Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dimostr είπε

36-37 εξω

900153071_31-8shorai.png.0361c6ff2d849766d226a7ff4487b88e.png

31-8 daikin.png

31-8 kuro.png

Τι κουλαμάρα αυτό με τα δοντάκια του kuro;

3 ώρες πριν, Sanuna είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : Οσο πιο φθηνο με τα χαρακτηριστικα που ανεφερα πιο κατω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιου αιρκον 9000 που ηταν επαρκες οσο αφορα την ψυξη αλλα απο features ηταν ελλιπες.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Οχι απαραιτητα μεγαλη αλυσιδα, απλα να ειναι ετοιμοπαροδοτο οσο πιο γρηγορα γινεται και να ειναι σε καταστημα Θεσσαλονικης για αμεση αγορα (Δηλαδη ακομα και αυριο αγορα για να γινει η εγκατασταση αμεσα ακομα και απο 3ο). Ενδεικτικα μαγαζια που ειδα ηταν τα mediamarkt και Leroy Merlin
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Ολο το καλοκαιρι σχεδον
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Μικρο δωματιο 15 τετραγωνικα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονικη νεαπολη (40 μαξ ελαχιστο αναλογα το χειμωνα αλλα θα ελεγα 10)
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi, follow me, αθορυβο διοτι ειναι σε υπνοδωματιο)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  Καλη μονωση απλα ανοιχτο το σπιτι παντου εκτος απο δυτικα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητες οι απωλειες μιας και το παλιο αιρκον επαρκουσε και με το παραπανω και ηταν 20ετιας. Τα αποτελεσματα ηταν αυτα ομως σε περιπτωση που χρειαστουν
    2095.10 Watt
    1801.78 KCal/h
    174.59 Watt/m
    2150.15 KCal/h/m2

https://www.bestprice.gr/item/2156098104/tcl-elite-premium-prm-09chsaci.html?qid=3otagMoUcFv_402b2&seq=3&q=9000+btu+inverter&from=cat

https://www.skroutz.gr/s/23190276/TCL-Elite-Premium-PRM-09CHSA-CI-White.html

Προσοχή στο κόκκινο banner https://www.tclgreece.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@liakjim 
Σε συγκριση με αυτο https://www.skroutz.gr/s/18225693/Inventor-Premium-PR1VI32-09WF-PR1VO32-09.html?from=sku_spec_variations , αξιζουν τα 50 ευρω πανω? Ή εχεις να προτεινεις κατι αλλο απο inventor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο φευγει πολυ στα λεφτα δυστυχως. Απλα το TCL δεν το βρισκω ετοιμοπαραδοτο, σε σχεση με τα inventor που μπορω τεταρτη να το εχω ηδη εγκατεστημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Sanuna είπε

Αυτο φευγει πολυ στα λεφτα δυστυχως. Απλα το TCL δεν το βρισκω ετοιμοπαραδοτο, σε σχεση με τα inventor που μπορω τεταρτη να το εχω ηδη εγκατεστημενο.

Αυτό τότε https://www.skroutz.gr/s/18629546/Inventor-Aria-AR3VI32-09WF-AR3VO32-09.html

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε η ώρα να ζητήσω βοήθεια από το θέμα για αγορά κλιματιστικού!

Πρόκειται για εξοχικό.

Το χειμώνα δε χρησιμοποιείται σχεδόν ποτέ.

Άρα μας ενδιαφέρει σχεδόν αποκλειστικά η ψύξη.

Επίσης δεν πρόκειται να μπει πάνω από μία μονάδα ούτε τώρα ούτε μελλοντικά. Η διαρύθμιση του χώρου είναι τέτοια που θα σπάει η ζέστη και στα 2 υπνοδωμάτια (βλέπε συννημένη εικόνα), αλλωστε αυτό ενδιαφέρει περισσότερο κι όχι να δημιουργηθούν συνθήκες ψύχους αντίστοιχες με μαγαζιά ή σούπερ μάρκετ.

1. Το πολύ 400

2. Νέα αγορά

3. Αδιάφορο. Έχω ένα ξηλωμένο Σάμσουνγκ που θα μπορούσα να αποσύρω αν υπάρχει κάποιο οικονομικό όφελος

4. 100% Ψύξη

5. 15 - 20 μέρες το χρόνο, μόνο καλοκαίρι

6. βλέπε σχήμα, Θα μπεί στη σαλοκουζίνα και θα φυσάει προς τα 2 υπνοδωμάτια σπάζοντας τη ζέστη και εκεί

7. Εξοχικό κοντά στη Θάλασσα, δεν πιάνει σχεδόν ποτέ 40ρια.

8. Είμαι της φιλοσοφίας ότι η εγγύηση είναι κάτι πολύ βασικό σε όλες σχεδόν τις αγορές μου οπότε θα προτιμούσα να έχει 10 χρόνια εγγύηση ή έστω 5 αν η διαφορά στην τιμή αξίζει το συμβιβασμό. Εκτός αν τελικά πάω στο άλλο άκρο και πάρω το πιο φτηνό 12ρι που θα βρω τύπου arielli με 250 ευρώ.

9. τυπικό ελληνικό εξοχικό με συρώμενα κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια

10. Δε χρειάζεται νομίζω, η επιθυμητή θερμοκρασία θα είναι 26 βαιθμοί κελσίου και πάνω. Δε μπορεί να τοποθετηθεί μεγαλύτερη μονάδα από 12000 btu

 

Ευχαριστώ πολύ

εξοχικο.png

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kstgr είπε

Ήρθε η ώρα να ζητήσω βοήθεια από το θέμα για αγορά κλιματιστικού!

Πρόκειται για εξοχικό.

Το χειμώνα δε χρησιμοποιείται σχεδόν ποτέ.

Άρα μας ενδιαφέρει σχεδόν αποκλειστικά η ψύξη.

Επίσης δεν πρόκειται να μπει πάνω από μία μονάδα ούτε τώρα ούτε μελλοντικά. Η διαρύθμιση του χώρου είναι τέτοια που θα σπάει η ζέστη και στα 2 υπνοδωμάτια (βλέπε συννημένη εικόνα), αλλωστε αυτό ενδιαφέρει περισσότερο κι όχι να δημιουργηθούν συνθήκες ψύχους αντίστοιχες με μαγαζιά ή σούπερ μάρκετ.

1. Το πολύ 400

2. Νέα αγορά

3. Αδιάφορο. Έχω ένα ξηλωμένο Σάμσουνγκ που θα μπορούσα να αποσύρω αν υπάρχει κάποιο οικονομικό όφελος

4. 100% Ψύξη

5. 15 - 20 μέρες το χρόνο, μόνο καλοκαίρι

6. βλέπε σχήμα, Θα μπεί στη σαλοκουζίνα και θα φυσάει προς τα 2 υπνοδωμάτια σπάζοντας τη ζέστη και εκεί

7. Εξοχικό κοντά στη Θάλασσα, δεν πιάνει σχεδόν ποτέ 40ρια.

8. Είμαι της φιλοσοφίας ότι η εγγύηση είναι κάτι πολύ βασικό σε όλες σχεδόν τις αγορές μου οπότε θα προτιμούσα να έχει 10 χρόνια εγγύηση ή έστω 5 αν η διαφορά στην τιμή αξίζει το συμβιβασμό. Εκτός αν τελικά πάω στο άλλο άκρο και πάρω το πιο φτηνό 12ρι που θα βρω τύπου arielli με 250 ευρώ.

9. τυπικό ελληνικό εξοχικό με συρώμενα κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια

10. Δε χρειάζεται νομίζω, η επιθυμητή θερμοκρασία θα είναι 26 βαιθμοί κελσίου και πάνω. Δε μπορεί να τοποθετηθεί μεγαλύτερη μονάδα από 12000 btu

Ευχαριστώ πολύ

εξοχικο.png

Για 20 ημέρες το χρόνο, θα έβαζα ένα φθηνό τύπου tcl

https://www.skroutz.gr/s/23190309/TCL-Elite-Premium-PRM-12CHSA-CI-White.html

Προσοχή το κατάστημα να μην είναι στη μαύρη λίστα της tcl.

Εναλλακτικά, στα ίδια χρήματα και βασικά λιγότερο μιας και είναι με δωρεάν εγκατάσταση και ανακύκλωση αλλά με 5 χρόνια εγγύηση

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

7 ώρες πριν, bobadil είπε

Έβγαλε προσφορά ο Κωτσόβολος για κλιματιστικά με δώρο τον ΦΠΑ, αλλά δε βλέπω τις τιμές μειωμένες.

Και όμως, έχει μείωση σε όλα τα Toshiba. Όποιος ψάχνεται να χτυπήσει τώρα.

7 ώρες πριν, Sanuna είπε

Ευχαριστω πολυ! Και κατι τελευταιο. Ποια ειναι η γνωμη σου για το wifi android app της Inventor?

Δεν τη ξέρω. Χρησιμοποιώ της midea και μάλιστα παλιότερη έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

κουλαμάρα αυτό με τα δοντάκια του kuro;

Υποψιάζομαι ότι επειδή δουλεύει πολύ ώρα σε χαμηλά watt αρχίζει ο χώρος να ανεβάζει θερμοκρασία τότε το κλιματιστικό ανεβάζει για μερικά λεπτά watt πιάνει την θερμοκρασία και ξαναπεφ5ει ,βέβαια με ένα θερμόμετρο που έχω στο δωμάτιο δίπλα στο χειριστήριο η διακύμανση είναι 0,3-0,4 με i feel πάντα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, dimostr είπε

Υποψιάζομαι ότι επειδή δουλεύει πολύ ώρα σε χαμηλά watt αρχίζει ο χώρος να ανεβάζει θερμοκρασία τότε το κλιματιστικό ανεβάζει για μερικά λεπτά watt πιάνει την θερμοκρασία και ξαναπεφ5ει ,βέβαια με ένα θερμόμετρο που έχω στο δωμάτιο δίπλα στο χειριστήριο η διακύμανση είναι 0,3-0,4 με i feel πάντα 

Δεν νομίζω. Έχει περιοδικότητα.

@rbx1000 όρμα. Δεν παίζει να το ξαναβρείς φθηνότερα εγκατεστημένο. Αν δε έχεις και κανά παλιό για ανακύκλωση, είναι σούπερ

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω. Έχει περιοδικότητα.

@rbx1000 όρμα. Δεν παίζει να το ξαναβρείς φθηνότερα εγκατεστημένο. Αν δε έχεις και κανά παλιό για ανακύκλωση, είναι σούπερ

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

Οι απώλειες ενός χώρου είναι στάνταρ εάν δεν ανοιγοκλείνεις παράθυρα πόρτες οπότε η περιοδικότητα δικαιολογείται ,εάν παρατηρήσεις στις πολύ ζεστές μέρες οι ακίδες είναι σε πιο πυκνό χρόνο σε ηπιότερες μέρες αραιώνουν πράγμα που ενισχύει την υποψία μου ότι αυτό συμβαίνει λόγω απωλειών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οι απώλειες ενός χώρου είναι στάνταρ εάν δεν ανοιγοκλείνεις παράθυρα πόρτες οπότε η περιοδικότητα δικαιολογείται ,εάν παρατηρήσεις στις πολύ ζεστές μέρες οι ακίδες είναι σε πιο πυκνό χρόνο σε ηπιότερες μέρες αραιώνουν πράγμα που ενισχύει την υποψία μου ότι αυτό συμβαίνει λόγω απωλειών 

Εμένα μου φαίνεται ότι είναι σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω. Έχει περιοδικότητα.

@rbx1000 όρμα. Δεν παίζει να το ξαναβρείς φθηνότερα εγκατεστημένο. Αν δε έχεις και κανά παλιό για ανακύκλωση, είναι σούπερ

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

Δυστυχως ο προγραμματισμος ειναι για black friday.
To ελπιδοφορο ειναι οτι ξαναβλεπω Shorai Premium.

Καλες τιμες και στα Daikin αλλα δε βλεπω perfera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...