Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αλλαξα κλιματιστικο τον Ιουλιο

Ενω αρχικα το δουλευα στους 27 βαθμους πλεον αυτο το μηνα το βαζω 25.5 ή 25 🤔

Τι αλλαξε; 

Εννοεις πως χαμηλώνεις την θερμοκρασία ώστε να έχεις την ίδια θερμοκρασία στον χώρο; Αν ναι, και εφόσον μιλάμε για ίδιας ισχύος κλιματιστικά τότε συμβαίνουν τα παρακάτω. 

1. Το κλιματιστικό μπορεί να έχει χάσει φρεον. 

2. Κάποιο πρόβλημα με τον αισθητήρα και την θερμοκρασία που ανιχνεύει. 

3. Αυξήθηκε το φορτίο του χώρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας στο χωλ ένα Sanyo ~20 ετών το οποίο αργεί να καλύψει το δωμάτιο με ψύξη, θέλουμε να προβούμε σε αγορά κλιματιστικού για το δωμάτιο. Αν θα ήταν καλύτερο, ίσως να μεταφέρουμε το παλιό στο δωμάτιο και να βάλουμε το νέο στο χωλ. Τώρα για να κρυώσει γρηγορότερα το δωμάτιο, κλείνουμε την πόρτα προς το σαλόνι και γυρνάμε τις περσίδες

Για ευκολία έχω επισυνάψει ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του σπιτιού με πόρτες/παράθυρα/καλοριφέρ , την υπάρχουσα θέση του κλιματιστικού στο χωλ (κοκκινο) και την σκέψη που είχαμε για το κλιματιστικό στο δωμάτιο (μαύρο)

  1. Ποσό που διαθέτουμε : μέχρι 1200€ τιμή κλιματιστικού και χωρίς εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά. Πιθανή αντιμετάθεση με το παλιό, SANYO SAP-K128EH 12.000 BTU Οριακά ανεπαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος Οτιδήποτε Θεσσαλονίκη
  4. Χρήση κλιματιστικού 80% ψύξη - 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί Υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη/Συκιές -1 με 37,4
  8. features Απαραίτητα ιονιστής, πολύ επιθυμητά wifi, επιθυμητά αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου ~14m2 -38m3 Ξύλινο πάτωμα, συνθετικά κουφώματα διπλά τζάμια, χοντρός τοίχος, υποθέτω χωρίς μόνωση.
  10. 2120.40 Watt
    1823.54 KCal/h
    151.46 Watt/m2
    130.25 KCal/h/m2
    για 23C

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

spiti.jpg

Επεξ/σία από iLLiCiT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εννοεις πως χαμηλώνεις την θερμοκρασία ώστε να έχεις την ίδια θερμοκρασία στον χώρο; Αν ναι, και εφόσον μιλάμε για ίδιας ισχύος κλιματιστικά τότε συμβαίνουν τα παρακάτω. 

1. Το κλιματιστικό μπορεί να έχει χάσει φρεον. 

2. Κάποιο πρόβλημα με τον αισθητήρα και την θερμοκρασία που ανιχνεύει. 

3. Αυξήθηκε το φορτίο του χώρου. 

Μιλαω για το ιδιο κλιματιστικο ακριβώς, το καινουριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, iLLiCiT είπε

Κοντά 20 Ετών.. Όχι :D Αφού έχει και πάνω-κάτω τις γρίλιες, δεν έχω παράπονο :D 

Μην κοιτας τα χρονια! ιδιας ηλικιας εχω το 7ρι sanyo kr-74eha και εχει i feel γιαυτο ρωτω. Το τηλεκοντρολ μου ειναι δηλαδη με τρυπες για τον σενσορα. 

0A1EB737-85C9-406B-B998-5CA7FAD7BF0B.jpeg

83653A58-FDF7-4364-8940-2EE6B71C4B27.jpeg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σένσορα φαίνεται να έχει, αλλά κάποιο κουμπί που να ενεργοποιεί τέτοια λειτουργία δεν υπάρχει. Νομίζω ότι είναι μόνο για την εμφάνιση της θερμοκρασίας πάνω στο χειριστήριο.

1630260456121.jpg

1630260456118.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, iLLiCiT είπε

Σένσορα φαίνεται να έχει, αλλά κάποιο κουμπί που να ενεργοποιεί τέτοια λειτουργία δεν υπάρχει. Νομίζω ότι είναι μόνο για την εμφάνιση της θερμοκρασίας πάνω στο χειριστήριο.

1630260456121.jpg

1630260456118.jpg

Δεν υπηρχε κουμπι ενεργοποιησης! δουλευε συνεχεια ετσι,αυτο ηταν το ατου του,σε διαφημιση τοτε,γιαυτο το πηρα.

Δεν ξερω αν ειναι σε ολα τα μοντελα η λειτουργια(αρκετα τηλεχειριστηρια ειναι πασπαρτου στις εταιριες)

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2982021 92523 μμ.bmp.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, iLLiCiT είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας στο χωλ ένα Sanyo ~20 ετών το οποίο αργεί να καλύψει το δωμάτιο με ψύξη, θέλουμε να προβούμε σε αγορά κλιματιστικού για το δωμάτιο. Αν θα ήταν καλύτερο, ίσως να μεταφέρουμε το παλιό στο δωμάτιο και να βάλουμε το νέο στο χωλ. Τώρα για να κρυώσει γρηγορότερα το δωμάτιο, κλείνουμε την πόρτα προς το σαλόνι και γυρνάμε τις περσίδες

Για ευκολία έχω επισυνάψει ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του σπιτιού με πόρτες/παράθυρα/καλοριφέρ , την υπάρχουσα θέση του κλιματιστικού στο χωλ (κοκκινο) και την σκέψη που είχαμε για το κλιματιστικό στο δωμάτιο (μαύρο)

  1. Ποσό που διαθέτουμε : μέχρι 1200€ τιμή κλιματιστικού και χωρίς εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά. Πιθανή αντιμετάθεση με το παλιό, SANYO SAP-K128EH 12.000 BTU Οριακά ανεπαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος Οτιδήποτε Θεσσαλονίκη
  4. Χρήση κλιματιστικού 80% ψύξη - 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί Υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη/Συκιές -1 με 37,4
  8. features Απαραίτητα ιονιστής, πολύ επιθυμητά wifi, επιθυμητά αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου ~14m2 -38m3 Ξύλινο πάτωμα, συνθετικά κουφώματα διπλά τζάμια, χοντρός τοίχος, υποθέτω χωρίς μόνωση.
  10. 2120.40 Watt
    1823.54 KCal/h
    151.46 Watt/m2
    130.25 KCal/h/m2
    για 23C

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

spiti.jpg

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει για που θες κλιματιστικό.

Καταρχάς το παλιό γιατί το έχεις στο χωλ; Είναι τελείως άκυρη η θέση του. Χρειάζεσαι 2 μηχανήματα. Ένα στο σαλόνι να κοιτάει προς την κουζίνα (εκεί δεν έχει πόρτα;) και ένα στο δωμάτιο.

1 ώρα πριν, Specs είπε

Δεν υπηρχε κουμπι ενεργοποιησης! δουλευε συνεχεια ετσι,αυτο ηταν το ατου του,σε διαφημιση τοτε,γιαυτο το πηρα.

Δεν ξερω αν ειναι σε ολα τα μοντελα η λειτουργια(αρκετα τηλεχειριστηρια ειναι πασπαρτου στις εταιριες)

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2982021 92523 μμ.bmp.jpg

Πςςςςς, πολύ μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει για που θες κλιματιστικό.

Καταρχάς το παλιό γιατί το έχεις στο χωλ; Είναι τελείως άκυρη η θέση του. Χρειάζεσαι 2 μηχανήματα. Ένα στο σαλόνι να κοιτάει προς την κουζίνα (εκεί δεν έχει πόρτα;) και ένα στο δωμάτιο.

Χρειάζομαι κλιματιστικό για το δωμάτιο

Το κλιματιστικό τοποθετήθηκε εκεί στο χωλ πολλά χρόνια πριν. Ο λόγος που ήταν εκεί είναι για να μπορεί "εύκολα" θα εξυπηρετεί όλο το σπίτι. Σαλόνι - κουζίνα είναι 2 διαφορετικοί χώροι.

Η πρόταση σου είναι να μεταφερθεί το παλιό από το χωλ στο σαλόνι και να μπει ένα νέο στο δωμάτιο. Οκ, μου φαίνεται σωστό.

Το ερώτημα μου είναι όμως, ποιο κλιματιστικό να επιλέξω.

Κοιτούσα αυτά τα 2
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-izuru-trn-trg-871zr-klimatistiko-24-000-btu-h_3054217
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-supreme-sv32-24-klimatistiko-24-000-btu-h_3680207

Απόψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iLLiCiT είπε

Χρειάζομαι κλιματιστικό για το δωμάτιο

Το κλιματιστικό τοποθετήθηκε εκεί στο χωλ πολλά χρόνια πριν. Ο λόγος που ήταν εκεί είναι για να μπορεί "εύκολα" θα εξυπηρετεί όλο το σπίτι. Σαλόνι - κουζίνα είναι 2 διαφορετικοί χώροι.

Η πρόταση σου είναι να μεταφερθεί το παλιό από το χωλ στο σαλόνι και να μπει ένα νέο στο δωμάτιο. Οκ, μου φαίνεται σωστό.

Το ερώτημα μου είναι όμως, ποιο κλιματιστικό να επιλέξω.

Κοιτούσα αυτά τα 2
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-izuru-trn-trg-871zr-klimatistiko-24-000-btu-h_3054217
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-supreme-sv32-24-klimatistiko-24-000-btu-h_3680207

Απόψεις;

Η κουζίνα δεν θες να καλυφθεί; Πώς συνδέεται με το σπίτι; Από το χωλ; Γιατί κοιτάς 24αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο το Sanyo 20ετιας με το I-feel!

Μία ερώτηση τώρα, υπάρχουν τίποτα φίλτρα HEPA που να μπορώ να τα τοποθετήσω στο επάνω μέρος του κλιματιστικου ώστε να συγκρατούν καλύτερα τα μικροσωματιδια από τον εισερχόμενο αέρα; 

Από ένα μικρό ψάξιμο η απάντηση μάλλον όχι κατά 90%, επίσης δεν ξέρω αν προκαλέσουν και πρόβλημα στην μονάδα λόγω της αύξησης της αντίστασης που θα συναντήσει ο αέρας για να εισέλθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι σε αναζήτηση κλιματικού κυρίως για χρήση δροσισμού που να καλύπτει:

α) ενιαίο χώρου 41 τμ (συν άλλα 17τμ ημιαυτόνομη κουζίνα)

β) τριών ΥΔ γύρω στα 11τμ έκαστο

Καταρχάς ήθελα να ρωτήσω;

α) σε ποιες εταιρείες να κινηθώ με περισσότερη αξιοπιστία & απόδοση και

β) εάν υπάρχουν κλιματιστικά με λίγο πιο μικρές εξωτερικές μονάδες (ειδικά στα δωμάτια υπάρχουν μικρά μπαλκόνια).

Δεν έχω σκεφτεί ακόμα το μπάτζετ αλλά υποθέτω κάπου στις 3χιλ ευρώ το θεωρώ αρκετά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

αν προκαλέσουν και πρόβλημα στην μονάδα λόγω της αύξησης της αντίστασης που θα συναντήσει ο αέρας για να εισέλθει

Υποθετω θα εχει πραγματι προβλημα αν βαλεις σε ολη την εκταση ...δες λιγο ποσο ειναι της Inventor (ΑΝ φαινονται καπου) γιατι καποια μοντελα της εχουν. Και αν ειναι μικρο,βαλε και συ ενα μικρο κομματι,αν και δεν ξερω γιατι να περασει απο κει αερας αφου διπλα του θαναι ευκολοτερο!

32 λεπτά πριν, john1987 είπε

εάν υπάρχουν κλιματιστικά με λίγο πιο μικρές εξωτερικές μονάδες (ειδικά στα δωμάτια υπάρχουν μικρά μπαλκόνια

για αρχη δες εδω στο εξελ του @minor_c   https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1993682588

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...