Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αληθοφανές, τι λέτε;

Σαφέστατα και αυριο θα εχω μετρησεις εξοδου και υπολογισμου γιατι παρολο που τις εχω κανει δεν τις βρισκω.

Εγω εχω μονιμα στο Haier αλλωστε,αγκαλια με τον σενσορα του,το εξωτερικο αισθητηριο απο θερμομετρο και το μονο που μενει ,να βρω τριποδο να το κραταει το κυριως θερμομετρο,κοντα στην εισαγωγη.

@liakjim βρηκα για το Haier tide green 9ri με εισαγωγη 28,4 εχει εξαγωγη 6,1 LOW  ,με 320 κυβικα

αλλα δεν το δεχεται ο υπολογιστης σου

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από τους πίνακες που έχουμε δει από toshiba , όλα της τα μοντέλα δίνουν περισσότερο eer με μικρότερο φορτίο. Μάλλον μας πάει στο συμπέρασμα ότι κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει.

Δεν νομίζω ότι έχει ifeel το miracle. Υπάρχει το κουμπί αλλά όλοι μας λένε ότι δεν κάνει κάτι. Αν θες να δεις, κράτα το τηλεκοντρόλ στον κρύο αέρα όπως βγαίνει από τις περσίδες έχοντας το συνέχεια να σημαδεύει το μηχάνημα. Μετά από λίγα λεπτά, θα πρέπει να το δεις να σβήνει τον συμπιεστή.

Ότι λέει το manual. Ενδεικτικά το asyg24klca το έχω σε 16άρα ασφάλεια.

Βλέπω τα tcl να τα θέλει με 2.5άρι καλώδιο που από ότι ξέρω ασφαλίζεται με 16άρα ασφάλεια. Οπότε λογικά θα είσαι οκ. Όμως ας μιλήσει κάποιος που ξέρει.

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι αλλά λογικά από πίσω θα τρέχει κάποια εξίσωση που θα είναι σωστή.

Το θερμόμετρο, λέω θερμόμετρο γιατί είναι ένα που μπήκε διαδοχικά, το έβαλα πρώτα στην είσοδο του αέρα στην εσωτερική μονάδα και μετά στην εξοδο δλδ στις περσίδες.

Αν ήμασταν σε θέση να γνωρίζουμε τις πιέσεις στην είσοδο και την έξοδο  και την παροχή του, τοτε με βάση την θερμοκρασία, υπολογίζουμε την ενθαλπία του ψυκτικού μέσου στα δύο σημεία και την θερμική ισχύ. Υπάρχουν μοντέλα που υπολογίζεις COP/EER συναρτήσει μόνο από τις θερμοκρασίες, είναι πολύπλοκα και έχουν την μορφή πολυωνυμικης εξίσωσης βαθμού πάνω από τρίτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αν ήμασταν σε θέση να γνωρίζουμε τις πιέσεις στην είσοδο και την έξοδο  και την παροχή του, τοτε με βάση την θερμοκρασία, υπολογίζουμε την ενθαλπία του ψυκτικού μέσου στα δύο σημεία και την θερμική ισχύ. Υπάρχουν μοντέλα που υπολογίζεις COP/EER συναρτήσει μόνο από τις θερμοκρασίες, είναι πολύπλοκα και έχουν την μορφή πολυωνυμικης εξίσωσης βαθμού πάνω από τρίτου. 

αρα μονο η παροχη και οι θερμοκρασιες δεν φτανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Specs είπε

αρα μονο η παροχη και οι θερμοκρασιες δεν φτανει...

Δεν φτάνει. Όμως οι πιέσεις είναι σχεδόν τιμές fixed με βάση την ισχύ του συμπιεστή του μηχανήματος και τον τύπο του φρεον, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την παροχή του μέσου ανάλογα την διάμετρο του σωλήνα και του εναλλακτη, οπότε εκτός απροόπτου, μπορεί να χρησιμοποιηθούν κάποιες τιμές προσεγγιστηκα σε κάποιο λογισμικό για μια απλή εκτίμηση. Αν μιλάμε μόνο για EER/COP σε συμβατικού τύπου μηχάνημα, σε inverter που όλα αλλάζουν κάθε λίγο αυτόματα είναι ανούσιο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Από τους πίνακες που έχουμε δει από toshiba , όλα της τα μοντέλα δίνουν περισσότερο eer με μικρότερο φορτίο. 

Αυτό δεν κοιτάμε?

1.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Σαφέστατα και αυριο θα εχω μετρησεις εξοδου και υπολογισμου γιατι παρολο που τις εχω κανει δεν τις βρισκω.

Εγω εχω μονιμα στο Haier αλλωστε,αγκαλια με τον σενσορα του,το εξωτερικο αισθητηριο απο θερμομετρο και το μονο που μενει ,να βρω τριποδο να το κραταει το κυριως θερμομετρο,κοντα στην εισαγωγη.

@liakjim βρηκα για το Haier tide green 9ri με εισαγωγη 28,4 εχει εξαγωγη 6,1 LOW  ,με 320 κυβικα

αλλα δεν το δεχεται ο υπολογιστης σου

Βάλτα με τελιτσες και αντίστροφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω 2 κλιματιστικά, μόνο για ψύξη με ιονιστη για υπνοδωμάτια 16 τμ έως 950€ με την εγκατάσταση τι προτείνεται; 
Επισης από μετρητή με διάγραμμα τι προτείνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μία ερώτηση από newbie για τα κλιματιστικά. Σε ένα σπίτι πχ 120τμ όπου υπάρχουν 5-6 κλιματιστικά, υπάρχει κάποιος τρόπος αυτά να "μιλάνε" μεταξύ τους ώστε να είναι εφικτή η ρύθμιση της θερμοκρασίας ολόκληρου του χώρου πχ μέσω εφαρμογής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν φτάνει. Όμως οι πιέσεις είναι σχεδόν τιμές fixed με βάση την ισχύ του συμπιεστή του μηχανήματος και τον τύπο του φρεον, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την παροχή του μέσου ανάλογα την διάμετρο του σωλήνα και του εναλλακτη, οπότε εκτός απροόπτου, μπορεί να χρησιμοποιηθούν κάποιες τιμές προσεγγιστηκα σε κάποιο λογισμικό για μια απλή εκτίμηση. Αν μιλάμε μόνο για EER/COP σε συμβατικού τύπου μηχάνημα, σε inverter που όλα αλλάζουν κάθε λίγο αυτόματα είναι ανούσιο. 

Δεν είμαστε eurovent εδώ. Για τη δουλειά που θέλουμε είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

@rbx1000@Specs  , ακολουθεί μπαλίστικη μέτρηση eer για το Asyg24klca.

Έβαλα το ίδιο θερμόμετρο διαδοχικά στην εισαγωγή και στην εξαγωγή με fix ανεμιστήρα low άρα γνωστή παροχή 685m3/hr

14ee5556c160ea2ddb11a54ded7bb27c.png

Και πήρα :

image.png.29383711d67e1ddb938243e12f4efa04.png

26.8 στην είσοδο και 21.1 στην έξοδο.

Άρα έχω output 1.3KW

http://hvac-calculator.com/heating.php?go=101&temp1=21.1&hum1=46&temp2=26.8&vol=685

a791d70384aea3cda227ae066f1ab54d.png

 

Watts 123W με 28.3 εξωτερική

image.png.11d3d6174e370e4bcd22d639148329a2.png

Οπότε μου βγάζει eer  = 1300/123 = 10,56

Αληθοφανές, τι λέτε;

Aν βγαζει 5 EER στους 35 με την ιδια μεθοδο ναι.

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Από τους πίνακες που έχουμε δει από toshiba , όλα της τα μοντέλα δίνουν περισσότερο eer με μικρότερο φορτίο. Μάλλον μας πάει στο συμπέρασμα ότι κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει.

Aπο τους ιδιους πίνακες βλεπουμε οτι το EER αυξανει περιπου 3% για καθε βαθμο μικροτερης εξωτερικης στο ιδιο φορτιο.
Το ιδιο ισχυει και για τα capacity tables των Daikin και Fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nixi είπε

Από που προκύπτει ότι όσο κατεβαίνει το input ανεβαίνει το eer?

Είναι χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου? Όλα έτσι είναι?

Σωστά το έθεσες: Είναι χαρακτηριστικό μερίδας των κλιματιστικών και όχι όλων.

- Για παράδειγμα με όλα τα 9αρια κλιματιστικά της Haier και στα αμιγώς κινέζικα κλιματιστικά της χαμηλής κατηγορίας τιμής συμβαίνει το αντίθετο. Το EER στο 9αρι Haier "πέφτει" από το 3.25 [EER ονομαστικής απόδοσης ψύξης (2600kWatt)] στο 2.66 (απόδοση ψύξης 0.8 kWatt). Η κατανάλωση του κλιματιστικού έχει σχέση με την ποιότητα του σχεδιασμού του και το τμήμα του καταναλωτικού κοινού που κυρίως απευθύνεται.

- Αντίθετα, ακόμα και στα φτηνά κλιματιστικά των εταιριών Daikin, Fujitsu, Mitsubishi Panasonic το EER αυξάνεται ανάλογα με τη μείωση του φορτίου, με μικρές διακυμάνσεις όσον αφορά την υψηλότερη τιμή του EER. Οπότε αν θέλουμε να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό πολλές ώρες ή σε 24ωρη βάση ή αν αυτό είναι να τοποθετηθεί σε χώρο με καλή μόνωση και θέλουμε να έχουμε τη χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση ρεύματος, τότε η αγορά κλιματιστικού Ιαπωνικής εταιρίας είναι μονόδρομος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filipN είπε

Σωστά το έθεσες: Είναι χαρακτηριστικό μερίδας των κλιματιστικών και όχι όλων.

- Για παράδειγμα με όλα τα 9αρια κλιματιστικά της Haier και στα αμιγώς κινέζικα κλιματιστικά της χαμηλής κατηγορίας τιμής συμβαίνει το αντίθετο. Το EER στο 9αρι Haier "πέφτει" από το 3.25 [EER ονομαστικής απόδοσης ψύξης (2600kWatt)] στο 2.66 (απόδοση ψύξης 0.8 kWatt). Η κατανάλωση του κλιματιστικού έχει σχέση με την ποιότητα του σχεδιασμού του και το τμήμα του καταναλωτικού κοινού που κυρίως απευθύνεται.

- Αντίθετα, ακόμα και στα φτηνά κλιματιστικά των εταιριών Daikin, Fujitsu, Mitsubishi Panasonic το EER αυξάνεται ανάλογα με τη μείωση του φορτίου, με μικρές διακυμάνσεις όσον αφορά την υψηλότερη τιμή του EER. Οπότε αν θέλουμε να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό πολλές ώρες ή σε 24ωρη βάση ή αν αυτό είναι να τοποθετηθεί σε χώρο με καλή μόνωση και θέλουμε να έχουμε τη χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση ρεύματος, τότε η αγορά κλιματιστικού Ιαπωνικής εταιρίας είναι μονόδρομος. 

 

Ένα haier με συμπιεστή panasonic η mitsubish σε ποια κατηγορία το κατατάσσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Aν βγαζει 5 EER στους 35 με την ιδια μεθοδο ναι.

Δύσκολο να πετύχω τέτοια κατανάλωση στους 35. Θα το δω.

23 λεπτά πριν, filipN είπε

Σωστά το έθεσες: Είναι χαρακτηριστικό μερίδας των κλιματιστικών και όχι όλων.

- Για παράδειγμα με όλα τα 9αρια κλιματιστικά της Haier και στα αμιγώς κινέζικα κλιματιστικά της χαμηλής κατηγορίας τιμής συμβαίνει το αντίθετο. Το EER στο 9αρι Haier "πέφτει" από το 3.25 [EER ονομαστικής απόδοσης ψύξης (2600kWatt)] στο 2.66 (απόδοση ψύξης 0.8 kWatt). Η κατανάλωση του κλιματιστικού έχει σχέση με την ποιότητα του σχεδιασμού του και το τμήμα του καταναλωτικού κοινού που κυρίως απευθύνεται.

- Αντίθετα, ακόμα και στα φτηνά κλιματιστικά των εταιριών Daikin, Fujitsu, Mitsubishi Panasonic το EER αυξάνεται ανάλογα με τη μείωση του φορτίου, με μικρές διακυμάνσεις όσον αφορά την υψηλότερη τιμή του EER. Οπότε αν θέλουμε να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό πολλές ώρες ή σε 24ωρη βάση ή αν αυτό είναι να τοποθετηθεί σε χώρο με καλή μόνωση και θέλουμε να έχουμε τη χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση ρεύματος, τότε η αγορά κλιματιστικού Ιαπωνικής εταιρίας είναι μονόδρομος. 

 

Έχω την αίσθηση ότι η αύξηση του βαθμού απόδοσης με τη μείωση του φορτίου είναι μια εγγενής ιδιότητα των αντλιών θερμότητας. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το edge 18αρι έχει την καλύτερη απόδοση γύρω στο 40%. Από εκεί και πάνω σιγά-σιγά πέφτει από εκεί και κάτω σιγά-σιγά πέφτει. Δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι τουλάχιστον ο συγκεκριμένος πίνακας, μιας και τα ελάχιστα watt που δινει εδώ δεν ισχύουν στην πράξη.

Όταν τα έψαχνα θυμάμαι υπήρχε μοντέλο να έχει την καλύτερη απόδοση στα χαμηλά φορτία και άλλο στα ψηλά, κάποιο daiseikai είχε πολύ καλή σε όλο το φάσμα. Δεν έχω πια τα αρχεία για να είμαι σίγουρος.

Αν υποθέσουμε ότι είναι δύσκολο (ακριβό) να έχει πολύ καλή απόδοση σε όλο το φάσμα και κάπου θα είναι καλύτερο-χειρότερο, εφόσον έχουμε σωστό για τον χώρο μας, θα δουλεύει τον περισσότερο χρόνο εκτός των "πολύ υψηλό" και "πολύ χαμηλό". Έχει λογική να δοθεί στον σχεδιασμό βάρος εκεί.

Επίσης έχει λογική να προγραμματιστεί αντί να κατέβει π.χ. στα 100W με χαμηλότερη απόδοση να κάνει on-off από πιο ψηλά.

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nixi είπε

Το edge 18αρι έχει την καλύτερη απόδοση γύρω στο 40%. Από εκεί και πάνω σιγά-σιγά πέφτει από εκεί και κάτω σιγά-σιγά πέφτει. Δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι τουλάχιστον ο συγκεκριμένος πίνακας, μιας και τα ελάχιστα watt που δινει εδώ δεν ισχύουν στην πράξη.

Όταν τα έψαχνα θυμάμαι υπήρχε μοντέλο να έχει την καλύτερη απόδοση στα χαμηλά φορτία και άλλο στα ψηλά, κάποιο daiseikai είχε πολύ καλή σε όλο το φάσμα. Δεν έχω πια τα αρχεία για να είμαι σίγουρος.

Αν υποθέσουμε ότι είναι δύσκολο (ακριβό) να έχει πολύ καλή απόδοση σε όλο το φάσμα και κάπου θα είναι καλύτερο-χειρότερο, εφόσον έχουμε σωστό για τον χώρο μας, θα δουλεύει τον περισσότερο χρόνο εκτός των "πολύ υψηλό" και "πολύ χαμηλό". Έχει λογική να δοθεί στον σχεδιασμό βάρος εκεί.

Έχεις φτιάξει καμπύλες απόδοσης ανά θερμοκρασία και ανά φορτίο; Οι πίνακες απόδοσης των Toshiba είναι διαθέσιμοι οπότε είναι πολύ εύκολο να δούμε αν ισχύει αυτό που λες. Θα είχε ενδιαφέρον.

Επίσης έχεις δει διαφορετικά watts από αυτά που δίνει στους πίνακες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...