Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχετε κάποιον επαγγελματία να προτείνετε για να μελετήσει τον χώρο ενός υπό ανακαίνιση διαμερίσματος και να προτείνει λύσεις κλιματισμού; Βρίσκομαι Νεα Σμύρνη Αττικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε προσλαμβάνω για ντετέκτιβ!

Ξέρω ποιος είναι ο Μάκης, οπότε τον κάνω ταγκ να λυθεί το μυστήριο 😁

@userAnon

Νομιζα οτι δηλωναμε σε ποια ac επιθυμουμε υποστηριξη...:)

Πρεπει να παω να το σβησω το ποστ

13 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Εχθές εξωτερική 37,8 ζητούμενη μέσα 29 σε χώρο 40 τμ σχεδόν ενιαίο, το izuru 18αριτα κατάφερε μέσα σε 10 λεπτά και έφτασε την θερμοκρασία 28,7

Τι θερμοκρασια ειχες προτου το αναψεις?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε άνθρακας ο θησαυρός Μάκη 😂

40 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Όλα τα νέα κλιματιστικά inverter όταν πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ο συμπιεστής έξω σταματά να δουλεύει? (εννοώ τον έλικα και τον συμπιεστή)

Εχθές εξωτερική 37,8 ζητούμενη μέσα 29 σε χώρο 40 τμ σχεδόν ενιαίο, το izuru 18αριτα κατάφερε μέσα σε 10 λεπτά και έφτασε την θερμοκρασία 28,7. Δυστυχώς δεν έχω μπριζάκι για τις καταναλώσεις.....

Παλικάρι και το Carrier Crystal III 9αρι σε υπνοδωμάτιο.

Γνωρίζει κανείς αν μέσα από τις εφαρμογές της ΤΟΥΟΤΟΜΙ και της Carrier μπορούμε να δούμε καταναλώσεις?

Εξαρτάται το μηχάνημα.

Παράδειγμα:

18αρι ariston prios 50, φασον midea τελευταίο νούμερο, δεν το έχω δει ποτέ κάτω από 500W σε ψύξη.

Fujitsu asyg24klca, το έχω δει λίγο κάτω από τα 100W σε ψύξη.

Προφανώς το Fujitsu είναι πιο αποδοτικό από το ariston οπότε στα ίδια watts θα παράγουν διαφορετικό capacity αλλά και πάλι δεν παίζει να είναι 5 φορές πιο αποδοτικό οπότε το Fujitsu θα μπορεί να κατέβει πιο χαμηλά σε capacity.

Με λίγα λόγια αν ο χώρος θέλει Χ ενέργεια, αν το Ψ μηχάνημα μπορεί να κατέβει τόσο ώστε να δίνει πάντα κάτω από το εκάστοτε Χ, τότε δεν θα σβήσει ποτέ τον συμπιεστή του, αλλιώς θα σβήσει. Στο πιο πάνω παράδειγμα, το Fujitsu παρόλο που είναι 24αρι θα κατέβει πιο χαμηλά από το 18αρι Ariston, οπότε το πρώτο θα σβήνει πιο αραιά ή και καθόλου από το δεύτερο.

ΥΓ Το δικό μου crystal II 9αρι το έχω δει να κατεβαίνει στα πολύ καλά 125W σε ψύξη, με το eco ενεργοποιημένο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Εχετε κάποιον επαγγελματία να προτείνετε για να μελετήσει τον χώρο ενός υπό ανακαίνιση διαμερίσματος και να προτείνει λύσεις κλιματισμού; Βρίσκομαι Νεα Σμύρνη Αττικής. 

Κανονικα την δουλεια αυτη την κανει μηχανικος

Συνηθεστερα, την κανει και ενα ψυκτικος 

Αυτη την εποχη ειναι δυσκολο να βρεις καποιον που θα ερθει απλα για να δωσει μια γνωμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε άνθρακας ο θησαυρός Μάκη 😂

Ναι, διαβαζα εντωμεταξυ οτι στα toshiba δεν ειναι ευκολο να αντιγραψεις τους κωδικους του control  για smartir και broadlink και ψαχνμουν για εναλλακτικες πριν το παραλάβω.  Τελικα εχει ετοιμους κωδικους το smartir και τουλαχιστον καποιες βασικες εντολες που δοκιμαδα το βραδυ πριν φυγω παιζουν. Τωρα οταν γυρισω θα εχω χρονο να το ψαξω περισσοτερο. Αρχικα ηθελα να μπορω να το αναψω απομακρυσμενα αν χρειαστει ( που θα χρειστει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πρόταση για αντικραδασμικά βάσης για FUJITSU KMCC 12αρι. 

Το πλαίσιο δεν τα συμπεριλαμβάνει στην εγκατάσταση και τα χρεώνει 30 ευρώ έξτρα. 

Υπάρχει κάτι φθηνότερο δοκιμασμένο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό χωρίς πριζακι ρεύματος και ιδανικά με καμπύλες στιγμιαίας κατανάλωσης δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

έκλεισα το 13άρι τελικά... στα 849€ με 24 άτοκες, και 50€ δωροεπιταγή :) 

Ακόμα και αν γίνουν του χρόνου οι αλλαγές,  ας μείνει "ένα μεγαλύτερο" παρά ένα μικρότερο.

Πιστεύω οτι στα 800€ ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dionisakos4 είπε

έκλεισα το 13άρι τελικά... στα 849€ με 24 άτοκες, και 50€ δωροεπιταγή :) 

Ακόμα και αν γίνουν του χρόνου οι αλλαγές,  ας μείνει "ένα μεγαλύτερο" παρά ένα μικρότερο.

Πιστεύω οτι στα 800€ ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω...

Μάλλον υπερβολικό αν είναι να υπάρξει όντως ενεργειακή αναβάθμιση, αλλά οκ, ας ανοίξεις τις πόρτες 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagos789 είπε

Κανονικα την δουλεια αυτη την κανει μηχανικος

Συνηθεστερα, την κανει και ενα ψυκτικος 

Αυτη την εποχη ειναι δυσκολο να βρεις καποιον που θα ερθει απλα για να δωσει μια γνωμη 

Ψάχνω να αγοράσω οπότε θεωρητικά τα καταστήματα με κλιματιστικά δεν κάνουν κάποια μελέτη του χώρου πριν προτείνουν το οτιδήποτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Μάλλον υπερβολικό αν είναι να υπάρξει όντως ενεργειακή αναβάθμιση, αλλά οκ, ας ανοίξεις τις πόρτες 😅

 

Κοίταξε επειδή η αναβάθμιση θα γίνει σταδιακά γιατί θα είναι ακρετά χιλιάρικα , στέγη κτλ. οπότε μπορεί να μη γίνει άμεσα να πάρει 1-2 χρόνια, ε σε αυτά τα 1-2 χρόνια, όσο ναναι θα το χρησιμοποίησω καθημερινά... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 ευρώ για αντικατάσταση κουμπωτού πυκνωτή αξίας 10 ευρω + εργατικά δεν είναι πολλά??

(Συν ότι πριν 1 μήνα είχα δώσει 35 για συντήρηση και είχα αναφέρει αύξηση στη κατανάλωση..)

Έχει αλλάξει κάποιος από μόνος του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Ψάχνω να αγοράσω οπότε θεωρητικά τα καταστήματα με κλιματιστικά δεν κάνουν κάποια μελέτη του χώρου πριν προτείνουν το οτιδήποτε; 

Όχι. Ακόμα και αν σου προτείνουν θα είναι χωρίς επιτόπια μελέτη θερμικών απωλειων( η οποία γίνεται με αμοιβή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,


Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά και προσανατολισμό σε ιδιώτες.

Έρχομαι με τις δικές μου ερωτήσεις για τη βοήθεια/προτάσεις σας:


1) Εγκαταστάθηκε σε υπνοδωμάτιο πέρσι ένα Inventor Premium 12000btu
Παρά τα αρκετά χρήματα και ψάξιμο που είχα κάνει δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος καθότι σε πλήρη ησυχία ακούγεται η εξωτερική μονάδα και θεωρώ ότι για το χώρο και τα "κυβικά" του δεν ψύχει ικανοποιητικά. Διάβασα εκτενέστερα σε προηγούμενες σελίδες για αντλίες κενού και 3μετρα χαλκοσωλήνα τα οποία δε γνώριζα όταν έκαναν την εγκατάσταση. Εφόσον ο τοίχος είναι μονωμένος και βαμμένος γνωρίζεται αν μόνο με επεξεργασία στην εξωτερική μονάδα/εξωτερικό χώρο (τοποθετημένο στον τοίχο) θα μπορούσα να καλέσω κάποιον να επεκτείνω τις χαλκοσωληνώσεις? Ενδεχομένως, ως στόχο, να βελτιώσουν τη λειτουργία του κλιματιστικού?

2) Αγορά νέου κλιματιστικού για ενιαίο χώρο.
Στο μυαλό μου λόγω φήμης/διάδοσης είχα πάντα ως τοπ τα Daikin σαν brand. Παρά ταύτα χάνομαι με τόσα μοντέλα και ειδικά όταν σε τιμές κατεβαίνουν ανταγωνιστικά με άλλα προιόντα ενώ έχουν άλλα μοντέλα με διπλάσια/τριπλάσια κλπ αξία. Είδα ότι και τα Toshiba Edge (ή και τα premium) προτάθηκαν αρκετά ανά περιπτώσεις. 
Σαν απόδοση π.χ. 18000btu vs 24000btu ενώ το μικρότερο μπορεί να αρκεί για ένα χώρο και έχει χαμήλοτερη κατανάλωση ενέργειας, σε συγκρισή με ένα μεγαλύτερο που μπορεί να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση αξίζει τα παραπάνω χρήματα καθώς θεωρητικά ψύχει το χώρο ευκολότερα? Ή δεν έχει τόση διαφορά και επιβαρύνεσαι παραπάνω κατανάλωση και θόρυβο σε db?

Ο χώρος μου είναι 47τμ περίπου και οι παρακάτω πληροφορίες για τυχόν προτάσεις σας, ευχαριστώ πάρα πολύ και συγγνώμη για το σεντόνι!

1) Ποσό που διαθέτουμε : 1000-1500 €
2) Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα Αγορά
3) Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
4) Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% Ψύξη / 10% Θέρμανση
5) Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή Ψύξης / Περιστασιακή σε Θέρμανση
6) Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίο Σαλόνι - Κουζίνα
7) Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ηλιούπολη/Αττική -1C ως 40C
😎 Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Επιθυμητά χαρακτηριστικά wifi/ιονιστής/αθόρυβο/ωραίο design(?)
9) Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κοντά σε βουνό, βόρειος άνεμος, οροφοδιαμέρισμα τελευταίου ορόφου, άριστη μόνωση ταράτσας, κουφώματα αλουμινίου-διπλά τζάμια
10) Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

6640.15Watt
5710.53KCal/h
141.28Watt/m2
121.50KCal/h/m2

 

για 22C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, palindrome είπε

 

2) Αγορά νέου κλιματιστικού για ενιαίο χώρο.
Στο μυαλό μου λόγω φήμης/διάδοσης είχα πάντα ως τοπ τα Daikin σαν brand. Παρά ταύτα χάνομαι με τόσα μοντέλα και ειδικά όταν σε τιμές κατεβαίνουν ανταγωνιστικά με άλλα προιόντα ενώ έχουν άλλα μοντέλα με διπλάσια/τριπλάσια κλπ αξία. Είδα ότι και τα Toshiba Edge (ή και τα premium) προτάθηκαν αρκετά ανά περιπτώσεις. 
Σαν απόδοση π.χ. 18000btu vs 24000btu ενώ το μικρότερο μπορεί να αρκεί για ένα χώρο και έχει χαμήλοτερη κατανάλωση ενέργειας, σε συγκρισή με ένα μεγαλύτερο που μπορεί να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση αξίζει τα παραπάνω χρήματα καθώς θεωρητικά ψύχει το χώρο ευκολότερα? Ή δεν έχει τόση διαφορά και επιβαρύνεσαι παραπάνω κατανάλωση και θόρυβο σε db?

Ο χώρος μου είναι 47τμ περίπου και οι παρακάτω πληροφορίες για τυχόν προτάσεις σας, ευχαριστώ πάρα πολύ και συγγνώμη για το σεντόνι!

1) Ποσό που διαθέτουμε : 1000-1500 €
4) Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% Ψύξη / 10% Θέρμανση
5) Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή Ψύξης / Περιστασιακή σε Θέρμανση
6) Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίο Σαλόνι - Κουζίνα
 

Αν σκεφτείς για daikin προτείνω να πας σε έναν εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο να τα δεις από κοντά.

Λόγω του έχω ήδη στην Αθήνα 5 κλιματιστικά daikin (αγορά το 20002) με ανιχνευτή κίνησης κλπ, είχα αυτά τα χαρακτηριστικά σαν by default να έχει και το νέο. Για τα ίδια τετραγωνικά μου είπαν πας σε perfera (δεν ασχολείσαι με τα προηγούμενα τιμολογιακά μοντέλα) σε 14αρι που φτάνει αποδόσεις μέχρι και 16. Υπάρχει και η σειρά emura & stylish που είναι εντελώς ξεχωριστά σε σχέση με τα ορθογώνια άσπρα κουτιά!

Σε ότι αφορά την χώρα συναρμολόγησης, γιατί τους ανέφερα την ανυσηχία μου για το αν είναι από Τουρκία ή Τσεχία, μου ανέφεραν ότι τα ποιοτικά standard είναι πολύ ψηλά και δεν θα έχεις θέμα με τριγμούς κλπ (δυσκολεύομαι να το πιστέψω). Αν πάλι μου είπαν θες το τοπ made in Japan πας Ururu Sarara του οποίου και η τιμή είναι επίσης "τοπ"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...