Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, έχω ενα χώρο σαλονι - κουζίνα γύρω στα 35~ τμ με αρκετά ψηλό ταβάνι, αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα 12000 btu AC στον χώρο το οποίο τα πάει πάρα πολύ καλλα για ψύξη αλλά δεν κάνει τίποτα για θέρμανση. Το σχέδιο είναι να μεταφέρω αυτό στην κρεβατοκάμαρα και να αγοράσω ένα νέο για αυτό το χώρο, σκεφτόμουν 18ρι.

Είναι σωστή επιλογή το 18ρι; ή να πάω για 24; το budget είναι στα 650 το πολύ 700.

Είδα αρκετά στο σκρουτζ αλλά δεν έχω ιδέα ποιο από όλα να πάρω οπότε χρειάζομαι τα φώτα σας!

Σημείωση οτι αυτά είναι τα χρήματα χωρίς την τοποθέτηση κλπ, την οποία θα την κάνει φίλος

Επεξ/σία από simplemaths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Καλημέρα, έχω ενα χώρο σαλονι - κουζίνα γύρω στα 35~ τμ με αρκετά ψηλό ταβάνι, αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα 12000 btu AC στον χώρο το οποίο τα πάει πάρα πολύ καλλα για ψύξη αλλά δεν κάνει τίποτα για θέρμανση. Το σχέδιο είναι να μεταφέρω αυτό στην κρεβατοκάμαρα και να αγοράσω ένα νέο για αυτό το χώρο, σκεφτόμουν 18ρι.

Είναι σωστή επιλογή το 18ρι; ή να πάω για 24; το budget είναι στα 650 το πολύ 700.

Είδα αρκετά στο σκρουτζ αλλά δεν έχω ιδέα ποιο από όλα να πάρω οπότε χρειάζομαι τα φώτα σας!

Σημείωση οτι αυτά είναι τα χρήματα χωρίς την τοποθέτηση κλπ, την οποία θα την κάνει φίλος

https://www.elith.gr/calc/index.php

Ξεκινά από δω και βλέπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωτσοβολος έχει προσφορά. Όμως από ότι ξέρω δεν φέρνει το Inventor Aria γίνεται να το παραγγείλω στον κωτσοβολο; γιατί με το προηγούμενο Inventor πάλι σε ένα κατάστημα δεν το είχε και μου είπαν να το παραγγειλω(όταν εννοώ δεν το έχει εννοώ δεν φέρνει καν αυτό το μοντέλο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://www.elith.gr/calc/index.php

Ξεκινά από δω και βλέπεις 

11493.16Watt

 

9884.12KCal/h

 

287.33Watt/m2

 

247.10KCal/h/m2

Τι καταλαβαίνω απο αυτά;

Επεξ/σία από simplemaths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, simplemaths είπε

11493.16Watt

9884.12KCal/h

287.33Watt/m2

247.10KCal/h/m2

Τι καταλαβαίνω απο αυτά;

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#11493

Έχεις πολλές απώλειες αν δεν έχεις κάνει λάθος σε κάποια παράμετρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, simplemaths είπε

11493.16Watt

9884.12KCal/h

287.33Watt/m2

247.10KCal/h/m2

Τι καταλαβαίνω απο αυτά;

Αν μπορείς ακολούθησε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου. Την 10η ερώτηση την απάντησες. Αλλά έχει βγει αρκετά πολλά. Ίσως κάπου κάτι έβαλες λάθος ή έχεις όντως σπίτι σουρωτηρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αν μπορείς ακολούθησε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου. Την 10η ερώτηση την απάντησες. Αλλά έχει βγει αρκετά πολλά. Ίσως κάπου κάτι έβαλες λάθος ή έχεις όντως σπίτι σουρωτηρι.

 

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#11493

Έχεις πολλές απώλειες αν δεν έχεις κάνει λάθος σε κάποια παράμετρο 

Είμαι τελευταίο όροφο με κεραμίδια απο πάνω, γύρω γύρω το χτυπάει αέρας, δεν υπάρχει άλλο σπίτι να τον κόβει, με 4 πόρτες στον χώρο και κάμποσα παράθυρα, νομίζω δεν έχω κάνει κάπου λάθος δυστυχώς! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ο κωτσοβολος έχει προσφορά. Όμως από ότι ξέρω δεν φέρνει το Inventor Aria γίνεται να το παραγγείλω στον κωτσοβολο; γιατί με το προηγούμενο Inventor πάλι σε ένα κατάστημα δεν το είχε και μου είπαν να το παραγγειλω(όταν εννοώ δεν το έχει εννοώ δεν φέρνει καν αυτό το μοντέλο) 

Δεν το φέρνουν.

Το carrier crystal II είναι σχεδόν το ίδιο αν το βιάζεσαι τόσο. Αν και αξίζει να έχεις 10 χρόνια εγγύηση αντί για 5. Νομίζω το φέρνει το mediamarkt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά, υπήρχε 12ρι και θα πάει στην κρεβατοκάμαρα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, θα κάνει την εγκατάσταση φίλος.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Συνέχεια ανοιχτό
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ψηλά Μελίσσια, δεν γνωρίζω θερμοκρασίες της περιοχής
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Τίποτα απαραίτητο, όσο περισσότερα τόσο καλύτερα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ψηλοτάβανο, με κεραμίδια απο πάνω, νομίζω πως έχει καλή σχετικά μόνωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 

    11493.16Watt

    9884.12KCal/h

    287.33Watt/m2

    247.10KCal/h/m2

 

https://www.skroutz.gr/s/14496223/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-856ZR.html#description

Αυτό μου φαίνεται αρκετά οκ για την περίπτωση μου, να κοιτάξω κάποιο άλλο;

Επίσης άλλη μια σημείωση, δεν είναι δικό μου σπίτι αλλα το νοικιάζω και θα το πληρώσει η ιδιοκτήτρια, αρα ναι μεν με καίει να είανι καλό το AC αλλά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα το να "μείνει" για 15 χρόνια

Επεξ/σία από simplemaths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το φέρνουν.

Το carrier crystal II είναι σχεδόν το ίδιο αν το βιάζεσαι τόσο. Αν και αξίζει να έχεις 10 χρόνια εγγύηση αντί για 5. Νομίζω το φέρνει το mediamarkt

Ωραία ευχαριστώ πολύ. Θα το ψαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Είμαι τελευταίο όροφο με κεραμίδια απο πάνω, γύρω γύρω το χτυπάει αέρας, δεν υπάρχει άλλο σπίτι να τον κόβει, με 4 πόρτες στον χώρο και κάμποσα παράθυρα, νομίζω δεν έχω κάνει κάπου λάθος δυστυχώς! :P 

Οk, μένουν 9 απαντήσεις.

Edit λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Οk, μένουν 9 απαντήσεις.

Edit λάθος

Το έκανα μια σελίδα πίσω! Δεν ξέρω πως να σε κάνω παράθεση στο edit σε αυτό

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οk, μένουν 9 απαντήσεις.

Edit λάθος

Άλλη μία σημείωση και συγνώμη για το σπαμ, αν υπάρχει κάτι VFM λίγο πάνω από το ποσό που ανέφερα πριν τότε με ενδιαφέρει, λίγο πάνω εννοώ άντε 750-800.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ψάχνω για 12άρι - 14άρι κλιματιστικό και μετά από ψάξιμο και διάβασμα εδώ και στο part1 είμαι ανάμεσα στα εξής

https://www.bestprice.gr/item/2155366517/fujitsu-km-asyg12kmtaaoyg12kmta.html?bpref=quickview

https://www.bestprice.gr/item/2155702162/mitsubishi-heavy-dxkdxc-15z6-w.html?qid=3oXz20W9etp_410e7&seq=17&qo=mitsubishi+heavy&from=search

https://www.bestprice.gr/item/2155157416/inventor-nemesis-pro-n2vi32-12wifin2vo32-12.html?bpref=quickview

Η χρήση θα είναι all around γιατί δεν υπάρχει καλοριφέρ ή άλλη μόνιμη θερμαντική πηγή. Φυσικά με ενδιαφέρει η απόδοση, η οικονομία και η όσο το δυνατόν αξιοπιστία. Για το mitsubishi βλέπω ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαθεσιμότητα αλλά μπορώ να περιμένω ενώ το inventor έχει την καλύτερη απόδοση στην ψύξη.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα καλησπέρα και τα συναφή.. :)

Ενδιαφέρομαι για τοποθέτηση air condition σε ενιαίο χώρο σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα, χοντρικά 60 m^2 προφανώς 24αρι και είμαι ανάμεσα σε fuji asyg24 και shorai premium 24.. Είδα Κωτσόβολο προσφορές τώρα δεν ξέρω αν είναι καλές δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου γιαυτό και σας ρωτάω άλλωστε.. Θα με ενδιέφερε το vfm του θέματος και το οικονομικό της αγοράς φυσικά γιαυτό και προκρίνω πιθανόν το fuji.. Γενικά θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας.

ΥΓ ο χώρος έχει αρκετές απώλειες, εσωτερική σκάλα, παλιά κουφώματα μεγάλες μπαλκονοπορτες κ το μηχάνημα θα έχει ρόλο ψύξης και επικουρικής θέρμανσης καθώς υπάρχει καλοριφέρ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...