Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lazostat είπε

Επειδη ακομα να το καταλαβω, μπορεις να μου εξηγησεις πως ακριβως λειτουργει το follow me;

Και τι ακριβως κανει το auto; Στο manual δεν γραφει τιποτα.

Χωρις follow me του βάζεις 27 και ελέγχει την θερμοκρασία του αέρα που εισέρχεται στην μονάδα για να δει πόσο είναι σε σχέση με το 27 που έβαλες. Στο follow me ελέγχει πόσο είναι η θερμοκρασία στην θέση που είναι το τηλεχειριστήριο. Στο  auto βάζεις θερμοκρασία και επιλέγει αν χρειάζεσαι ψύξη ή θέρμανση και πόσο για την πάει εκεί που έχεις ορίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Επειδη ακομα να το καταλαβω, μπορεις να μου εξηγησεις πως ακριβως λειτουργει το follow me;

Και τι ακριβως κανει το auto; Στο manual δεν γραφει τιποτα.

βαζεις το κλιματιστικο στους 28 ενεργοποιείς το follow me και το κλιματιστικο πιανει την θερμοκρασια στο χωρο που εχει το κοντρολ , αμα το βαλεις διπλα στο καναπε πχ κατω χαμηλα θα δωσει ενδειξη της θερμοκρασιας εκει και οχι την θερμοκρασια που εχει ο αισθητηρας πανω στο κλιμαστιστικο που ειναι στο ταβανι , προυποθεση το κοντρολ να ειναι σε οπτικη επαφη με τη μοναδα και οχι μακρυτερα απο 5-6 μετρα και ιδανικα να μην το χτυπαει ο αερας του κλιματιστικου 

ετσι εχεις μια πιο ρεαλιστικη αποδοση θερμοκρασιας στο χωρο  που κινεισαι και το κλιματιστικο δε προσδπαθει να κρυωσει ολο το χωρο μεχρι το ταβανι 

εχει αποδειχθει οτι τα κλιματιστικα με αυτη την λειτοπυργια δουλευουν πιο στρωτα οταν ειναι ενεργοποιημενη  

 το auto δε βολευει αστο καλυτερα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Manifesto είπε

Ωχ δεν περίμενα να είναι 18αρι.

Υπάρχει η δυνατότητα να το βάλω και σε σαλονοκουζίνα 50 τμ με μέτρια μόνωση.

Το θέμα μου είναι όμως ότι θα δουλεύει μόνιμα και σαν θέρμανση το χειμώνα και δεν ξέρω αν είναι σχετικά οικονομικό όσο τα καινούργια. Αυτό με προβληματίζει.

Εδώ λες σαλόνι-κουζίνα 50τμ με μέτρια μόνωση,

 

2 ώρες πριν, Manifesto είπε

Φίλε μου το ξανά έτρεξα και μου έβγαλε 4750.

Είμαι πρώτο όροφο με πυλωτή, διαμπερές, 2,7 ύψος ταβανιού, ανατολικό δυτικό, Μια διπλή μπαλκονόπορτα στην κρεβατοκάμαρα, δύο μπαλκονόπορτες στο σαλόνι, κουφώματα τα πρώτα λευκά αλουμινίου τα συρόμενα, δεν έχω καθόλου παράθυρα φυσικά και αναγκαστικά βάζω το αριθμό 1 αλλιώς δεν το δέχεται. Από μόνωση στην τοιχοποιία δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάτι σε μόνωση, ο τοίχος είναι 25 πόντους.

και εδώ ότι δεν υπάρχει μόνωση. Ποιο από τα δύο ισχύει;

- Υπάρχει άλλο διαμέρισμα από επάνω ή υπάρχει ταράτσα;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, filipN είπε

Εδώ λες σαλόνι-κουζίνα 50τμ με μέτρια μόνωση,

 

και εδώ ότι δεν υπάρχει μόνωση. Ποιο από τα δύο ισχύει;

- Υπάρχει άλλο διαμέρισμα από επάνω ή υπάρχει ταράτσα;

Σαφώς και υπάρχει διαμέρισμα από πάνω εφόσον αναφέρω ότι είμαι πρώτο όροφο και από κάτω πυλωτή. Τώρα όσον αφορά την μόνωση του διαμερίσματος συγνώμη αλλά δεν είμαι ειδικός για να ξέρω ακριβώς πως ορίζεται το μέτριο με το καθόλου. Εκεί πού αναφέρω μέτρια μόνωση, αναφέρομαι γενικότερα στα κουφώματα στο ότι εφάπτεται βόρεια και νότια με άλλα διαμερίσματα και ότι από επάνω μου υπάρχει άλλο διαμέρισμα. Στο καθόλου που αναφέρομαι είναι στις πλευρές που είναι εκτεθειμένες στον αέρα και συγκεκριμένα στην τοιχοποιία στην οποία δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο μονωτικό υλικό ανάμεσα στα τούβλα. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κάτι έχεις συμπληρώσει λάθος δε μπορεί να έχεις τέτοιες απωλειες ,κοιτα λίγο το ύψος που έχεις βάλει και ξαναδοκιμασε με 21 βαθμούς 

υψος εσωτερικού πχ 2,8 για δωμάτιο και τα τμ μόνο του χώρου που θα βάλεις το κλιματιστικό 

Ειχα κανει λαθος, παλι καλα που το παρατηρησες, ευχαριστω

Θερμικές Απώλειες

 

7324.25Watt

 

6298.86KCal/h

 

122.07Watt/m2

 

104.98KCal/h/m2

ΓΙΑ 21 ΒΑΘΜΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ribakos13 είπε

Ειχα κανει λαθος, παλι καλα που το παρατηρησες, ευχαριστω

Θερμικές Απώλειες

 

7324.25Watt

 

6298.86KCal/h

 

122.07Watt/m2

 

104.98KCal/h/m2

ΓΙΑ 21 ΒΑΘΜΟΥΣ

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#7324

εισαι για 24 αρι οποτε κοιτα βασει budget και αποφασισε 

κανα tcl που εχει και μεγαλη εγγυηση και εισαι κοντα στη τιμη 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση αντί του tplink hs110 που να μπορείς να κάνεις export τις καταγραφές? Το ρωτάω αυτό διότι το tplink είναι λίγο(έως πολύ) δυσεύρετο και πανάκριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν τα ξέρουμε. Καλές κριτικές έχουν. Αν νιώθεις τολμηρός, γιατί όχι;

Αυτό στον ενιαίο https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-White-22000-BTU-με-Ιονιστή.html?from=catspan

ίσως και το αντίστοιχο 18άρι (εσύ ξέρεις πόσο ζεστό είναι).

και αυτό στο δωμάτιο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Είχες δίκιο.
Βέβαια επειδή και εγώ πάντα κάνω την έρευνα μου αντί να ακούσω με την πρώτη κάποιον στο ίντερνετ, είπα να συγκρίνω αρκετά aircondition μεταξύ τους. Τελικά το παράκανα 😅😅

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1575908467

Έφτιαξα ένα scriptaki και μάζεψα από το skroutz τα χαρακτηριστικά που δίνει για όλα τα κλιματιστικά 18000BTU και 9000 BTU που έχει διαθέσιμα. Έβαλα βέβαια manually τις εγγυήσεις, και η Toshiba δίνει 7 έτη σε όλα, που καθιστά το Shorai Premium πολύ καλό σε σχέση απόδοσης και εγγύησης.
Ήθελα να μαζέψω δεδομένα επίσης για min/max BTU αλλά αυτά τα βρίσκεις μόνο σε συγκεκριμένα μαγαζιά και όχι σε όλα, και βαρέθηκα να το φτάσω ως εκεί. Ίσως άλλη μέρα!

Επεξ/σία από c-minor
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Σαφώς και υπάρχει διαμέρισμα από πάνω εφόσον αναφέρω ότι είμαι πρώτο όροφο και από κάτω πυλωτή. Τώρα όσον αφορά την μόνωση του διαμερίσματος συγνώμη αλλά δεν είμαι ειδικός για να ξέρω ακριβώς πως ορίζεται το μέτριο με το καθόλου. Εκεί πού αναφέρω μέτρια μόνωση, αναφέρομαι γενικότερα στα κουφώματα στο ότι εφάπτεται βόρεια και νότια με άλλα διαμερίσματα και ότι από επάνω μου υπάρχει άλλο διαμέρισμα. Στο καθόλου που αναφέρομαι είναι στις πλευρές που είναι εκτεθειμένες στον αέρα και συγκεκριμένα στην τοιχοποιία στην οποία δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο μονωτικό υλικό ανάμεσα στα τούβλα. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει.

 

- Το κλιματιστικό αυτό βγήκε στην αγορά πριν 8 χρόνια περίπου και κόστιζε τότε γύρω στα 900-1000 ευρώ ενώ είχε πολύ καλή φήμη όπως τα περισσότερα κλιματιστικά Μαλαισίας.

- Στην ψύξη καλύπτει άνετα τον χώρο των 50 τμ, αν και αποδίδει 17000BTU.

- Στη θέρμανση τον καλύπτει επίσης, αλλά οριακά τις πολύ κρύες ημέρες, καθώς έχει ονομαστική απόδοση θέρμανσης 20470BTU και (3070 - 27638BTU) min-max (αν δεν είσαι στη Βόρειο Ελλάδα δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα). Βέβαια αν υπάρχουν διπλά τζάμια στις μπαλκονόπορτες τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Αν το λειτουργείς πολλές ώρες θα έχει σίγουρα οικονομική λειτουργία με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά που δίνει η εταιρία (δεν είναι ακριβώς αυτά που αναφέρονται σε άλλες απαντήσεις). Είναι σίγουρα καλύτερο από το σημερινό 24άρι της ίδιας εταιρίας.

- Βέβαια θα ήταν καλύτερα να πάρεις και τη γνώμη ενός διπλωματούχου ψυκτικού.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε κ σε μένα μια γνωμη 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα κότσοβολος θα βόλευε αλλά δεν υπάρχει θέμα άμα από αλλού
  4.  70% ψύξη / 30% θέρμανση:
  5. Στους καύσωνες για να ρίχνει θερμοκρασία κ στις αρχές κ προς  τέλος χειμώνα για θέρμανση 
  6.  σαλονοκουζίνα 60τ.μ
  7.  Τα πολλά featuresμε αφήνουν αδιάφορο αρκεί να κάνει καλα την δουλειά του ή εγγύηση κ ο θόρυβος ειναι βασικά όσο μεγαλύτερη εγγύηση τόσο  καλύτερα κ, αθόρυβο
  8. Σπίτι με καλή μόνωση 8 cm κ καινούργια πλαστικά  κουφώματα

Ριχνοντας μια ματιά στον κότσοβολος το πιο καλό στα χαρτιά είναι αυτό 

Mitsubishi MSZ HR71VF 

Τύπος Λειτουργίας: Inverter

Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 24225 (6141-24907)

Ονομαστική απόδοση (Btu/h): 24.000

Θερμ. Απόδοση(BΤU/h): 27637

Ενεργειακή Κλάση Ψύξης: Α++

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης: A+

Αξίζει για αυτό που το θέλω; 

Είναι καλά τα Mitsubishi η υπάρχει καλύτερη πρόταση στα ίδια λεφτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tuple είπε

Εμείς που βάλαμε 2 daikin, αλλά 9000btu, δεν βγάζουν καθόλου, μα καθόλου θόρυβο και να σημειώσω ότι έχουμε τα ξύλινα αρχαία κουφώματα με το τσιγαρόχαρτο τζαμάκι. Νομίζω ότι πρέπει να τους πάρετε τηλέφωνο και να τους το πείτε, μήπως συντονίζει κάπου. 

Κι εγώ το ίδιο είχα ακούσει για τα daikin. 

Μια που έχεις (αν δεν έχεις θέμα μπορούμε να μιλάμε στον ενικό) daikin έχεις δοκιμάσει ποτέ να κάνεις διάγνωση σφαλμάτων;  ή κάποιος άλλος με daikin;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, c-minor είπε

Είχες δίκιο.
Βέβαια επειδή και εγώ πάντα κάνω την έρευνα μου αντί να ακούσω με την πρώτη κάποιον στο ίντερνετ, είπα να συγκρίνω αρκετά aircondition μεταξύ τους. Τελικά το παράκανα 😅😅

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1575908467

Έφτιαξα ένα scriptaki και μάζεψα από το skroutz τα χαρακτηριστικά που δίνει για όλα τα κλιματιστικά 18000BTU και 9000 BTU που έχει διαθέσιμα. Έβαλα βέβαια manually τις εγγυήσεις, και η Toshiba δίνει 7 έτη σε όλα, που καθιστά το Shorai Premium πολύ καλό σε σχέση απόδοσης και εγγύησης.
Ήθελα να μαζέψω δεδομένα επίσης για min/max BTU αλλά αυτά τα βρίσκεις μόνο σε συγκεκριμένα μαγαζιά και όχι σε όλα, και βαρέθηκα να το φτάσω ως εκεί. Ίσως άλλη μέρα!

Πολυ χρησιμο!

Μηπως είναι εύκολο να προσθεσεις και τα 24αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grint είπε

Κι εγώ το ίδιο είχα ακούσει για τα daikin. 

Μια που έχεις (αν δεν έχεις θέμα μπορούμε να μιλάμε στον ενικό) daikin έχεις δοκιμάσει ποτέ να κάνεις διάγνωση σφαλμάτων;  ή κάποιος άλλος με daikin;  

 

Εγχειρίδιο κεφάλαιο 8 σελίδα 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, filipN είπε

 

- Το κλιματιστικό αυτό βγήκε στην αγορά πριν 8 χρόνια περίπου και κόστιζε τότε γύρω στα 900-1000 ευρώ ενώ είχε πολύ καλή φήμη όπως τα περισσότερα κλιματιστικά Μαλαισίας.

- Στην ψύξη καλύπτει άνετα τον χώρο των 50 τμ, αν και αποδίδει 17000BTU.

- Στη θέρμανση τον καλύπτει επίσης, αλλά οριακά τις πολύ κρύες ημέρες , καθώς έχει ονομαστική απόδοση θέρμανσης 20470BTU και (3070 - 27638BTU) min-max (αν δεν είσαι στη Βόρειο Ελλάδα δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα). Βέβαια αν υπάρχουν διπλά τζάμια στις μπαλκονόπορτες τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Αν το λειτουργείς πολλές ώρες θα έχει σίγουρα οικονομική λειτουργία με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά που δίνει η εταιρία (δεν είναι ακριβώς αυτά που αναφέρονται σε άλλες απαντήσεις). Είναι σίγουρα καλύτερο από το σημερινό 24άρι της ίδιας εταιρίας.

- Βέβαια θα ήταν καλύτερα να πάρεις και τη γνώμη ενός διπλωματούχου ψυκτικού.

Βόρεια Ελλάδα είμαι φίλε μου και συγκεκριμένα στην πόλη των Σερρών. Καλώς κακώς το έψαξα λίγο και από το ίντερνετ πήγα και εδώ σε ένα κατάστημα οι οποίοι είναι αποκλειστικά ψυκτικοί και πουλάνε κλιματιστικά, συνεργάζονται και με έναν φίλο μου. Μου πρότειναν κάποια 24αρια και τελικά καταλήξαμε στο toyotomi kenzo λόγω υψηλών btu στην θέρμανση για την σαλονοκουζίνα. Σύμφωνα με αυτά που μου είπαν άλλοι φίλοι εδώ μέσα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή που έκανα και έχω απογοητευτεί.

Κύρια μελήματα μου ήταν να είναι οικονομικό και αποδοτικό γιατί θα τα δουλέψω και αποκλειστικά στην θέρμανση αλλά από ότι μου είπαν δεν και αρκετά οικονομικό.

Έπειτα το συγκεκριμένο Hitachi θεωρούσα ότι ήταν 9αρι, δεν γνώριζα επίσης αν είναι ινβερτερ και είχα σκοπό να το τοποθετήσω στην κρεβατοκάμαρα.

Και κάπως έτσι με λειτουργία και των δύο να κάλυπτα τούς χώρους μου τον χειμώνα και να την έβγαζα κάπως οικονομικά γιατί με την κεντρική θέρμανση πετρελαίου που έχω και την δούλεψα λίγο φέτος υπολογίζω στα 400 ευρώ τον μήνα ίσως και παραπάνω εάν την χρησιμοποιήσω αποκλειστικά.

Τελικά να το τοποθετήσω το Hitachi στην κρεβατοκάμαρα μου ή θα είναι ασύμφορο;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...