Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

ευχαριστώ πολύ, έχεις και κάποια πρόταση απο Κωτσόβολο? γιατί η αλήθεια το συγκεκριμένο ξεφεύγει λίγο απο το budget μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, teohokage είπε

ευχαριστώ πολύ, έχεις και κάποια πρόταση απο Κωτσόβολο? γιατί η αλήθεια το συγκεκριμένο ξεφεύγει λίγο απο το budget μου

TCL miracle ii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έχω την δυνατότητα να τοποθετήσω το παρακάτω κλιματιστικό στις φωτογραφίες σε μία κρεβατοκάμαρα 20τμ περίπου για κύρια θέρμανση αλλά και ψύξη.

Είναι 9αρι;

Είναι ινβερτερ;

Αξίζει τον κόπο να ξηλωθεί και να τοποθετηθεί ή να προβώ σε αγορά καινούργιου;

IMG_20210702_124746.jpg

IMG_20210702_125013.jpg

IMG_20210702_125152.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grint είπε

Λοιπόν, ενώ έψαχνα επειγόντως για κλιματιστικό (λόγω καύσωνα κ άσθματος της γυναίκας) ένας φίλος μου είπε να προσέξω για 3μ σωλήνα κ αντλία κενού. Στην πόλη που μένω αυτές τις ημέρες οι ψυκτικοι μου έλεγαν τοποθέτηση σε 8-10 ημέρες. Ρώτησα κάνα 2 για αντλία κ νευρίασμενοι μου είπαν ότι είναι αυτονόητο. Βρήκα σε τοπικό κατάστημα λοιπόν το daikin με γρήγορη σχετικά τοποθέτηση κ το έκλεισα. Όταν  ήρθα  τους είπα για 3μ κ αντλία κ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Λόγω της κατάστασης που περιέγραψα κ υποθέτοντας ότι ξέρουμε  τη δουλειά τους το έβαλα. Θα ανεβάσω αργότερα φώτο. 

Εννοείται ότι όλα έχουν  θόρυβο απλά είχα ακούσει ότι το daikin  είναι αθόρυβο κ αυτό περνάει θόρυβο σε όλο το σπίτι! 

Το δουλεύω συνήθως στους 28 με 27 βαθμούς. Στους 18 το έβαλα για να κάνω σύγκριση με το 9αρι Toyotomi που έχω σε άλλο δωμάτιο. Στους 28 βαθμούς, όπως είπα, δεν βγάζει το ίδιο κρύο ούτε με το προηγούμενο ούτε με το 9αρι. 

Μα είναι δυνατόν να τους αφήσεις να σε εκμεταλλευτούν; Όχι ότι δεν πήγαινες γυρεύοντας βάζοντας τέτοια εποχή κλιματιστικό. Και μετά διαβάζουμε στο φόρουμ και στο σκρούτζ ότι το τάδε κλιματιστικό είναι μούφα.

Έπρεπε να πεις "μισό λεπτό ,παίρνω τηλ τη daikin" .

Να πάρεις στο support μπροστά τους, να ζητήσεις τον υπεύθυνο και να πεις "έχω εδώ τους τάδε από το τάδε κατάστημα και ενώ τους λέω 3μ και αντλία για μηχάνημα daikin, λένε πως δεν χρειάζεται, τι λέτε για αυτό;"

Τώρα , πάμε να το σώσουμε.

Καταρχάς αν δεν θες να το τραβήξεις , αποδέχεσαι το γεγονός ότι μάλλον θα έκαναν εκδίωξη και αν δεν έχουν βάλει, αγοράζεις με 16€ , 4 αντικραδασμικά και τα βάζεις (αν δεν έχει).

Προσωπικά θα έγραφα ένα email στη daikin ελλάς, με το S/N του μηχανήματος και θα έγραφα ακριβώς τι έγινε, με ονόματα και διευθύνσεις, κάτι σαν "τη τάδε του μήνα, το τάδε κατάστημα, έστειλε τεχνικούς της τάδε εταιρείας και στο S/N έκαναν αυτά και τα άλλα αντί για τα άλλα που ζήτησα και προβλέπονται στο τάδε εγχειρίδιο. Παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες" . Και άστο να δεις τι θα γίνει.

ΥΓ1 Για τον αέρα μη σκας. Αν δεν έχουν καμιά (άλλη) χοντράδα στην εγκατάσταση, απλά έχει πολλά κυβικά.

ΥΓ2 Είναι ΑΤΧ , ή FTX; Το κατάστημα σου έδωσε εγγύηση αντιπροσωπίας; Ή κάνει παραεισαγωγή; Είναι blue dealer;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Καλησπέρα!

Έχω την δυνατότητα να τοποθετήσω το παρακάτω κλιματιστικό στις φωτογραφίες σε μία κρεβατοκάμαρα 20τμ περίπου για κύρια θέρμανση αλλά και ψύξη.

Είναι 9αρι;

Είναι ινβερτερ;

Αξίζει τον κόπο να ξηλωθεί και να τοποθετηθεί ή να προβώ σε αγορά καινούργιου;

IMG_20210702_124746.jpg

IMG_20210702_125013.jpg

IMG_20210702_125152.jpg

Το συγκεκριμένο είναι 18αρι inverter με ψυκτικό r410a ("προηγούμενη γενιά").

Δεν ξέρω τι συνθήκες έχει ο χώρος που θέλεις να το βάλεις (θα βοηθούσε αν ετρεχες το εργαλείο για υπολογισμό απωλειών που υπάρχει στο sticky post), αλλά μάλλον είναι υπερβολικό για κρεβατοκάμαρα και μάλλον θα ανοιγοκλείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teohokage είπε

ευχαριστώ το δωμάτιο είναι γύρω στα 16-17 m2 και όχι 20m2 που έχω γράψει, πάω αποκλειστικά για 12αρι?

Μικρή η διαφορά σε τμ αλλά ίσως ναι.

1 ώρα πριν, Ribakos13 είπε

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω ένα air condition 12αρι για το σαλόνι, τοπ στα 550€.

Τι έχετε να προτείνετε από άποψη αξιοπιστίας;

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Το συγκεκριμένο είναι 18αρι inverter με ψυκτικό r410a ("προηγούμενη γενιά").

Δεν ξέρω τι συνθήκες έχει ο χώρος που θέλεις να το βάλεις (θα βοηθούσε αν ετρεχες το εργαλείο για υπολογισμό απωλειών που υπάρχει στο sticky post), αλλά μάλλον είναι υπερβολικό για κρεβατοκάμαρα και μάλλον θα ανοιγοκλείνει

Ωχ δεν περίμενα να είναι 18αρι.

Υπάρχει η δυνατότητα να το βάλω και σε σαλονοκουζίνα 50 τμ με μέτρια μόνωση.

Το θέμα μου είναι όμως ότι θα δουλεύει μόνιμα και σαν θέρμανση το χειμώνα και δεν ξέρω αν είναι σχετικά οικονομικό όσο τα καινούργια. Αυτό με προβληματίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Ωχ δεν περίμενα να είναι 18αρι.

Υπάρχει η δυνατότητα να το βάλω και σε σαλονοκουζίνα 50 τμ με μέτρια μόνωση.

Το θέμα μου είναι όμως ότι θα δουλεύει μόνιμα και σαν θέρμανση το χειμώνα και δεν ξέρω αν είναι σχετικά οικονομικό όσο τα καινούργια. Αυτό με προβληματίζει.

Με μια αναζήτηση βλέπω πως έχει seer 6.1 και scop 5.2. Δεν είναι κακό αλλά όχι και φοβερό. Επίσης βλέπω πως έχει twin rotary συμπιεστή. 

Γενικά καλό φαίνεται αν στο δίνουν τσάμπα, αλλά πρέπει να δείς τις ανάγκες των χώρων που σκέφτεσαι να το βάλεις. Αν η κρεβατοκάμαρα έχει μικρότερες απώλειες από τα ελάχιστα του hitachi θα σου ανοιγοκλείνει και δεν θα κάνει οικονομία. Αν η σαλοκουζινα έχει μεγαλύτερες απώλειες θα δουλεύει όλη την ώρα μέγιστα. 

Το καλύτερο και ακριβότερο κλιματιστικό να πάρεις αν δεν κάνει για τον χώρο σου θα σου καίει. Την έχω πάθει και στο λέω. 

Κάνε ένα κόπο και δες το sticky post και τρέξε το εργαλείο υπολογισμού.

Επεξ/σία από mmike2503
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Ωχ δεν περίμενα να είναι 18αρι.

Υπάρχει η δυνατότητα να το βάλω και σε σαλονοκουζίνα 50 τμ με μέτρια μόνωση.

Το θέμα μου είναι όμως ότι θα δουλεύει μόνιμα και σαν θέρμανση το χειμώνα και δεν ξέρω αν είναι σχετικά οικονομικό όσο τα καινούργια. Αυτό με προβληματίζει.

Μια χαρά είναι. Μη περιμένεις απόδοση των top in class, αλλά με SCOP: 4.3 (μεσαία ζώνη) και 5.2 (θερμή ζώνη)είναι πάνω του μέσου όρου .

Εφόσον κάνει για τον χώρο, γιατί όχι;

Μόνο μη θέλει 24άρι για αυτά που λες. Όπως λέει και ο @mmike2503, τρέξε μια το utility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μα είναι δυνατόν να τους αφήσεις να σε εκμεταλλευτούν; Όχι ότι δεν πήγαινες γυρεύοντας βάζοντας τέτοια εποχή κλιματιστικό. Και μετά διαβάζουμε στο φόρουμ και στο σκρούτζ ότι το τάδε κλιματιστικό είναι μούφα.

Έπρεπε να πεις "μισό λεπτό ,παίρνω τηλ τη daikin" .

Να πάρεις στο support μπροστά τους, να ζητήσεις τον υπεύθυνο και να πεις "έχω εδώ τους τάδε από το τάδε κατάστημα και ενώ τους λέω 3μ και αντλία για μηχάνημα daikin, λένε πως δεν χρειάζεται, τι λέτε για αυτό;"

Τώρα , πάμε να το σώσουμε.

Καταρχάς αν δεν θες να το τραβήξεις , αποδέχεσαι το γεγονός ότι μάλλον θα έκαναν εκδίωξη και αν δεν έχουν βάλει, αγοράζεις με 16€ , 4 αντικραδασμικά και τα βάζεις (αν δεν έχει).

Προσωπικά θα έγραφα ένα email στη daikin ελλάς, με το S/N του μηχανήματος και θα έγραφα ακριβώς τι έγινε, με ονόματα και διευθύνσεις, κάτι σαν "τη τάδε του μήνα, το τάδε κατάστημα, έστειλε τεχνικούς της τάδε εταιρείας και στο S/N έκαναν αυτά και τα άλλα αντί για τα άλλα που ζήτησα και προβλέπονται στο τάδε εγχειρίδιο. Παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες" . Και άστο να δεις τι θα γίνει.

ΥΓ1 Για τον αέρα μη σκας. Αν δεν έχουν καμιά (άλλη) χοντράδα στην εγκατάσταση, απλά έχει πολλά κυβικά.

ΥΓ2 Είναι ΑΤΧ , ή FTX; Το κατάστημα σου έδωσε εγγύηση αντιπροσωπίας; Ή κάνει παραεισαγωγή; Είναι blue dealer;

Έχεις δίκιο φίλε. Άσχετος κ αφελής δηλώνω (αν και νομίζω ότι ανήκω στην πλειοψηφία των καταναλωτών).. Την πάτησα κ λόγω βιασύνης για τους λόγους που ανέφερα. Φάγαμε κ υποφεραμε το 1ο κύμα του καύσωνα προσπαθώντας να βρούμε τεχνικό για το προηγούμενο κλιματιστικό. 

Είναι atx. Εγγύηση δεν μου έδωσαν, παρά μόνο  την απόδειξη. Το κατάστημα ανήκει στην αλυσίδα euronics, αν και δεν νομίζω να λέει κάτι αυτό. 

Το θέμα πλέον είναι αν σώζεται η κατάσταση, δεδομένου ότι θα είναι η κύρια πηγή θέρμανσης κ επέλεξα αυτό ώστε να είναι αποδοτικό κ οικονομικό (είχα κλείσει σχεδόν  ένα FUJITSU σε άλλο κατάστημα , αλλά ο ψυκτικος ήθελε 200 €.) 

Δηλ,  γίνεται επέκταση του ήδη σωλήνα κ εξαερωση με αντλία τώρα; 

Παραθέτω βίντεο με τον θόρυβο 

Υγ. Έχεις κανεις daikin για να πούμε κάτι για το διαγνωστικό σφαλμάτων; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα, μια βοήθεια για αγορά παιδιά μιας και ψιλοχάθηκα. 

Budget: Ξεκίνησα με 350€ και έχω φτάσει να βλέπω στα 529€ οπότε μέχρι 500-550.

 Αγορά με πιστωτική λόγο άτοκων δόσεων οπότε μάλλον από αλυσίδα η αγορά, σκεφτόμουν μάλιστα και με δωρεάν εγκατάσταση. 

Κάτω από 20τ.μ οπότε νομίζω με τα 9000btu θα είμαι κομπλέ. 

Το θέλω όσο αθόρυβο γίνεται, στο σαλόνι θα μπει αλλά όλο και κάποιος θα κοιμάται. 

Δεν υπάρχουν κουφώματα, μια απλή μικρή μπαλκονόπορτα υπάρχει, γενικά όχι καλή μόνωση. 

Χρήση: Κυρίως για ψύξη ειδικά αυτές τις μέρες, για χειμώνα δεν ξέρω ακόμη μιας και πρώτη φορά θα έχουμε κλιματιστικό. 

Περιοχή: Νέα Ιωνία (είδα την φόρμα αγοράς και ανέφερε και την περιοχή). 

Wifi δεν χρειάζεται να υπάρχει, ίσως θα ήθελα ιονιστή αλλά λογικά θα ζήσω και χωρίς αυτό. 

Αν γίνεται να έχει καλή εγγύηση ή τουλάχιστον να ξέρουμε ότι έχει καλό after sales support και να μην χρειάζεται να τρέχω δεξιά και αριστερά. 

 

Έβλεπα για Toyotomi (είτε το 12αρι Hiro στα 469€ είτε το 9αρι Izuru στα 529€) αλλά και το Daikin Sensira (στα 499€) αλλά ώρες ώρες με αποθαρρύνουν τα σχόλια στο σκρουτζ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ κάτι βλέπω για αντλίες κενού στην εγκατάσταση, ξέρουμε κατά πόσο οι εγκαταστάτες από Κωτσόβολο / Πλαίσιο θα κάνουν σωστή δουλειά ή απλά θα θέλουν να τελειώνουν γρήγορα (απ' όσο κατάλαβα παίρνει λίγη ώρα αυτή η διαδικασία);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια χαρά είναι. Μη περιμένεις απόδοση των top in class, αλλά με SCOP: 4.3 (μεσαία ζώνη) και 5.2 (θερμή ζώνη)είναι πάνω του μέσου όρου .

Εφόσον κάνει για τον χώρο, γιατί όχι;

Μόνο μη θέλει 24άρι για αυτά που λες. Όπως λέει και ο @mmike2503, τρέξε μια το utility.

Αυτά είναι τα αποτελέσματα από την κρεβατοκάμαρα.

Θερμικές Απώλειες

 

4993.85Watt

 

4294.71KCal/h

 

293.76Watt/m2

 

252.63KCal/h/m2

Αυτά είναι τα αποτελέσματα από την σαλονοκουζίνα.

Θερμικές Απώλειες

 

10445.14Watt

 

8982.82KCal/h

 

189.91Watt/m2

 

163.32KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Αυτά είναι τα αποτελέσματα από την κρεβατοκάμαρα.

Θερμικές Απώλειες

 

4993.85Watt

 

4294.71KCal/h

 

293.76Watt/m2

 

252.63KCal/h/m2

Αυτά είναι τα αποτελέσματα από την σαλονοκουζίνα.

Θερμικές Απώλειες

 

10445.14Watt

 

8982.82KCal/h

 

189.91Watt/m2

 

163.32KCal/h/m2

Σίγουρα το έτρεξες σωστά? Εγώ πχ έκανα λάθος στην αρχή το ύψος όπου έβαζα το συνολικό ύψος του κτιρίου ενώ ζητάει το ύψος του χώρου/δωματίου. Έβαλες 23 βαθμούς ζήτηση?

Με βάση τα αποτελέσματα που βγάζεις η κρεβατοκάμαρα θέλει 17.000 btu και η σαλοκουζινα 35.000 btu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...