Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Grint είπε

Έχεις δίκιο φίλε. Άσχετος κ αφελής δηλώνω (αν και νομίζω ότι ανήκω στην πλειοψηφία των καταναλωτών).. Την πάτησα κ λόγω βιασύνης για τους λόγους που ανέφερα. Φάγαμε κ υποφεραμε το 1ο κύμα του καύσωνα προσπαθώντας να βρούμε τεχνικό για το προηγούμενο κλιματιστικό. 

Είναι atx. Εγγύηση δεν μου έδωσαν, παρά μόνο  την απόδειξη. Το κατάστημα ανήκει στην αλυσίδα euronics, αν και δεν νομίζω να λέει κάτι αυτό. 

Το θέμα πλέον είναι αν σώζεται η κατάσταση, δεδομένου ότι θα είναι η κύρια πηγή θέρμανσης κ επέλεξα αυτό ώστε να είναι αποδοτικό κ οικονομικό (είχα κλείσει σχεδόν  ένα FUJITSU σε άλλο κατάστημα , αλλά ο ψυκτικος ήθελε 200 €.) 

Δηλ,  γίνεται επέκταση του ήδη σωλήνα κ εξαερωση με αντλία τώρα; 

Παραθέτω βίντεο με τον θόρυβο 

Υγ. Έχεις κανεις daikin για να πούμε κάτι για το διαγνωστικό σφαλμάτων; 

 

Καταρχάς δεν βλέπω αντικραδασμικά.

Είναι κάτι τέτοια

post-16814-129063009105.jpg

πχ https://www.skroutz.gr/s/29263419/Αντικραδασμικές-Βάσεις-Κλιματιστικών-Σινεπλόκ-Για-Κλιματιστικά-Ψυκτικά-Μηχανήματα-Σετ-των-4τεμαχίων.html

Μπορείς να τα βάλεις (με προσοχή σηκώνοντας λίγο από κάθε πλευρά).

Ίσως βοηθήσουν.

Πάντως από το video δεν μου φαίνεται τραγικός ο θόρυβος, όχι και λίγος. Δεν ξέρω και σε πόσα watts είναι τη στιγμή εκείνη. Ήταν πιεσμένο; πχ τώρα που έξω έχει δροσιά, πως ακούγεται;

Επίσης ο σωλήνας οκ μου φαίνεται. Όπως τα έλεγες φοβήθηκα ότι θα ηταν ακριβώς πίσω από την εσωτερική μονάδα. Το κόβω για 2-2.5 που το βλέπουμε στον τοίχο ε; Βάλε και 1-1.5 μέσα, νομίζω το πιάνουμε το μήκος (αν θες επιβεβαίωσε).

Τώρα για την αντλία, σου είπα. 99% έκαναν εκδίωξη. Αν θες ρώτα τους. Δεν είναι το βέλτιστο σε καμιά περίπτωση αλλά από το τίποτα (αρκεί να έγινε έτσι).

 

5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

  Καλησπέρα, μια βοήθεια για αγορά παιδιά μιας και ψιλοχάθηκα. 

Budget: Ξεκίνησα με 350€ και έχω φτάσει να βλέπω στα 529€ οπότε μέχρι 500-550.

 Αγορά με πιστωτική λόγο άτοκων δόσεων οπότε μάλλον από αλυσίδα η αγορά, σκεφτόμουν μάλιστα και με δωρεάν εγκατάσταση. 

Κάτω από 20τ.μ οπότε νομίζω με τα 9000btu θα είμαι κομπλέ. 

Το θέλω όσο αθόρυβο γίνεται, στο σαλόνι θα μπει αλλά όλο και κάποιος θα κοιμάται. 

Δεν υπάρχουν κουφώματα, μια απλή μικρή μπαλκονόπορτα υπάρχει, γενικά όχι καλή μόνωση. 

Χρήση: Κυρίως για ψύξη ειδικά αυτές τις μέρες, για χειμώνα δεν ξέρω ακόμη μιας και πρώτη φορά θα έχουμε κλιματιστικό. 

Περιοχή: Νέα Ιωνία (είδα την φόρμα αγοράς και ανέφερε και την περιοχή). 

Wifi δεν χρειάζεται να υπάρχει, ίσως θα ήθελα ιονιστή αλλά λογικά θα ζήσω και χωρίς αυτό. 

Αν γίνεται να έχει καλή εγγύηση ή τουλάχιστον να ξέρουμε ότι έχει καλό after sales support και να μην χρειάζεται να τρέχω δεξιά και αριστερά. 

 

Έβλεπα για Toyotomi (είτε το 12αρι Hiro στα 469€ είτε το 9αρι Izuru στα 529€) αλλά και το Daikin Sensira (στα 499€) αλλά ώρες ώρες με αποθαρρύνουν τα σχόλια στο σκρουτζ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ κάτι βλέπω για αντλίες κενού στην εγκατάσταση, ξέρουμε κατά πόσο οι εγκαταστάτες από Κωτσόβολο / Πλαίσιο θα κάνουν σωστή δουλειά ή απλά θα θέλουν να τελειώνουν γρήγορα (απ' όσο κατάλαβα παίρνει λίγη ώρα αυτή η διαδικασία);

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tcl-elite-premium-prm-09chsaci-klimatistiko-toihoy-9000-btu-a-plus-plus-a-plus-plus-plus-me-10-hronia-eggyisi/prod10801745pp/

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210655-morris-wfin26140

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

3 ώρες πριν, teohokage είπε

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και sorry για το πρήξιμο αλλά μήπως έχεις κάποια πρόταση για ετοιμοπαραδοτο γιατί ο Κωτσόβολος μου είπε οτι δεν ξέρει πότε θα το φέρει το tcl και ας ανέβει το budget και λίγο πάνω απο 480

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

3 ώρες πριν, userAnon είπε

To θέμα με το defrost θα το ξεπερνούσα. Αν δεν ήταν αυτό με τον θόρυβο του ανεμιστήρα (64db) το οποίο η σύζυγος (αλλά και εγώ) θέλει το δυνατό πιο αθόρυβο θα το αγόραζα και θα ξεμπέρδευα.

Το ASYG24KMTA που είναι το ακόμα καλύτερο είναι εκτός οικονομικής δυνατότητας (φθάνω max 1.300€ από 1.000€ που έλεγα στην αρχή).

Ο γείτονας στον κάτω όροφο έχει σε ίδια διαρυθμησης σπίτι TCL 24. Κατέβηκα πριν λίγο να ακούσω ποσο θόρυβο (57db)κάνει. Στο high είναι ενοχλητικό, στο medium το ανέχεσαι (αλλά και αυτός μου είπε ότι τον ενοχλεί γιατί είναι - αναγκαστικά - πάνω από τον καναπέ που κάθεται) και στο low ακούγεται ελάχιστα.

Με 1.300€ max και βασικά ζητούμενα όσο πιο αθόρυβο και οικονομικό (ειδικά στην ψύξη) τι θα πρότεινες?

Δεν είναι αυτά τα db. http://www.fujitsuklime.com/wf-doc/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg24klca-aoyg24klta-design-technical-manual.pdf

Ο γείτονας θα μπορούσε να καλύφθει και με μικρότερο από 24άρι;

πχ https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-White-22000-BTU-με-Ιονιστή.html?from=catspan

1 ώρα πριν, Ribakos13 είπε

Παιδια καλησπερα ξανα με βαση το ερωτηματολογια και το tool παραθετω τα παρακατω και ακουω προτασεις

  1. 650
  2. Νέα αγορά
  3. Δεν εχω καποια συγκεκριμενη προτιμηση
  4. 80% ψυξη 20% θερμανση
  5. Για το εξωχικο ειναι αρα περιστασιακη 
  6. Σαλονοκουζινα
  7. Σχετικα υψηλη υγρασια, κοντα στο 60-70% ειναι παραθαλασιο το μερος, το καλοκαιρι πιανει 38 βαθμους και το χειμωνα χιονιζει παντα
  8. wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο επιθυμητα ολα αλλα κατα κυριο λογο ιονιστη και wifi
  9. Απο αποψη μονωσης ειναι αρκετα καλα το σπιτι διοτι ειναι σχετικα καινουριο
  10. Θερμικές Απώλειες

     

    10285.11Watt

     

    8845.19KCal/h

     

    128.56Watt/m2

     

    110.56KCal/h/m2

          Για 18 βαθμους

 

59 λεπτά πριν, Ribakos13 είπε

Ειχα κανει λαθος, παλι καλα που το παρατηρησες, ευχαριστω

Θερμικές Απώλειες

 

7324.25Watt

 

6298.86KCal/h

 

122.07Watt/m2

 

104.98KCal/h/m2

ΓΙΑ 21 ΒΑΘΜΟΥΣ

Θα πρέπει να μας πεις πόσα τμ και άρα το utility να τρέξει μόνο για την σαλονοκουζίνα.

31 λεπτά πριν, Apocalypser είπε

Υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση αντί του tplink hs110 που να μπορείς να κάνεις export τις καταγραφές? Το ρωτάω αυτό διότι το tplink είναι λίγο(έως πολύ) δυσεύρετο και πανάκριβο.

https://www.skroutz.gr/s/21548205/Sonoff-Pow-R2-Λευκό.html

10 λεπτά πριν, tmgiorgio24 είπε

Πείτε κ σε μένα μια γνωμη 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα κότσοβολος θα βόλευε αλλά δεν υπάρχει θέμα άμα από αλλού
  4.  70% ψύξη / 30% θέρμανση:
  5. Στους καύσωνες για να ρίχνει θερμοκρασία κ στις αρχές κ προς  τέλος χειμώνα για θέρμανση 
  6.  σαλονοκουζίνα 60τ.μ
  7.  Τα πολλά featuresμε αφήνουν αδιάφορο αρκεί να κάνει καλα την δουλειά του ή εγγύηση κ ο θόρυβος ειναι βασικά όσο μεγαλύτερη εγγύηση τόσο  καλύτερα κ, αθόρυβο
  8. Σπίτι με καλή μόνωση 8 cm κ καινούργια πλαστικά  κουφώματα

Ριχνοντας μια ματιά στον κότσοβολος το πιο καλό στα χαρτιά είναι αυτό 

Mitsubishi MSZ HR71VF 

Τύπος Λειτουργίας: Inverter

Ψυκτική απόδοση (Btu/h): 24225 (6141-24907)

Ονομαστική απόδοση (Btu/h): 24.000

Θερμ. Απόδοση(BΤU/h): 27637

Ενεργειακή Κλάση Ψύξης: Α++

Ενεργειακή Κλάση Θέρμανσης: A+

Αξίζει για αυτό που το θέλω; 

Είναι καλά τα Mitsubishi η υπάρχει καλύτερη πρόταση στα ίδια λεφτά 

Τα mitsubishi έχουν μικρή εγγύηση (3 έτη). Στα χαρτιά αυτό είναι καλύτερο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199867-mitsubishi-msz-ap71vg-kirigamine

Αν θες εγγύηση https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

26 λεπτά πριν, c-minor είπε

Είχες δίκιο.
Βέβαια επειδή και εγώ πάντα κάνω την έρευνα μου αντί να ακούσω με την πρώτη κάποιον στο ίντερνετ, είπα να συγκρίνω αρκετά aircondition μεταξύ τους. Τελικά το παράκανα 😅😅

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1575908467

Έφτιαξα ένα scriptaki και μάζεψα από το skroutz τα χαρακτηριστικά που δίνει για όλα τα κλιματιστικά 18000BTU και 9000 BTU που έχει διαθέσιμα. Έβαλα βέβαια manually τις εγγυήσεις, και η Toshiba δίνει 7 έτη σε όλα, που καθιστά το Shorai Premium πολύ καλό σε σχέση απόδοσης και εγγύησης.
Ήθελα να μαζέψω δεδομένα επίσης για min/max BTU αλλά αυτά τα βρίσκεις μόνο σε συγκεκριμένα μαγαζιά και όχι σε όλα, και βαρέθηκα να το φτάσω ως εκεί. Ίσως άλλη μέρα!

Εξαιρετική δουλειά! Αυτό θα άξιζε να μη χαθεί μέσα στον σωρό με τα ποστς!

17 λεπτά πριν, c-minor είπε

Έτοιμο!

Εξαιρετικός!

ΥΓ Βλέπω το finlux με το μούφα seer του να φιγουράρει ψηλά ψηλά και με πιάνει εμετός...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Βόρεια Ελλάδα είμαι φίλε μου και συγκεκριμένα στην πόλη των Σερρών. Καλώς κακώς το έψαξα λίγο και από το ίντερνετ πήγα και εδώ σε ένα κατάστημα οι οποίοι είναι αποκλειστικά ψυκτικοί και πουλάνε κλιματιστικά, συνεργάζονται και με έναν φίλο μου. Μου πρότειναν κάποια 24αρια και τελικά καταλήξαμε στο toyotomi kenzo λόγω υψηλών btu στην θέρμανση για την σαλονοκουζίνα. Σύμφωνα με αυτά που μου είπαν άλλοι φίλοι εδώ μέσα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή που έκανα και έχω απογοητευτεί.

Κύρια μελήματα μου ήταν να είναι οικονομικό και αποδοτικό γιατί θα τα δουλέψω και αποκλειστικά στην θέρμανση αλλά από ότι μου είπαν δεν και αρκετά οικονομικό.

Έπειτα το συγκεκριμένο Hitachi θεωρούσα ότι ήταν 9αρι, δεν γνώριζα επίσης αν είναι ινβερτερ και είχα σκοπό να το τοποθετήσω στην κρεβατοκάμαρα.

Και κάπως έτσι με λειτουργία και των δύο να κάλυπτα τούς χώρους μου τον χειμώνα και να την έβγαζα κάπως οικονομικά γιατί με την κεντρική θέρμανση πετρελαίου που έχω και την δούλεψα λίγο φέτος υπολογίζω στα 400 ευρώ τον μήνα ίσως και παραπάνω εάν την χρησιμοποιήσω αποκλειστικά.

Τελικά να το τοποθετήσω το Hitachi στην κρεβατοκάμαρα μου ή θα είναι ασύμφορο;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

Τα toyotomi τα είχα βάλει στο μάτι και εγώ πριν χρόνια πριν αγοράσω τα fujitsu, χρειαζόμουν κστι με όσο το δυνατόν υψηλότερο φορτίο στην θέρμανση αλλά όχι και πολύ ακριβό. Τα toyotomi δεν τα επέλεξα τόσο για το ότι έχουν ιαπωνική ονομασία και το παίζουν made in Japan αλλα ειναι 100% made in China και μάλιστα σαβούρα που είναι γνωστή μόνο εδώ και στην Ιταλία, ενώ δεν υπάρχει και πιστοποίηση eurovent να ξέρουμε αν πράγματι έχει αυτά τα specs, από κατανάλωση ρεύματος θα πήγαινε στον θεο στην θέρμανση, οπότε λέω χεστο πεταμένα λεφτά. Αν θες κάτι με αυτό που ψάχνεις δες το haier tundra, κάποιο μοντέλο της midea δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο. Επίσης Carrier και GE  έχουν κάποιο που πάει 36kbtu max, αλλιώς πας σε δοκιμασμένες λύσεις από τις πρωτοκλασσατες μάρκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

100% made in China και μάλιστα σαβούρα

Σαβούρα η Gree  και Midea των οποίων είναι φασόν τα toyotomi 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τα toyotomi τα είχα βάλει στο μάτι και εγώ πριν χρόνια πριν αγοράσω τα fujitsu, χρειαζόμουν κστι με όσο το δυνατόν υψηλότερο φορτίο στην θέρμανση αλλά όχι και πολύ ακριβό. Τα toyotomi δεν τα επέλεξα τόσο για το ότι έχουν ιαπωνική ονομασία και το παίζουν made in Japan αλλα ειναι 100% made in China και μάλιστα σαβούρα που είναι γνωστή μόνο εδώ και στην Ιταλία, ενώ δεν υπάρχει και πιστοποίηση eurovent να ξέρουμε αν πράγματι έχει αυτά τα specs, από κατανάλωση ρεύματος θα πήγαινε στον θεο στην θέρμανση, οπότε λέω χεστο πεταμένα λεφτά. Αν θες κάτι με αυτό που ψάχνεις δες το haier tundra, κάποιο μοντέλο της midea δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο. Επίσης Carrier και GE  έχουν κάποιο που πάει 36kbtu max, αλλιώς πας σε δοκιμασμένες λύσεις από τις πρωτοκλασσατες μάρκες. 

Ήμουνα απογοητευμένος φίλε μου αλλά εσύ με καθάρισες τελείως :):):):). Βλέπω να βγάζει σπίθες τον χειμώνα το ροδακι στο ρολόι της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τα toyotomi τα είχα βάλει στο μάτι και εγώ πριν χρόνια πριν αγοράσω τα fujitsu, χρειαζόμουν κστι με όσο το δυνατόν υψηλότερο φορτίο στην θέρμανση αλλά όχι και πολύ ακριβό. Τα toyotomi δεν τα επέλεξα τόσο για το ότι έχουν ιαπωνική ονομασία και το παίζουν made in Japan αλλα ειναι 100% made in China και μάλιστα σαβούρα που είναι γνωστή μόνο εδώ και στην Ιταλία, ενώ δεν υπάρχει και πιστοποίηση eurovent να ξέρουμε αν πράγματι έχει αυτά τα specs, από κατανάλωση ρεύματος θα πήγαινε στον θεο στην θέρμανση, οπότε λέω χεστο πεταμένα λεφτά. Αν θες κάτι με αυτό που ψάχνεις δες το haier tundra, κάποιο μοντέλο της midea δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο. Επίσης Carrier και GE  έχουν κάποιο που πάει 36kbtu max, αλλιώς πας σε δοκιμασμένες λύσεις από τις πρωτοκλασσατες μάρκες. 

Για θέρμανση Midea όχι άρα και όλα τα φασόν αυτής (πχ Carrier).

Gree όχι και φασόν (πχ toyotomi) , εκτός αν κάποιος μένει βουλγαρία και θέλει να το παίζει στους -15.

Ηaier ναι (και φασόν αυτής πχ GE, κάποια Inventor πχ Comfort)

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Manifesto είπε

Βόρεια Ελλάδα είμαι φίλε μου και συγκεκριμένα στην πόλη των Σερρών. Καλώς κακώς το έψαξα λίγο και από το ίντερνετ πήγα και εδώ σε ένα κατάστημα οι οποίοι είναι αποκλειστικά ψυκτικοί και πουλάνε κλιματιστικά, συνεργάζονται και με έναν φίλο μου. Μου πρότειναν κάποια 24αρια και τελικά καταλήξαμε στο toyotomi kenzo λόγω υψηλών btu στην θέρμανση για την σαλονοκουζίνα. Σύμφωνα με αυτά που μου είπαν άλλοι φίλοι εδώ μέσα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή που έκανα και έχω απογοητευτεί.

Κύρια μελήματα μου ήταν να είναι οικονομικό και αποδοτικό γιατί θα τα δουλέψω και αποκλειστικά στην θέρμανση αλλά από ότι μου είπαν δεν και αρκετά οικονομικό.

Έπειτα το συγκεκριμένο Hitachi θεωρούσα ότι ήταν 9αρι, δεν γνώριζα επίσης αν είναι ινβερτερ και είχα σκοπό να το τοποθετήσω στην κρεβατοκάμαρα.

Και κάπως έτσι με λειτουργία και των δύο να κάλυπτα τούς χώρους μου τον χειμώνα και να την έβγαζα κάπως οικονομικά γιατί με την κεντρική θέρμανση πετρελαίου που έχω και την δούλεψα λίγο φέτος υπολογίζω στα 400 ευρώ τον μήνα ίσως και παραπάνω εάν την χρησιμοποιήσω αποκλειστικά.

Τελικά να το τοποθετήσω το Hitachi στην κρεβατοκάμαρα μου ή θα είναι ασύμφορο;

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

- Δεν θα έχεις οικονομικό πρόβλημα αν το Hitachi τοποθετηθεί στην κρεβατοκάμαρα, δεν θα είχες ούτε αν έμπαινε στο μεγαλύτερο χώρο. Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως δεν έχουμε πολλές πληροφορίες για το Toyotomi και ειδικά για την κατανάλωσή του. Προσπάθησε να μην το χρησιμοποιείς καθόλου στη λειτουργία Turbo (σε αυτή θα είναι σίγουρα ενεργοβόρο) και να χρησιμοποιείς όσο γίνεται τη λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας.

- Τέλος δεν είμαι το ίδιο απαισιόδοξος με τους υπόλοιπους για την επιλογή του Toyotomi Kenzo αν είναι το Eco 24000 btu KTN / KTG20-24 γιατί είδα πως το πουλάνε και αξιόπιστα καταστήματα της Αθήνας-όπως το ΥΔΩΡ- το οποίο μάλιστα δίνει εγγύηση 5 χρόνια. Πιθανόν το συγκεκριμένο Kenzo να είναι από τα καλά Toyotomi, υπάρχουν καλές αναφορές και για μερικά μικρότερα. Ελπίζω να σου δίνει και εσένα ο πωλητής σου 5ετή εγγύηση.

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filipN είπε

- Δεν θα έχεις οικονομικό πρόβλημα αν το Hitachi τοποθετηθεί στην κρεβατοκάμαρα, δεν θα είχες ούτε αν έμπαινε στο μεγαλύτερο χώρο. Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως δεν έχουμε πολλές πληροφορίες για το Toyotomi και ειδικά για την κατανάλωσή του. Προσπάθησε να μην το χρησιμοποιείς καθόλου στη λειτουργία Turbo (σε αυτή θα είναι σίγουρα ενεργοβόρο) και να χρησιμοποιείς όσο γίνεται τη λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας.

- Τέλος δεν είμαι το ίδιο απαισιόδοξος με τους υπόλοιπους για την επιλογή του Toyotomi Kenzo αν είναι το Eco 24000 btu KTN / KTG20-24 γιατί είδα πως το πουλάνε και αξιόπιστα καταστήματα της Αθήνας-όπως το ΥΔΩΡ- το οποίο μάλιστα δίνει εγγύηση 5 χρόνια. Πιθανόν το συγκεκριμένο Kenzo να είναι από τα καλά Toyotomi, υπάρχουν καλές αναφορές και για μερικά μικρότερα. Ελπίζω να σου δίνει και εσένα ο πωλητής σου 5ετή εγγύηση.

Καλή συνέχεια!

Τα toyotomi έχουν 2 χρόνια στα ηλεκτρικά και 5 χρόνια στο συμπιεστή , μήπως εννοείς  αυτό όταν λές ότι το ύδωρ δίνει 5αετη εγγυηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα toyotomi έχουν 2 χρόνια στα ηλεκτρικά και 5 χρόνια στο συμπιεστή , μήπως εννοείς  αυτό όταν λές ότι το ύδωρ δίνει 5αετη εγγυηση ?

Να σου πω την αλήθεια είδα 5 χρόνια εγγύηση και το επανέλαβα. Δεν είδα 2+5. Πιθανόν να είναι όπως τα λες εσύ.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-toyotomi-kenzo-eco-24000-btu-ktn-ktg20-24-r32-inverter.html

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου για τον εδώ και κάτι μέρες ζεστό καιρό.. Σε 7 μέρες αδιάκοπης λειτουργίας με ρύθμιση 25-26-27, εξωτερικές 35+ για μεγάλα χρονικά διαστήματα, όπως σε όλη την Αττική (περιοχή Μεσόγεια), ανοιχτές πόρτες και στα 3 δωμάτια, το δωμάτιο του ινβέντορ το τσακίζει ο ήλιος από τις 11 το πρωί μέχρι να δύσει ο ήλιος.

1. Toshiba mirai plus 10k : 32.6 kwh

Το έχω αγαπήσει το μηχάνημα αν και το κατηγόρησα λίγο στην αρχή. Εξαιρετική διατήρηση θερμοκρασίας, ούτε μυρωδιά, ούτε αίσθηση υγρασίας, δηλώνω πολύ ευχαριστημένος.

2. Inventor Omnia 9k: 32.6 kwh

Αν και από κατανάλωση είναι στα ίδια με το τοσίμπα δυστυχώς, δεν. Είναι το μόνο που μου δημιουργεί "θέμα" με μυρωδιά, αναγκαστικα το έχω 1-2 βαθμούς πιο κάτω από τα υπόλοιπα ώστε να μην σταματάει και μυρίσει (ανυπόφορο), είτε το δουλεύω με παράθυρο στην ανάκλιση. Κοινώς με προβληματίζει, δε το λές "fire and forget".

3. Toyotomi 18k: 85.5 kwh

Σταθερή αξία, δεν είναι και το πιο οικονομικό ναι, ίσως και λίγο μικρό για τον χώρο, αλλά ότι του πεις στο δίνει και κρατάει την διαμονή στον χώρο ευχάριστη χωρίς αντιληπτά σκαμπανεβάσματα.

Κοινώς, με τιμή kwh 0.06205 σταθερή (άντε και με τις ρυθμιζόμενες) έχω περάσει τον καύσωνα ζάχαρη με κανα 15άρι. 

Ναναι καλά και τα παιδιά φέτος δεν έχουν απεργήσει, ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, filipN είπε

- Δεν θα έχεις οικονομικό πρόβλημα αν το Hitachi τοποθετηθεί στην κρεβατοκάμαρα, δεν θα είχες ούτε αν έμπαινε στο μεγαλύτερο χώρο. Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως δεν έχουμε πολλές πληροφορίες για το Toyotomi και ειδικά για την κατανάλωσή του. Προσπάθησε να μην το χρησιμοποιείς καθόλου στη λειτουργία Turbo (σε αυτή θα είναι σίγουρα ενεργοβόρο) και να χρησιμοποιείς όσο γίνεται τη λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας.

- Τέλος δεν είμαι το ίδιο απαισιόδοξος με τους υπόλοιπους για την επιλογή του Toyotomi Kenzo αν είναι το Eco 24000 btu KTN / KTG20-24 γιατί είδα πως το πουλάνε και αξιόπιστα καταστήματα της Αθήνας-όπως το ΥΔΩΡ- το οποίο μάλιστα δίνει εγγύηση 5 χρόνια. Πιθανόν το συγκεκριμένο Kenzo να είναι από τα καλά Toyotomi, υπάρχουν καλές αναφορές και για μερικά μικρότερα. Ελπίζω να σου δίνει και εσένα ο πωλητής σου 5ετή εγγύηση.

Καλή συνέχεια!

To kenzo βλέπω έχει ίδια εξωτερική μονάδα με το izuru.

Από μεγάλα toyotomi θυμάμαι ένα παιδιίμε 24άρι kuro που έλεγε για όχι κάτω από 1100W νομίζω.

Τον κάνω tag  μπας και έχει να μας δώσει κάποιο info @kacey

3 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

3. Toyotomi 18k: 85.5 kwh

Ποιο toyotomi έχεις; Μήπως έχεις δει τα ελάχιστα watts του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, filipN είπε

Να σου πω την αλήθεια είδα 5 χρόνια εγγύηση και το επανέλαβα. Δεν είδα 2+5. Πιθανόν να είναι όπως τα λες εσύ.

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-toyotomi-kenzo-eco-24000-btu-ktn-ktg20-24-r32-inverter.html

 

Επειδή έχω toyotomi το kuro 9αρι συγκεκριμένα ξέρω ότι η αντιπροσωπεία δίνει 2 για ηλεκτρικά μέρη και 5 για συμπιεστή , αν το μαγαζί αυτό δίνει 5 για όλα τότε αλλάζει βάζω το απόσπασμα όπως το αναφέρει 

Υπηρεσίες Τεχνικής Υποστήριξης

H Γ.Ε ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Α.Ε.Ε, αποκλειστικός αντιπρόσωπος και διανομέας για την Ελλάδα των κλιματιστικών TOYOTOMI, των Οικιακών Συσκευών SINGER και αποκλειστικός διανομέας των θερμαντικών KEROSUN και των λευκών συσκευών ΙΖΟΛΑ στα καταστήματα λιανικής, παρέχει ένα άρτια οργανωμένο και εξειδικευμένο Κέντρο Τεχνικής Υποστήριξης για τα προϊόντα της.

Εγγύηση Λειτουργίας

Τα κλιματιστικά TOYOTOMI παρέχουν 2 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας για όλα τα μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη της συσκευής και 5 χρόνια για το συμπιεστή της. Οι υπόλοιπες κατηγορίες Οικιακές Συσκευών, Θέρμανσης παρέχουν εγγύηση 2 ετών.

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από μεγάλα toyotomi θυμάμαι ένα παιδιίμε 24άρι kuro που έλεγε για όχι κάτω από 1100W νομίζω.

Εαν η εξωτερική είναι πάνω από 12 τότε δουλεύει με το προγραμματισμό του +2 από την θερμοκρασία στόχο και μολις την πιάσει θα κάνει off οποτε σίγουρα δουλεύει εκεί ψηλά , το βλεπω στο δικό μου το kuro που έτσι κάνει off από τα 400 watt βεβαια γιατί είναι μικρότερο , όταν η θερμοκρασίες είναι κάτω από 12 τότε δεν κάνουν off και δουλεύουν πιο στρωτά πάντα με το I feel ενεργοποιημένο αλλιώς κάνουν  off σε οποιαδήποτε θερμοκρασία 

στη θερμανση ισχυουν αυτα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Εγχειρίδιο κεφάλαιο 8 σελίδα 21

Ναι το γνωρίζω. Πάτησα παρατεταμένα το cancel, μου έβγαλε 00 στην οθόνη κ μετά πατώντας  πάλι cancel μου έβγαζε ένα σωρό λάθη. Σε 4-5 ακουγόταν διπλό μπιμπ, ενώ στα άλλα ένα μπιμπ όταν πατούσα το κουμπί.  Το έχεις δοκιμάσει ; 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καταρχάς δεν βλέπω αντικραδασμικά.

Είναι κάτι τέτοια

post-16814-129063009105.jpg

πχ https://www.skroutz.gr/s/29263419/Αντικραδασμικές-Βάσεις-Κλιματιστικών-Σινεπλόκ-Για-Κλιματιστικά-Ψυκτικά-Μηχανήματα-Σετ-των-4τεμαχίων.html

Μπορείς να τα βάλεις (με προσοχή σηκώνοντας λίγο από κάθε πλευρά).

Ίσως βοηθήσουν.

Πάντως από το video δεν μου φαίνεται τραγικός ο θόρυβος, όχι και λίγος. Δεν ξέρω και σε πόσα watts είναι τη στιγμή εκείνη. Ήταν πιεσμένο; πχ τώρα που έξω έχει δροσιά, πως ακούγεται;

Επίσης ο σωλήνας οκ μου φαίνεται. Όπως τα έλεγες φοβήθηκα ότι θα ηταν ακριβώς πίσω από την εσωτερική μονάδα. Το κόβω για 2-2.5 που το βλέπουμε στον τοίχο ε; Βάλε και 1-1.5 μέσα, νομίζω το πιάνουμε το μήκος (αν θες επιβεβαίωσε).

Τώρα για την αντλία, σου είπα. 99% έκαναν εκδίωξη. Αν θες ρώτα τους. Δεν είναι το βέλτιστο σε καμιά περίπτωση αλλά από το τίποτα (αρκεί να έγινε έτσι).

 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tcl-elite-premium-prm-09chsaci-klimatistiko-toihoy-9000-btu-a-plus-plus-a-plus-plus-plus-me-10-hronia-eggyisi/prod10801745pp/

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210655-morris-wfin26140

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Δεν είναι αυτά τα db. http://www.fujitsuklime.com/wf-doc/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg24klca-aoyg24klta-design-technical-manual.pdf

Ο γείτονας θα μπορούσε να καλύφθει και με μικρότερο από 24άρι;

πχ https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-White-22000-BTU-με-Ιονιστή.html?from=catspan

 

Θα πρέπει να μας πεις πόσα τμ και άρα το utility να τρέξει μόνο για την σαλονοκουζίνα.

https://www.skroutz.gr/s/21548205/Sonoff-Pow-R2-Λευκό.html

Τα mitsubishi έχουν μικρή εγγύηση (3 έτη). Στα χαρτιά αυτό είναι καλύτερο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199867-mitsubishi-msz-ap71vg-kirigamine

Αν θες εγγύηση https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

Εξαιρετική δουλειά! Αυτό θα άξιζε να μη χαθεί μέσα στον σωρό με τα ποστς!

Εξαιρετικός!

ΥΓ Βλέπω το finlux με το μούφα seer του να φιγουράρει ψηλά ψηλά και με πιάνει εμετός...

Είναι 2μ και 10εκ  ο σωλήνας που φαίνεται. 

Το θέμα με τον θόρυβο είναι ότι ακούγεται πιο έντονα στα υπόλοιπα δωμάτια!  Προφανώς επειδή στο σαλόνι ακούγεται κ ο βομβος από τον ανεμιστήρα. 

Μετά από μισή ώρα λειτουργίας (εξωτερική αλλά κ εσωτερική 31β κ ζητούμενη 27)  έκαιγε 1100w περίπου κ είχε ρίξει τη θερμοκρασία στους 27. 

Θα πάρω τηλ να τους ρωτήσω καθώς κ για την εγγύηση αφού δεν μου έδωσαν κανένα χαρτί της επίσημης αντιπροσωπείας. 

Υγ ευχαριστώ για κάθε απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ποσό που διαθέτουμε : περίπου 1000€

2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο

4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση

5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: καλοκαιρινούς μήνες, κυρίως χρήση για ψύξη

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40 τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.

7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χανια με 38-39C το καλοκαίρι και 3-4C το χειμώνα 

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: WiFi με υποστήριξη σύνδεσης Amazon Alexa και αθορυβο. 

9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλες μονώσεις, βόρειος και δυτικος προσανατολισμός, νορμαλ κρύο τον χειμώνα, ζέστη το καλοκαίρι.

10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
9342.99 Watt

8034.97 KCal/h

113.94 Watt/m2

97.99 KCal/h/m2 

 για 23C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Grint είπε

Ναι το γνωρίζω. Πάτησα παρατεταμένα το cancel, μου έβγαλε 00 στην οθόνη κ μετά πατώντας  πάλι cancel μου έβγαζε ένα σωρό λάθη. Σε 4-5 ακουγόταν διπλό μπιμπ, ενώ στα άλλα ένα μπιμπ όταν πατούσα το κουμπί.  Το έχεις δοκιμάσει ; 

Είναι 2μ και 10εκ  ο σωλήνας που φαίνεται. 

Το θέμα με τον θόρυβο είναι ότι ακούγεται πιο έντονα στα υπόλοιπα δωμάτια!  Προφανώς επειδή στο σαλόνι ακούγεται κ ο βομβος από τον ανεμιστήρα. 

Μετά από μισή ώρα λειτουργίας (εξωτερική αλλά κ εσωτερική 31β κ ζητούμενη 27)  έκαιγε 1100w περίπου κ είχε ρίξει τη θερμοκρασία στους 27. 

Θα πάρω τηλ να τους ρωτήσω καθώς κ για την εγγύηση αφού δεν μου έδωσαν κανένα χαρτί της επίσημης αντιπροσωπείας. 

Υγ ευχαριστώ για κάθε απάντηση 

Εγώ προσωπικά όχι αλλά αφού ακούς δίπλα μπιπ τότε έχεις βλάβες πρέπει να μιλήσεις με το μαγαζί η την αντιπροσωπεία για να έρθουν να το δουν 

αν είναι μηχάνημα με κωδικό πχ ATX δηλαδή έχει A μπροστά και δεν είναι αγορασμένο από blue dealer  μπορεί η αντιπροσωπεία να σε παραπέμψει σε τριτη  εταιρεία για διάγνωση και επισκευή 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, c-minor είπε

Έτοιμο!

Ευχαριστούμε πολύ. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να μοιραστείς το script και αν κάποιος από το φορουμ θα μπορούσε να το χρησιμοποιεί/συντηρεί αλλά θα ήταν χρήσιμο πιστεύω (αν και για τους επόμενους μήνες έχουμε καλυφθεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...