Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/9/2021 στις 10:42 ΜΜ, liakjim είπε

Όσο για edge vs shorai premium. Το 1ο είναι συνολικά πιο αποδοτικό σε θέρμανση αλλά το 2ο έχει πιο χαμηλά ελάχιστα watts. πχ στους 2C όταν το edge πάει μέχρι 220W , το Shorai κατεβαίνει στα 140W άρα θα κάνει σαφώς λιγότερα on-off. Μόνο και μόνο για αυτό.

Το Σαββατοκύριακο προσπάθησα να μελετήσω τα δεδομένα. Κόλλησα στους 2oC που αναφέρεις. Εννοείς εξωτερική θερμοκρασία 2oC;

Edit: Ναι αυτό εννοείς!

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας! 
Εξαιρετικά χρήσιμο Forum με πολλή γνώση!
Σας στέλνω και εγω το ερωτηματολόγιο μου καθώς είμαστε σε αναζήτηση κλιματιστικού για το νεο μας σπίτι και συγκεκριμένα για τον χώρο της Σαλοκουζίνας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :600-800
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: ΝΕΟ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): ΟΧΙ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100%  ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Απο Ιούνιο έως Αύγουστο σχεδόν συνεχώμενα στην διάρκεια της ημέρας
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαία σαλοκουζίνα/τραπεζαρία 45τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 0-42
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Βρίσκεται στον τελευταίο όροφο κάτω απο πλάκα ΜΕ 5εκ ΜΟΝΩΣΗ

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
5155.67Watt
4433.88KCal/h
64.45Watt/m2
55.42

23οC

Μας έχει προταθεί το Toyotomi Izuru 18000. Ποιά είναι η άποψη σας; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από kostas_pal
Ορθογραφικά και επανυπολογισμός απωλειών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kostas_pal είπε

Καλημέρα σας! 
Εξαιρετικά χρήσιμο Forum με πολλή γνώση!
Σας στέλνω και εγω το ερωτηματολόγιο μου καθώς είμαστε σε αναζήτηση κλιματιστικού για το νεο μας σπίτι και συγκεκριμένα για τον χώρο της Σαλοκουζίνας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :600-800
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: ΝΕΟ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): ΟΧΙ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100%  ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Απο Ιούνιο έως Αύγουστο σχεδόν συνεχώμενα στην διάρκεια της ημέρας
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαία σαλοκουζίνα/τραπεζαρία 45τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 0-42
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Βρίσκεται στον τελευταίο όροφο κάτω απο πλάκα χωρίς μόνωση

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

7692.53 Watt
6615.58 KCal/h
170.95 Watt/m2
147.01 KCal/h/m2

23οC

Μας έχει προταθεί το Toyotomi Izuru 18000. Ποιά είναι η άποψη σας; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#7692

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_pal είπε

Καλημέρα σας! 
Εξαιρετικά χρήσιμο Forum με πολλή γνώση!
Σας στέλνω και εγω το ερωτηματολόγιο μου καθώς είμαστε σε αναζήτηση κλιματιστικού για το νεο μας σπίτι και συγκεκριμένα για τον χώρο της Σαλοκουζίνας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :600-800
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: ΝΕΟ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): ΟΧΙ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 100%  ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Απο Ιούνιο έως Αύγουστο σχεδόν συνεχώμενα στην διάρκεια της ημέρας
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαία σαλοκουζίνα/τραπεζαρία 45τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 0-42
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Βρίσκεται στον τελευταίο όροφο κάτω απο πλάκα χωρίς μόνωση

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
5155.67Watt
4433.88KCal/h
64.45Watt/m2
55.42

23οC

Μας έχει προταθεί το Toyotomi Izuru 18000. Ποιά είναι η άποψη σας; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αμονωτη πλάκα; Θα έλεγα καλύτερα 24αρι.

Έχουμε λίγο υπομονή για προσφορά σε κάτι τέτοιο :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έκλεισα πριν λίγο το τηλέφωνο με τον ιδιοκτήτη. Τελικά υπάρχει μόνωση 5 εκ κάτω απο το ασφαλτόπανο.
Συγγνώμη για την παρανόηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostas_pal είπε

Καλησπέρα.

Έκλεισα πριν λίγο το τηλέφωνο με τον ιδιοκτήτη. Τελικά υπάρχει μόνωση 5 εκ κάτω απο το ασφαλτόπανο.
Συγγνώμη για την παρανόηση!

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rRMiBtCn4ttzOIHEzgyMxNDBAW-FK8LY/edit?usp=drivesdk&ouid=108003017766257516306&rtpof=true&sd=true

Προσπαθείς να αγοράσεις ανάλογα με τα χαρακτηριστικά που σε ενδιαφέρουν και βλέποντας να έχει υψηλό seer . Ιδανικά πάνω από 7 ( προσοχή σε φολες τύπου finlux).

Παράδειγμα

https://www.skroutz.gr/s/14682502/Midea-Mission-II-MB-18N8D0-I-MB-18N8D0-O-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

επειδή βλέπω ότι κοιτάτε και το ΗΑ Integration έχει πλεον και η tochiba

h4de5/home-assistant-toshiba_ac: Toshiba AC integration into home-assistant.io (github.com)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_pal είπε

Wow! Φοβερό excel! 
Και ευχαριστώ για την συμβουλή για Finlux. Γενικά ποιές εταιρίες πρέπει οπωσδήποτε να αποφύγουμε?

Συνήθως αποφεύγουμε ότι έχει μικρή εγγύηση πχ toytomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, έτσι για το ανάποδο θα αναφέρω. Περί Κωτσόβολου , όλα στραβά αλλά τι να κάνουμε, εν τέλει αποδίδει καλά θεωρώ και είναι δροσερό το σπίτι.

Toshiba 13J2AVSG-E1/B13J2KVSG-E Edge, αγορά από Κωτσόβολο λόγω δόσεων , 12 άτοκες, 850€ με (50€ δωροεπίταγη) , δωρέαν εγκατάταση ,δωρέαν απεγκάσταση και ανακύκλωση παλιού.

1. Άργησαν να το στείλουν ενώ έγραφαν ετοιμοπαράδοτο και το είχα επιβεβαίωσει 3 φορές,άργησαν 1 εβδομάδα.

2. Παράδοση στον 4ο , το σημείωσαν για ισόγειο , έκανα θέμα και ζήτησαν συγνώμη και το έφεραν 4 (ο μεταφορέας θρασής ,φάση θα στο φέρω σε 1 μήνα) - Είχαν πληρωθεί ήδη και βαριόμουν αναμονή και μπλέξιμο.

3. Τους έπεσε το κουτί ,από το φορτηγό (Ίδια μέρα αναφορά σε e-mail σε περίπτωση βλάβης ή χτυπήματος εσωτερικά από τεχνικό θα το αντικαταστήσουν επί τόπου).

4. ήρθαν τεχνικοί με αντλία κενού (βρωμιάρηδες ούτε καν COVID-19 μάσκες ,τίποτα ) βρώμισαν την μονάδα, και πάλευα να καθαρίσω το "άσπρο" από τα βρώμικα χέρια τους . 

Δεν βρήκαν κάποιο fault , δεν είχε χτύπημα ,εσωτερικά όλα ήταν καλά.

5. Εγκατάσταση εξωτερικής μονάδας, χωρίς βάση (τους τελείωσε από το εργοστάσιο).

6. Άργησαν άλλες 2 εβδομάδες να φέρουν με την νέα παραλαβή (βάσης) - Αναφορά στον Κωτσοβόλο που το γνώριζαν ήδη .

7. Τοποθέτηση , βάσης, και καθώς την έβαλε ο τεχνικός (άλλο κλιμάκιο - καθαροί και ευγενικοί) , του έφυγε από ότι κατάλαβα ο βιδωολόγος και στράβωσε σε περιοχή 2x2 εκ .τις γρίλιες, από την εξωτερική βάση ,με διαβεβαίωσε ότι δεν θα έχει θέμα, και ότι μπορώ να το αναφέρω,συνήθως είναι χειρρότερα) έκατσα και τις ίσιωσα μια μια κλαίν μαίν αλλά το αναφέρω.

8. Δεν μου έδωσαν κανένα χαρτί συντήρησης / εγκατάστασης / τοποθέτησης / ελέγχων. Λόγω covid δεν παραδίδουμε έγγραφα (ότι ναναι).

Το ανέφερα στον Κωτσόβολο και είπα στους 11 μήνες (πριν κλείσει το 12 μήνο εγγύησης κωτσόβολου) θα φέρω κλιμάκιο της Toshiba για το Service για να μου μείνει , η εγγύηση κτλ κτλ κτλ. και ότι αν έχει θέμα θα έχουμε νομικό ,ζήτημα :) 

Αυτά... κατά τα άλλα πολύ το χαίρομαι σαν ,κλιματιστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AccountSaver είπε

Εγώ, έτσι για το ανάποδο θα αναφέρω. Περί Κωτσόβολου , όλα στραβά αλλά τι να κάνουμε, εν τέλει αποδίδει καλά θεωρώ και είναι δροσερό το σπίτι.

Toshiba 13J2AVSG-E1/B13J2KVSG-E Edge, αγορά από Κωτσόβολο λόγω δόσεων , 12 άτοκες, 850€ με (50€ δωροεπίταγη) , δωρέαν εγκατάταση ,δωρέαν απεγκάσταση και ανακύκλωση παλιού.

1. Άργησαν να το στείλουν ενώ έγραφαν ετοιμοπαράδοτο και το είχα επιβεβαίωσει 3 φορές,άργησαν 1 εβδομάδα.

2. Παράδοση στον 4ο , το σημείωσαν για ισόγειο , έκανα θέμα και ζήτησαν συγνώμη και το έφεραν 4 (ο μεταφορέας θρασής ,φάση θα στο φέρω σε 1 μήνα) - Είχαν πληρωθεί ήδη και βαριόμουν αναμονή και μπλέξιμο.

3. Τους έπεσε το κουτί ,από το φορτηγό (Ίδια μέρα αναφορά σε e-mail σε περίπτωση βλάβης ή χτυπήματος εσωτερικά από τεχνικό θα το αντικαταστήσουν επί τόπου).

4. ήρθαν τεχνικοί με αντλία κενού (βρωμιάρηδες ούτε καν COVID-19 μάσκες ,τίποτα ) βρώμισαν την μονάδα, και πάλευα να καθαρίσω το "άσπρο" από τα βρώμικα χέρια τους . 

Δεν βρήκαν κάποιο fault , δεν είχε χτύπημα ,εσωτερικά όλα ήταν καλά.

5. Εγκατάσταση εξωτερικής μονάδας, χωρίς βάση (τους τελείωσε από το εργοστάσιο).

6. Άργησαν άλλες 2 εβδομάδες να φέρουν με την νέα παραλαβή (βάσης) - Αναφορά στον Κωτσοβόλο που το γνώριζαν ήδη .

7. Τοποθέτηση , βάσης, και καθώς την έβαλε ο τεχνικός (άλλο κλιμάκιο - καθαροί και ευγενικοί) , του έφυγε από ότι κατάλαβα ο βιδωολόγος και στράβωσε σε περιοχή 2x2 εκ .τις γρίλιες, από την εξωτερική βάση ,με διαβεβαίωσε ότι δεν θα έχει θέμα, και ότι μπορώ να το αναφέρω,συνήθως είναι χειρρότερα) έκατσα και τις ίσιωσα μια μια κλαίν μαίν αλλά το αναφέρω.

8. Δεν μου έδωσαν κανένα χαρτί συντήρησης / εγκατάστασης / τοποθέτησης / ελέγχων. Λόγω covid δεν παραδίδουμε έγγραφα (ότι ναναι).

Το ανέφερα στον Κωτσόβολο και είπα στους 11 μήνες (πριν κλείσει το 12 μήνο εγγύησης κωτσόβολου) θα φέρω κλιμάκιο της Toshiba για το Service για να μου μείνει , η εγγύηση κτλ κτλ κτλ. και ότι αν έχει θέμα θα έχουμε νομικό ,ζήτημα :) 

Αυτά... κατά τα άλλα πολύ το χαίρομαι σαν ,κλιματιστικό...

Αν και κάποια τα έχεις ήδη αναφέρει, θα πρότεινα να τα στείλεις σχεδόν έτσι όπως τα έχεις γράψει ως συνολική εμπειρία πελάτη. Τουλάχιστον είχαν αντλία κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση προς κατοχους νεον μοντελον toyotomi και gree.

εχω το ac σε mode κρυο και μου διχνει θερμοκρασια δωματιου 25

το γυριζω σε mode ζεστου και μου διχνει θερμοκρασια δωματιου 22

οσες φορες το εκανα εχω διαφορα 3 βαθμων (26-23 η 25-22 η 24-21)

το κανει και σε εσας αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, joker99 είπε

ερωτηση προς κατοχους νεον μοντελον toyotomi και gree.

εχω το ac σε mode κρυο και μου διχνει θερμοκρασια δωματιου 25

το γυριζω σε mode ζεστου και μου διχνει θερμοκρασια δωματιου 22

οσες φορες το εκανα εχω διαφορα 3 βαθμων (26-23 η 25-22 η 24-21)

το κανει και σε εσας αυτο?

H ενδειξη θερμοκρασιας στη θερμανση εχει offset -3 βαθμους.

Δλδ οταν διαβαζει 25 σου δειχνει 22.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα έχω διαβάσει, δεν έχω καταλάβει το εξής:

Έστω έχεις ένα καλό κλιματιστικό που μπορεί να πέσει πολύ χαμηλά (πχ perfera, shorai κλπ), αφού πιάσει τη θερμοκρασία που θέλεις.

Για να πέσει όμως πχ σε συντήρηση 150-200 watts δε σημαίνει ότι οι απώλειες του χώρου είναι αντίστοιχα 150-200 watts, ώστε το κλιματιστικό δίνει όσα χάνονται από τον χώρο και ισορροπεί ο χώρος;

Επομένως πως είναι δυνατόν ένας χώρος να έχει τόσο μικρές απώλειες θερμότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, popopo είπε

Από όσα έχω διαβάσει, δεν έχω καταλάβει το εξής:

Έστω έχεις ένα καλό κλιματιστικό που μπορεί να πέσει πολύ χαμηλά (πχ perfera, shorai κλπ), αφού πιάσει τη θερμοκρασία που θέλεις.

Για να πέσει όμως πχ σε συντήρηση 150-200 watts δε σημαίνει ότι οι απώλειες του χώρου είναι αντίστοιχα 150-200 watts, ώστε το κλιματιστικό δίνει όσα χάνονται από τον χώρο και ισορροπεί ο χώρος;

Επομένως πως είναι δυνατόν ένας χώρος να έχει τόσο μικρές απώλειες θερμότητας;

Θα πρέπει να πολλαπλασιάσεις την τιμή αυτή με τον βαθμό απόδοσης. Έχουμε δει ακόμα και 16 δλδ το κλιματιστικό με 100W , δίνει 1600W στον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...