Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Το επιβεβαιώνω με 2 edge ότι δεν έχει μέτρηση κατανάλωσης. Όχι δεν τα βλέπεις. 

Τουλάχιστον δουλεύει καλά το module? Η έχει προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά δουλεύει. Δεν είχα πρόβλημα ούτε στην σύνδεση ούτε στην λειτουργία. Βέβαια θα προτιμούσα να ειχα πάρει το sensibo τώρα που ο κωτσος το έχει 89€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά το haori  δεν θα έπρεπε να  είχε διαφορές από το αντίστοιχο edge αφού σε απόδοση ειναι το ίδιο με την προσθήκη  του wifi module και του plasma ioniser. Ο ψυκτικός που το τοποθέτησε μου είπε ότι η εξωτερική μονάδα ειναι ίδια με edge. Απλά, σημείωσε ότι η εσωτερική μονάδα είχε καλύτερη ποιότητα υλικών σε σχέση με edge και το συζήταγαν μάλιστα με τον βοηθό του μια και ήταν το πρώτο haori που έχουν βάλει. Μου έδειξε μάλιστα  κάτι βαριές βίδες στο haori σε σχέση με αντίστοιχες άλλων κλιματιστικών που είχε μαζί του προς επιβεβαίωση και έλεγε ότι αυτά πληρώνεις.

Ίσως από την άλλη  επειδή ειναι κλιματιστικό 2021 να έχει μικρο βελτιώσεις σε σχέση με το edge, δεν το γνωρίζω. Όταν πάντως τα έψαχνα για αγορά είχα διαβάσει σε ξενο site ότι το πλασάρουν πάνω απο premium και edge και κάτω από daisekai. Θεώρησα ότι ήταν απλά θέμα μάρκετινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Μια χαρά δουλεύει. Δεν είχα πρόβλημα ούτε στην σύνδεση ούτε στην λειτουργία. Βέβαια θα προτιμούσα να ειχα πάρει το sensibo τώρα που ο κωτσος το έχει 89€.

το είχε βγάλει black friday γιατί τώρα βρίσκω μονο το κιτ με 179€?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους εχει παρει κανεις το συγκεκριμενο κλιματιστικο να μας πει εντυπωσεις?

Δεν το βρισκω πουθενα αμεσα διαθεσιμο ευχαριστω...

https://tesla.info/el/air-conditioning/ta36ffll-1232ia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, userAnon είπε

το είχε βγάλει black friday γιατί τώρα βρίσκω μονο το κιτ με 179€?

Ναι το είχε βγάλει στα 89.90..

 

Κοίτα και εδώ: Το έχει 89,32€

https://sensibo.com/

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, antinazi είπε

Καλημερα σε ολους εχει παρει κανεις το συγκεκριμενο κλιματιστικο να μας πει εντυπωσεις?

Δεν το βρισκω πουθενα αμεσα διαθεσιμο ευχαριστω...

https://tesla.info/el/air-conditioning/ta36ffll-1232ia/

ένα midea είναι γιατι καίγεσαι τόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2021 στις 12:40 ΠΜ, popopo είπε

Μόλις διαπίστωσα ότι η ετικέτα με την ενεργειακή σήμανση στο edge 18k που πήρα αναφέρει SEER 7,3 αντί του 7,8 που αναφέρουν τα φυλλάδια και η επίσημη ιστοσελίδα.

Επίσης, στο αρχείο από την ιστοσελίδα αναγράφεται το 7,8 ( https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/03/RAS-18J2KVSG-E.pdf )

Τι να συμβαίνει άραγε; Καμιά ιδέα μέχρι να καλέσω τη γραμμή Δροσιάς αύριο;

 

EDGE_18k.jpg

Επανέρχομαι στο θέμα μου. Έπειτα από επικοινωνία με την ελληνική toshiba και παράθεση των στοιχείων μου, αφού επικοινώνησαν με το εργοστάσιο μου απάντησαν το παρακάτω.

Τελικά έπειτα από έλεγχο το εργοστάσιο μας ενημέρωσε ότι το σωστό ταμπελάκι είναι αυτό που συνοδεύει το μηχάνημά σας.

Έγινε επανέλεγχος και τελικά τα αρχικά αποτελέσματα που ήταν δηλωμένα ήταν τυπογραφικό λάθος.

Είναι σε διαδικασία διόρθωσης και στα επίσημε αρχεία της EUROVENT, Eco Design και στους εμπορικούς καταλόγους.

Στις 20/11/2021 στις 3:54 ΜΜ, rbx1000 είπε

258843207_1049050499260292_4998673605529650267_n.jpg.5f93778bfe2052db95eea4f62c66c593.jpg

@rbx1000 Το δικό σου μηχάνημα με το ταμπελάκι που δείχνεις, πότε το προμηθεύτηκες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, popopo είπε

Επανέρχομαι στο θέμα μου. Έπειτα από επικοινωνία με την ελληνική toshiba και παράθεση των στοιχείων μου, αφού επικοινώνησαν με το εργοστάσιο μου απάντησαν το παρακάτω.

Τελικά έπειτα από έλεγχο το εργοστάσιο μας ενημέρωσε ότι το σωστό ταμπελάκι είναι αυτό που συνοδεύει το μηχάνημά σας.

Έγινε επανέλεγχος και τελικά τα αρχικά αποτελέσματα που ήταν δηλωμένα ήταν τυπογραφικό λάθος.

Είναι σε διαδικασία διόρθωσης και στα επίσημε αρχεία της EUROVENT, Eco Design και στους εμπορικούς καταλόγους.

@rbx1000 Το δικό σου μηχάνημα με το ταμπελάκι που δείχνεις, πότε το προμηθεύτηκες; 

Οπότε το σωστό είναι 7.3?

40 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

ένα midea είναι γιατι καίγεσαι τόσο

Aux πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό λοιπόν πουλάει η toshiba παγκοσμίως το edge 18 με λάθος χαρακτηριστικά; Και αν πχ εγώ επέλεξα το συγκεκριμένο λόγω του δείκτη seer με τον οποίο το παρουσίαζαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, popopo είπε

Τόσο καιρό λοιπόν πουλάει η toshiba παγκοσμίως το edge 18 με λάθος χαρακτηριστικά; Και αν πχ εγώ επέλεξα το συγκεκριμένο λόγω του δείκτη seer με τον οποίο το παρουσίαζαν;

Δηλαδή η Toshiba παραποίησε τα στοιχεία του seer; Αυτή και η finlux... Πού είσαι γκιουζεεεεεελλλλλ;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...