Προς το περιεχόμενο

Ο καλύτερος και άμεσος τρόπος για να μάθεις ξένη γλώσσα;


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

μα8ε ελληνικα πρωτα λολ

 

14 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

ακριβος

δεν εχει νοημα να παμε σε χειροτερα 

Δεν έχω κάτι με τους ανορθόγραφους και δεν θα σχολίαζα ποτέ ορθογραφικό λάθος άλλου επικριτικά, αλλά εδώ παραθέτω για να δείξω γιατί είναι καλό να αποφεύγετε να το κάνετε κι όσοι δεν χάνετε ευκαιρία!

υ.γ. Το "ακριβός" ήταν επίρρημα. Και το λάθος που σχολιάστηκε στο πρώτο σχόλιο ήταν "προτείνεται" αντί για "προτείνετε". 

υ.γ.2 Σόρι applegeek, no offence, απλώς το πρώτο σχόλιο μου χτύπησε άσχημα, επειδή απαντάς σε κάποιον που ζητάει βοήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Ανήξερη είπε

Δεν έχω κάτι με τους ανορθόγραφους και δεν θα σχολίαζα ποτέ ορθογραφικό λάθος άλλου επικριτικά, αλλά εδώ παραθέτω για να δείξω γιατί είναι καλό να αποφεύγετε να το κάνετε κι όσοι δεν χάνετε ευκαιρία!

υ.γ. Το "ακριβός" ήταν επίρρημα. Και το λάθος που σχολιάστηκε στο πρώτο σχόλιο ήταν "προτείνεται" αντί για "προτείνετε". 

υ.γ.2 Σόρι applegeek, no offence, απλώς το πρώτο σχόλιο μου χτύπησε άσχημα, επειδή απαντάς σε κάποιον που ζητάει βοήθεια.

Και κάνει παρατήρηση χωρίς να τονίζει τις λέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Και κάνει παρατήρηση χωρίς να τονίζει τις λέξεις.

Ναι, αλλά οκ, πολλοί γράφουν χωρίς τόνους στο διαδίκτυο.

Ενώ το "ακριβός" αντί για "ακριβώς" είναι πιο χοντρό από το λάθος για το οποίο έγινε η παρατήρηση. Κι εκείνο προφανώς είναι ξεκάθαρο ορθογραφικό, αλλά πολύ συνηθισμένο ακόμη κι εκ παραδρομής.

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει σημασία το όποιο λάθος - κι ολόσωστα να έγραφε αυτός που κάνει την παρατήρηση, δεν δικαιολογείται το ειρωνικό σχόλιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Δεν έχω κάτι με τους ανορθόγραφους και δεν θα σχολίαζα ποτέ ορθογραφικό λάθος άλλου επικριτικά, αλλά εδώ παραθέτω για να δείξω γιατί είναι καλό να αποφεύγετε να το κάνετε κι όσοι δεν χάνετε ευκαιρία!

υ.γ. Το "ακριβός" ήταν επίρρημα. Και το λάθος που σχολιάστηκε στο πρώτο σχόλιο ήταν "προτείνεται" αντί για "προτείνετε". 

υ.γ.2 Σόρι applegeek, no offence, απλώς το πρώτο σχόλιο μου χτύπησε άσχημα, επειδή απαντάς σε κάποιον που ζητάει βοήθεια.

Δεν είμαι καν Έλληνας οπότε όλα ,complete :)

6 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Ναι, αλλά οκ, πολλοί γράφουν χωρίς τόνους στο διαδίκτυο.

Ενώ το "ακριβός" αντί για "ακριβώς" είναι πιο χοντρό από το λάθος για το οποίο έγινε η παρατήρηση. Κι εκείνο προφανώς είναι ξεκάθαρο ορθογραφικό, αλλά πολύ συνηθισμένο ακόμη κι εκ παραδρομής.

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει σημασία το όποιο λάθος - κι ολόσωστα να έγραφε αυτός που κάνει την παρατήρηση, δεν δικαιολογείται το ειρωνικό σχόλιο.

Είμαστε σοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Ναι, αλλά οκ, πολλοί γράφουν χωρίς τόνους στο διαδίκτυο.

Ενώ το "ακριβός" αντί για "ακριβώς" είναι πιο χοντρό από το λάθος για το οποίο έγινε η παρατήρηση. Κι εκείνο προφανώς είναι ξεκάθαρο ορθογραφικό, αλλά πολύ συνηθισμένο ακόμη κι εκ παραδρομής.

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει σημασία το όποιο λάθος - κι ολόσωστα να έγραφε αυτός που κάνει την παρατήρηση, δεν δικαιολογείται το ειρωνικό σχόλιο.

Να ειρωνεύεσαι κάποιον για ορθογραφικό λάθος και να γράφεις χωρίς τόνους ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

32 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Είμαστε σοι

Μπορεί να 'κανες πλάκα. Εγώ απλώς δικαιολόγησα το γιατί σχολίασα. Δεν υπάρχει θέμα, ας επανέλθουμε στα γερμανικά του θεματοθέτη :)

24 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Να ειρωνεύεσαι κάποιον για ορθογραφικό λάθος και να γράφεις χωρίς τόνους ???

Ναι, γενικά καλό είναι να μην ειρωνεύεσαι κανέναν. 

----

 

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, @Boubis1411

μια καλή αρχή για να πάρεις μια ιδέα μέχρι να ξεκινήσεις μαθήματα είναι κανάλια στο youtube, όπως αυτό: 

https://www.youtube.com/watch?v=0D2ak7xdmJU

Θα σου φανεί λίγο παιδικό το... φορμάτ, αλλά δεν πειράζει, θα είναι και πιο διασκεδαστική η παρακολούθηση.

 

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasanton είπε

Νομίζω ότι η στέγαση είναι πρόβλημα και στη θέση σου θα κοιτούσα που είναι οι τιμές για ενοίκιο. Γιατί αν στο τέλος της μέρας είσαι εκεί όπως περίπου εδώ σε έσοδα/έξοδα, δεν ξέρω αν αξίζει. Και αν θεωρείς ότι αξίζει περισσότερο από εδώ, τότε δες και Αυστρία που έχει υψηλότερο βιοτικό επίπεδο. Κι εκεί γερμανικά θες. 

Καλή τύχη !

Αυστρία; δεν ξέρω καθόλου τι παίζει εκεί θα το κοιτάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που προσπαθώ να σου πω ειναι οτι, χωρίς διάθεση να σε θίξω, δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να κοιτάς Γερμανία αντί π.χ. Αυστρία ή ακόμα και Ελβετία. Δεν έχεις κατι που σε «δένει» με τη συγκεκριμένη χώρα, ούτε κάποιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε σχέση με άλλους. Το αντίθετο, θα ανταγωνιστείς όλους τους κατατρεγμένους της πρώην ανατολικής Ευρώπης και των Βαλκανίων. Πώς είσαι σιγουρος οτι ειναι καλύτερα απο εδώ; Να μου έλεγες οτι έχεις κάποια εξειδίκευση, κάποιο πτυχίο που ζητάνε, κατι τεσπα που σε κάνει να ξεχωρίζεις, να σου πω πήγαινε με κλειστά μάτια. Αυτο που έγινε δηλαδή τα προηγουμενα χρονια με το brain drain.

Παντως θα μπορούσες να κοιτάξεις οπουδήποτε, ακόμα και σε χώρες με πιο εύκολες γλώσσες, με υψηλότερο βιοτικό επίπεδο, με λιγότερο ανταγωνισμό αν μπορείς να μάθεις, κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tasanton είπε

Αυτο που προσπαθώ να σου πω ειναι οτι, χωρίς διάθεση να σε θίξω, δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να κοιτάς Γερμανία αντί π.χ. Αυστρία ή ακόμα και Ελβετία. Δεν έχεις κατι που σε «δένει» με τη συγκεκριμένη χώρα, ούτε κάποιο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε σχέση με άλλους. Το αντίθετο, θα ανταγωνιστείς όλους τους κατατρεγμένους της πρώην ανατολικής Ευρώπης και των Βαλκανίων. Πώς είσαι σιγουρος οτι ειναι καλύτερα απο εδώ; Να μου έλεγες οτι έχεις κάποια εξειδίκευση, κάποιο πτυχίο που ζητάνε, κατι τεσπα που σε κάνει να ξεχωρίζεις, να σου πω πήγαινε με κλειστά μάτια. Αυτο που έγινε δηλαδή τα προηγουμενα χρονια με το brain drain.

Παντως θα μπορούσες να κοιτάξεις οπουδήποτε, ακόμα και σε χώρες με πιο εύκολες γλώσσες, με υψηλότερο βιοτικό επίπεδο, με λιγότερο ανταγωνισμό αν μπορείς να μάθεις, κλπ κλπ.

Αυστρία δηλαδή και Ελβετία είναι καλύτερα αυτό λες; δεν έχω ιδέα δεν το σκέφτηκα καν. 

Τι καλύτερο έχουν αυτές οι χώρες; 

Γερμανία το σκέφτηκα γιατί ψάχνουν συνέχεια για οδηγούς. 

Άμα είχα πτυχίο θα καθόμουν Ελλάδα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

για ξεκινα το μαθημα>

Die zentralen Infos im Kurzüberblick

Diese Superkräfte solltest Du besitzen:

  • Besitz des Führerscheins der Klasse D
  • Lernbereitschaft für die regelmäßige Fortbildung
  • Bereitschaft zum Arbeiten im Schichtdienst
  • gute mündliche und schriftliche Deutschkenntnisse
  • Zuverlässigkeit, Pünktlichkeit und einwandfreies Auftreten
  • ausgeprägte Kunden- und Serviceorientierung sowie besonderes Verantwortungsgefühl
  • das Bewusstsein, dass Du mit Deiner Arbeit und Deinem Verhalten den Wiesbadener ÖPNV insgesamt repräsentierst

Μπορει να εχει ηδη αναφερθει (6 σελιδες θεμα γαρ) αλλα gute Deutschkenntnisse σημαινει Β2. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Μπορει να εχει ηδη αναφερθει (6 σελιδες θεμα γαρ) αλλα gute Deutschkenntnisse σημαινει Β2. 

Άρα θέλει για οδηγός Β2; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγραψα οτι για οδηγος θελει Β2. Η συγκεκριμενη αγγελια αναφερει gute Deutschkenntnisse, αυτο μεταφραζεται ως Β2. Οι περισσότερες θεσεις για οδηγους αφορουν δημοτικες/δημοσιες επιχειρησεις, εξ ου και η απαιτηση. 

Αν καποιος ΕΝΗΛΙΚΑΣ θελει να μαθει Γερμανικα, χρειαζεται να επενδυσει με ιδιαιτερο 2-3 μηνες και να διαβαζει συστηματικα. Ακολουθως μππρεις να κανεις και μαθηματα στη Γερμανια. Η εναλλακτικη ειναι ξενιτεμος, εγγραφη στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ και μαθηματα επιδοτημενα μετα απο συναντηση με συμβουλο εργασιας του ΟΑΕΔ. Κι εκει θελεις καποια ενδιαμεση γλωσσα πχ αγγλικα.

Οποιος θελει να βγαλει λεφτα και να μην ειναι "θυμα" και να κραζει "τον Ελληνα αφεντικο που πινει το αιμα του μεταναστη" οφειλει να μαθει τη γλωσσα. Η γλωσσα ειναι εργαλειο. Και οχι, οι Γερμανοι δεν ειναι ψωροπερηφανοι και δε μιλανε αγγλικα. Οπως ακριβως οι Ελληνες 60χρονοι δε μιλανε αγγλικά με τον Αφρικανο, Πακιστανο, Πολωνο, Βουλγαρο κοκ μεταναστη αλλα περιμενουν μια αλφα συνεννοηση στα ελληνικα. 

Τωρα η Ελβετια και η Αυστρια ειναι πολυ καλες εναλλακτικες με εξισου καλους μισθους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Δεν εγραψα οτι για οδηγος θελει Β2. Η συγκεκριμενη αγγελια αναφερει gute Deutschkenntnisse, αυτο μεταφραζεται ως Β2. Οι περισσότερες θεσεις για οδηγους αφορουν δημοτικες/δημοσιες επιχειρησεις, εξ ου και η απαιτηση. 

Αν καποιος ΕΝΗΛΙΚΑΣ θελει να μαθει Γερμανικα, χρειαζεται να επενδυσει με ιδιαιτερο 2-3 μηνες και να διαβαζει συστηματικα. Ακολουθως μππρεις να κανεις και μαθηματα στη Γερμανια. Η εναλλακτικη ειναι ξενιτεμος, εγγραφη στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ και μαθηματα επιδοτημενα μετα απο συναντηση με συμβουλο εργασιας του ΟΑΕΔ. Κι εκει θελεις καποια ενδιαμεση γλωσσα πχ αγγλικα.

Οποιος θελει να βγαλει λεφτα και να μην ειναι "θυμα" και να κραζει "τον Ελληνα αφεντικο που πινει το αιμα του μεταναστη" οφειλει να μαθει τη γλωσσα. Η γλωσσα ειναι εργαλειο. Και οχι, οι Γερμανοι δεν ειναι ψωροπερηφανοι και δε μιλανε αγγλικα. Οπως ακριβως οι Ελληνες 60χρονοι δε μιλανε αγγλικά με τον Αφρικανο, Πακιστανο, Πολωνο, Βουλγαρο κοκ μεταναστη αλλα περιμενουν μια αλφα συνεννοηση στα ελληνικα. 

Τωρα η Ελβετια και η Αυστρια ειναι πολυ καλες εναλλακτικες με εξισου καλους μισθους. 

ωραιος. Εργασιες πανω σε αυτο που ψαχνω ομως εχει στην Αυστρια και Ελβετια ; Αυτο δεν ξερω-γιαυτο ειπα Γερμανια...επειδη Γερμανια εχει πολλες δουλειες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2020 στις 12:11 ΜΜ, Boubis1411 είπε

Δεν ξέρω πόσο πάνε τα σπίτια. Διατροφή τι εννοείς; 4 άτομα είμαστε. 

Πόλη 41468 fuchsberg αν το γράφω σωστά. 

Αντε να βρει και η γυναίκα κανά 4-6 ώρες για συμπλήρωμα να πάρει πόσα δεν ξέρω 400; πόσο δίνουν για μια απλή εργασία στο 4ωρο;

Εχει πτυχίο νοσηλευτικής αλλά πρπει να μεγαλώσουν τα παιδιά πρώτα δεν είναι τόσο απλό. 

Αφού η γυναίκα σου έχει πτυχίο νοσηλευτικής, μήπως να μάθει εκείνη γερμανικά ή να μάθετε μαζί, καθώς έχει είναι πιθανότερο να βρει πιο γρήγορα δουλειά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...