Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, userAnon είπε

ε όχι, όταν έξω έχει 25 δεν το ανάβω  Στο παράδειγμα σου (δεν το έχω δοκιμάσει) θα τα πιάνει.

Χθες για παράδειγμα το βράδυ το άφησα με ζήτηση 27 και η εξωτερική ήταν 29-30 μέχρι τις 03:00-04:00 και το ξημέρωμα πρέπει να έφτασε μέχρι τους 27 και έκανε το παρακάτω

image.png.0cf6864e8ed6d391533259c3fe63e4f2.png

Περίεργο, είναι σαν να έ-χει πραγματικά ελάχιστα 300-320 ( ή όσο είναι πριν τα πριόνια, δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς).

Εδώ το asyg24klca σε παρόμοιες συνθήκες

image.png.201baa7a39df5ff05db4750ab8e64c

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Περίεργο, είναι σαν να έ-χει πραγματικά ελάχιστα 300-320

πριν τις 12:00 το βράδυ και μετά τις 08:00 το πρωί (μέχρι που μείωσα την ζήτηση από 27 σε 26) ήταν όντως στα 320. αλλά αυτό γίνεται μόνο το βράδυ. Την ημέρα ζορίζεται και δεν μπορεί να πιάσει την ζητούμενη σχεδόν ποτέ :) Φαντάζομαι σε μικρότερο χώρο θα ήταν πολύ καλύτερα.

Το πιο ωραίο που έχω δει είναι το παρακάτω (01/07) που τα watt ακολουθούν την εξωτερική (39) κατά πόδας! 

image.png.5af3b8556087b1600bf02eba0e364e05.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Δεν χρειάζεται να βγάλει τη λευκή κολλητική ταινία.

Μπορεί "να το δει" και με τα μάτια και με την αφή. Αν δεν υπάρχει κάτι στραβό με την μόνωση η εξωτερική της επιφάνεια δεν θα πρέπει να είναι παγωμένη στην αφή. Αν δεν φτάνει η μόνωση του χαλκοσωλήνα μέχρι το ρακόρ φαίνεται και με την αφή και με το μάτι.

 

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Εσωτερικά από την άσπρη ταινία, δεν μπορείς να δεις αν είναι οκ αν δεν την βγάλεις. Τώρα για την απόδοση δεν έχεις κάποιο θέμα. Αν έχεις θέμα με τα νερά π.χ πέφτουν στο μπαλκόνι και γίνονται λάσπη τότε θα πρέπει να μονωθεί σωστά.

Ο ένας χαλκοσωληνας έχει 10 με 15 εκ χωρίς μόνωση. Ο άλλος είναι μέχρι τα ρακορ.

Να φωνάξω αυτούς που έκαναν την εγκατάσταση να το διορθώσουν?
Το μόνο πρόβλημα είναι τα νερά?

Να δω μήπως τον μονωνωσω μόνος μου..?ξέρετε που πουλάνε αυτό το μονωτικό?
 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, dimo69 είπε

 

Ο ένας χαλκοσωληνας έχει 10 με 15 εκ χωρίς μόνωση. Ο άλλος είναι μέχρι τα ρακορ.

Να φωνάξω αυτούς που έκαναν την εγκατάσταση να το διορθώσουν?
Το μόνο πρόβλημα είναι τα νερά?

Να δω μήπως τον μονωνωσω μόνος μου..?ξέρετε που πουλάνε αυτό το μονωτικό?
 

thanks

- Μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου, μόνο αν έχεις αρκετή εμπειρία σε παρόμοιες εργασίες και απόλυτη εμπιστοσύνη στα χέρια σου.

 

Spoiler

 

 

 

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, Fotia είπε

η Beijer Ref αποκτά το 80% των μετοχών της Inventor

https://sofokleous10.gr/2021/07/14/deal-στα-κλιματιστικά-η-beijer-ref-αποκτά-το-80-της-ελ/

https://www.beijerref.com/our-business/

Επειδη συχνα διαβαζω για μηχανήματα Toshiba στην σελίδα ,η Σουηδική εταιρία φαίνεται ειναι  μεγάλος διανομέας της Toshiba στην Γερμανία .Δεν ξέρω τι αλλαγές μπορει να γίνουν και δώ για καλύτερες τιμές κλπ.

 

 

 

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Fotia είπε

 

 

Καλησπέρα σε 24αρι με δική του γραμμή από τον πίνακα πως μπορώ να βάλω αυτούς τους μετρητές κατανάλωσης και (διαγραμμάτων) που έχετε κάποιοι για να κάνω και γω τις μετρήσεις μου.

Ποιον να επιλέξω;

Με ποια εφαρμογή τρέχουν;

Μέσω κινητού ή υπολογιστή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimo69 είπε

 

Ο ένας χαλκοσωληνας έχει 10 με 15 εκ χωρίς μόνωση. Ο άλλος είναι μέχρι τα ρακορ.

Να φωνάξω αυτούς που έκαναν την εγκατάσταση να το διορθώσουν?
Το μόνο πρόβλημα είναι τα νερά?

Να δω μήπως τον μονωνωσω μόνος μου..?ξέρετε που πουλάνε αυτό το μονωτικό?
 

thanks

Αν δεν σε ενοχλούν αυτά τα λίγα συμπυκνώματα δεν το πειράζεις, αλλιώς τους ενημερώνεις. Καλό είναι να μην το πειράξεις μόνος σου. Μόνωση μπορείς να βρεις στα υδραυλικά για 3/8 σωλήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, liakjim said:

Ενώ για τα haier όλα κουλ ε;

Aστα μεγαλε μπλεξαμε...τωρα που εγραψε το παλληκαρι για εξαγορα inventor παγωσα! παει η μιζα απο Ασημακοπουλο και πιο πριν ειχε χαθει και η μιζα απο την Gree. Αν ειμαι τοσο γκαντεμης,πειτε μου ποια εταιρια να κλεισω γραφοντας καλα για αυτη😀

8 hours ago, fou said:

Και ότι τα haier έχουν 5 χρόνια χωρίς να θέλει σέρβις ..

τωρα το ειδα!

το ειχα γραψει αλλη μερα

Kai φυσικα το προσθεσα και στις κριτικες μου στο σκρουτζ...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fou είπε

Κάποια γνώμη για Haier Tide Green AS50TDMHRA 18btu (https://www.skroutz.gr/s/23224315/Haier-Tide-Green-AS50TDMHRA-1U50MEMFRA-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-White-18000-BTU.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share) VS TCL Elite Premium PRM-18CHSA (https://www.skroutz.gr/s/23190343/TCL-Elite-Premium-PRM-18CHSA-XAC1-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Inverter-White-18000-BTU-%CE%BC%CE%B5-%CE%99%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share) . Διαβάζω ότι τα TCL έχουν 10 χρόνια αλλά θέλουν πιστοποιημένο ετήσιο σέρβις. Και ότι τα haier έχουν 5 χρόνια χωρίς να θέλει σέρβις ..

Εμείς τα ξέρουμε ανάποδα στους όρους εγγύησης. Αν έχεις κάτι άλλο πες μας.

Τώρα ανάμεσα στα δύο μηχανήματα και τα δύο έχουν κολακευτικά σχόλια και τις τυπικές μέτριες επιδόσεις που θα περίμενε κάποιος συνειδητοποιημένος αγοραστής, οπότε κοιτάς χαρακτηριστικά και ζυγίζεις.

Αν θες πιο προσωποποιημένη πρόταση, δοκίμασε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Specs είπε

τοτε μας κλεβουν...που ειναι το follow me???

Αυτά είναι του διαβόλου πράγματα αναγκαία μόνο για β' διαλογής inverter ( δεν κάνω πλάκα).

Αν και η τοσιμπα μας τα χάλασε λίγο με το edge 😔

4 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Επι τη ευκαιρια,πως διαολο "ταγκάρω" καποιον?

Με το παπάκι και βγάζει λίστα ονομάτων ενώ πληκτρολογεις.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...