Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί επαναλαμβάνεις κάτι που δεν ισχύει; Είχες ξυπνήσει ποτέ με 3.5C χαμηλότερη θερμοκρασία στο δωμάτιο;

Καλά μας κάνεις πλάκα έτσι πόσο offset είχε το daikin πριν σου αλλάξουν πλακέτα η το βίντεο που έχεις ανεβάσει που δείχνει 3,5 βαθμούς διαφορά από τη ζητούμενη είναι ψεύτικο? 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καλά μας κάνεις πλάκα έτσι πόσο offset είχε το daikin πριν σου αλλάξουν πλακέτα η το βίντεο που έχεις ανεβάσει που δείχνει 3,5 βαθμούς διαφορά από τη ζητούμενη είναι ψεύτικο? 

Γιατι θεωρεις οτι εχει στην ψυξη ιδιο οφσετ με την θερμανση?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω ένα Mitsubishi 9000btu 20ετίας (SRC25GZ-L1) με κάποιο 12αρι το οποίο με ενδιαφέρει σχεδόν αποκλειστικά η ψύξη. Έχω διαβάσει πολλές σελίδες στην κουβέντα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Μεταξύ των παρακάτω, σε αυτή την τάξη χρημάτων ποιό προτείνεται;

https://www.skroutz.gr/s/27832180/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35C-ARXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/29839520/Inventor-Corona-Plus-CRPVI32-12WFI-CRPVO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

το DAIKIN (Α++) έχει το όνομα και την ποιότητα πιστεύω, ενώ το Inventor(Α+++ και φασόν από οτι διάβασα)  είναι καλύτερο σε απόδοση, κατανάλωση και εγγύηση. Όλα αυτά βέβαια από τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι εταιρείες.

Περιμένω την άποψή σας.

Επεξ/σία από giasoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Καλά μας κάνεις πλάκα έτσι πόσο offset είχε το daikin πριν σου αλλάξουν πλακέτα η το βίντεο που έχεις ανεβάσει που δείχνει 3,5 βαθμούς διαφορά από τη ζητούμενη είναι ψεύτικο? 

Άλλο να ανοιγοκλείνει στα 3.5 και άλλο να ψύχει και να κατεβάζει τόσο χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DjTony είπε

Ειναι καλό που το κάνει δηλαδή; εγώ νόμιζα έπαθε κάτι 

Ναι είναι καλό γιατί στεγνώνει την εσωτερική μονάδα οπότε δεν δημιουργούνται μύκητες και βακτήρια λόγω υγρασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2021 στις 11:22 ΜΜ, steliosdj είπε

@George!

Καλησπερα Γιωργο !

Θυμαμαι απο περισυ που συζητουσαμε για το LN25... απο τοτε που ειχα βρει καποια video ενος ξενου με το LN35 να παιζει στα 50w καπου βορεια Ευρωπη εαν δεν κανω λαθος.

Πολυ περιεργο μηχανημα... Ισως θελει πολυ χαμηλες εξωτερικες. Δηλαδη καλοκαιρι/ανοιξη των 20-25C.

Να ρωτησω και εγω για το daiseikai τι ψαρια πιανει στα χαμηλα ? Συγκρητικα με το perfera. Ειδες τιποτε αξιολογο?

Ευχαριστω !

Χθες το ururu με ζητηση 28 και εξωτερικη 29.5 στα 61w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lofarek είπε

Χθες το ururu με ζητηση 28 και εξωτερικη 29.5 στα 61w

αληθεια,τι αλλαζει στην καταναλωση αν ζητησεις και κατι εξτρα ,οπως φρεσκο αερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Specs είπε

αληθεια,τι αλλαζει στην καταναλωση αν ζητησεις και κατι εξτρα ,οπως φρεσκο αερα?

Δεν το εχω δοκιμασει προσφατα αλλα η καταναλωση ανεβαινει αισθητα. Πρωτον και κυριον γιατι παιρνεις ζεστο αερα μεσα και δευτερο το  βεντιλατερ εχει και αυτο καταναλωση 2 ταχυτητες 40 w στο high αν θυμαμαι καλα , Σε καποιες περιπτωσεις αναβει και η αντισταση του ζεολιθου αν ζητησεις αφυγρανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ γρήγορη ερώτηση προς τους φίλους της κοινότητας. Έχω στο εξωχικο 12αρι Toyotomi kuro 7ετιας. Το έβαλα στην πρίζα και απλά αναβοσβηνει το power button πάνω στην μονάδα. Τι μπορεί να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kezm είπε

Μια πολύ γρήγορη ερώτηση προς τους φίλους της κοινότητας. Έχω στο εξωχικο 12αρι Toyotomi kuro 7ετιας. Το έβαλα στην πρίζα και απλά αναβοσβηνει το power button πάνω στην μονάδα. Τι μπορεί να είναι;

TKN/TKG-A35DV ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2021 στις 9:44 ΠΜ, filipN είπε

Και τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι έπρεπε να προσθέσει κάποια ποσότητα ψυκτικού υγρού;

ότι το μήκος σωλήνα που βάλαμε ήταν 7+ μέτρα και στη σελίδα 31 από το manual γράφει

"μήκος σωλήνα με αρχική πλήρωση 5m"

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2021/05/new_tcl_ac_manual_2021_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

1 φίλος μου θέλει να αγοράσει κλιματιστικό 12άρι Inverter.

Εκτός απο Toyotomi+Fujitsu αξίζει κάτι άλλο πιο οικονομικό;Πχ Midea, inventor.

Μήπως είναι πιο θορυβώδες τα πιο φθηνά;

Ψυκτικός μου είχε πει πως είναι καλά τα Daikin, πιο αθόρυβα ακόμα, αλλά μάλλον ακόμα πιο ακριβά.

Γνωρίζει κάποιος τιμές;Εγώ είχα πάρει 1 Toyotomi izuru 9άρι κάπου στα 500€ πρίν 3-4 χρόνια απο Κωτσόβολο.

Σκέφτεται να το αγοράσει απο Κωτσόβολο για την δωρεάν εγκατάσταση, γνωρίζει πως θα περιμένει κανά μήνα, όμως θα πρέπει να ξηλώσει το παλιό.Του είπα είτε να το ξηλώσουν αυτοί που θα έρθουν για την εγκατάσταση, είτε να το έχει ξηλώσει αυτός λίγες ημέρες πρίν έρθουν, εκτός αν μπορέσει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

1 φίλος μου θέλει να αγοράσει κλιματιστικό 12άρι Inverter.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

16 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εκτός απο Toyotomi+Fujitsu αξίζει κάτι άλλο πιο οικονομικό;

Toyotomi (κινεζοφασόν) και Fujitsu μαζί στην ίδια πρόταση....

9f8adbee0674c767609962cbce83d74c.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Toyotomi (κινεζοφασόν) και Fujitsu μαζί στην ίδια πρόταση....

9f8adbee0674c767609962cbce83d74c.png

Δηλαδή τα Toyotomi είναι Κινεζιά ενώ τα Fujitsu είναι καλά;

Στις ίδιες τιμές δεν κυμαίνονται;

Εμένα το Toyotomi έχει καλή απόδοση ακόμα και χειμώνα και είναι αθόρυβο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...