Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, Corum είπε

Πραγματι πολυ σοβαρο θεμα....και αν θυμαμαι καλα, το SHORAI premium είχε 7.8... Και εδω σκέφτομαι αν έχουν κάνει λάθος και στο Haori...

7,3 seer αναφέρουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά στο shorai premium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2021 στις 1:47 ΠΜ, nikos1980 είπε

Kai εγώ τελικά απ το πρακτικέρ το εκανα παραγγελια λίγο νωριτερα το perfera. Στην δωρεάν εγκατάσταση είναι και το ξυλωμα του παλαιού λογικά, ένα δεκαευρακι για να το ανεβάσουν οροφο

Σωστός, ενημερώθηκα και εγώ τηλεφωνικα ότι η απεγκατάσταση  του παλιού κάπου 19 και κατι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, popopo είπε

Άλλαξε σε 7.3 η τιμή του SEER για το 18άρι EDGE στην ελληνική ιστοσελίδα. Δεν έχουν αλλάξει ακόμα τα pdfs έγγραφα.

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν να αλλάξει και του eurovent απ'τη στιγμή που είναι υποτίθεται ανεξάρτητος φορέας.

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

καραμπινατη παραπλάνηση καταναλωτή αυτό!!!

Αντικειμενικά υπάρχουν και πολύ χειρότερα βλέπε finlux ή όλα αυτά τα κινεζοειδη που προγραμματίζονται να έχουν ελάχιστα watts στον θεό μόνο και μόνο για να πάρουν οριακά το 5.1 και άρα Α+++ στη θέρμανση και μετά πάει ο κόσμος και τα προτιμά έναντι ας πούμε του seiya με το πιο ρεαλιστικό και χρήσιμο 4.6. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, popopo είπε

@rbx1000 Το δικό σου μηχάνημα με το ταμπελάκι που δείχνεις, πότε το προμηθεύτηκες; 

Σεπτέμβριο 2020

58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως είναι δυνατόν να αλλάξει και του eurovent απ'τη στιγμή που είναι υποτίθεται ανεξάρτητος φορέας.

Όπως το γράφεις: υποτίθεται. Κοροιδεύουν τον κόσμο τελικά.
Οτι και να γράψουμε είναι λίγο. Δε μιλάμε για απλή παραπλάνηση αλλά για εξαπάτηση.

Εδώ οι αλλαγές που θα έχει το νέο eurovent:
1505455761_edgeneweurovent.jpg.29cfe0d5c547ea7e777937498e164d5c.jpg

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πιστοποιητικό που μόλις κατέβασα από eurovent, υπάρχουν η 1η και 2η διόρθωση όπως τις δείχνεις. Τα υπόλοιπα ακόμα με τις "λάθος" τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτω : 400-500€ περίπου
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 30τμ σαλόνι-χώλ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κουκάκι με 34-39C το καλοκαίρι και συνήθως 0-8C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα: μεγάλη εγγύηση / επιθυμητά: wifi, ιονιστής / αδιάφορα features: αθόρυβο
  9. Ψηλοτάβανο (περίπου 5 μέτρα), Καλούτσικες μονώσεις (κουφώματα συνθετικά),
  10. 7632.96

6564.35

305.32

262.57

           για 23C

Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες προσανατολίζομαι προς το TCL Miracle II. Σε κάποια καταστήματα το βρήκα ως Α+++ στήν θέρμανση και σε άλλα ώς Α++. Μάλλον με τίς ζώνες κάτι πρέπει να παίζει. Με ενδιαφέρει κι η κατανάλωση. Ευπρόσδεκτες οι όποιες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Έχω το συγκεκριμένο κλιματιστικό (Midea Prime MA2-12NXD0) κοντά στον ενάμιση χρόνο αγοράστηκε πέρυσι το καλοκαίρι  άλλα σήμερα παρατήρησα ότι με εξωτερική θερμοκρασία έξω 5 βαθμών άρχισε και κάνει defrost κάθε μισή ώρα …Το έχω ξανά δει και πέρυσι αλλά ήταν χιονιάς με -10 έξω …Στο manual γράφει ότι δουλεύει μέχρι τούς -15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Σεπτέμβριο 2020

Όπως το γράφεις: υποτίθεται. Κοροιδεύουν τον κόσμο τελικά.
Οτι και να γράψουμε είναι λίγο. Δε μιλάμε για απλή παραπλάνηση αλλά για εξαπάτηση.

Εδώ οι αλλαγές που θα έχει το νέο eurovent:
1505455761_edgeneweurovent.jpg.29cfe0d5c547ea7e777937498e164d5c.jpg

Του shorai είναι οι τιμές που έβαλες ως διόρθωση;

Πάντως θυμάσαι που αναρωτιόμασταν πως μπορούσε να βγάλει περισσότερο seer όταν οι τιμές που έδινε στα πινακακια της ήταν ίδιες ή και λίγο χειρότερες από το shorai;

7 ώρες πριν, popopo είπε

Σε πιστοποιητικό που μόλις κατέβασα από eurovent, υπάρχουν η 1η και 2η διόρθωση όπως τις δείχνεις. Τα υπόλοιπα ακόμα με τις "λάθος" τιμές.

Όντως

https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/9795916

2 ώρες πριν, corsair04 είπε

Καλημέρα 

Έχω το συγκεκριμένο κλιματιστικό (Midea Prime MA2-12NXD0) κοντά στον ενάμιση χρόνο αγοράστηκε πέρυσι το καλοκαίρι  άλλα σήμερα παρατήρησα ότι με εξωτερική θερμοκρασία έξω 5 βαθμών άρχισε και κάνει defrost κάθε μισή ώρα …Το έχω ξανά δει και πέρυσι αλλά ήταν χιονιάς με -10 έξω …Στο manual γράφει ότι δουλεύει μέχρι τούς -15

Περίεργο. Έχει μήπως πολύ υγρασία; Αλλά και πάλι.

Μήπως να φωναζες κάποιον τεχνικό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, corsair04 είπε

Καλημέρα 

Έχω το συγκεκριμένο κλιματιστικό (Midea Prime MA2-12NXD0) κοντά στον ενάμιση χρόνο αγοράστηκε πέρυσι το καλοκαίρι  άλλα σήμερα παρατήρησα ότι με εξωτερική θερμοκρασία έξω 5 βαθμών άρχισε και κάνει defrost κάθε μισή ώρα …Το έχω ξανά δει και πέρυσι αλλά ήταν χιονιάς με -10 έξω …Στο manual γράφει ότι δουλεύει μέχρι τούς -15

Παίζει να οφείλεται στη θεση του κλιματιστικου? πχ αυτες τις μερες ειχαμε νοτιάδες/δυτικους και οχι βοριαδες/ανατολικους οπως συνηθως...Που κοιταει η εξωτερικη μοναδα, τι εχει απο πισω, παιζει ο αερας να φερνει υγρασια απο θαλασσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, astrolavosg είπε
  1. Ποσό που διαθέτω : 400-500€ περίπου
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 30τμ σαλόνι-χώλ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κουκάκι με 34-39C το καλοκαίρι και συνήθως 0-8C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα: μεγάλη εγγύηση / επιθυμητά: wifi, ιονιστής / αδιάφορα features: αθόρυβο
  9. Ψηλοτάβανο (περίπου 5 μέτρα), Καλούτσικες μονώσεις (κουφώματα συνθετικά),
  10. 7632.96

6564.35

305.32

262.57

           για 23C

Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες προσανατολίζομαι προς το TCL Miracle II. Σε κάποια καταστήματα το βρήκα ως Α+++ στήν θέρμανση και σε άλλα ώς Α++. Μάλλον με τίς ζώνες κάτι πρέπει να παίζει. Με ενδιαφέρει κι η κατανάλωση. Ευπρόσδεκτες οι όποιες προτάσεις.

Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στην εφαρμογή; Ή είναι παλιό σπίτι ψηλοταβανο; Αν ισχύουν αυτά που γράφεις, θα πρέπει να ανέβεις μπάτζετ και πάμε από 18αρι-22αρι και πάνω. Ένα καλουτσικα μονωμένο σπίτι βγάζει τις μισές περίπου απώλειες ανά μ^2.

https://www.calculateme.com/power/watts/to-btus-per-hour/7600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Αντικειμενικά υπάρχουν και πολύ χειρότερα βλέπε finlux ή όλα αυτά τα κινεζοειδη που προγραμματίζονται να έχουν ελάχιστα watts στον θεό μόνο και μόνο για να πάρουν οριακά το 5.1 και άρα Α+++ στη θέρμανση και μετά πάει ο κόσμος και τα προτιμά έναντι ας πούμε του seiya με το πιο ρεαλιστικό και χρήσιμο 4.6. 

Φτου φτου, ελβετικό ρολόι. Με 8-9 εξωτερική το βράδυ  για ζητούμενη 22 έπαιζε στα 225-250W και είχα στο σαλόνι 22,5-22,8. Δε μπορώ ακόμη να χωνέψω το γεγονός ότι το TOYO (οκ δε κρύωνα) με καθοδηγούσε να πάρω 22άρι-24άρι γιατί νόμιζα ότι δεν "είχε" τον χώρο και τελικά τυχαία ανακαλύψαμε ότι ένα υποσχόμενο με μέτρια νούμερα 18άρι θα κάνει τη δουλειά στο ρελαντί.

Ωστόσο, έναν αστερίσκο τον βαζω για το utility με τις απώλειες. Σαφώς δεν έχω τα δεδομένα της κατασκευής γιατί είμαι σε ενοίκιο, αλλά κάποια βασικά πράγματα (π.χ. μόνωση 3εκ τα έβαζα σώστά.) 

Καλημέρα και καλό μήνα!

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...