζεστη. Τωρα που γραφω το εχω ανοιχτο και εξω εχει -3 ,το εχω στο ζεστο και στους 22 βαθμους.Παρατηρησα οτι βγαζει αερα ζεστο (μετριο) για κανα 10λεπτο και μετα σταματαει για κανα 25λεπτο και αντε παλι.Θερμοκρασια δωματιου ειναι 20 βαθμους.

Επισης οταν το ανοιγω πρωτη φορα  δουλευει λιγο ,μετα σταματαει να βγαζει αερα και αναβοσβηνει το λαμπακι που λεει run ωσπου καποια στιγμη ξεφυσαει.Αυτο το κανει 2 φορες και μετα ξεκιναει να δουλευει 'κανονικα'.Στην εξωτερικη μοναδα που τσεκαρα εχει 2 βαλβιδες πανω κατω εκει στο φρεο , η μια ειναι καυτη η αλλη κρυα , ειμαστε οκ σε αυτο ; 

Το κλιματιστικο επειδη ειναι παλιο ,μηπως ζοριζεται με τον παγο εξω και να μην το δουλευω ; 

Να το βαλω στο 30 αντι για το 22 για να βγαλει πιο ζεστο αερα η οχι ; 

Συγνωμη για τις πολλες αποριες αλλα ειμαι ασχετος και δεν ξερω τι γινεται με τοσο παλια κλιματιστικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπό το 24αρι μου εμένα δεν έχει πρόβλημα. Έχω και εγώ το asyg 24KLCA.

Σήμερα δίνει ασταμάτητα. Δεν το έχω πιάσει να σταματάει ούτε μια φορά και έχω 0 βαθμούς έξω με τον αέρα να δίνει χαμηλότερη αισθηση. 

δεν είμαι πάνω στη Πεντέλη αλλά πιο κάτω στο Χαλάνδρι/Βριλήσσια σε μέρος που βλέπω την Πεντέλη από το μπαλκόνι φάτσα (κοιτάζω βοριά).

 

εμενα το ένα από τα 9αρια έχει θέμα σαν αυτό που περιγράφει ο από πάνω. Τελικά το έβγαλα έβαλα και εγώ από την πρίζα και μετά ξεκίνησε. Ίσως να έκανε defrost και να το έκοψα τι να πω. Παντως μετά έβγαλε ζέστη.

στα 4 Fujitsu μόνο το ένα 9αρι δεν με ικανοποιεί πολύ. Αλλά κατά τα αλλά μια χαρά.

 

οσο για το Mitsubishi που λέτε, αν μιλάμε γι το ίδιο 24αρι, το είχα ψωνίσει αρχικά. Είδα την τεράστια εξωτερική μονάδα και το έστειλα πίσω για το Fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Fujitsu σήμερα, μέγιστο στα 3170W για κανένα 5λεπτο με ρύθμιση στους 21, εσωτερική γύρω στους 13.5 και εξωτερική 7 και ανεμιστήρα στο high, στο med αργότερα στα 1.7kW και στο auto που χαμήλωσε στα 1.45kW. Από θερμοκρασίες όλα καλά και ακόμα δεν έχει κάνει defrost, αν αρχίσει να χιονίζει βέβαια το βράδυ θα αρχίσουν και αυτά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Fujitsu σήμερα, μέγιστο στα 3170W για κανένα 5λεπτο με ρύθμιση στους 21, εσωτερική γύρω στους 13.5 και εξωτερική 7 και ανεμιστήρα στο high, στο med αργότερα στα 1.7kW και στο auto που χαμήλωσε στα 1.45kW. Από θερμοκρασίες όλα καλά και ακόμα δεν έχει κάνει defrost, αν αρχίσει να χιονίζει βέβαια το βράδυ θα αρχίσουν και αυτά. 

Θηρίο!! 3170W :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που παρατήρησα εγώ στο hitachi 18αρι (σαλόνι). Περιοχή Χαλάνδρι προς Βριλήσσια. Το είχα όλο το βράδυ με ζήτηση 20 Low και τα πήγε πολύ καλά. (2 σύντομα defrost - ώρα 01:00 + ώρα 05:00) .

Κατα τις 07:30 είπα να ανεβάσω την ζήτηση σε 22 και ταχύτητα Med. Από εκείνη την ώρα και μέχρι την 13:00 άνοιγε, έκλεινε και γενικά ήταν περίεργη η κατάσταση. Ωρα 13:30 το πήγα ζήτηση 24 και ταχύτητα Low και έστρωσε. (ίσως βοήθησε και ο καιρός που είχε κόψει λίγο ο αέρας) Πάντως μέχρι τις 19:00 που άναψα το καλοριφέρ ήταν σταθερά στα 680 watt και η θερμοκρασία στο σπίτι στους 22.

Με κόκκινο είναι το 9αρι AUX στο παιδικό που παραδόξως είχε καλή συμπεριφορά και δούλευε σχεδόν συνεχόμενα στα 380-400watt.

Η εξωτερική το πρωί ήταν στους 2 με 3 βαθμούς.

image.png.e57187ee9eb7e04702588cc46e0618ba.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

εξωτερική 7C είπε ο Βασίλης.. :)

Ναι το διάβασα αλλά το παλικάρι ποιο πάνω ο @dstilio με 0 έξω λέει ότι δίνει φουλ χωρίς διακοπή αν και έχουμε διαφορά τουλάχιστο 5 βαθμούς με παλιά Πεντέλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...