Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Πιστεύεις δηλαδή ότι με πετρέλαιο θα είναι φθηνότερα ?

Όχι σε καμία περίπτωση. Ούτε για πλάκα. Απλά αν δεν είναι καλά μονωμένο το σπίτι δεν γνωρίζω τι συμφέρει καλύτερα. Να το αναβοσνήνεις ή να το έχεις μόνιμα ανοιχτό.

Για παράδειγμα σε 100 τμ από τον Νοέμβριο που έχω στοιχεία για θέρμανση και ψύξη (χωρίς όμως Ιούλιο - Αυγουστο ακόμα) έχω καταναλώσει 964 kwh από τις 3.058 του συνόλου. 

 

Δεν γνωρίζω αν θα είχα καλύτερα αποτελέσματα αν ήταν μόνιμα ανοιχτά τα κλιματιστικά αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν ήταν

 

image.png.efe478bbbf474e62b67011a9dd9bc12c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Όχι σε καμία περίπτωση. Ούτε για πλάκα. Απλά αν δεν είναι καλά μονωμένο το σπίτι δεν γνωρίζω τι συμφέρει καλύτερα. Να το αναβοσνήνεις ή να το έχεις μόνιμα ανοιχτό.

Για παράδειγμα σε 100 τμ από τον Νοέμβριο που έχω στοιχεία για θέρμανση και ψύξη (χωρίς όμως Ιούλιο - Αυγουστο ακόμα) έχω καταναλώσει 964 kwh από τις 3.058 του συνόλου. 

 

Δεν γνωρίζω αν θα είχα καλύτερα αποτελέσματα αν ήταν μόνιμα ανοιχτά τα κλιματιστικά αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν ήταν

 

image.png.efe478bbbf474e62b67011a9dd9bc12c.png

Δε νομίζω και ειδικά στη θέρμανση να βοηθάει η διακοπτομενη λειτουργία ,εγώ προσωπικά δε τα σβήνω ούτε όταν φεύγω για μέρες απλά τα χαμηλώνω λίγο από τους 22 που τα έχω το χειμώνα τα βάζω στο 19-20 και το κόστος πραγματικά είναι αστείο σε σχέση με τα αλλά που πλήρωνα για θέρμανση προ κλιματιστικών ,βεβαια έχω αλλάξει πάροχο ρεύματος και έχω σταθερή τιμή kWh ανεξάρτητα κατανάλωσης οχι τα αίσχη της ΔΕΗ με την κλιμακωτή χρέωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μέτριες μονώσεις. Εκτεθειμένο σπίτι. 7.5kw βγάζει η εφαρμογή. Μάλιστα είναι δίπατο σπίτι 60τμ ο κάθε όροφος, με την σκάλα που πηγαίνει πάνω να κλέβει θερμό αέρα που πάει στον πάνω όροφο οπότε οι απώλειες θα είναι σίγουρα περισσότερες. 

Το σπίτι είναι βορεινό, δροσιά το καλοκαίρι , για αυτό το asyg24klca παίζει με αστείες καταναλώσεις αλλά κρύο τον χειμώνα.

Καταναλώσεις τελευταίων 30ημερων και 12 μηνών με το συγκεκριμένο για τα 60τμ :

Screenshot_2021-06-29-23-23-48-292_com.android.chrome.jpg.180911d465bf59f465dcdee3ab0ae2ba.jpg

ναι είναι και αυτές οι "λεπτομέρειες" που όταν κανείς βλέπει τα στοιχεία αν δεν τις γνωρίζει δεν είναι εύκολο να βγάλει σωστά συμπεράσματα. 

Για παράδειγμα με το δικό μου (αρχαίο) κλιματιστικό επειδή το σπίτι είναι ανατολικομεσημβρινό τον χειμώνα υπάρχουν ημέρες που δεν χρειάζεται να ανάψω καν κλιματιστικό και γενικά δεν κουράζεται το μηχάνημα και θερμαίνει τον χώρο σχετικά εύκολα και οικονομικά (είναι 18αρι ενώ χρειάζομαι 24αρι)

Το καλοκαιρί (επειδή είναι και ρετιρέ) ζεστένεται αρκετά. (στα δωμάτια χωρίς κλιματιστικό η θερμοκρασία φθάνει τους 31 με εξωτερική 37, και το μηχάνημα αγκομαχάει και φυσικά δεν κλείνει σχεδόν ποτέ :)

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε νομίζω και ειδικά στη θέρμανση να βοηθάει η διακοπτομενη λειτουργία ,εγώ προσωπικά δε τα σβήνω ούτε όταν φεύγω για μέρες απλά τα χαμηλώνω λίγο από τους 22 που τα έχω το χειμώνα τα βάζω στο 19-20 και το κόστος πραγματικά είναι αστείο σε σχέση με τα αλλά που πλήρωνα για θέρμανση προ κλιματιστικών ,βεβαια έχω αλλάξει πάροχο ρεύματος και έχω σταθερή τιμή kWh ανεξάρτητα κατανάλωσης οχι τα αίσχη της ΔΕΗ με την κλιμακωτή χρέωση 

έχεις δοκιμάσει όμως τι γίνεται αν το κλείνεις και να συγκρίνεις τις kwh? Αυτό δεν γνωρίζω.

Δηλαδή συνέχεια αναμένο 1000 Kwh το έτος και διακοπτόμενο 800 ή 1200 πχ.

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω να βρω ποιο είναι το wifi module για το asyg24kmta και δεν το βρίσκω ούτε στο site κάποιου μεγάλου καταστήματος αλλά ούτε και στην FGEurope. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, userAnon είπε

ναι είναι και αυτές οι "λεπτομέρειες" που όταν κανείς βλέπει τα στοιχεία αν δεν τις γνωρίζει δεν είναι εύκολο να βγάλει σωστά συμπεράσματα. 

Για παράδειγμα με το δικό μου (αρχαίο) κλιματιστικό επειδή το σπίτι είναι ανατολικομεσημβρινό τον χειμώνα υπάρχουν ημέρες που δεν χρειάζεται να ανάψω καν κλιματιστικό και γενικά δεν κουράζεται το μηχάνημα και θερμαίνει τον χώρο σχετικά εύκολα και οικονομικά (είναι 18αρι ενώ χρειάζομαι 24αρι)

Το καλοκαιρί (επειδή είναι και ρετιρέ) ζεστένεται αρκετά. (στα δωμάτια χωρίς κλιματιστικό η θερμοκρασία φθάνει τους 31 με εξωτερική 37, και το μηχάνημα αγκομαχάει και φυσικά δεν κλείνει σχεδόν ποτέ :)

έχεις δοκιμάσει όμως τι γίνεται αν το κλείνεις και να συγκρίνεις τις kwh? Αυτό δεν γνωρίζω.

Δηλαδή συνέχεια αναμένο 1000 Kwh το έτος και διακοπτόμενο 800 ή 1200 πχ.

 

Εγώ για θέρμανση χωρίς καμία διακοπή με την τιμή που πληρώνω είμαι στα 500 ευρώ χοντρικά για 22 βαθμούς μέσα στο σπιτι (100 τμ τρία κλιματιστικα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε νομίζω και ειδικά στη θέρμανση να βοηθάει η διακοπτομενη λειτουργία ,εγώ προσωπικά δε τα σβήνω ούτε όταν φεύγω για μέρες απλά τα χαμηλώνω λίγο από τους 22 που τα έχω το χειμώνα τα βάζω στο 19-20 και το κόστος πραγματικά είναι αστείο σε σχέση με τα αλλά που πλήρωνα για θέρμανση προ κλιματιστικών ,βεβαια έχω αλλάξει πάροχο ρεύματος και έχω σταθερή τιμή kWh ανεξάρτητα κατανάλωσης οχι τα αίσχη της ΔΕΗ με την κλιμακωτή χρέωση 

Οταν δεν ζητας και πολλα και οι καιρικες συνθηκες ειναι ηπιες..ururu daikin

IMG_20210630_001653_copy_1200x1600.jpg

IMG_20210630_001630_copy_1200x1600.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, 

θα ήθελα τη γνώμη σας, πήρα τηλέφωνο σε ψυκτικό αποφασισμένος να παραγγείλω το Toshiba shorai edge 18000btu , η τιμή που μου έδωσε είναι ικανοποιητική σε σχέση με τις τιμές καταστημάτων στο skroutz. Όμως μετά μου πρότεινε μια πολύ καλή προσφορά,  να μου πουλήσει το daisekai 16000btu με 200€ παραπάνω καθώς το έχει ετοιμοπαραδοτο.  Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα το daisekai είναι από τα κορυφαία κλιματιστικά, μου φάνηκε ελκυστικη η προσφορά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν θα με καλύπτει στο χώρο που το θέλω. Σαλονοκουζινα 40τμ με μόνιμα ανοιχτή πόρτα διαδρόμου προς δωμάτια. Στα δωμάτια ούτε έχω ούτε θέλω να βάλω κλιματιστικά. σύνολο σπιτιού 80τμ. Στην εφαρμογή υπολογισμού για τα 40τμ με 21 θερμοκρασία μου βγάζει 5kw θέρμανση.

Θα με καλύπτει ή θα δουλεύει συνεχώς τέρμα και θα έχω μεγαλύτερη κατανάλωση από το edge;  ή επειδή έχει καλύτερους δείκτες απόδοσης και ποιο αποδοτικό τρόπο λειτουργίας ίσως να είναι ποιο οικονομικό;  

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, isnogood_bad είπε

καλησπέρα σας, 

θα ήθελα τη γνώμη σας, πήρα τηλέφωνο σε ψυκτικό αποφασισμένος να παραγγείλω το Toshiba shorai edge 18000btu , η τιμή που μου έδωσε είναι ικανοποιητική σε σχέση με τις τιμές καταστημάτων στο skroutz. Όμως μετά μου πρότεινε μια πολύ καλή προσφορά,  να μου πουλήσει το daisekai 16000btu με 200€ παραπάνω καθώς το έχει ετοιμοπαραδοτο.  Από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα το daisekai είναι από τα κορυφαία κλιματιστικά, μου φάνηκε ελκυστικη η προσφορά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν θα με καλύπτει στο χώρο που το θέλω. Σαλονοκουζινα 40τμ με μόνιμα ανοιχτή πόρτα διαδρόμου προς δωμάτια. Στα δωμάτια ούτε έχω ούτε θέλω να βάλω κλιματιστικά. σύνολο σπιτιού 80τμ. Στην εφαρμογή υπολογισμού για τα 40τμ με 21 θερμοκρασία μου βγάζει 5kw θέρμανση.

Θα με καλύπτει ή θα δουλεύει συνεχώς τέρμα και θα έχω μεγαλύτερη κατανάλωση από το edge;  ή επειδή έχει καλύτερους δείκτες απόδοσης και ποιο αποδοτικό τρόπο λειτουργίας ίσως να είναι ποιο οικονομικό;  

 

 

 

 

Έτσι όπως τα λες μάλλον θα έπρεπε να βάλεις 22αρι ή και 24αρι.

Εννοείται βέβαια ότι εξαρτάται από τον χώρο σου και μάλλον δεν έχει εύκολη απάντηση το ερώτημα σου. Θα πρέπει να μελετηθεί ο χώρος σου, να βγουν οι απώλειες και μετά να πας στους πίνακες απόδοσης ώστε να δεις στις συνθήκες της περιοχής σου, πόσο τις εκατό του φορτίου θα δουλεύει το καθένα και να τι κατανομή ώστε βλέποντας τον eer σε κάθε φορτίο να υπολογιστεί το δικό σου seer. 

Πάντως από αυτά που έχουμε δει, συνήθως ο βαθμός απόδοσης ανεβαίνει όσο πέφτει το φορτίο ή με λίγα λόγια μπορεί ένα 22αρι με χειρότερο seer στο ταμπελακι του να είναι πιο αποδοτικό δουλεύοντας σε χαμηλότερο φορτίο από ένα πιο ζορισμενο 18αρι ακόμα και αν το τελευταίο έχει τo σούπερ ντουπερ seer. Από την άλλη αν μπει ένα πολύ μεγάλο, υπάρχει πιθανότητα να κάνει on-off λειτουργία οπότε η απόδοση θα πάει περίπατο.

Προσωπικά στη θέση σου θα πλήρωνα να μου κάνουν μελέτη.

Αν τελικά θέλεις να ρισκάρεις, θα έβαζα το 18αρι και 9αρια στα δωμάτια με κλειστές πόρτες αλλά αφού θέλεις όλα ανοιχτά μάλλον θα κοίταζα το 22αρι shorai premium , όχι το edge μιας και έχουμε δει ότι το τελευταίο έχει άλλη φιλοσοφία με πολύ υψηλότερα ελάχιστα watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, barabakos είπε

Καλημέρα, θεωρείτε ότι το asyg24kmta αξίζει μακροπρόθεσμα τα 500 ευρώ παραπάνω που ζητάει από το asyg24klca; Χρήση και για θέρμανση στα Ιωάννινα.

Συμφωνα με το seer scop oχi. Μαλλον να δεις-συγκρινεις αλλα πραματα πχ ισως καλυτερη αξιοπιστια λειτουργια μια και ειναι πιο καινουργιο (αν μπορεις να βρεις feedback), μιλας για θερμανση τα defrost toy klca σε σχεση με kmta(καταναλωση ,αισθηση κρυο ζεστη με την διακοπη) , θορυβος εσωτερικης μοναδας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Έτσι όπως τα λες μάλλον θα έπρεπε να βάλεις 22αρι ή και 24αρι.

Εννοείται βέβαια ότι εξαρτάται από τον χώρο σου και μάλλον δεν έχει εύκολη απάντηση το ερώτημα σου. Θα πρέπει να μελετηθεί ο χώρος σου, να βγουν οι απώλειες και μετά να πας στους πίνακες απόδοσης ώστε να δεις στις συνθήκες της περιοχής σου, πόσο τις εκατό του φορτίου θα δουλεύει το καθένα και να τι κατανομή ώστε βλέποντας τον eer σε κάθε φορτίο να υπολογιστεί το δικό σου seer. 

Πάντως από αυτά που έχουμε δει, συνήθως ο βαθμός απόδοσης ανεβαίνει όσο πέφτει το φορτίο ή με λίγα λόγια μπορεί ένα 22αρι με χειρότερο seer στο ταμπελακι του να είναι πιο αποδοτικό δουλεύοντας σε χαμηλότερο φορτίο από ένα πιο ζορισμενο 18αρι ακόμα και αν το τελευταίο έχει τo σούπερ ντουπερ seer. Από την άλλη αν μπει ένα πολύ μεγάλο, υπάρχει πιθανότητα να κάνει on-off λειτουργία οπότε η απόδοση θα πάει περίπατο.

Προσωπικά στη θέση σου θα πλήρωνα να μου κάνουν μελέτη.

Αν τελικά θέλεις να ρισκάρεις, θα έβαζα το 18αρι και 9αρια στα δωμάτια με κλειστές πόρτες αλλά αφού θέλεις όλα ανοιχτά μάλλον θα κοίταζα το 22αρι shorai premium , όχι το edge μιας και έχουμε δει ότι το τελευταίο έχει άλλη φιλοσοφία με πολύ υψηλότερα ελάχιστα watts.

Καλημέρα

Είπα κι εγώ να αγοράσω κλιματιστικό στην τούρλα του Σαββάτου.

Εκτιμώ πολύ την δουλεία που γίνεται στο thread και μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα κι εγώ στο shorai premium 24.

Πρόκειται για μεγάλο χώρο ενιαίο σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα περίπου 60τμ σε νεόδμητο κτίσμα με καλά κουφώματα κλπ, και αποκλειστική χρήση για ψύξη.

Παρ όλα αυτά τις τελευταίες μέρες έχω διαπιστώσει ότι τα 24αρια της toshiba είναι σε έλλειψη και μετά από επικοινωνία που είχα με την toshiba με ενημέρωσαν ότι θα σταματήσει η παραγωγή του premium όποτε δεν θα ξανά έρθει.

Αξίζει να περιμένω το edge ή να πάρω σβάρνα τα μαγαζιά αν έχει στοκάρει κανείς premium?

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, liakjim είπε

Λογικά θα σε φτάσει άνετα.

Για τι χρήση το θες; Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

@liakjim για το 18αρι το λες το ανετα  ??

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : εως λιγο πανω απο 800€
  2. Νέα αγορά
  3. Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού  και τα δύο70% ψύξη / 30% θέρμανση:
  5. περιστασιακή πηγή θέρμανσης πιο πολυ ψυξη το καλοκαιρι:
  6. Χώρος  ενιαίος
  7. ερετρια ευβοια 1 - 38
  8. αδιάφορα features   wifi,   θετικα μεγάλη εγγύηση, ιονιστής αθόρυβο
  9. Καλη μονωση υπογειο αλλα ουσιαστικά ισογειο ( ειναι σε πλαγια σκαμενη ) ενιαίος χώρος 40m2 με 2 πολυ μεγάλα παράθυρα που πιάνουν ολη την πλευρα 8 μετρα   και μια πορτα , απο πανω εχει σπιτι .
  10. Θερμικές Απώλειες για 21 βαθμους
    3992.05Watt
    3433.17KCal/h
    79.84Watt/m2
    68.66KCal/h/m2
Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Η δική μου ερώτηση είναι αν οι 10,5 βαθμοί στις περσείδες του κλιματιστικού είναι καλή θερμοκρασία, ή αν είναι ένδειξη έλλειψης φρέον. Λειτουργία για μισή ώρα, το μηχάνημα έχει να δουλέψει κρύο από πέρσι το καλοκαίρι και ζεστό από το Φλεβάρη.

Πρόκειται για 12.000btu παλιό fujitsu κλιματιστικό, όχι inverter.

Δεν έχεις πρόβλημα, είναι μέσα στα αποδεκτά όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, barabakos είπε

Καλημέρα, θεωρείτε ότι το asyg24kmta αξίζει μακροπρόθεσμα τα 500 ευρώ παραπάνω που ζητάει από το asyg24klca; Χρήση και για θέρμανση στα Ιωάννινα.

Καλημέρα. 

Έχω το 24 kmta από πέρυσι το καλοκαίρι.

Περιοχή νέα Σμύρνη Αθήνας, 8ος όροφος πολυκατοικίας, σαλοκουζινα 45 τμ απο πάνω ταράτσα με μέτρια μόνωση.

Στη θέρμανση το δούλεψα 2 μήνες γιατί τα καλοριφέρ τα οποία έχω δεν επαρκούν λόγω μεγέθους, και φέτος είχαμε και καλό χειμώνα με χιόνια κλπ. 

Defrost δεν κατάλαβα να έκανε ποτέ (παράλογο το ξέρω).

Κρατούσε σταθερή θερμοκρασία εύκολα, το powerfull δεν το χρειάστηκα. 

Η εξωτερική μονάδα αθόρυβη. 

Μέτρηση δεν έχω εύκαιρη γιατί το tplink μετρητή τον είχα στην εξωτερική μονάδα και κάηκε από κάτι βροχές.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο ευχαρίστως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Arch77 είπε

Καλημέρα

Είπα κι εγώ να αγοράσω κλιματιστικό στην τούρλα του Σαββάτου.

Εκτιμώ πολύ την δουλεία που γίνεται στο thread και μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα κι εγώ στο shorai premium 24.

Πρόκειται για μεγάλο χώρο ενιαίο σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα περίπου 60τμ σε νεόδμητο κτίσμα με καλά κουφώματα κλπ, και αποκλειστική χρήση για ψύξη.

Παρ όλα αυτά τις τελευταίες μέρες έχω διαπιστώσει ότι τα 24αρια της toshiba είναι σε έλλειψη και μετά από επικοινωνία που είχα με την toshiba με ενημέρωσαν ότι θα σταματήσει η παραγωγή του premium όποτε δεν θα ξανά έρθει.

Αξίζει να περιμένω το edge ή να πάρω σβάρνα τα μαγαζιά αν έχει στοκάρει κανείς premium?

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή

Θα πρότεινα το shorai premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...