Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Fixed
To EER αυξανεται περιπου 3% στο ιδιο φορτιο ανα βαθμο που πεφτει.
Αφου στους 35 ειναι 5 στους 27  ειναι περιπου 6.2 (τα 2500btu τα εγραψα θεωρωντας οτι ειχες 30 εξωτερικη)
 

Στο δια ταυτα και χωρις ακριβεις αριθμους το fujitsu και το daikin παρεχουν σχεδον ιδια btu/h και επιτυγχανουν εξισορροπηση δυο χωρων με 5πλασιες αναγκες ο ενας του αλλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, Noname96 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα τα κοιτάξω!! τι άποψη έχεις γενικά  για το toyotomi izuru και σε συνάρτηση με τις ανάγκες μου θα ήταν κακή αγορά?

Εαν θα πας σε Toyotomi να πας στο kuro που ε8ναι το πιο καινούργιο και με  τους καλύτερους δείκτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν παίζει. Λες πολύ χαμηλά.

Στους 25C με 455W input έχει πάνω από 8. Φαντάσου στα 115W input.

f6f6998220937c0e902d1d46d567550a.png

Δλδ το Νταικιν στο υπνοδωματιο τα μεσανυχτα με 27 εβγαζε 5-6000 btu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Noname96 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα τα κοιτάξω!! τι άποψη έχεις γενικά  για το toyotomi izuru και σε συνάρτηση με τις ανάγκες μου θα ήταν κακή αγορά?

Αποφεύγουμε να προτείνουμε toytomi κυρίως λόγω μικρής εγγύησης και χρήστες που παραπονιούνται για φαινόμενα όπου το κλιματιστικό πάει πιο χαμηλά από ότι θα ήθελαν πριν κόψουν. Εξαίρεση το kuro όπου σε μικρά BTUs φαίνεται να πηγαίνει εξαιρετικά αλλά γιατί όχι το ολόιδιο nemesis pro που έχει την 5πλασια εγγύηση;

12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δλδ το Νταικιν στο υπνοδωματιο τα μεσανυχτα με 27 εβγαζε 5-6000 btu?

Όσο δούλευε , κάπου 4400btus .

Screenshot_2021-07-30-17-32-28-60_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.0a0eba9c064cb4184c5c10cd7ca3b193.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Τετάρτη πρωί σε λειτουργία τα κλιματιστικά με 27 ζήτηση σε κλειστό σπίτι , οι εσωτερικές πόρτες είναι όλες ανοιχτές 

https://youtube.com/shorts/cCa2tDBAJ5k?feature=share

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν παίζει. Λες πολύ χαμηλά.

Στους 25C με 455W input έχει πάνω από 8. Φαντάσου στα 115W input.

f6f6998220937c0e902d1d46d567550a.png

Από που προκύπτει ότι όσο κατεβαίνει το input ανεβαίνει το eer?

Είναι χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου? Όλα έτσι είναι?

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το TCL Miracle 12αρι. Αυτό που έχω παρατηρήσει αυτές τις μέρες λειτουργίας είναι μια απόκλιση στην ζητούμενη θερμοκρασία και σε αυτή του δωματίου.
Πχ. ζήτηση 29C και το δωμάτιο έχει 26,7C μετά από ώρες.
Είναι φυσιολογική μια τέτοια απόκλιση 2 βαθμών C ή έχει πρόβλημα ο αισθητήρας;

Δοκίμασα και το ifeel στο τηλεκοντρόλ χωρίς αισθητή διαφορά. Θα έπρεπε να δουλεύει λιγότερο αφού πιάνει την ζήτηση γρήγορα, αλλά αναγκάζομαι να το βάζω πιο ψηλά γιατί με πχ 26C γίνεται ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Έχω το TCL Miracle 12αρι. Αυτό που έχω παρατηρήσει αυτές τις μέρες λειτουργίας είναι μια απόκλιση στην ζητούμενη θερμοκρασία και σε αυτή του δωματίου.
Πχ. ζήτηση 29C και το δωμάτιο έχει 26,7C μετά από ώρες.
Είναι φυσιολογική μια τέτοια απόκλιση 2 βαθμών C ή έχει πρόβλημα ο αισθητήρας;

Δοκίμασα και το ifeel στο τηλεκοντρόλ χωρίς αισθητή διαφορά. Θα έπρεπε να δουλεύει λιγότερο αφού πιάνει την ζήτηση γρήγορα, αλλά αναγκάζομαι να το βάζω πιο ψηλά γιατί με πχ 26C γίνεται ψυγείο.

Ανάλογα την μάρκα η τον προγραμματισμό μπορεί να έχει και ως 4 βαθμούς απόκλιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει γιατι το (αρκετα παλιο ειναι η αληθεια) air condition μου, νομιζει οτι ειναι τζιτζικι τελευταια;

Εκανα συντηρηση πριν κανα 2μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω λιγο τα φωτα σας, εχουμε ενα μεγαλο σαλονι 40τμ στο σπιτι και σκεφτομαι ενα 24αρι tcl.Διαβασα οτι συνήθως αυτα μπαινουν πανω στον πινακα ο οποιος ειναι στο διαδρομο και για να διασχίσει το σαλονι γυρω γυρω να φτασει στο κλιματιστικο θα ειναι καμια 25 μετρα καλωδιο και θα φαινεται ασχημο. Κατω απο το κλιματιστικο εχω μια πριζα που ειναι πανω σε 16Α ασφαλεια, και στην ιδια ασφαλεια ειναι επισης η πριζα της τηλεόρασης που εχει μικρη καταναλωση. Δεν υπαρχει περιπτωση η πριζα να σηκωνει το κλιματιστικο? Πρόκειται να τραβηξει για πολυ ωρα πανω απο 3600 watt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, βλέπω εδω το θέμα το έχετε φτάσει αλλου, οποτε εχω μια ερωτηση που ισως μπορείτε να βοηθήσετε, καινουρια εγκατάσταση fujitsu 09kpca κάνει ενα θόρυβο  μικρό σα να ακούγεται το ρευμα την ωρα που δουλευει, έχετε καμια ιδεα; Ευχαριστω

Επεξ/σία από shadowthrone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@rbx1000@Specs  , ακολουθεί μπαλίστικη μέτρηση eer για το Asyg24klca.

Έβαλα το ίδιο θερμόμετρο διαδοχικά στην εισαγωγή και στην εξαγωγή με fix ανεμιστήρα low άρα γνωστή παροχή 685m3/hr

14ee5556c160ea2ddb11a54ded7bb27c.png

Και πήρα :

image.png.29383711d67e1ddb938243e12f4efa04.png

26.8 στην είσοδο και 21.1 στην έξοδο.

Άρα έχω output 1.3KW

http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=21.1&hum1=46&temp2=26.8&vol=685

a791d70384aea3cda227ae066f1ab54d.png

 

Watts 123W με 28.3 εξωτερική

image.png.11d3d6174e370e4bcd22d639148329a2.png

Οπότε μου βγάζει eer  = 1300/123 = 10,56

Αληθοφανές, τι λέτε;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

@rbx1000@Specs  , ακολουθεί μπαλίστικη μέτρηση eer για το Asyg24klca.

Έβαλα το ίδιο θερμόμετρο διαδοχικά στην εισαγωγή και στην εξαγωγή με fix ανεμιστήρα low άρα γνωστή παροχή 685m3/hr

14ee5556c160ea2ddb11a54ded7bb27c.png

Και πήρα :

image.png.29383711d67e1ddb938243e12f4efa04.png

26.8 στην είσοδο και 21.1 στην έξοδο.

Άρα έχω output 1.3KW

http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=21.1&hum1=46&temp2=26.8&vol=685

a791d70384aea3cda227ae066f1ab54d.png

 

Watts 123W με 28.3 εξωτερική

image.png.11d3d6174e370e4bcd22d639148329a2.png

Οπότε μου βγάζει eer  = 1300/123 = 10,56

Αληθοφανές, τι λέτε;

Το εργαλείο για τον υπολογισμό της αποδιδόμενης θερμικής ισχύος στον χώρο ειναι αξιόπιστο; Τα θερμόμετρα που τα έβαλες; Στον εξατμιστη και στον συμπυκνωτη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nixi είπε

Από που προκύπτει ότι όσο κατεβαίνει το input ανεβαίνει το eer?

Είναι χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου? Όλα έτσι είναι?

Από τους πίνακες που έχουμε δει από toshiba , όλα της τα μοντέλα δίνουν περισσότερο eer με μικρότερο φορτίο. Μάλλον μας πάει στο συμπέρασμα ότι κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει.

4 ώρες πριν, windserf2020 είπε

Έχω το TCL Miracle 12αρι. Αυτό που έχω παρατηρήσει αυτές τις μέρες λειτουργίας είναι μια απόκλιση στην ζητούμενη θερμοκρασία και σε αυτή του δωματίου.
Πχ. ζήτηση 29C και το δωμάτιο έχει 26,7C μετά από ώρες.
Είναι φυσιολογική μια τέτοια απόκλιση 2 βαθμών C ή έχει πρόβλημα ο αισθητήρας;

Δοκίμασα και το ifeel στο τηλεκοντρόλ χωρίς αισθητή διαφορά. Θα έπρεπε να δουλεύει λιγότερο αφού πιάνει την ζήτηση γρήγορα, αλλά αναγκάζομαι να το βάζω πιο ψηλά γιατί με πχ 26C γίνεται ψυγείο.

Δεν νομίζω ότι έχει ifeel το miracle. Υπάρχει το κουμπί αλλά όλοι μας λένε ότι δεν κάνει κάτι. Αν θες να δεις, κράτα το τηλεκοντρόλ στον κρύο αέρα όπως βγαίνει από τις περσίδες έχοντας το συνέχεια να σημαδεύει το μηχάνημα. Μετά από λίγα λεπτά, θα πρέπει να το δεις να σβήνει τον συμπιεστή.

1 ώρα πριν, vasilismf είπε

παιδια θελω λιγο τα φωτα σας, εχουμε ενα μεγαλο σαλονι 40τμ στο σπιτι και σκεφτομαι ενα 24αρι tcl.Διαβασα οτι συνήθως αυτα μπαινουν πανω στον πινακα ο οποιος ειναι στο διαδρομο και για να διασχίσει το σαλονι γυρω γυρω να φτασει στο κλιματιστικο θα ειναι καμια 25 μετρα καλωδιο και θα φαινεται ασχημο. Κατω απο το κλιματιστικο εχω μια πριζα που ειναι πανω σε 16Α ασφαλεια, και στην ιδια ασφαλεια ειναι επισης η πριζα της τηλεόρασης που εχει μικρη καταναλωση. Δεν υπαρχει περιπτωση η πριζα να σηκωνει το κλιματιστικο? Πρόκειται να τραβηξει για πολυ ωρα πανω απο 3600 watt?

Ότι λέει το manual. Ενδεικτικά το asyg24klca το έχω σε 16άρα ασφάλεια.

Βλέπω τα tcl να τα θέλει με 2.5άρι καλώδιο που από ότι ξέρω ασφαλίζεται με 16άρα ασφάλεια. Οπότε λογικά θα είσαι οκ. Όμως ας μιλήσει κάποιος που ξέρει.

10 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το εργαλείο για τον υπολογισμό της αποδιδόμενης θερμικής ισχύος στον χώρο ειναι αξιόπιστο; Τα θερμόμετρα που τα έβαλες; Στον εξατμιστη και στον συμπυκνωτη; 

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αλλά λογικά από πίσω θα τρέχει κάποια εξίσωση που θα είναι σωστή.

Το θερμόμετρο, λέω θερμόμετρο γιατί είναι ένα που μπήκε διαδοχικά, το έβαλα πρώτα στην είσοδο του αέρα στην εσωτερική μονάδα και μετά στην εξοδο δλδ στις περσίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...