Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια στιγμή (από άμεσα αν υπάρξει κάποια καλή ευκαιρία μέχρι αρχές Νοέμβρη ή βαριά βαριά black Friday), θα προβώ σε αγορά κλιματιστικού 24άρι που θα αντικαταστήσει ένα 22άρι Mitsubishi το οποίο παρέδωσε.

Προορίζεται σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση (στη ψύξη θα χρησιμοποιηθεί ελάχιστα), οπότε και ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με τον αν θα πάω σε υψηλό scop και μικρή εγγύηση ή σε μεγάλη εγγύηση θυσιάζοντας το scop.

Συγκεκριμένα λέω για αυτό (αν κινηθώ σε αυτό το budget), με τη λογική ότι το inventor nemesis pro που κοίταζα πάει πολύ παραπάνω σε τιμή ενώ έχει ίδιο scop και ίδια εγγύηση οπότε δεν έχει και νόημα. Μια εναλλακτική εδώ είναι να περιμένω τον Κώτσο μπας και ξαναβγάλει το Morris στα 600 το οποίο είναι αξιοπρεπές από ότι έχω καταλάβει.

https://www.skroutz.gr/s/23190373/TCL-Elite-Premium-PRM-24CHSA-White.html

Τώρα αν πάω για υψηλό scop, τότε η προφανέστατη επιλογή είναι το παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

εδώ αυτό που με προβληματίζει είναι η εγγύησή του η οποία είναι μέτρια και τυχόν ευπάθειά του σε defrost όπως έχει αναφερθεί εδώ. Μιλάω για περιοχή Ηλιούπολη Αττικής, οπότε δεν ξέρω αν τα defrost θα με ταλαιπωρήσουν σε μεγάλο βαθμό ή όχι. Για το θέμα θορύβου εσωτερικής μονάδας, φαντάζομαι ότι δεν θα με ενοχλήσει ιδιαίτερα, αφού μιλάμε για σαλόνι, με παιδιά να παίζουν κλπ.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας επι των παραπάνω σκεπτικών μου.

Είδα και Asyg24kmta να πέφτει η τιμή του, αλλά δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τα +350 από το klca. Να έδινε έστω παραπάνω εγγύηση...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Κάποια στιγμή (από άμεσα αν υπάρξει κάποια καλή ευκαιρία μέχρι αρχές Νοέμβρη ή βαριά βαριά black Friday), θα προβώ σε αγορά κλιματιστικού 24άρι που θα αντικαταστήσει ένα 22άρι Mitsubishi το οποίο παρέδωσε.

Προορίζεται σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση (στη ψύξη θα χρησιμοποιηθεί ελάχιστα), οπότε και ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με τον αν θα πάω σε υψηλό scop και μικρή εγγύηση ή σε μεγάλη εγγύηση θυσιάζοντας το scop.

Συγκεκριμένα λέω για αυτό (αν κινηθώ σε αυτό το budget), με τη λογική ότι το inventor nemesis pro που κοίταζα πάει πολύ παραπάνω σε τιμή ενώ έχει ίδιο scop και ίδια εγγύηση οπότε δεν έχει και νόημα. Μια εναλλακτική εδώ είναι να περιμένω τον Κώτσο μπας και ξαναβγάλει το Morris στα 600 το οποίο είναι αξιοπρεπές από ότι έχω καταλάβει.

https://www.skroutz.gr/s/23190373/TCL-Elite-Premium-PRM-24CHSA-White.html

Τώρα αν πάω για υψηλό scop, τότε η προφανέστατη επιλογή είναι το παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

εδώ αυτό που με προβληματίζει είναι η εγγύησή του η οποία είναι μέτρια και τυχόν ευπάθειά του σε defrost όπως έχει αναφερθεί εδώ. Μιλάω για περιοχή Ηλιούπολη Αττικής, οπότε δεν ξέρω αν τα defrost θα με ταλαιπωρήσουν σε μεγάλο βαθμό ή όχι. Για το θέμα θορύβου εσωτερικής μονάδας, φαντάζομαι ότι δεν θα με ενοχλήσει ιδιαίτερα, αφού μιλάμε για σαλόνι, με παιδιά να παίζουν κλπ.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας επι των παραπάνω σκεπτικών μου.

Είδα και Asyg24kmta να πέφτει η τιμή του, αλλά δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τα +350 από το klca. Να έδινε έστω παραπάνω εγγύηση...

Ευχαριστώ

Έχεις τον χρόνο να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπό ότι κατάλαβα όσα κλιματιστικά δεν βγάζουμε άχρηστα επειδή δεν κατεβαίνουν στα Χ watt τα βγάζουμε άχρηστα επειδή κάνουν on-off.

Εντάξει εκτός ελαχίστων εξαιρετικών  μοντέλων.

Τι είναι τελικά αυτά τα on-off?
Είναι ίδιο με αυτό το "Air Conditioner Short Cycling"?
Είναι όλα τα on-off ίδια?
Κάνουν όλα τα κλιματιστικά on-off?
Είναι πρόβλημα?
Πότε είναι?

Πρέπει να κάνει ένα κλιματιστικό on-off?

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nixi είπε

Aπό ότι κατάλαβα όσα κλιματιστικά δεν βγάζουμε άχρηστα επειδή δεν κατεβαίνουν στα Χ watt τα βγάζουμε άχρηστα επειδή κάνουν on-off.

Εντάξει εκτός ελαχίστων εξαιρετικών  μοντέλων.

Τι είναι τελικά αυτά τα on-off?
Είναι ίδιο με αυτό το "Air Conditioner Short Cycling"?
Είναι όλα τα on-off ίδια?
Κάνουν όλα τα κλιματιστικά on-off?
Είναι πρόβλημα?
Πότε είναι?

Όλα κάνουν on off. Ίσως η πιο σωστή ορολογία είναι το short cycling μιας και τα inverter δεν κάνουν on off όπως το λέγαμε στα on off κλιματιστικά.

Το inverter θα σβήσει τον συμπιεστή του όταν ο αισθητήρας θα διαβάσει ότι έφτασε το ΔΤ από τον στόχο. Προφανώς πριν φτάσει στο ΔΤ δίνει εντολή για σταδιακή μείωση των στροφών του συμπιεστή ώστε να μειωθεί η προσδοση ή αφαίρεση ενέργειας από τον χώρο. Δλδ αν έχεις στόχο 22 σε θέρμανση και έχεις μέσα 18 , τότε ανάλογα με την εξωτερική θα δώσει εντολή για έναν συγκεκριμένο αριθμό στροφών στον συμπιεστή. Όσο πλησιάζει τον στόχο τόσο θα ρίχνει. Και όταν πάει να τον υπερβεί θα δώσει εντολή για την ελάχιστη απόδοση. Όταν τον υπερβεί για τα καλά, ανάλογα τον προγραμματισμό πχ +1 θα δοθεί εντολή για κράτηση. Αυτό που αλλάζει είναι το πόσο είναι το ελάχιστο ποσό ενέργειας. Όσο πιο χαμηλό τόσο θα δείξει ευελιξία ακόμα και σε περιπτώσεις όπου ο χώρος ζητάει λίγο. Μάλλον δεν δημιουργεί πρόβλημα στη διάρκεια ζωής. Δημιουργεί πρόβλημα απόδοσης και διατήρησης θερμοκρασίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Testing Edge στην θερμανση.
Μην την πατησει αλλος.

1995973272_Screenshot_2020-09-21EDGE18-EnergyMonitor(2).png.4dc98c4e854f7fbe73bb9e6ff50fcd1b.png

Οπότε λες αυτή η λειτουργία είναι προβληματική και συμφωνούν και επαυξάνουν και άλλοι

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nixi είπε

Οπότε λες αυτή η λειτουργία είναι προβληματική και συμφωνούν και επαυξάνουν και άλλοι

Για το συγκεκριμένο μηχάνημα ναι και εμένα προβληματική μου φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω ότι μιλάνε για average day. Average καλοκαιρινή ή average χειμωνιάτικη μέρα.

Δηλαδή όχι σαν εχτές να βάζουμε θέρμανση. Ούτε με 27 μέσα έξω να ζητάμε 27.

 

Short cycling means that your air conditioner turns off and on too often, too rapidly, or at irregular intervals. That frequent on-off switching will ultimately damage the compressor motor, fan motor, controls, or other components, leading to system failure and costly repairs.

Normal Air Conditioner On-Off Cycling Times
If your AC system is properly sized, on an average day during the cooling season your unit will be working about half-time, or at about 50% of its cooling capacity.

While the actual "on" time of your air conditioner will vary for other reasons such as the indoor air handler unit's fan speed and cooling coil cleanliness, outside you will typically hear or see the compressor/condenser motor turn on for about ten minutes, then remain off for about the same length of time (10 minutes) before it turns on again. A 20-minute on-off cycle would also be normal and just fine.

In sum, if your air conditioner or heat pump runs for ten minutes, twenty minutes, or longer, turns off, then after a similar time interval it turns back on, your air conditioner is not "short cycling".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nixi είπε

Short cycling means that your air conditioner turns off and on too often, too rapidly, or at irregular intervals. That frequent on-off switching will ultimately damage the compressor motor, fan motor, controls, or other components, leading to system failure and costly repairs.

αυτο το short cycling σου κανει ? ειναι ανα τριλεπτο 22222.png.8931ba6953889438dfea8855117f102b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nixi είπε

Να επισημάνω ότι μιλάνε για average day. Average καλοκαιρινή ή average χειμωνιάτικη μέρα.

Δηλαδή όχι σαν εχτές να βάζουμε θέρμανση. Ούτε με 27 μέσα έξω να ζητάμε 27.

Short cycling means that your air conditioner turns off and on too often, too rapidly, or at irregular intervals. That frequent on-off switching will ultimately damage the compressor motor, fan motor, controls, or other components, leading to system failure and costly repairs.

Normal Air Conditioner On-Off Cycling Times
If your AC system is properly sized, on an average day during the cooling season your unit will be working about half-time, or at about 50% of its cooling capacity.

While the actual "on" time of your air conditioner will vary for other reasons such as the indoor air handler unit's fan speed and cooling coil cleanliness, outside you will typically hear or see the compressor/condenser motor turn on for about ten minutes, then remain off for about the same length of time (10 minutes) before it turns on again. A 20-minute on-off cycle would also be normal and just fine.

In sum, if your air conditioner or heat pump runs for ten minutes, twenty minutes, or longer, turns off, then after a similar time interval it turns back on, your air conditioner is not "short cycling".

Αυτή είναι η μοναδική ένσταση στο συγκεκριμένο θέμα.. Τα τεστ τωρα για ψύξη/θέρμανση δεν ειναι μια average day..

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

αυτο το short cycling σου κανει ? ειναι ανα τριλεπτο 22222.png.8931ba6953889438dfea8855117f102b.png

Ο ορισμός του short cycling.. :P

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού μιλάνε για φυσιολογικό το on-off 3-4 φορές την ώρα.

Και αλλού λένε για τα 10 λεπτά μόνο την ώρα που δουλεύει ο συμπιεστής το διάστημα που παραμένει κλειστός μπορεί να είναι και λιγότερο και είναι στο νορμάλ.

Και ξαναλέω δεν μιλάνε για ειδικές συνθήκες - ελάχιστο φορτίο

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

αυτο το short cycling σου κανει ? ειναι ανα τριλεπτο 22222.png.8931ba6953889438dfea8855117f102b.png

Φίλε μου δεν είμαι ειδικός υποθέτω ναι ανα 3λεπτο αυτό είναι short cycling.

Δεν ξέρω σε τι συνθήκες είναι. Το μόνο που μπορώ να πω είναι απευθύνσου σε κάποιον σωστό τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nixi είπε

Παντού μιλάνε για φυσιολογικό το on-off 3-4 φορές την ώρα.

Και αλλού λένε για τα 10 λεπτά μόνο την ώρα που δουλεύει ο συμπιεστής το διάστημα που παραμένει κλειστός μπορεί να είναι και λιγότερο και είναι στο νορμάλ.

Και ξαναλέω δεν μιλάνε για ειδικές συνθήκες - ελάχιστο φορτίο

Φίλε μου δεν είμαι ειδικός υποθέτω ναι ανα 3λεπτο αυτό είναι short cycling.

Δεν ξέρω σε τι συνθήκες είναι. Το μόνο που μπορώ να πω είναι απευθύνσου σε κάποιον σωστό τεχνικό. 

δεν ειναι σε περιεργες συνθηκες , εχω ερθει σε μια πρωτη συναντηση οπου δε βγηκε αποτελεσμα γιατι ο τεχνικος το εβρισκε φυσιολογικο  και ειμαι σε αναμονη να ερθει η daikin να κανει το αυτονοητο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nixi είπε

Παντού μιλάνε για φυσιολογικό το on-off 3-4 φορές την ώρα.

Και αλλού λένε για τα 10 λεπτά μόνο την ώρα που δουλεύει ο συμπιεστής το διάστημα που παραμένει κλειστός μπορεί να είναι και λιγότερο και είναι στο νορμάλ.

Και ξαναλέω δεν μιλάνε για ειδικές συνθήκες - ελάχιστο φορτίο

Μπορεί να είναι φυσιολογικο το On-off 3-4 φορες την ώρα.. αλλα το ιδανικό ειναι να μην κάνει :)

Απλα το κακο είναι στην ψύξη :

1.  Ανεβαίνει η σχετικη υγρασία στον χώρο.. και η ατμόσφαιρα γίνεται κάπως..

2. Ανεβαίνει η κατανάλωση θέλεις π.χ. 28C και αυτο φτάνει μεχρι 26 και κλείνει μετα.(Εσυ 28 ζητησες..26 πηγε)

Στην θέρμανση πάλι ανεβαίνει η καταναλωση αφου υπερθερμαίνεις τον χώρο .. Επίσης οσο δουλεύει το κλιμα θα εισαι οκ , αλλα οταν κλείνει πιθανον να κρυώνεις.

Προσωπικη εμπειρια με το Toyo που είχε ελάχιστη 800-900W στην θέρμανση..σε σχέση με το shorai που πέφτει πολυ : δεν εχει καμία σχέση η αισθηση της ζέστης του ενος με του αλλου..ειδικα οταν η εξ. θερμοκρασία ηταν πάνω απο 4-5C οπου έκανε On off το toyo. Με το shorai είναι σαν να έχω καλοριφερ και ισως και ακομα καλυτερα. (μιλαω για χρήση 24/7)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα επειδή βλέπω ότι παίζουν ακόμα κάποιες μειώσεις τιμών νομίζω ήρθε η ώρα και για μένα.
Περιστασιακή χρήση για κρεβατοκάμαρα κάτι value for money.

1. 300-330 ευρώ (μόνο για το μηχάνημα, χωριστά η εγκατάσταση)
2. Νέα αγορά
3. προτιμώ απο μαγαζί με σωστούς ψυκτικούς αλλά νικάει το πιο φτηνό
4. 50 - 50
5. Ψύξη όταν δεν έχει πολύ κρύο και δε θέλω να ανοίξω καλοριφερ
   Θέρμανση μόνο στους μεγάλους καύσωνες.
6. κρεβατοκάμαρα 10-12 τμ
7. 27 το καλοκαίρι, 20 το χειμώνα
8. σχετικά ήσυχο για ύπνο
9. νοτιο δωμάτιο με ήλιο, παλιά κουφώματα αλουμινίου
10. Θερμικές Απώλειες
  2472.84Watt
  2126.65KCal/h
  247.28Watt/m2
  212.66KCal/h/m2

Επεξ/σία από 41ex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Μπορεί να είναι φυσιολογικο το On-off 3-4 φορες την ώρα.. αλλα το ιδανικό ειναι να μην κάνει :)

Απλα το κακο είναι στην ψύξη :

1.  Ανεβαίνει η υγρασία στον χώρο.. και η ατμόσφαιρα γίνεται κάπως..

2. Ανεβαίνει η κατανάλωση θέλεις π.χ. 28C και αυτο φτάνει μεχρι 26 και κλείνει μετα.(Εσυ 28 ζητησες..26 πηγε)

Στην θέρμανση πάλι ανεβαίνει η καταναλωση αφου υπερθερμαίνεις τον χώρο .. Επίσης οσο δουλεύει το κλιμα θα εισαι οκ , αλλα οταν κλείνει πιθανον να κρυώνεις.

Προσωπικη εμπειρια με το Toyo που είχε ελάχιστη 800-900W στην θέρμανση..σε σχέση με το shorai που πέφτει πολυ : δεν εχει καμία σχέση η αισθηση της ζέστης του ενος με του αλλου..ειδικα οταν η θερμοκρασία ηταν πάνω απο 4-5C οπου έκανε On off το toyo. Με το shorai είναι σαν να έχω καλοριφερ και ισως και ακομα καλυτερα.

 

Δεν το ξέρω, έχω αμφιβολίες... Για αυτό άνοιξα την συζήτηση

1 Μήπως είναι μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε?

2. Αυτό θα ήθελα να το συζητήσουμε γιατί δεν είμαι σίγουρος

Αν για το διάστημα που είναι κλειστό καταλαβαίνεις αλλαγή θερμοκρασίας/σε ενοχλεί οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...