Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Αρα ανεβαζει σε 26-27C στην δικια σου περιπτωση, σωστα?

 

Πρώτα πάγωνα το πρωί. Τώρα είμαι μια χαρά με αυτήν την λειτουργία. Κάπου εκεί 26 το πολύ βλέπω στο εσωτερικό θερμόμετρο το πρωί.  Μου αρέσει γενικώς η ψύξη και για να στο λέω εγώ σε μένα πέτυχε. Ένα Toyotomi izuru είναι που με αυτά που διαβάζω δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κλείνω προς το "Toshiba Shorai Premium B22J2KVRG-E/22J2AVRG-E"

Αν πάω προς TCL, ποιο μοντέλο είναι το αποδοτικότερο; (εναλλακτικά)

Επεξ/σία από aiantas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα!. Ψάχνω να αγοράσω το Fujitsu ASYG 09KMTA. Συναντώ τα εξής κουφά:

στον επίσημο κατάλογο Fujitsu 2020 αλλά και στην σελίδα της fgeurope (οικιακός κατάλογος GR, fgeurope), με τον κωδικό KMTA μου εμφανίζει 18, 24, 30 και 36αρι μόνο, πουθενά αναφορά για το 9αρι.

στον αντίστοιχο αγγλικό 2021, από την ίδια σελίδα, ως KMTA δίνει μόνο 30 και 36άρι, πάλι καμία αναφορά για ASYG09KMTA...

Το έχει αγοράσει κανείς, να με βοηθήσει με τον κωδικό?

Επεξ/σία από camel555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος πλέον Toyotomi Izuru TRN/TRG-835ZR 12.000btu.δουλεύει εδώ και 1 ώρα, από το υπνοδωμάτιο κατάφερε να ψύξει και το σαλόνι σε αυτή την ώρα για να δούμε σε βάθος χρόνου, όπως είδα την μόνωση την έχει κάνει φουλ καλά όλος ο σωλήνας είναι καλυμμένος, πολύ καθαρή δουλειά από τον κύριο που το πέρασε και φουλ εξυπηρετικός.! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, userAnon είπε

άντε και με τι ρυθμίσεις (εξωτερική - μεσα)?

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Πρώτα πάγωνα το πρωί. Τώρα είμαι μια χαρά με αυτήν την λειτουργία. Κάπου εκεί 26 το πολύ βλέπω στο εσωτερικό θερμόμετρο το πρωί.  Μου αρέσει γενικώς η ψύξη και για να στο λέω εγώ σε μένα πέτυχε. Ένα Toyotomi izuru είναι που με αυτά που διαβάζω δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Βαζει ψυξη 24, sleep mode λειτουργια και παει για υπνο. Οποτε συμφωνα με την λειτουργια θα ανεβασει 26-27, παντα εσωτερικα μιλαμε. Αρα ειμαι οκ και χωρις την λειτουργια αυτη, διοτι μονιμα το εχω 26-27 στην ψυξη.

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Toshiba shorai 18000

Εμενα το daikin εχει σχεδων ιδιο διαγραμμα οταν το βαζω 27C ζητηση, με χαμηλοτερες κορυφες.

 

36 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Κάτοχος πλέον Toyotomi Izuru TRN/TRG-835ZR 12.000btu.δουλεύει εδώ και 1 ώρα, από το υπνοδωμάτιο κατάφερε να ψύξει και το σαλόνι σε αυτή την ώρα για να δούμε σε βάθος χρόνου, όπως είδα την μόνωση την έχει κάνει φουλ καλά όλος ο σωλήνας είναι καλυμμένος, πολύ καθαρή δουλειά από τον κύριο που το πέρασε και φουλ εξυπηρετικός.! 

εχει wifi, to app δειχνει καταναλωση?

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Τα άνοιξες ολα στις 10:16? 

Το shorai σε ποσα τετραγωνικα δουλευει?

Είναι ολα με κλειστες πορτες?

Εγώ έχω σπιτι όχι εργαστήριο όλα ανοιχτά ώστε στο σπιτι να έχω παντού την ίδια θερμοκρασία χειμώνα καλοκαιρι

το shorai είναι σε 50 τμ και τα αλλά δυο σε αλλά 50 αντικρυστα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, argimeg είπε

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε την άποψη σας για τα Sendo Ikaros 9,  όπως επίσης και για το Toshiba Seiya 16 και τα δύο μόνο για ψύξη.

 

Sendo -> φασόν AUX.

Seiya -> mirai plus

 

14 ώρες πριν, john1987 είπε

Από πλευράς χαρακτηριστικών το να έχει ιονιστη και φίλτρα καθαρισμού αέρα είναι πλέον σχεδόν επιβεβλημένο σωστα;

Μπα.

6 ώρες πριν, giannis22k είπε

Καλημερα Αναμεσα σε αυτα τα 2 24αρια ποιο λετε περα απο την εγγυηση

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/elite-premium-prm-24chsa-ci-white-se-10-atokes-doseis?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBgclBtZ0RJeU8sakheYEhmU3VxQg==

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187834-morris-wfin70132

 

ποιο πολυ θα ειναι για ψυξη

Το Morris είναι φασόν TCL. Οπότε γιατί δεν παίρνεις το κανονικό που έχει και τη διπλάσια εγγύηση;

3 ώρες πριν, c-minor είπε

Έχω τόσες απορίες.. 
Αφού διαβάζοντας πάρα πολλά από τα μηνύματα σας κατάλαβα επιτέλους για τα "φασον" και πρέπει επίσης κάποια στιγμή να φτιάξω μια λίστα σχετικά με το ποιο κλιματιστικό είναι φασόν πιανού..

Για τα LG τι έχουμε να πούμε?
ΠΧ το  Artcool? https://www.skroutz.gr/s/28281671/LG-Artcool-Mirror-AC18BH-UL2-AC18BH-NSK-Κλιματιστικό-Inverter-Grey-18000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Μακριά από Κορέα (lg, samsung κτλ)

2 ώρες πριν, aiantas είπε

Αν πάω προς TCL, ποιο μοντέλο είναι το αποδοτικότερο; (εναλλακτικά)

Λογικά αυτό με τα μεγαλύτερα seer/scop.

1 ώρα πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα στην παρέα!. Ψάχνω να αγοράσω το Fujitsu ASYG 09KMTA. Συναντώ τα εξής κουφά:

στον επίσημο κατάλογο Fujitsu 2020 (οικιακός κατάλογος GR, fgeurope), με τον κωδικό KMTA μου εμφανίζει 18, 24, 30 και 36αρι μόνο, πουθενά αναφορά για το 9αρι.

στον αντίστοιχο αγγλικό 2021, από την ίδια σελίδα, ως KMTA δίνει μόνο 30 και 36άρι, πάλι καμία αναφορά για ASYG09KMTA...

Το έχει αγοράσει κανείς, να με βοηθήσει με τον κωδικό?

https://www.fgeurope.gr/product-category/fujitsu/klimatistika-fujitsu/ikiakos-klimatismos-fujitsu/?filter_onomastiki-apodosi-btu-h=9000&filter_seira=km

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

Μπα καμία επαφή αν έχεις καμιά ιδέα για το ποιο app να βάλω 

Για απομακρυσμένη χρήση της gree δουλεύω εγώ η δικιά του όλο αποσυνδέεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, dimostr είπε

βαζεις το κλιματιστικο στους 28 ενεργοποιείς το follow me και το κλιματιστικο πιανει την θερμοκρασια στο χωρο που εχει το κοντρολ , αμα το βαλεις διπλα στο καναπε πχ κατω χαμηλα θα δωσει ενδειξη της θερμοκρασιας εκει και οχι την θερμοκρασια που εχει ο αισθητηρας πανω στο κλιμαστιστικο που ειναι στο ταβανι , προυποθεση το κοντρολ να ειναι σε οπτικη επαφη με τη μοναδα και οχι μακρυτερα απο 5-6 μετρα και ιδανικα να μην το χτυπαει ο αερας του κλιματιστικου 

ετσι εχεις μια πιο ρεαλιστικη αποδοση θερμοκρασιας στο χωρο  που κινεισαι και το κλιματιστικο δε προσδπαθει να κρυωσει ολο το χωρο μεχρι το ταβανι 

εχει αποδειχθει οτι τα κλιματιστικα με αυτη την λειτοπυργια δουλευουν πιο στρωτα οταν ειναι ενεργοποιημενη  

 το auto δε βολευει αστο καλυτερα 

Οποτε το follow me, εαν εχω 28 στο κλιματιστικο και στον καναπε λεει 26, θα ριξει στροφες;

Με ενεργοποιημενο το follow me, παιζει ρολο το mode και το fan speed; Που να τα εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...