Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε την άποψη σας για τα Sendo Ikaros 9,  όπως επίσης και για το Toshiba Seiya 16 και τα δύο μόνο για ψύξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Σαβούρα η Gree  και Midea των οποίων είναι φασόν τα toyotomi 

Για toyotomi μιλησα, Gree και Midea είναι καλές μάρκες. 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Για θέρμανση Midea όχι άρα και όλα τα φασόν αυτής (πχ Carrier).

Gree όχι και φασόν (πχ toyotomi) , εκτός αν κάποιος μένει βουλγαρία και θέλει να το παίζει στους -15.

Ηaier ναι (και φασόν αυτής πχ GE, κάποια Inventor πχ Comfort)

Η toyotomi νομίζω μόνο κάποια εξαρτήματα αυτών έχει, κάποια άλλα πρεπει να είναι από άλλες κατώτερες μάρκες και εταιρείες. Τα φσσον είναι ένα συνοθύλευμα εξαρτημάτων από διαφορετικά brands. 

3 ώρες πριν, Manifesto είπε

Ήμουνα απογοητευμένος φίλε μου αλλά εσύ με καθάρισες τελείως :):):):). Βλέπω να βγάζει σπίθες τον χειμώνα το ροδακι στο ρολόι της ΔΕΗ.

Τι να γίνει, βάλτο εσύ μαζί με έναν μετρητή ενεργειας να δεις τι παίζει. Σκέψου άλλοι δεν έχουν καν δυνατότητα αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ, μάλλον για το daikin πάω. Θα κοιτάξω μήπως το βρω σε κάποιο κατάστημα του Κωτσόβολου στην Αττική παρόλο που δεν το δείχνει διαθέσιμο αλλιώς μάλλον από media markt μιας και είδα και εκεί τους όρους της δωρεάν εγκατάστασης και φαίνονται κομπλέ.

 

Στο Κωτσόβολο έβλεπα και το Toshiba Mirai Plus αλλά μόνο σε περίπου παζαριού αλλιώς τα 600€ μου φαίνονται πολλά. Σε σχέση με το daikin αξίζει; Είδα χαμηλότερες τιμές για ψύξη/θέρμανση και υψηλότερη κατανάλωση (τουλάχιστον με βάση αυτά που γράφουν στο site).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1. Ποσό που διαθέτουμε: 1.200€ με την εγκατάσταση

2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο

4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση

5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Ενιαίος χώρος 38τμ καθιστικό-κουζίνα.

7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Σαλαμίνα με +40C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιονιστής, φίλτρα αέρα, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο!

9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καλούτσικες μονώσεις, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα. (κεραμίδια)

10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες

9523.76Watt

8190.43KCal/h

250.63Watt/m^2

215.54KCal/h/m^2

για 22C

Έχω διαβάσει και παρακολουθώ το νήμα, ωστόσο είμαι λίγο μπερδεμένος.

Νομίζω ότι το χώρο μου καλύπτει 18άρι, αλλά θα κοίταγα και για 22-24άρι προκειμένου να δουλεύει ακούραστα.

Ψάχνω κάποιο με όσο το δυνατόν καλύτερους δείκτες για το χώρο μου.

Έχω προσανατολιστεί-ξεχωρίσει, τα παρακάτω:

-   TCL, για τη 10ετή εγγύηση, έχει πολλά μοντέλα χωρίς να μπορώ να καταλήξω σε κάποιο. Μου πρότειναν το Pro II που μάλλον είναι η σειρά '"ELITE-TAC-xxCHSA-XA51" σαν το καλύτερο...

-   Toshiba

-   Daikin

-   ...

Θα ήθελα μερικές εναλλακτικές λύσεις...

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από aiantas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aiantas είπε

Θερμικές Απώλειες

9523.76Watt

8190.43KCal/h

250.63Watt/m^2

215.54KCal/h/m^2

για 22C

Έχω διαβάσει και παρακολουθώ το νήμα, ωστόσο είμαι λίγο μπερδεμένος.

Νομίζω ότι το χώρο μου καλύπτει 18άρι, αλλά θα κοίταγα και για 22-24άρι προκειμένου να δουλεύει ακούραστα.

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#9523

αυτες τις απωλειες στις βγαζει για τα 38 τμ η εχεις βαλει το συνολο του σπ[ιτιου ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Δηλαδή έχεις ψύξη στόχο πριν πας να κοιμηθείς 26C, πατάς sleep λειτουργία,κοιμάσε, στη διαρκεία της νύκτας θα ανεβάσει θερμοκρασία 28-29?

24 το βάζω πριν κοιμηθώ. Αλλιώς άχρηστο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, userAnon είπε

Ευχαριστούμε πολύ. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να μοιραστείς το script και αν κάποιος από το φορουμ θα μπορούσε να το χρησιμοποιεί/συντηρεί αλλά θα ήταν χρήσιμο πιστεύω (αν και για τους επόμενους μήνες έχουμε καλυφθεί)

Βεβαίως. Θα το ανεβάσω κάποια στιγμή σύντομα στο github αφού γράψω μερικές οδηγίες για να το χρησιμοποιήσει όποιος θέλει. Είναι γραμμένο σε golang αλλά το έχω κάνει σχετικά εύκολο για συντήρηση. Χτες μάζεψα τις πληροφορίες για όλα τα κλιματιστικά στο skroutz (data_all στο spreadsheet) και τώρα φτιάχνω ώστε να μπορεί να μαζέψει επιπλέον πληροφορίες μέσα από ένα/δύο καταστήματα τα οποία ήταν εύκολο να συλλέξω την πληροφορία. Τα καταστήματα αυτά δεν φέρνουν όλα τα κλιματιστικά οπότε δεν θα έχω δεδομένα για όλη την γκάμα, αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.. Μελλοντικά ίσως βάλω και άλλα.
Μόλις τελειώσω με το μάζεμα της πληροφορίας θα κάνω update το φύλλο data_all. 

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, c-minor είπε

Βεβαίως. Θα το ανεβάσω κάποια στιγμή σύντομα στο github αφού γράψω μερικές οδηγίες για να το χρησιμοποιήσει όποιος θέλει. Είναι γραμμένο σε golang αλλά το έχω κάνει σχετικά εύκολο για συντήρηση. Χτες μάζεψα τις πληροφορίες για όλα τα κλιματιστικά στο skroutz (data_all στο spreadsheet) και τώρα φτιάχνω ώστε να μπορεί να μαζέψει επιπλέον πληροφορίες μέσα από ένα/δύο καταστήματα τα οποία ήταν εύκολο να συλλέξω την πληροφορία. Τα καταστήματα αυτά δεν φέρνουν όλα τα κλιματιστικά οπότε δεν θα έχω δεδομένα για όλη την γκάμα, αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.. Μελλοντικά ίσως βάλω και άλλα.
Μόλις τελειώσω με το μάζεμα της πληροφορίας θα κάνω update το φύλλο data_all. 

  Νομιζω οταν το ανεβασεις οτι πρεπει να μπει στο sticky και το εξελ και το λινκ του github

Ευχαρστουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα Αναμεσα σε αυτα τα 2 24αρια ποιο λετε περα απο την εγγυηση

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/elite-premium-prm-24chsa-ci-white-se-10-atokes-doseis?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBgclBtZ0RJeU8sakheYEhmU3VxQg==

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187834-morris-wfin70132

 

ποιο πολυ θα ειναι για ψυξη

Επεξ/σία από giannis22k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#9523

αυτες τις απωλειες στις βγαζει για τα 38 τμ η εχεις βαλει το συνολο του σπ[ιτιου ?

Για τα 38 τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι πολλές οι απώλειες 

Με πόση θερμοκρασία ζητούμενη το έτρεξες 

21

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ_ΘΕΡΜΙΚΩΝ_ΑΠΩΛΕΙΩΝ_ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ_-_03-07-2021_08.31.25.jpg

Επεξ/σία από aiantas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...