Προς το περιεχόμενο

Ο καλύτερος και άμεσος τρόπος για να μάθεις ξένη γλώσσα;


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, michael92 είπε

2 ώρες την ημέρα για 1 χρόνο. 20€ το δίωρο για επαρκιούχο, 15€ πολύ δύσκολα. Για καθηγητή φιλολογίας οι τιμές ανεβαίνουν στα 30-40€ το δίωρο.

Δηλαδή θέλει μια περιουσία κατάλαβα. 

Καλύτερα να τα μάθω εκεί τότε. 

Πάω με ένα τυπικό Α1 και βλέπουμε.

Δεν έχουν οδηγούς στην Γερμανία έχουν χοντρό πρόβλημα. 

Χρειάζομαι καθηγητή για να λέω στον επιβάτη " καλημέρα"; 

Η αν με ρωτήσει κάτι " στην τάδε στάση κατέβαινεται"; 

Οι οδηγοί εκεί δεν μιλάνε δεν είναι όπως εδώ, φραπέ και τα Μπιμπ έξω εκεί δουλεύεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δηλαδή θέλει μια περιουσία κατάλαβα. 

Καλύτερα να τα μάθω εκεί τότε. 

Πάω με ένα τυπικό Α1 και βλέπουμε.

Δεν έχουν οδηγούς στην Γερμανία έχουν χοντρό πρόβλημα. 

Χρειάζομαι καθηγητή για να λέω στον επιβάτη " καλημέρα"; 

Η αν με ρωτήσει κάτι " στην τάδε στάση κατέβαινεται"; 

Οι οδηγοί εκεί δεν μιλάνε δεν είναι όπως εδώ, φραπέ και τα Μπιμπ έξω εκεί δουλεύεις. 

Πριν λίγο είπες έχεις κάποια λεφτά. :P

Σου είπα και χθες ότι κανείς δεν θα σου νοικιάσει ανθρώπινο σπίτι αν δεν μπορεί να συνεννοηθεί μαζί σου. Αν δεν έχεις συγγενείς να σε φιλοξενήσουν πρέπει να τα μάθεις από εδώ.

Αν σου δώσουν π.χ ένα χαρτί να υπογράψεις και δεν μπορείς να κατανοήσεις ούτε το 10% από αυτά που γράφει τι θα κάνεις; Μια υπερβολικά τυπική χώρα σαν την Γερμανία πιστεύεις ότι δεν έχει χαρτούρα για τις παραδόσεις-παραλαβές; Επίσης, σαν οδηγός κάποια στιγμή θα σε σταματήσει η τροχαία για τυπικό έλεγχο. Πως θα συνεννοηθείς μαζί τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δηλαδή θέλει μια περιουσία κατάλαβα. 

Καλύτερα να τα μάθω εκεί τότε. 

Πάω με ένα τυπικό Α1 και βλέπουμε.

Δεν έχουν οδηγούς στην Γερμανία έχουν χοντρό πρόβλημα. 

Χρειάζομαι καθηγητή για να λέω στον επιβάτη " καλημέρα"; 

Η αν με ρωτήσει κάτι " στην τάδε στάση κατέβαινεται"; 

Οι οδηγοί εκεί δεν μιλάνε δεν είναι όπως εδώ, φραπέ και τα Μπιμπ έξω εκεί δουλεύεις. 

Αδερφέ δεν σε βλέπω καλά!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αδερφέ δεν σε βλέπω καλά!!!

Γιατί; 

6 λεπτά πριν, michael92 είπε

Πριν λίγο είπες έχεις κάποια λεφτά. :P

Σου είπα και χθες ότι κανείς δεν θα σου νοικιάσει ανθρώπινο σπίτι αν δεν μπορεί να συνεννοηθεί μαζί σου. Αν δεν έχεις συγγενείς να σε φιλοξενήσουν πρέπει να τα μάθεις από εδώ.

Αν σου δώσουν π.χ ένα χαρτί να υπογράψεις και δεν μπορείς να κατανοήσεις ούτε το 10% από αυτά που γράφει τι θα κάνεις; Μια υπερβολικά τυπική χώρα σαν την Γερμανία πιστεύεις ότι δεν έχει χαρτούρα για τις παραδόσεις-παραλαβές; Επίσης, σαν οδηγός κάποια στιγμή θα σε σταματήσει η τροχαία για τυπικό έλεγχο. Πως θα συνεννοηθείς μαζί τους;

Από όσο θυμάμαι ξέρεις γερμανικά. 

Η αγγελία που υπάρχει αυτή τη στιγμή λέει 

Από Α1 σε παίρνουν κανονικά.

Δηλαδή το Α1 θέλει 5208 ώρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Γιατί; 

 

Ξερω εγώ;Το βλεπεις φυσιολογικό  να μην ξέρεις παρα μόνο καλημέρα καλησπέρα;

Το λιγότερο που ζητανε είναι επίπεδο συνεννόησης,και δεν εννοούν με νοήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Ξερω εγώ;Το βλεπεις φυσιολογικό  να μην ξέρεις παρα μόνο καλημέρα καλησπέρα;

Το λιγότερο που ζητανε είναι επίπεδο συνεννόησης,και δεν εννοούν με νοήματα. 

Καταλαβαίνεις τι λέμε η θες στα αγγλικά; 

Με το Α1 μιλάς κανονικά λέμε, για να το ζητάνε οι εταιρίες δεν είναι χαζές!!!.

Πας με Α1 και σε λίγο καιρό ανεβαίνεις στο Β1. 

Σου λέω μιλάω με άτομα που είναι ήδη εκεί, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εκεί ανά μήνα σου μένουν καθαρά 1.000 ευρώ αν είσαι ελεύθερος και 1700 αν έχεις παιδιά και δεν δουλεύει η γυναίκα σου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Γιατί; 

Από όσο θυμάμαι ξέρεις γερμανικά. 

Η αγγελία που υπάρχει αυτή τη στιγμή λέει 

Από Α1 σε παίρνουν κανονικά.

Δηλαδή το Α1 θέλει 5208 ώρες; 

Είχα κάνει Γερμανικά 3 χρόνια σε φροντιστήριο στις αρχές του 2000 και τα σταμάτησα καθώς μου έπεφταν πολλά μαζί με τα Αγγλικά και το σχολείο. Το επίπεδο που έφτασα ήταν το Α2, αλλά πλέον θυμάμαι ελάχιστα πράγματα. Σκοπεύω να τα ξανα-ξεκινήσω σύντομα σαν αυτοδίδακτος. Αυτή την περίοδο μαθαίνω Ισπανικά μόνος μου, περίπου 4 ώρες την ημέρα και μετά από 8 μήνες είμαι στο Β1. Επειδή ξέρω πολύ καλά Αγγλικά (C2), η εκμάθηση των Ισπανικών γίνεται πολύ πιο εύκολη, καθώς το 58% των Αγγλικών λέξεων προέρχεται είτε από τα Old French (Μεσαιωνικά Γαλλικά) είτε κατευθείαν από τα Λατινικά. Αν ήταν η πρώτη μου ξένη γλώσσα θα ήθελα 4 μήνες παραπάνω για το Β1 και σίγουρα θα χρειαζόμουν ιδιαίτερα ή φροντιστήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, michael92 είπε

Είχα κάνει Γερμανικά 3 χρόνια σε φροντιστήριο στις αρχές του 2000 και τα σταμάτησα καθώς μου έπεφταν πολλά μαζί με τα Αγγλικά και το σχολείο. Το επίπεδο που έφτασα ήταν το Α2, αλλά πλέον θυμάμαι ελάχιστα πράγματα. Σκοπεύω να τα ξανα-ξεκινήσω σύντομα σαν αυτοδίδακτος. Αυτή την περίοδο μαθαίνω Ισπανικά μόνος μου, περίπου 4 ώρες την ημέρα και μετά από 8 μήνες είμαι στο Β1. Επειδή ξέρω πολύ καλά Αγγλικά (C2), η εκμάθηση των Ισπανικών γίνεται πολύ πιο εύκολη, καθώς το 58% των Αγγλικών λέξεων προέρχεται είτε από τα Old French (Μεσαιωνικά Γαλλικά) είτε κατευθείαν από τα Λατινικά. Αν ήταν η πρώτη μου ξένη γλώσσα θα ήθελα 4 μήνες παραπάνω για το Β1 και σίγουρα θα χρειαζόμουν ιδιαίτερα ή φροντιστήριο.

Με ποιους τρόπους μαθαίνεις μόνος για ρίξε καμιά βοήθεια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή λύση είναι και το φροντιστήριο. Εάν πας σε ένα από τα εντατικά προγράμματα που ξεκινάνε Σεπτέμβριο/Οκτώβριο και τον Μάιο/Ιούνιο δίνουν Β1, θα κάνεις περισσότερες ώρες ανά εβδομάδα  από ό,τι θα έκανες στα ιδιαίτερα και θα είναι πολύ πιο οικονομικά. (Τα μαθήματα είναι συνήθως δύο δίωρα ή και τρίωρα ανά βδομάδα). Η μόνη δυσκολία είναι ότι θα πρέπει να ακολουθείς τους ρυθμούς του φροντιστηρίου, που ίσως είναι εντατικοί για κάποιον που έχει χρόνια να ασχοληθεί με "διαβάσματα". Έχεις το κίνητρο, όμως, κι αν διαβάζεις κάθε φορά και κάνεις έστω και κούτσα-κούτσα ό,τι ασκήσεις σας βάζουν, σίγουρα θα μάθεις αρκετά. Μετά συνεχίζεις στη Γερμανία, γνωρίζοντας ήδη τα βασικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ανήξερη είπε

Μια καλή λύση είναι και το φροντιστήριο. Εάν πας σε ένα από τα εντατικά προγράμματα που ξεκινάνε Σεπτέμβριο/Οκτώβριο και τον Μάιο/Ιούνιο δίνουν Β1, θα κάνεις περισσότερες ώρες ανά εβδομάδα  από ό,τι θα έκανες στα ιδιαίτερα και θα είναι πολύ πιο οικονομικά. (Τα μαθήματα είναι συνήθως δύο δίωρα ή και τρίωρα ανά βδομάδα). Η μόνη δυσκολία είναι ότι θα πρέπει να ακολουθείς τους ρυθμούς του φροντιστηρίου, που ίσως είναι εντατικοί για κάποιον που έχει χρόνια να ασχοληθεί με "διαβάσματα". Έχεις το κίνητρο, όμως, κι αν διαβάζεις κάθε φορά και κάνεις έστω και κούτσα-κούτσα ό,τι ασκήσεις σας βάζουν, σίγουρα θα μάθεις αρκετά. Μετά συνεχίζεις στη Γερμανία, γνωρίζοντας ήδη τα βασικά.

Αυτό σκέφτηκα την πρώτη στιγμή που με απέλυσαν... Πήρα σε φροντιστήριο τηλέφωνο την ίδια ημέρα που έγινε η απόλυση. Γύρω στα 700 ευρώ θα βγουν όλα με το πτυχίο έτοιμο. 

100 ώρες μου είπε διδασκαλίας. 

Πιστευω ότι θα τα καταφέρω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Αυτό σκέφτηκα την πρώτη στιγμή που με απέλυσαν... Πήρα σε φροντιστήριο τηλέφωνο την ίδια ημέρα που έγινε η απόλυση. Γύρω στα 700 ευρώ θα βγουν όλα με το πτυχίο έτοιμο. 

100 ώρες μου είπε διδασκαλίας. 

Πιστευω ότι θα τα καταφέρω. 

Κάνε μια μικρή έρευνα αγοράς και ρώτησε και σε άλλα φροντιστήρια. Σιγουρέψου επίσης για τι επίπεδο μιλάει αυτός που σου έδωσε την προσφορά με τα 700. Ξεκινάει από το μηδέν και πάει ως Β1; Πρόσεξε μήπως η τιμή ειναι μόνο για Α1-Α2. Γενικά, ρώτησε σε 3-4 τουλάχιστον φροντιστήρια τι προγράμματα έχουν για β1, διάρκεια (ώρες ανά βδομάδα, ποιο μήνα ξεκινάνε και ποιον τελειώνουν) και συνολική τιμή. Μετά σύγκρινε και αποφάσισε. Αν τυχόν είσαι σε μικρή πόλη/χωριό κι αυτό που ρώτησες είναι το μοναδικό φροντιστήριο, απλώς σιγουρέψου ότι η τιμή είναι για β1.

Πάντως σε σχέση με τα ιδιαίτερα, πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή το φροντιστήριο. Αν προετοιμαστείς να ζοριστείς λίγο και να διαβάζεις, προσπαθώντας να είσαι συνεπής σε όσα σας βάζουν από μάθημα σε μάθημα (έστω κι αν σε δυσκολεύουν - το κλειδί είναι να ασχολείσαι και να επιμένεις ακόμη κι αν σου φαίνονται δύσκολα) θα τα καταφέρεις. Και Β1 να μην έχεις φτάσει όταν τελειώσει το πρόγραμμα, θα ξέρεις αρκετά για να συνεχίσεις μετά στη Γερμανία.

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Κάνε μια μικρή έρευνα αγοράς και ρώτησε και σε άλλα φροντιστήρια. Σιγουρέψου επίσης για τι επίπεδο μιλάει αυτός που σου έδωσε την προσφορά με τα 700. Ξεκινάει από το μηδέν και πάει ως Β1; Πρόσεξε μήπως η τιμή ειναι μόνο για Α1-Α2. Γενικά, ρώτησε σε 3-4 τουλάχιστον φροντιστήρια τι προγράμματα έχουν για β1, διάρκεια (ώρες ανά βδομάδα, ποιο μήνα ξεκινάνε και ποιον τελειώνουν) και συνολική τιμή. Μετά σύγκρινε και αποφάσισε. Αν τυχόν είσαι σε μικρή πόλη/χωριό κι αυτό που ρώτησες είναι το μοναδικό φροντιστήριο, απλώς σιγουρέψου ότι η τιμή είναι για β1.

Πάντως σε σχέση με τα ιδιαίτερα, πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή το φροντιστήριο. Αν προετοιμαστείς να ζοριστείς λίγο και να διαβάζεις, προσπαθώντας να είσαι συνεπής σε όσα σας βάζουν από μάθημα σε μάθημα (έστω κι αν σε δυσκολεύουν - το κλειδί είναι να ασχολείσαι και να επιμένεις ακόμη κι αν σου φαίνονται δύσκολα) θα τα καταφέρεις. Και Β1 να μην έχεις φτάσει όταν τελειώσει το πρόγραμμα, θα ξέρεις αρκετά για να συνεχίσεις μετά στη Γερμανία.

Θεσσαλονίκη είμαι, συγκεκριμένα ρώτησα στο AXON... Αυτός που κάνει μάθημα είναι Γερμανός αυτό μου είπαν. 

Το ξέρει κάποιος το φροντιστήριο; 

 

https://axon-toumpa.gr/

 

Είναι 100 μέτρα από το σπίτι μου, μέσα στο χειμώνα δεν είναι για να τρέχω κέντρο. 

Προσοχή παράλληλα θα κάνω μαθήματα και πολύ διάβασμα για δίπλωμα κατηγορίας Δ, 

Οπότε ο χρόνος θα είναι περιορισμένος. 

Εφόσον μου έδωσαν αποζημίωση πρπει να φαγωθεί σε πράγματα τα οποία μου χρειάζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Με ποιους τρόπους μαθαίνεις μόνος για ρίξε καμιά βοήθεια... 

Αν δεν ξέρεις Αγγλικά, το υλικό που υπάρχει είναι πολύ λίγο. Ούτε καν το duolingo δεν προσφέρει εκμάθηση Γερμανικών μέσω Ελληνικών. Επίσης το να μάθεις μόνος σου την πρώτη ξένη σου γλώσσα είναι πολύ δύσκολο καθώς δεν θα ξέρεις τι να πρωτομάθεις, ούτε θα μπορέσεις να φτιάξεις ένα σωστό πλάνο. 

3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Αυτό σκέφτηκα την πρώτη στιγμή που με απέλυσαν... Πήρα σε φροντιστήριο τηλέφωνο την ίδια ημέρα που έγινε η απόλυση. Γύρω στα 700 ευρώ θα βγουν όλα με το πτυχίο έτοιμο. 

100 ώρες μου είπε διδασκαλίας. 

Πιστευω ότι θα τα καταφέρω. 

Οι 100 ώρες διδασκαλίας είναι υπερβολικά λίγες για το Β1. Το πρόγραμμα θα προχωράει πολύ γρήγορα και θα έχεις πολλά κενά. Επίσης θα χρειάζεσαι περίπου 2-3 ώρες διάβασμα για κάθε ώρα διδασκαλίας, ενώ το ιδανικό είναι 1:1.

3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Θεσσαλονίκη είμαι, συγκεκριμένα ρώτησα στο AXON... Αυτός που κάνει μάθημα είναι Γερμανός αυτό μου είπαν. 

Το ξέρει κάποιος το φροντιστήριο; 

https://axon-toumpa.gr/

Είναι 100 μέτρα από το σπίτι μου, μέσα στο χειμώνα δεν είναι για να τρέχω κέντρο. 

Προσοχή παράλληλα θα κάνω μαθήματα και πολύ διάβασμα για δίπλωμα κατηγορίας Δ, 

Οπότε ο χρόνος θα είναι περιορισμένος. 

Εφόσον μου έδωσαν αποζημίωση πρπει να φαγωθεί σε πράγματα τα οποία μου χρειάζονται. 

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τις αλυσίδες καθώς πληρώνουν τους καθηγητές ψίχουλα και έχουν υπερβολικά πολλά προγράμματα. Από την άλλη το ότι είναι δίπλα στο σπίτι σου σίγουρα μετράει πολύ. Ρώτα στην γειτονιά σου τι γνώμη έχουν οι γονείς για το συγκεκριμένο φροντιστήριο.

Ένα σοβαρό φροντιστήριο Γερμανικών μου φαίνεται αυτό: http://alma-deutsch.gr/programmata/

Περίπου 250 διδακτικές ώρες για το Β1, που μου ακούγονται πολύ πιο λογικές. Αν η τιμή δεν είναι υπερβολικά τσιμπημένη, εγώ θα επέλεγα αυτό.

Επεξ/σία από michael92
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Καταλαβαίνεις τι λέμε η θες στα αγγλικά; 

Με το Α1 μιλάς κανονικά λέμε, για να το ζητάνε οι εταιρίες δεν είναι χαζές!!!.

Πας με Α1 και σε λίγο καιρό ανεβαίνεις στο Β1. 

Σου λέω μιλάω με άτομα που είναι ήδη εκεί, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εκεί ανά μήνα σου μένουν καθαρά 1.000 ευρώ αν είσαι ελεύθερος και 1700 αν έχεις παιδιά και δεν δουλεύει η γυναίκα σου. 

Για συνεννόηση από Β1 και πάνω το συζητάμε, με Α1 δεν κάνεις τίποτα, μαθαίνεις μόνο τα πολύ βασικά και το χειρότερο δεν θα καταλαβαίνεις γρι τι σου λέει ο άλλος.

Τώρα.... Αυτο ζητάνε οι εταιρείες, οκ πάω πάσο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Για συνεννόηση από Β1 και πάνω το συζητάμε, με Α1 δεν κάνεις τίποτα, μαθαίνεις μόνο τα πολύ βασικά και το χειρότερο δεν θα καταλαβαίνεις γρι τι σου λέει ο άλλος.

Τώρα.... Αυτο ζητάνε οι εταιρείες, οκ πάω πάσο. 

Καλά ναι δεν παίζει ούτε για αστείο. Όταν έδωσα σαν παιδάκι το KET (A2) του Cambridge δεν είχα καν αστυνομική ταυτότητα, με φωτοτυπία πιστοποιητικού γέννησης δώσαμε. :lol: 

Επίπεδο Γερμανικών Α1: 

 

Επεξ/σία από michael92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...