Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

είναι θέμα αρχής... :)

μαλιστα! και για να μην ξεχνιομαστε,ο αποροφητηρας γιατι αναψε?

2 ώρες πριν, userAnon είπε

αν και ο αέρας πάει αντίθετα από την πόρτα διαδρόμου

δοκιμασες ανεμιστηρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 11:09 ΜΜ, DjTony είπε

Έχω ένα inventor life pro 18αρι, λειτουργεί στην ψύξη κανονικά, όταν το κλείνω συνεχίζει να λειτουργεί η εσωτερική μονάδα για 20 δευτερόλεπτα περίπου και δίπλα από το κόκκινο λαμπάκι ότι έχει σβήσει αναβοσβήνει το λευκό της ψύξης. Ξέρουμε γιατί το κάνει αυτό;

Έχω ένα life pro 12αρι και το έχω βάλει κι εγώ να το κάνει.

XFAN λειτουργία. Πιέστε το πλήκτρο ταχύτητας ανεμιστήρα για 2 δευτερόλεπτα σε κατάσταση αφύγρανσης ή ψύξης. Θα εμφανιστεί ένα σύμβολο ανεμιστήρα και ο εσωτερικός ανεμιστήρας θα λειτουργεί για μερικά λεπτά μετά το κλείσιμο για να στεγνώνει την μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Specs είπε

μαλιστα! και για να μην ξεχνιομαστε,ο αποροφητηρας γιατι αναψε?

είπαμε να φάμε -)

Μπα, ανεμιστήρα δεν δοκίμασα. και να τον στέλνει μέσα τι θα κάνω. δεν παίζει να έχω και ανεμιστήρα στο σαλόνι (βέβαια ποτε μην λες ποτε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

δεν παίζει να έχω και ανεμιστήρα στο σαλόνι (βέβαια ποτε μην λες ποτε )

για να δεις αν σπρωχνοντας τον αερα και ανακατευοντας γενικα,που μεγαλωνει το φορτιο,αλλαζε η συμπεριφορα στα ονοφ το ελεγα...οχι για μονιμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giasoy είπε

Έχω ένα life pro 12αρι και το έχω βάλει κι εγώ να το κάνει.

XFAN λειτουργία. Πιέστε το πλήκτρο ταχύτητας ανεμιστήρα για 2 δευτερόλεπτα σε κατάσταση αφύγρανσης ή ψύξης. Θα εμφανιστεί ένα σύμβολο ανεμιστήρα και ο εσωτερικός ανεμιστήρας θα λειτουργεί για μερικά λεπτά μετά το κλείσιμο για να στεγνώνει την μονάδα.

Ειναι καλό που το κάνει δηλαδή; εγώ νόμιζα έπαθε κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ να σας πω για το inventor corona, αγορά αρχές Μαρτίου. Το χρησιμοποιησαμε το καλοκαίρι 1.5 μήνα μέσο όρο, 8 ώρες την ημέρα, θερμοκρασία 25-26. Πρώτα έβαζα λειτουργία turbo και μόλις έφτανε μισό βαθμό κάτω απο τον ζητούμενο έκοβε στροφές και δούλευε χαλαρά μετά όλη μέρα χωρίς on-off. Κατανάλωση 4μηνου ήρθε 707kw οπότε συμπεραίνω οτι η καταναλωση του ηταν αμελητέα. Πολύ ευχαριστημένος απ το κλιματιστικο, περιμένω να δω και τον χειμώνα τι θα κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2021 στις 4:18 ΜΜ, liakjim είπε

Θα πρέπει να φτιάξεις homeassistant σύστημα, sonoffLAN, influxdb, grafana.

Ακούγονται λίγο κινέζικα, αλλά υπάρχουν άπειροι οδηγοί στο YouTube. Θα είσαι έτοιμος το πολύ σε μια ώρα με ένα virtual machine σύστημα για δοκιμή πχ με oracle virtualbox.

Πολύ ανησυχητική η αναφορά σου και νομίζω ότι δεν είσαι ο μόνος που το λέει ( εκτός αν μπερδεύομαι και έχεις ξαναπεί κάτι πιο παλιά). Αν και νομίζω ότι ένα παλικάρι με miracle II έχει πει για 130W σε συντήρηση.

Edit το βρήκα

 

Η κατανάλωση αυτή προέρχεται λογικά από την τεράστια υπερψυξη που σου έκανε και θέλει ψάξιμο μην είναι θέμα βλάβης πχ λάθος του αισθητήρα ή θέμα της συγκεκριμένης σειράς. Πήρες τηλέφωνο την αντιπροσωπεία; 

Εδώ θα ήθελε διάγραμμα να δούμε τι παίζει αλλά σε πάει πολύ πιο χαμηλά σε θερμοκρασία.

 

Μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ την συμπεριφορά που εμφανίζεται στο διάγραμμα του @thanasis00

Του αρέσει να λειτουργεί στα 300-400watt συνήθως και όταν φτάσει τον "στόχο" του πέφτει στα 130-140w.

 

Σήμερα το πρωί που ξύπνησα δούλευε στα 115w, με ζητούμενη θερμοκρασία 28, δωματίου 24,5 και εξωτερική 25,5.

(μετά από κανά μισάωρο που άρχησα να μπαινοβγαίνω στο δωμάτιο ανέβηκε στα 155w)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, djkostas84 είπε

 

Μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ την συμπεριφορά που εμφανίζεται στο διάγραμμα του @thanasis00

Του αρέσει να λειτουργεί στα 300-400watt συνήθως και όταν φτάσει τον "στόχο" του πέφτει στα 130-140w.

 

Σήμερα το πρωί που ξύπνησα δούλευε στα 115w, με ζητούμενη θερμοκρασία 28, δωματίου 24,5 και εξωτερική 25,5.

(μετά από κανά μισάωρο που άρχησα να μπαινοβγαίνω στο δωμάτιο ανέβηκε στα 155w)

Συγγνώμη, ήθελες 28 και έφτασε να έχεις μέσα 24.5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, renaultclioV είπε

Μιας και ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ να σας πω για το inventor corona, αγορά αρχές Μαρτίου. Το χρησιμοποιησαμε το καλοκαίρι 1.5 μήνα μέσο όρο, 8 ώρες την ημέρα, θερμοκρασία 25-26. Πρώτα έβαζα λειτουργία turbo και μόλις έφτανε μισό βαθμό κάτω απο τον ζητούμενο έκοβε στροφές και δούλευε χαλαρά μετά όλη μέρα χωρίς on-off. Κατανάλωση 4μηνου ήρθε 707kw οπότε συμπεραίνω οτι η καταναλωση του ηταν αμελητέα. Πολύ ευχαριστημένος απ το κλιματιστικο, περιμένω να δω και τον χειμώνα τι θα κάνει. 

Εκκαθαριστικός λογαριασμός έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη, ήθελες 28 και έφτασε να έχεις μέσα 24.5;

Αχαχαααα, κλασικό TCL απότι έχω καταλάβει και από άλλες κριτικές.

Ήθελα 25-26 και το έβαλα στο 28 να είμαι μέσα. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρέπει να βρεθεί ένας με διαγράμματα κατανάλωσης σε tcl για να καταλάβουμε τι παίζει.

Μάλλον έχει τεράστιο offset τύπου daikin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Μάλλον έχει τεράστιο offset τύπου daikin 

Γιατί επαναλαμβάνεις κάτι που δεν ισχύει; Είχες ξυπνήσει ποτέ με 3.5C χαμηλότερη θερμοκρασία στο δωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...