Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεις την νομοθεσία λέει ότι έχει ευθύνη και ο πωλητής. Αφορά όλα τα προιόντα. 

2 λεπτά πριν, joker99 είπε

δυστυχως οχι

 

Νομίζω μόνο το πιο απλό το Hiro δεν έχει I feel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Φίλος αγόρασε από Πλαίσιο ένα 12άρι Inventor Comfort. Η εγκατάσταση έγινε και η εξωτερική μονάδα κάνει έναν θόρυβο σαν σβουράκι. Με έβαλε και το άκουσα μέσα από το τηλ5. Το Πλαίσιο έστειλε πάλι τον ψυκτικό αλλά αυτός του είπε ότι η εγκατάσταση είναι σωστή και να επικοινωνήσει με την inventor. Του είπα να ζητήσει ολική αντικατάσταση λόγω doa Dead on Arrival. Το Πλαίσιο φυσικά αρνείται και τον λόγο τώρα έχει η Inventor. Αν  η Inventor πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα θα χρεωθεί 44 ευρώ. Το αποκλείω βέβαια γιατί το άκουσα. 

Να δούμε πως θα εξελιχθεί το θέμα αφού γνωρίζω ότι και ο πωλητής έχει ευθύνη σε ελαττωματικό προϊόν. Του είπα να ανεβάσει κάνα βίντεο αλλά δεν ξέρει από αυτά

 

Μόλις τώρα, mr.Vox είπε

Σωστά κατά λέξη αλλά το προϊόν είναι ελαττωματικό όπως και να έχει . Δηλαδή αν πάρει φωτιά μετά από 5 ώρες λειτουργίας. Πως λέγεται αυτό; Αν ήθελε πάλι μεταχειρισμένο ή ακόμα και refurbished υπάρχουν μισό τιμής άφθονα ακόμα και στις αγγελίες της σελίδας. Εγώ θα επέμεναν στην αντικατάσταση τουλάχιστον της εξωτερικής. Να δούμε πως θα εξελιχθεί. 

Μήπως να πεις στον φίλο σου να περιμένει να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος να δει συμπεριφορά; Πάντως το 18αρι με σωστή εγκατάσταση είναι πραγματικά αθόρυβο. Έλεγχος στο εξωτερικό μηχάνημα να είναι αλφάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Klausx είπε

 

Μήπως να πεις στον φίλο σου να περιμένει να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος να δει συμπεριφορά; Πάντως το 18αρι με σωστή εγκατάσταση είναι πραγματικά αθόρυβο. Έλεγχος στο εξωτερικό μηχάνημα να είναι αλφάδι.

Στο διπλανό δωμάτιο το Mitsubishi δεν ακούγεται σαν σβουράκι. Αν είχα το ηχητικό θα το ανέβαζα εδώ. Τον λόγο έχει η Inventor

2 ώρες πριν, joker99 είπε

Toyotomi TDN TDG A28VR21 αυτο ειναι

Δεν το βρίσκω στο επίσημο site. Μπορεί να είναι και παλιότερο mont;elo ή και καινούργιο. Το ονομάζει I feel (το αντίστοιχο follow ne) πάντως από ένα Izuru που έχω.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα εχθές σε αντιπρόσωπο της Daikin για πρόταση κλιματισμού σε υπό ανακαίνιση διαμέρισμα (140τμ 3 ΥΔ). Μου πρότεινε ένα 24αρι στο σαλόνι (να καλύπτει σαλόνι, Χωλ, τραπεζαρία) και 9ιαρια στο κάθε ένα ΥΔ. Από μοντέλα μου είπε για το Perfera (ακριβότερο) και το Sensira (30% φθηνότερο). 

Δεδομένου ότι χρειάζομαι κλιματισμό μόνο για ψύξη, το Perfera έχει 8.65 SEER (ετήσια κατανάλωση 137kWh) και το Sensira 6.22 (ετήσια κατανάλωση 197kWh. 

Σας φαίνεται κάποιο από τα παραπάνω νούμερα στραβό; Ποιά άλλη εταιρεία θα προτείνατε να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Πήγα εχθές σε αντιπρόσωπο της Daikin για πρόταση κλιματισμού σε υπό ανακαίνιση διαμέρισμα (140τμ 3 ΥΔ). Μου πρότεινε ένα 24αρι στο σαλόνι (να καλύπτει σαλόνι, Χωλ, τραπεζαρία) και 9ιαρια στο κάθε ένα ΥΔ. Από μοντέλα μου είπε για το Perfera (ακριβότερο) και το Sensira (30% φθηνότερο). 

Δεδομένου ότι χρειάζομαι κλιματισμό μόνο για ψύξη, το Perfera έχει 8.65 SEER (ετήσια κατανάλωση 137kWh) και το Sensira 6.22 (ετήσια κατανάλωση 197kWh. 

Σας φαίνεται κάποιο από τα παραπάνω νούμερα στραβό; Ποιά άλλη εταιρεία θα προτείνατε να κοιτάξω;

Όχι τα νούμερα δεν έχουν κάτι στραβό

Ανάλογα το budget και οι μάρκες που θα κοιτάξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, invisiblesurfer είπε

Πήγα εχθές σε αντιπρόσωπο της Daikin για πρόταση κλιματισμού σε υπό ανακαίνιση διαμέρισμα (140τμ 3 ΥΔ). Μου πρότεινε ένα 24αρι στο σαλόνι (να καλύπτει σαλόνι, Χωλ, τραπεζαρία) και 9ιαρια στο κάθε ένα ΥΔ. Από μοντέλα μου είπε για το Perfera (ακριβότερο) και το Sensira (30% φθηνότερο). 

Δεδομένου ότι χρειάζομαι κλιματισμό μόνο για ψύξη, το Perfera έχει 8.65 SEER (ετήσια κατανάλωση 137kWh) και το Sensira 6.22 (ετήσια κατανάλωση 197kWh. 

Σας φαίνεται κάποιο από τα παραπάνω νούμερα στραβό; Ποιά άλλη εταιρεία θα προτείνατε να κοιτάξω;

Έχουμε δει από μέλη εδώ ότι το Perfera είναι εξαιρετικό σε ψύξη. Αν έχεις τη δυνατότητα ας το προτιμήσεις και ιδανικά από κατάστημα blue dealer που να δίνει 5 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχουμε δει από μέλη εδώ ότι το Perfera είναι εξαιρετικό σε ψύξη. Αν έχεις τη δυνατότητα ας το προτιμήσεις και ιδανικά από κατάστημα blue dealer που να δίνει 5 χρόνια εγγύηση.

Σας ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο. 

Εχω διαβάσει ότι η Toyotomi είναι αρκετά καλύτερη από την Daikin, θα κοιτάξω και εκεί καλού κακού πριν καταλήξω. 

Επεξ/σία από invisiblesurfer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Σας ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο. 

Εχω διαβάσει ότι η Toyotomi είναι αρκετά καλύτερη από την Daikin, θα κοιτάξω και εκεί καλού κακού πριν καταλήξω. 

Τα toyotomi εινα8 στην ουσία Gree οποτε καλό θα εινα8 να μην κανεις τέτοιες συγκρίσεις , επισης να μην συγκρίνεις μοντέλα διαφορετικών δυνατοτήτων άλλο τα entry level της daikin και άλλο τα υψηλού budget κα8 αυτό ισχύει για όλες τις μάρκες 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα toyotomi εινα8 στην ουσία Gree οποτε καλό θα εινα8 να μην κανεις τέτοιες συγκρίσεις , επισης να μην συγκρίνεις μοντέλα διαφορετικών δυνατοτήτων άλλο τα entry level της daikin και άλλο τα υψηλού budget κα8 αυτό ισχύει για όλες τις μάρκες 

Συγκρίνω SEER και ετήσιες kWh για τα BTU που χρειάζομαι. Υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; Δεν είχα ποτέ κλιματισμό και δεν ξέρω τις μάρκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Συγκρίνω SEER και ετήσιες kWh για τα BTU που χρειάζομαι. Υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; Δεν είχα ποτέ κλιματισμό και δεν ξέρω τις μάρκες. 

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό , αυτά είναι εργοστασιακές τιμές σε εργαστηριακό περιβάλλον κα8 σε συγκεκριμένα φορτία σχεδιασμού η πραγματικότητα μπορεί να διαφέρει παρασάγγας 

επισης το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο προγραμματισμός που διαθέτει το κλιματιστικό σε συνάρτηση με το χώρο που θα τοποθετηθεί 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, invisiblesurfer είπε

Σας ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο. 

Εχω διαβάσει ότι η Toyotomi είναι αρκετά καλύτερη από την Daikin, θα κοιτάξω και εκεί καλού κακού πριν καταλήξω. 

Toytomi = κινέζικο φασον gree

43 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Συγκρίνω SEER και ετήσιες kWh για τα BTU που χρειάζομαι. Υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; Δεν είχα ποτέ κλιματισμό και δεν ξέρω τις μάρκες. 

Δεν κοιτάμε ετήσιες kwh γιατί είναι υπολογισμένες σε διαφορετικά φορτία. Είναι σαν να συγκρίνεις mile to the gallon ενός αυτοκινήτου που πάει με 150 στο τεστ με ένα άλλο που πάει με 80. Δεν υπάρχει standardisation σε αυτόν τον τομέα. Προσωπικά κοιτάω seer, scop και κυρίως θέλω το φορτίο σχεδιασμού στο θερμό να είναι μικρότερο ή πολύ μικρότερο από το αντίστοιχο σε average.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά κοιτάω seer, scop και κυρίως θέλω το φορτίο σχεδιασμού στο θερμό να είναι μικρότερο ή πολύ μικρότερο από το αντίστοιχο σε average.

Ψαχνει αποκλειστικα ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξουν ένα καλό χειριστήριο; 

Η daikin ήταν κοντά αλλά έβαλε αυτογκόλ ή αλλιώς μάρκετινγκ (για να το βάλει στο επόμενο μοντέλο και να το πει αναβάθμιση βλέπε, η apple έδειξε τον δρόμο σε αυτό το είδος μάρκετινγκ) 

Εβαλε μεγάλη καλή οθόνη με led φωτισμό αλλα πόσο δύσκολο ηταν να βάλει φωτιζόμενο πληκτρολόγιο για να βλέπεις στο σκοτάδι τι πατάς. Πρακτικά ακυρώνει την καλή οθόνη που έβαλε αφού στο σκοτάδι δεν βλέπεις τι θέλεις να πατήσεις. 

Αναρωτιέμαι η ακριβότερες σειρές είτε Daikin είτε άλλες επώνυμες μάρκες έχουν φωτιζόμενο πληκτρολόγιο; Αν μπορεί κανένας ας ανεβάσει καμία φωτογραφία.

Ευχαριστώ 

PSX_20210801_122624.jpg

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...