Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, aiantas είπε

21

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ_ΘΕΡΜΙΚΩΝ_ΑΠΩΛΕΙΩΝ_ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ_-_03-07-2021_08.31.25.jpg

Η μόνωση ταράτσας ς είναι αυτή που κάνει την χειρότερη ζημιά εάν είχε τουλάχιστον το κλασικό 3αρι φελιζολ που υποτίθεται ότι μπαίνει στάνταρ σε όλα τα σπίτια θα έβλεπες αλλά νούμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Η μόνωση ταράτσας ς είναι αυτή που κάνει την χειρότερη ζημιά εάν είχε τουλάχιστον το κλασικό 3αρι φελιζολ που υποτίθεται ότι μπαίνει στάνταρ σε όλα τα σπίτια θα έβλεπες αλλά νούμερα 

'Εχει κεραμιδια.

Νομίζω ότι έχει φελιζόλ...

Επεξ/σία από aiantas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aiantas είπε

'Εχει κεραμιδια.

Νομ'ιζω ότι έχει φελιζόλ...

Τότε μη το βάζεις στο "καμία μόνωση" όταν αναφέρεσαι στην οροφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aiantas είπε

Ενημέρωση-διόρθωση:

Θερμικές Απώλειες

6030.76Watt

5186.46KCal/h

158.70Watt/m^2

136.49KCal/h/m^2

Τώρα πας για 24 αρι το ανώτερο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aiantas είπε

TCL Ocarina; όχι; Λόγω του ότι είναι ποιο νέο μοντέλο.

Και από Toshiba ποιο από τα 2 είναι καλύτερο;

Εγώ έχω. Shorai και πάει καλά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aiantas είπε

 

1. Ποσό που διαθέτουμε: 1.200€ με την εγκατάσταση

2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά

3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο

4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση

5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση

6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Ενιαίος χώρος 38τμ καθιστικό-κουζίνα.

7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Σαλαμίνα με +40C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα

8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ιονιστής, φίλτρα αέρα, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο!

9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καλούτσικες μονώσεις, πλησίον θαλάσσης, υγρασία και κρύο τον χειμώνα. (κεραμίδια)

10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες

9523.76Watt

8190.43KCal/h

250.63Watt/m^2

215.54KCal/h/m^2

για 22C

Έχω διαβάσει και παρακολουθώ το νήμα, ωστόσο είμαι λίγο μπερδεμένος.

Νομίζω ότι το χώρο μου καλύπτει 18άρι, αλλά θα κοίταγα και για 22-24άρι προκειμένου να δουλεύει ακούραστα.

Ψάχνω κάποιο με όσο το δυνατόν καλύτερους δείκτες για το χώρο μου.

Έχω προσανατολιστεί-ξεχωρίσει, τα παρακάτω:

-   TCL, για τη 10ετή εγγύηση, έχει πολλά μοντέλα χωρίς να μπορώ να καταλήξω σε κάποιο. Μου πρότειναν το Pro II που μάλλον είναι η σειρά '"ELITE-TAC-xxCHSA-XA51" σαν το καλύτερο...

-   Toshiba

-   Daikin

-   ...

Θα ήθελα μερικές εναλλακτικές λύσεις...

Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-White-22000-BTU-με-Ιονιστή.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mr.Vox είπε

24 το βάζω πριν κοιμηθώ. Αλλιώς άχρηστο είναι.

Αρα ανεβαζει σε 26-27C στην δικια σου περιπτωση, σωστα?

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Quiz

ποιο κλιματιστικό είναι αυτό;

fb765542b90f842b4dfc9e57616b2cdb.png

Daikin Siesta Sensira ATXC25B

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Daikin Siesta Sensira ATXC25B

Toshiba shorai 18000

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

άντε και με τι ρυθμίσεις (εξωτερική - μεσα)?

Δεν ξέρω. Πρέπει να μας πει ο @Rnd1978

😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τόσες απορίες.. 
Αφού διαβάζοντας πάρα πολλά από τα μηνύματα σας κατάλαβα επιτέλους για τα "φασον" και πρέπει επίσης κάποια στιγμή να φτιάξω μια λίστα σχετικά με το ποιο κλιματιστικό είναι φασόν πιανού..

Για τα LG τι έχουμε να πούμε?
ΠΧ το  Artcool? https://www.skroutz.gr/s/28281671/LG-Artcool-Mirror-AC18BH-UL2-AC18BH-NSK-Κλιματιστικό-Inverter-Grey-18000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Toshiba shorai 18000

Δεν ξέρω. Πρέπει να μας πει ο @Rnd1978

😀

Κανονικά έβαζα/είχα 26C, ωστόσο χθες το ανέβασα στους 27C ( ενώ μέσα στο σπίτι είχα 25.5C , επιπλέον ο καιρός κρύωσε χθες είχαμε βροχές κτλ εδώ) :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...