Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Τυχαίο είναι που δεν έχει κανένα; Υποθέσεις.

Το εχω ξαναγραψει,ισως για λογους κυρους δεν αποδεχονται λυσεις αλλων αλλα η  ακριβεια του στο σημειο επιλογης μας,ασχετως υψους τοποθετησης εσωτερικης μοναδας κλπ ,ειναι αναντικαταστατη.

Το εχω σε αρχαιο on-off Sanyo και ειναι εντυπωσιακα ακριβες,που να ηταν και inverter...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μια χαρα ειναι το edge 😁

Άφησε λιγάκι παραπάνω να φανεί η κινέζικη καρδιά του (gmcc) είναι η αλήθεια.

Πάντως δεν ξέρω τι είναι καλύτερο και τι όχι. Είναι αρκετοί αυτοί που έχουν βατόμετρο στο σβέρκο τους και παραπονιούνται όταν πέσει το κλιματιστικό κάτω από τα 250W (από τη θερμοκρασία του αέρα).

Μάλλον περισσότερο ακαδημαϊκό έχει για κάποιους που ψάχνουν να δείξουν ποιος την έχει πιο ... ελάχιστη...🤭

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Το εχω ξαναγραψει,ισως για λογους κυρους δεν αποδεχονται λυσεις αλλων αλλα η  ακριβεια του στο σημειο επιλογης μας,ασχετως υψους τοποθετησης εσωτερικης μοναδας κλπ ,ειναι αναντικαταστατη.

Το εχω σε αρχαιο on-off Sanyo και ειναι εντυπωσιακα ακριβες,που να ηταν και inverter...

Πάντως του carrier δεν μου αρέσει καθόλου σε ψύξη. Μέχρι να δώσει σήμα το follow me, έχω ιδρώσει. Σε θέρμανση πάει καλύτερα.

Το Daikin atxc25b με τη νέα πλακέτα είναι τέλειο. Σπάει στο onoff , αλλά κρατάει καρφί ότι του ζήτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το Daikin atxc25b με τη νέα πλακέτα είναι τέλειο

Εγω σκεφτομαι ολους τους αλλους που δεν αλλαξαν πλακετα κ ουτε θα αλλαξουν,τσπ ας μην γυρισουμε σε αυτο πισω και ας ελπισουμε το νεο μοντελο να εχει αλλη πλακετα...ιδωμεν αφου ηδη εδω μεσα εχει αγοραστει ενα τουλαχιστον νομιζω.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Εγω σκεφτομαι ολους τους αλλους που δεν αλλαξαν πλακετα κ ουτε θα αλλαξουν,τσπ ας μην γυρισουμε σε αυτο πισω και ας ελπισουμε το νεο μοντελο να εχει αλλη πλακετα...ιδωμεν αφου ηδη εδω μεσα εχει αγοραστει ενα τουλαχιστον νομιζω.

Να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο στο atxc25c όταν γίνει η εγκατάσταση; (θεωρητικά και τώρα κοιτάζω αν είναι κάτι εύκολο να βρω χωρίς να κάνω βίδες την μονάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο στο atxc25c όταν γίνει η εγκατάσταση; (θεωρητικά και τώρα κοιτάζω αν είναι κάτι εύκολο να βρω χωρίς να κάνω βίδες την μονάδα)

Καλυτερα οχι,η συμπεριφορα του θα φανει.Αν ,λεμε αν,τοτε καλυτερα με το καλημερα να αρχισεις την επικοινωνια με σερβις.

Απο που το πηρες?

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Εγω σκεφτομαι ολους τους αλλους που δεν αλλαξαν πλακετα κ ουτε θα αλλαξουν,τσπ ας μην γυρισουμε σε αυτο πισω και ας ελπισουμε το νεο μοντελο να εχει αλλη πλακετα...ιδωμεν αφου ηδη εδω μεσα εχει αγοραστει ενα τουλαχιστον νομιζω.

Κρατώ μικρό καλάθι και για αλλαγή του νέου μοντέλου αλλά και για την ύπαρξη αξιόλογου feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Καλυτερα οχι,η συμπεριφορα του θα φανει.Αν ,λεμε αν,τοτε καλυτερα με το καλημερα να αρχισεις την επικοινωνια με σερβις.

Απο που το πηρες?

Κωτσόβολο. Με πήραν σήμερα για επιβεβαίωση του ραντεβού για την εγκατάσταση. Άντε να έρθει η τρίτη να τελειώνω και με αυτό.

Είναι κάτι συγκεκριμένο να προσέξω; Εννοώ τι ακριβώς έκανε το προηγούμενο με την προβληματική πλακέτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο στο atxc25c όταν γίνει η εγκατάσταση; (θεωρητικά και τώρα κοιτάζω αν είναι κάτι εύκολο να βρω χωρίς να κάνω βίδες την μονάδα)

Έχεις μετρητή κατανάλωσης; 

Ανεξάρτητα αν έχεις ή όχι, μπορείς να κάνεις το εξής όταν με το καλό μπει : να το βάλεις 4C ρύθμιση θερμοκρασίας πάνω απ'τον χώρο και να δεις αν θα παίρνει μπροστά κάθε 3 λεπτά ( χωρίς βατόμετρο δεν είναι εύκολο, θα πρέπει να βλέπεις την εξωτερική μονάδα). Αν δεν το κάνει, ριχνεις έναν βαθύ, δλδ 3 βαθμούς πάνω απ'τον χώρο και επαναλαμβάνεις . Και ξανά μέχρι να βρεις σε πόσους βαθμούς πάνω από τον χώρο το κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Κωτσόβολο. Με πήραν σήμερα για επιβεβαίωση του ραντεβού για την εγκατάσταση. Άντε να έρθει η τρίτη να τελειώνω και με αυτό.

Είναι κάτι συγκεκριμένο να προσέξω; Εννοώ τι ακριβώς έκανε το προηγούμενο με την προβληματική πλακέτα;

ποσες μερες εχεις που το παρελαβες? και το ανοιξες το κουτι του? και το αγορασες online η πηγες Κωτσοβολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Εννοώ τι ακριβώς έκανε το προηγούμενο με την προβληματική πλακέτα;

Καταρχάς δεν είναι προβληματική η πλακέτα αλλά η εργοστασιακή ρύθμιση στο +3.5C από τον χώρο , όπου με τη νέα πλακέτα έγινε 0.5.

Δες εδώ στο δικό μου 

 

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Specs είπε

ποσες μερες εχεις που το παρελαβες? και το ανοιξες το κουτι του? και το αγορασες online η πηγες Κωτσοβολο?

3 του μήνα έγινε η αγορά, επιτόπου παραλαβή από κατάστημα Κωτσόβολος, εκθεσιακή η εσωτερική μονάδα (δεν τις δουλεύουν απ' όσο ξέρω), η εξωτερική μονάδα πάντως είναι στο κουτί της.

Και μέσω γνωστού που ρώτησα πάντως για εγκατάσταση μου είπε για μετά τις 20 Ιουλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Grim Ripper είπε

3 του μήνα έγινε η αγορά, επιτόπου παραλαβή από κατάστημα Κωτσόβολος, εκθεσιακή η εσωτερική μονάδα (δεν τις δουλεύουν απ' όσο ξέρω), η εξωτερική μονάδα πάντως είναι στο κουτί της.

Και μέσω γνωστού που ρώτησα πάντως για εγκατάσταση μου είπε για μετά τις 20 Ιουλίου.

λογικα ειναι νεο μοντελο μιας και το Β καταργηθηκε. Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα μηπως εχεις δικαιωμα να το επιστρεψεις,αν δεν σου λειψει τοσο πολυ μεχρι να αντικατασταθει απο αλλο? Συνηθως οι Κωτσοβολαιοι τα παιρνουν πισω.Αλλα λογω εκθεσιακου δεν ξερω...μηπως εχει περιορισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...