Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, mmike2503 είπε

Σίγουρα το έτρεξες σωστά? Εγώ πχ έκανα λάθος στην αρχή το ύψος όπου έβαζα το συνολικό ύψος του κτιρίου ενώ ζητάει το ύψος του χώρου/δωματίου. Έβαλες 23 βαθμούς ζήτηση?

Με βάση τα αποτελέσματα που βγάζεις η κρεβατοκάμαρα θέλει 17.000 btu και η σαλοκουζινα 35.000 btu.

Φίλε μου το ξανά έτρεξα και μου έβγαλε 4750.

Είμαι πρώτο όροφο με πυλωτή, διαμπερές, 2,7 ύψος ταβανιού, ανατολικό δυτικό, Μια διπλή μπαλκονόπορτα στην κρεβατοκάμαρα, δύο μπαλκονόπορτες στο σαλόνι, κουφώματα τα πρώτα λευκά αλουμινίου τα συρόμενα, δεν έχω καθόλου παράθυρα φυσικά και αναγκαστικά βάζω το αριθμό 1 αλλιώς δεν το δέχεται. Από μόνωση στην τοιχοποιία δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάτι σε μόνωση, ο τοίχος είναι 25 πόντους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

TCL miracle ii

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και sorry για το πρήξιμο αλλά μήπως έχεις κάποια πρόταση για ετοιμοπαραδοτο γιατί ο Κωτσόβολος μου είπε οτι δεν ξέρει πότε θα το φέρει το tcl και ας ανέβει το budget και λίγο πάνω απο 480

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω στους 28 και βγαζει κρυο αερα. Το πηγαινω στους 30 και μετα απο λιγα δευτερολεπτα ακουγεται ενα κλακ και η καταναλωση πεφτει στα 100w και απλα πεταει λιγο αερα. Το πηγαινω πισω στους 28 και δεν εχει καμια διαφορα. Το εχω κανει παρα πολλες φορες και συνεχεια το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

Θα πρεπει ειτε να αλλαξω το mode ξανα, ή να μειωσω την θερμοκρασια και αλλο, πχ στο 25 και μετα να την ανεβασω ξανα στο 28.

Εχω τυχει σε ελαττωματικο μοντελο;

Μηπως φταιει το mode; Το εχω στο cool, ισως δεν παει μετα τους 28; Το auto απο την αλλη, στους 28 ειναι σαν να εχει λειτουργια fan.

Τα φωτα σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Διάβασε πολύ προσεκτικά το sticky

 

Αααα τώρα μάλιστα!!! Σευχαριστω πολύ δεν είχα πάρει γραμμή ότι υπήρχε αυτό!!! Πολύ καλή δουλειά ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, liakjim είπε

asyg24klca σε 60τμ , 25C μέσα vs ariston 50 prios σε 45τμ, 26 C μέσα:

image.png.3ac29f9290eaa2c83c5cae275eeb8499.png

To θέμα με το defrost θα το ξεπερνούσα. Αν δεν ήταν αυτό με τον θόρυβο του ανεμιστήρα (64db) το οποίο η σύζυγος (αλλά και εγώ) θέλει το δυνατό πιο αθόρυβο θα το αγόραζα και θα ξεμπέρδευα.

Το ASYG24KMTA που είναι το ακόμα καλύτερο είναι εκτός οικονομικής δυνατότητας (φθάνω max 1.300€ από 1.000€ που έλεγα στην αρχή).

Ο γείτονας στον κάτω όροφο έχει σε ίδια διαρυθμησης σπίτι TCL 24. Κατέβηκα πριν λίγο να ακούσω ποσο θόρυβο (57db)κάνει. Στο high είναι ενοχλητικό, στο medium το ανέχεσαι (αλλά και αυτός μου είπε ότι τον ενοχλεί γιατί είναι - αναγκαστικά - πάνω από τον καναπέ που κάθεται) και στο low ακούγεται ελάχιστα.

Με 1.300€ max και βασικά ζητούμενα όσο πιο αθόρυβο και οικονομικό (ειδικά στην ψύξη) τι θα πρότεινες?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Καθόλου αχρείαστη. Την χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια στην ψύξη όταν κοιμάμαι συνέχεια. Το πρωί κρύωνα. Τώρα απλά ξυπνάω σε ένα δροσερό περιβάλλον. Απενεργοποιώ μετά την λειτουργία και συνεχίζεται η λειτουργία του κλιματιστικού. Τώρα με τον υποτίθεται καύσωνα.

Δηλαδή έχεις ψύξη στόχο πριν πας να κοιμηθείς 26C, πατάς sleep λειτουργία,κοιμάσε, στη διαρκεία της νύκτας θα ανεβάσει θερμοκρασία 28-29?

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Το εχω στους 28 και βγαζει κρυο αερα. Το πηγαινω στους 30 και μετα απο λιγα δευτερολεπτα ακουγεται ενα κλακ και η καταναλωση πεφτει στα 100w και απλα πεταει λιγο αερα. Το πηγαινω πισω στους 28 και δεν εχει καμια διαφορα. Το εχω κανει παρα πολλες φορες και συνεχεια το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

Θα πρεπει ειτε να αλλαξω το mode ξανα, ή να μειωσω την θερμοκρασια και αλλο, πχ στο 25 και μετα να την ανεβασω ξανα στο 28.

Εχω τυχει σε ελαττωματικο μοντελο;

Μηπως φταιει το mode; Το εχω στο cool, ισως δεν παει μετα τους 28; Το auto απο την αλλη, στους 28 ειναι σαν να εχει λειτουργια fan.

Τα φωτα σας!

Όχι δεν έχεις πέσει σε ελαττωματικό μοντέλο , οταν από 28 το πας στο 30 απλά πιάνει θερμοκρασία στόχο και σβήνει ο συμπιεστης , για να εκκινήσει πάλι πρέπει πρώτον να περάσουν τουλάχιστον 3 λεπτά και επισης να μην έχει πιάσει την θερμοκρασία στόχο ,

λοιπόν  κοιτα τώρα τι γίνεται με το κλιματιστικό σου και γιατί σου είπα ότι έχει κακό προγραμματισμό 

επειδη το δουλεύεις χωρίς το follow me το κλιματιστικό προσπαθεί να δουλέψει με τον κανόνα του +-2 τι εννοώ,  βαζεις 28 και αυτό θα δουλέψει μέχρι να πάει η θερμοκρασία στόχου 26 και μετά να σβήσει η να προσπαθήσει να κάνει συντήρηση , εσυ όμως του αλλάζεις το στόχο και το βαζεις 30 οποτε αυτό σταματάει και άμα το αφήσεις στην ησυχία του θα μείνει σβηστό και θα εκκινήσει ξανά όταν ο χώρος που είναι το κλιματιστικό θα πάει στο 32 το οποίο είναι πολύ μεγάλη απόκλιση και σύ θα αρχίσεις να βράζεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grint είπε

Λοιπόν, ενώ έψαχνα επειγόντως για κλιματιστικό (λόγω καύσωνα κ άσθματος της γυναίκας) ένας φίλος μου είπε να προσέξω για 3μ σωλήνα κ αντλία κενού. Στην πόλη που μένω αυτές τις ημέρες οι ψυκτικοι μου έλεγαν τοποθέτηση σε 8-10 ημέρες. Ρώτησα κάνα 2 για αντλία κ νευρίασμενοι μου είπαν ότι είναι αυτονόητο. Βρήκα σε τοπικό κατάστημα λοιπόν το daikin με γρήγορη σχετικά τοποθέτηση κ το έκλεισα. Όταν  ήρθα  τους είπα για 3μ κ αντλία κ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Λόγω της κατάστασης που περιέγραψα κ υποθέτοντας ότι ξέρουμε  τη δουλειά τους το έβαλα. Θα ανεβάσω αργότερα φώτο. 

Εννοείται ότι όλα έχουν  θόρυβο απλά είχα ακούσει ότι το daikin  είναι αθόρυβο κ αυτό περνάει θόρυβο σε όλο το σπίτι! 

Το δουλεύω συνήθως στους 28 με 27 βαθμούς. Στους 18 το έβαλα για να κάνω σύγκριση με το 9αρι Toyotomi που έχω σε άλλο δωμάτιο. Στους 28 βαθμούς, όπως είπα, δεν βγάζει το ίδιο κρύο ούτε με το προηγούμενο ούτε με το 9αρι. 

Εμείς που βάλαμε 2 daikin, αλλά 9000btu, δεν βγάζουν καθόλου, μα καθόλου θόρυβο και να σημειώσω ότι έχουμε τα ξύλινα αρχαία κουφώματα με το τσιγαρόχαρτο τζαμάκι. Νομίζω ότι πρέπει να τους πάρετε τηλέφωνο και να τους το πείτε, μήπως συντονίζει κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Δηλαδή έχεις ψύξη στόχο πριν πας να κοιμηθείς 26C, πατάς sleep λειτουργία,κοιμάσε, στη διαρκεία της νύκτας θα ανεβάσει θερμοκρασία 28-29?

Ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, insomniagfg είπε

Και είναι άνεση να κοιμάσαι σε 28-29c.  Θα δοκιμάσω αν και αμφιβάλω ότι θα κοιμηθώ καλύτερα. Ευχαριστώ. 

Μόνο με δοκιμή θα δεις πως θα αισθάνεσαι αλλά να ξέρεις ότι είναι δοκιμασμένο και ισχύει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα ξανα με βαση το ερωτηματολογια και το tool παραθετω τα παρακατω και ακουω προτασεις

  1. 650
  2. Νέα αγορά
  3. Δεν εχω καποια συγκεκριμενη προτιμηση
  4. 80% ψυξη 20% θερμανση
  5. Για το εξωχικο ειναι αρα περιστασιακη 
  6. Σαλονοκουζινα
  7. Σχετικα υψηλη υγρασια, κοντα στο 60-70% ειναι παραθαλασιο το μερος, το καλοκαιρι πιανει 38 βαθμους και το χειμωνα χιονιζει παντα
  8. wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο επιθυμητα ολα αλλα κατα κυριο λογο ιονιστη και wifi
  9. Απο αποψη μονωσης ειναι αρκετα καλα το σπιτι διοτι ειναι σχετικα καινουριο
  10. Θερμικές Απώλειες

     

    10285.11Watt

     

    8845.19KCal/h

     

    128.56Watt/m2

     

    110.56KCal/h/m2

          Για 18 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ribakos13 είπε

Παιδια καλησπερα ξανα με βαση το ερωτηματολογια και το tool παραθετω τα παρακατω και ακουω προτασεις

  1. 650
  2. Νέα αγορά
  3. Δεν εχω καποια συγκεκριμενη προτιμηση
  4. 80% ψυξη 20% θερμανση
  5. Για το εξωχικο ειναι αρα περιστασιακη 
  6. Σαλονοκουζινα
  7. Σχετικα υψηλη υγρασια, κοντα στο 60-70% ειναι παραθαλασιο το μερος, το καλοκαιρι πιανει 38 βαθμους και το χειμωνα χιονιζει παντα
  8. wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο επιθυμητα ολα αλλα κατα κυριο λογο ιονιστη και wifi
  9. Απο αποψη μονωσης ειναι αρκετα καλα το σπιτι διοτι ειναι σχετικα καινουριο
  10. Θερμικές Απώλειες

     

    10285.11Watt

     

    8845.19KCal/h

     

    128.56Watt/m2

     

    110.56KCal/h/m2

          Για 18 βαθμους

Κάτι έχεις συμπληρώσει λάθος δε μπορεί να έχεις τέτοιες απωλειες ,κοιτα λίγο το ύψος που έχεις βάλει και ξαναδοκιμασε με 21 βαθμούς 

υψος εσωτερικού πχ 2,8 για δωμάτιο και τα τμ μόνο του χώρου που θα βάλεις το κλιματιστικό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Όχι δεν έχεις πέσει σε ελαττωματικό μοντέλο , οταν από 28 το πας στο 30 απλά πιάνει θερμοκρασία στόχο και σβήνει ο συμπιεστης , για να εκκινήσει πάλι πρέπει πρώτον να περάσουν τουλάχιστον 3 λεπτά και επισης να μην έχει πιάσει την θερμοκρασία στόχο ,

λοιπόν  κοιτα τώρα τι γίνεται με το κλιματιστικό σου και γιατί σου είπα ότι έχει κακό προγραμματισμό 

επειδη το δουλεύεις χωρίς το follow me το κλιματιστικό προσπαθεί να δουλέψει με τον κανόνα του +-2 τι εννοώ,  βαζεις 28 και αυτό θα δουλέψει μέχρι να πάει η θερμοκρασία στόχου 26 και μετά να σβήσει η να προσπαθήσει να κάνει συντήρηση , εσυ όμως του αλλάζεις το στόχο και το βαζεις 30 οποτε αυτό σταματάει και άμα το αφήσεις στην ησυχία του θα μείνει σβηστό και θα εκκινήσει ξανά όταν ο χώρος που είναι το κλιματιστικό θα πάει στο 32 το οποίο είναι πολύ μεγάλη απόκλιση και σύ θα αρχίσεις να βράζεις 

Επειδη ακομα να το καταλαβω, μπορεις να μου εξηγησεις πως ακριβως λειτουργει το follow me;

Και τι ακριβως κανει το auto; Στο manual δεν γραφει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...