Προς το περιεχόμενο

Ο καλύτερος και άμεσος τρόπος για να μάθεις ξένη γλώσσα;


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αφού η γυναίκα σου έχει πτυχίο νοσηλευτικής, μήπως να μάθει εκείνη γερμανικά ή να μάθετε μαζί, καθώς έχει είναι πιθανότερο να βρει πιο γρήγορα δουλειά?

Δεν θέλει να δουλέψει πάνω σε αυτό στη Γερμανία γιατί θα πρπει να κσνει και βραδινά και περίεργα ωράρια. 

Θέλει να βρει 4-6 ώρες μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά να γίνουν τουλάχιστον 14-17, μετά θα μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα μόνα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Δεν θέλει να δουλέψει πάνω σε αυτό στη Γερμανία γιατί θα πρπει να κσνει και βραδινά και περίεργα ωράρια. 

Θέλει να βρει 4-6 ώρες μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά να γίνουν τουλάχιστον 14-17, μετά θα μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα μόνα τους. 

Καλησπερα και από εμένα.

Και γιατί δεν κάνετε το αντίθετο, μιας και η γυναίκα σου έχει πτυχίο. Να ψάξει αυτή για δουλειά, που ίσως να βρει πιο εύκολα και με καλύτερο μισθό, και να βρεις εσύ μια δουλειά 4-6 ώρες και να μεγαλώνεις τα παιδία;

Και όταν τα παιδιά μπορούν να πάνε σχολείο, νηπιαγωγίο κλπ, τότε βρίσκεις και εσύ δουλειά πλήρης απασχόλησης.

 

Ειδικά αυτήν την εποχή οι νοσηλεύτριες έχουν ζήτηση. Φαντάζομαι και στη γερμανία.

Επεξ/σία από Drimonas84
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Drimonas84 είπε

Καλησπερα και από εμένα.

Και γιατί δεν κάνετε το αντίθετο, μιας και η γυναίκα σου έχει πτυχίο. Να ψάξει αυτή για δουλειά, που ίσως να βρει πιο εύκολα και με καλύτερο μισθό, και να βρεις εσύ μια δουλειά 4-6 ώρες και να μεγαλώνεις τα παιδία;

Και όταν τα παιδιά μπορούν να πάνε σχολείο, νηπιαγωγίο κλπ, τότε βρίσκεις και εσύ δουλειά πλήρης απασχόλησης.

Ειδικά αυτήν την εποχή οι νοσηλεύτριες έχουν ζήτηση. Φαντάζομαι και στη γερμανία.

Γιατί εγώ δούλευα Ελλάδα και έλειπα 14 ώρες από το σπίτι, τα παιδιά θα την ψάχνουν. Θα δούμε πως θα γίνει, θέλω το δίπλωμα πρώτα Δ κατηγορίας και γερμανικά έστω σε χαμηλό επίπεδο. 

Μετά θα βρεθεί λύση. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billiboo είπε

δεν ξερω αν το εγραψαν και πριν αλλα στο reddit υπαρχουν διαφορα τσατ σε ολες τις γλωσσες μπορεις να μπεις εκει να κανεις εξασκηση.

Τι εννοείς τσατ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2020 στις 7:14 ΠΜ, Boubis1411 είπε

Λοιπόν θέλω να μάθω γερμανικά σε επίπεδο συνεννόησης. 

Υπαρχουν διάφοροι τρόποι όπως σίγουρα ξέρετε :

Ποιον τρόπο προτείνεται; 

Ένας είναι ο τρόπος να μάθεις μια ξένη γλώσσα

 

pile-of-books-scattered-on-the-floor-in-

 

Και κακά τα ψέματα δεν υπάρχει άλλος ούτε άμεσος ούτε έμεσος (εκτός αν ικανοποιείσαι  να ακούγεσαι σαν το ρατσιστικό αστείο που λέμε "αλμπανό τουρίστα" που μιλάει το ελληνικό που μάθει απο κωριό 3 μήνους τώρα) 

 

 

Ο μόνος "γρήγορος" τρόπος που μπορώ να σκεφτώ (κρίνοντας απο εμένα πιτσιρικά με τα αγγλικά που όντως με βοήθησε στο να πάρω proficiency Cambridge-ήταν της μόδας τότε-  πιο άνετα ειδικά στο Listening και speaking ) 

 

είναι 

 

1) να πλακωθείς στις γερμανικές ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους (καλύτερα ταινίες που να σε ενδιαφέρον για να δώσεις υποσυνείδητα  μεγαλύτερη σημασία στον διάλογο) αλλά να επικεντρώνεσαι στις φωνές (να ξεκαθαρίζεις τις συλλαβές τους να μην τις περνάς στο μυαλό σου σαν βαβούρα δηλαδή αν ακούς λέξεις που δεν ξέρεις) και αν δεν προλάβεις να διαβάσεις ολόκληρο τον υπότιτλο μέσα σε αυτή την διαδικασία δεν πειράζει. 

 

2) Να κάνεις rewind σημεία με λέξεις/εκφράσεις που σε ενδιαφέρουν ή σου φαίνονται παράξενες χρήσιμες και να τις επαναλαμβάνεις μέσα σου σαν γαστρίμυθος δεν χρειάζεται να λες δυνατά τους διαλόγους (όχι ότι πειράζει αλλά εγώ τους επαναλάμβανα απλά κουνώντας τα χείλη μου με ελάχιστη πνοή ) 

το επόμενο στάδιο είναι να αλλάξεις τους υπότιτλους στα γερμανικά. 

3)Να πλακωθείς στην γερμανική μουσική (πάλι κάτι που να σε ενδιαφέρει) και να επαναλάβεις την ίδια τεχνική (διαβάζοντας υπότιτλους και στα γερμανικά και στα ελληνικά )

 

Να παίξεις κάποιο online παιχνίδι που η συνεννόηση μεταξύ παιχτών να συμβαίνει συχνά (πχ κάποιο mmo ή κάποιο FPS με στρατηγική όπως το counter)

 

4) να βρείς κάποιο περιοδικό / site με θεματολογία που να σε ενδιαφέρει (πάλι για να δίνεις περισσότερο σημασία στο νόημα) και να διαβάζεις τακτικά 

 

όλα αυτά αρκετές ώρες την ημέρα εννοείται... 

 

Αλλά και πάλι πριν τα κάνεις όλα αυτά θέλει να διαβάσεις μια βασική γραμματική και συντακτικό + λεξιλόγιο εγώ παράλληλα διάβαζα δεν περιοριζόμουν σε αυτά αλλά ήμουν πολύ καλύτερος/άνετος απο τους συμμαθητές μου ακόμη και απο τα σπασικλάκια :P  και νομίζω ότι οφείλεται στα παραπάνω, και "τα ένιωθα" παραπάνω δηλαδή,  ύστερα απο ένα σημείο, ακόμη και μια άγνωστη λέξη να συναντούσα μπορούσα να διαισθανθώ τι σημαίνει ή δεν χρειαζόταν να μάθω απο έξω λίστες με phrasal verbs γιατί μου ερχόταν ενστικτωδώς πως θα έπρεπε να τα πεις ή ποιο ακούγεται σωστό και ποιο περίεργο ή λάθος ή να ιεραρχήσω επίθετα σωστά ενστικτωδώς (πχ big old green fat lizard αντί old big fat green lizard που είναι λάθος χωρίς να χρειάζεται να μάθω την ιεαραχία απο έξω και να σκέφτομαι σε ποια θέση θα μπει το κάθε επίθετο ) κτλ 

Οπότε ο παραπάνω τρόπος πιστεύω θα είναι ότι καλύτερο μετά απο το όντως να κάτσεις και να διαβάσεις κανονικά με εξάσκηση ασκήσεις κτλ. 

 

Και νομίζω έχει λογική γιατί όταν κάνεις πράματα που σε ενδιαφέρουν και έχεις και 2ο σκοπό (πχ να συνεννοηθείς με τους άλλους για να νικήσετε το ματς) το μυαλό σου καταχωρεί πιο "βαθιά"τις πληροφορίες συγκριτικά με το αν με το ζόρι κάθεσαι και παπαγαλίζεις κάτι απο μια κασέτα (σαν τα προγράμματα μάθε Χ γλώσσα σε ένα μήνα) 

 

Το αποτέλεσμα σίγουρα θα είναι υποδεέστερο βέβαια και μάλιστα αισθητά... αλλά τουλάχιστον ντεν τα μιλάεις όπως τουρίτα :P και θα ακούγεσαι πιο νορμάλ στα αφτιά των Γερμανών ή τουλάχιστον περισσότερο νορμάλ απότι αν κάνεις κάτι άλλο εκτός του να διαβάσεις κανονικά. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει άπειρο υλικό για αυτοδιδασκαλία στο internet, αλλά εφόσον δεν ξέρεις Αγγλικά, το ξεχνάς. Είτε πας σε κάποιο ταχύρυθμο πρόγραμμα σε φροντιστήριο, είτε κάνεις καθημερινά ιδιαίτερα (λογικά θα σου κάνουν κάποια έκπτωση). Για να πάρεις το Β2 με κάποια σχετική άνεση (δεν νομίζω να έχεις όρεξη να ξαναδίνεις), υπολόγισε περίπου 500 ώρες διδασκαλίας, 500 ώρες διαβάσματος και 1000 ώρες immersion (βλέποντας ταινίες/σειρές/ειδήσεις και διαβάζοντας άρθρα/βιβλία). Δηλαδή περίπου 2000 ώρες. Με πολύ κόπο μπορείς να το καταφέρεις σε περίπου έναν χρόνο κάνοντας 1.5 ώρα μάθημα, 1.5 ώρα διάβασμα και 3 ώρες immersion την ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, michael92 είπε

Υπάρχει άπειρο υλικό για αυτοδιδασκαλία στο internet, αλλά εφόσον δεν ξέρεις Αγγλικά, το ξεχνάς. Είτε πας σε κάποιο ταχύρυθμο πρόγραμμα σε φροντιστήριο, είτε κάνεις καθημερινά ιδιαίτερα (λογικά θα σου κάνουν κάποια έκπτωση). Για να πάρεις το Β2 με κάποια σχετική άνεση (δεν νομίζω να έχεις όρεξη να ξαναδίνεις), υπολόγισε περίπου 500 ώρες διδασκαλίας, 500 ώρες διαβάσματος και 1000 ώρες immersion (βλέποντας ταινίες/σειρές/ειδήσεις και διαβάζοντας άρθρα/βιβλία). Δηλαδή περίπου 2000 ώρες. Με πολύ κόπο μπορείς να το καταφέρεις σε περίπου έναν χρόνο κάνοντας 1.5 ώρα μάθημα, 1.5 ώρα διάβασμα και 3 ώρες immersion την ημέρα. 

Αν είναι να δώσει λεφτά και όντως δεν έχει πρόβλημα να στο να ασχοληθεί να διαβάσει και να κάνει ασκήσεις τότε καλύτερα να πάει κατευθείαν Γερμανία (αφού κάνει μερικά ιδιαίτερα για τα εντελώς βασικά για να μπορεί να διαβάζει και να γράφει βασικά πράματα για να καταλαβαίνει πχ πινακίδες, πράματα που θα συναντήσει στο αεροδρόμιο βασικές οδηγίες για κατεύθυνση κτλ ότι θα μάθαινε ένας σερβιτόρος ) και να γραφτεί σε κάποιο σχολείο εκεί πχ το https://www.volkshochschule.de/  που δεν είναι και ακριβό δεν θυμάμαι δίδακτρα αλλά είναι αρκετά χαμηλό ποσό κάθε μήνα και έχουν τάξεις για όλα τα επίπεδα θα κάνει και φίλους άλλους μετανάστες εκεί. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, michael92 είπε

Υπάρχει άπειρο υλικό για αυτοδιδασκαλία στο internet, αλλά εφόσον δεν ξέρεις Αγγλικά, το ξεχνάς. Είτε πας σε κάποιο ταχύρυθμο πρόγραμμα σε φροντιστήριο, είτε κάνεις καθημερινά ιδιαίτερα (λογικά θα σου κάνουν κάποια έκπτωση). Για να πάρεις το Β2 με κάποια σχετική άνεση (δεν νομίζω να έχεις όρεξη να ξαναδίνεις), υπολόγισε περίπου 500 ώρες διδασκαλίας, 500 ώρες διαβάσματος και 1000 ώρες immersion (βλέποντας ταινίες/σειρές/ειδήσεις και διαβάζοντας άρθρα/βιβλία). Δηλαδή περίπου 2000 ώρες. Με πολύ κόπο μπορείς να το καταφέρεις σε περίπου έναν χρόνο κάνοντας 1.5 ώρα μάθημα, 1.5 ώρα διάβασμα και 3 ώρες immersion την ημέρα. 

Τόσο πολύ θέλει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Τόσο πολύ θέλει; 

Αν ήθελε λιγότερο θα ξέραμε όλοι απο 5,6 γλώσσες :P  επίσης παίζει να είναι και λίγο για τα γερμανικά γιατί ειναι μια απο τις πιο βαριές γλώσσες που θα μπορούσες να μάθεις έχουν και δοτική άσε τις σύνθετες λέξεις που χρησιμοποιούνται συχνά δεν είναι δηλαδή απλά flex για να πούνε ότι μπορούν να το κάνουν Unabhaengigkeitserklaerungen, Nahrungsmittelunverträglichkeit :P 

 

 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TopicStrarter είπε

Αν ήθελε λιγότερο θα ξέραμε όλοι απο 5,6 γλώσσες :P  επίσης παίζει να είναι και λίγο για τα γερμανικά γιατί ειναι μια απο τις πιο βαριές γλώσσες που θα μπορούσες να μάθεις έχουν και δοτική άσε τις σύνθετες λέξεις που χρησιμοποιούνται συχνά δεν είναι δηλαδή απλά flex για να πούνε ότι μπορούν να το κάνουν Unabhaengigkeitserklaerungen :P 

Γμτααααααα. Καλύτερα δωρεάν εκεί τότε δεν μαμιεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...