Προς το περιεχόμενο

Ο καλύτερος και άμεσος τρόπος για να μάθεις ξένη γλώσσα;


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Λοιπόν θέλω να μάθω γερμανικά σε επίπεδο συνεννόησης. 

Υπαρχουν διάφοροι τρόποι όπως σίγουρα ξέρετε :

Ποιον τρόπο προτείνεται; 

μα8ε ελληνικα πρωτα λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένας πολύ απλός τρόπος να μάθεις μια γλώσσα και μάλιστα με τον τρόπο που μιλιέται σήμερα και όλους τους ιδιωματισμούς της είναι να μεταφράζεις υπότιτλους. Πίστεψέ με όσα αγγλικά έμαθα όταν μετέφραζα υπότιτλους δεν έμαθα σε όλα τα μαθήματα που έκανα σε φροντιστήριο. Θα χρειαστείς βέβαια και μαθήματα ειδικά για την γραμματική. Αλλά πίστεψέ με εάν αφιερώνεις κάθε μέρα 2-3 ώρες στην μετάφραση υποτίτλων σε μία γλώσσα, σε 6 μήνες θα είσαι σε θέση να καταλαβαίνεις οτιδήποτε λέγεται. Ωστόσο αυτό δεν βοηθάει στην εξάσκηση στην ομιλία, θα πρέπει να βρεις κάποιον να μιλάς μαζί του. Βρες σειρές που σου αρέσουν στην συγκεκριμένη γλώσσα και άρχισε να τις μεταφράζεις ακόμα και με την βοήθεια του Google Translate. Στην συνέχεια αφού ολοκληρώσεις την μετάφραση παρακολούθησε το επεισόδιο 2-3 φορές χωρίς υπότιτλους. Προσέχοντας μόνο την προφορά των ηθοποιών. Αρχικά από Γερμανικά στα Εληνικά και μετά από κάνα εξάμηνο άρχισε και το αντίστροφο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μην δίνετε ψεύτικες ελπίδες: τα γερμανικά δεν είναι εύκολη γλώσσα και εφόσον δεν μιλά ούτε αγγλικά, πόσο γρήγορα πια να μάθει;

Φίλε είτε θα κάτσεις να ασχοληθείς σοβαρά, με ιδιαίτερα μαθήματα και συγκεκριμένο στόχο (π.χ. σε 6 μήνες να μιλάς/διαβάζεις τα βασικά), είτε πήγαινε και όπου σε βγάλει. Στη Γερμανία έχω ακούσει ότι σε βάζουν υποχρεωτικά να μάθεις τη γλώσσα σε κάποιες θέσεις/εταιρείες, οπότε ίσως να ψαχτείς έτσι. Αν σε παίρνει, αν αντέχεις οικονομικά, αν αν.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tasanton είπε

Ρε παιδιά, μην δίνετε ψεύτικες ελπίδες: τα γερμανικά δεν είναι εύκολη γλώσσα και εφόσον δεν μιλά ούτε αγγλικά, πόσο γρήγορα πια να μάθει;

Φίλε είτε θα κάτσεις να ασχοληθείς σοβαρά, με ιδιαίτερα μαθήματα και συγκεκριμένο στόχο (π.χ. σε 6 μήνες να μιλάς/διαβάζεις τα βασικά), είτε πήγαινε και όπου σε βγάλει. Στη Γερμανία έχω ακούσει ότι σε βάζουν υποχρεωτικά να μάθεις τη γλώσσα σε κάποιες θέσεις/εταιρείες, οπότε ίσως να ψαχτείς έτσι. Αν σε παίρνει, αν αντέχεις οικονομικά, αν αν.

οικονομικα για ποιο θεμα  εννοεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε παίρνει οικονομικά: α) να κάνεις ιδιαίτερα για το επόμενο 6μηνο, β) αν ο μισθός που σου υπόσχονται στη Γερμανία θα καλύπτει τα έξοδά σου (π.χ. η στέγαση είναι μεγάλο κόστος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasanton είπε

Αν σε παίρνει οικονομικά: α) να κάνεις ιδιαίτερα για το επόμενο 6μηνο, β) αν ο μισθός που σου υπόσχονται στη Γερμανία θα καλύπτει τα έξοδά σου (π.χ. η στέγαση είναι μεγάλο κόστος). 

δεν  σε καλυπτει ο μισθος πουθενα , στην ουσια Γερμανια πας για καλυτερο μελλον γενικως.

Απο 1500 εως 2300 αναλογα την δουλεια . Δεν νομιζω να μπορεις να παρεις παραπανω χωρις πτυχιο.

Παντως να πεινασεις στη Γερμανια λιγο δυσκολο κατι θα βρεις και μαπας να εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

δεν  σε καλυπτει ο μισθος πουθενα , στην ουσια Γερμανια πας για καλυτερο μελλον γενικως.

Απο 1500 εως 2300 αναλογα την δουλεια . Δεν νομιζω να μπορεις να παρεις παραπανω χωρις πτυχιο.

Παντως να πεινασεις στη Γερμανια λιγο δυσκολο κατι θα βρεις και μαπας να εισαι.

και καθαρα να ειναι τα 2300 πολυ λιγα σε σχεση με τα εξοδα.

να με πεις ελλαδα με 800 που πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, APPLEGEEK είπε

και καθαρα να ειναι τα 2300 πολυ λιγα σε σχεση με τα εξοδα.

να με πεις ελλαδα με 800 που πας?

800 μειον βενζινη μειον σαντουιτς μειον νερα με 350 εμενα ισα ισα για το ενοικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

800 μειον βενζινη μειον σαντουιτς μειον νερα με 350 εμενα ισα ισα για το ενοικιο

γερμανια ειναι ΣΚ@τα αλλα παμε οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η στέγαση είναι πρόβλημα και στη θέση σου θα κοιτούσα που είναι οι τιμές για ενοίκιο. Γιατί αν στο τέλος της μέρας είσαι εκεί όπως περίπου εδώ σε έσοδα/έξοδα, δεν ξέρω αν αξίζει. Και αν θεωρείς ότι αξίζει περισσότερο από εδώ, τότε δες και Αυστρία που έχει υψηλότερο βιοτικό επίπεδο. Κι εκεί γερμανικά θες. 

Καλή τύχη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasanton είπε

Νομίζω ότι η στέγαση είναι πρόβλημα και στη θέση σου θα κοιτούσα που είναι οι τιμές για ενοίκιο. Γιατί αν στο τέλος της μέρας είσαι εκεί όπως περίπου εδώ σε έσοδα/έξοδα, δεν ξέρω αν αξίζει. Και αν θεωρείς ότι αξίζει περισσότερο από εδώ, τότε δες και Αυστρία που έχει υψηλότερο βιοτικό επίπεδο. Κι εκεί γερμανικά θες. 

Καλή τύχη !

ακριβος

δεν εχει νοημα να παμε σε χειροτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Στην ουσία τι λέει αυτός; 

 

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Ελληνικά φίλε. :)

Αγγλικά ξέρω μόνο τα βασικά. Από 5 λέξεις θα πιάσω την μια και ίσως βγει νόημα. 

Φίλε, δεν ηξερα ότι δεν ξέρεις ούτε αγγλικά. Πήγα να σου πω ότι αν δεν έχεις 10-20 λεπτά να δεις ένα βίντεο, πώς να κάτσεις να μάθεις φουλ μια γλώσσα;

Τέλος πάντων, σε δυο λόγια είναι πολύ δύσκολο να σου πω τι εξηγεί σε 20 λεπτά. Αυτό που μπορώ αν σου πω είναι ότι με την κατάλληλη μέθοδο κ καθοδήγηση, γίνεται να μάθεις μια γλώσσα σε έξι μήνες. Αυτό βέβαια απαιτεί να ιδρώσεις, να τριφτείς σ'αυτή, να συνδέσεις καταστάσεις και εικόνες με λέξεις και προφανώς να σου κόβει κ λίγο. Όχι πολύ. Το κυριότερο, είναι η θέληση. Με τη μέθοδο που σου λέω, ξέρω άτομο που δεν ήξερε γαλλικά ΤΙΠΟΤΑ και τον έμαθε η δασκάλα μου (μέσω skype). Τις πρώτες δύο εβδομάδες, έκλαιγε. Σε έξι μήνες, δούλευε στις Βρυξέλλες σαν δημοσιογράφος. Το ήθελε πολύ κι ήταν με τη πλάτη στο τοίχο. Το κατάφερε.

Έχεις τη θέληση; Έχεις χρόνο να επενδύσεις; Γιατί δεν κατεβάζεις μια εφαρμογή στο κινητό ή σε ένα tablet και να ξεκινήσεις να μάθεις; Δες τι κατάφερες το πρώτο μήνα και μετά βλέπεις αν θα συνεχίσεις με δάσκαλο. Θυμάμαι συγκεκριμένα το babbel σου βγάζει ένα πρόγραμμα και με μια ώρα τη μέρα. Αν αντέχεις, κάνε μία και άλλη μία επανάληψη όσα έμαθες. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Δώσε 10€ για ένα μήνα ή 33€ για ένα εξάμηνο. Έτσι θα δεις αν μπορείς να αφοσιωθείς και να το προσπαθήσεις. Ο δάσκαλος θα έρθει σε επόμενο στάδιο, αν δεις ότι το μπορείς κι αντέχεις να πιέσεις κι άλλο. Με καθημερινό διάβασμα ή έξι μέρες την εβδομάδα, μπορείς να μάθεις γρήγορα.


image.png.299e8dd8206a786ee7e897f498673c23.png

Και μια μικρή ιστορία. Γύρω στο 1996, ο παππούς μου ήταν στα τελευταία του. Βρήκαμε λοιπόν μια Βουλγάρα και τον κρατούσε. Μάλιστα πρότεινε στη μάνα μου να μας μάθει Βουλγάρικα. Μας έκανε όμως εντύπωση ότι μιλούσε πολύ καλά ελληνικά, αν και ήταν καινούρια στην ελλάδα. Ο άντρας της ήταν ένα μήνα στη χώρα. Τη ρωτήσαμε λοιπόν και μας είπε: "όποιος δε μιλά ελληνικά στο τρίμηνο, τον στέλνουμε πίσω ή τον δουλεύουν όλοι οι βούλγαροι ότι είναι βλάκας". Προφανώς και τους έκανε η ανάγκη, προφανώς έλεγε σίντηρο αντί για σίδερο. Αλλά είχε τα @@ να μάθει, να παιδευτεί, να γίνει ακόμα και ρεζίλι, για να επιβιώσει. Εσύ; Μπορείς;

 

 

1 ώρα πριν, DrLo είπε

VainSpecificFrilledlizard-size_restricte

Αυτή η μέθοδος είναι χρόνια στην αγορά. Σπάνια κάποιος πιστεύει σε αυτή. Όταν η δασκάλα μου έγινε από απλή δασκάλα γαλλικών, δασκάλα αυτής της μεθόδου, έχασε όλη τη πελατεία της. Κανένας δεν την εμπιστευόταν. Για να πείσει, άρχισε να μαθαίνει σε κόσμο γαλλικά, ΔΩΡΕΑΝ. Τους συγγενείς και τους φίλους της. Όταν είδαν όλοι ότι δουλεύει, την πρότειναν και σε άλλους. Το ότι αμφιβάλλεις, είναι υγιές. Προφανώς και κάποιος νιώθει βλάκας όταν μαθαίνει γαλλικά 6-7-8 χρόνια και τελικά είναι στο ίδιο επίπεδο με έναν που έκανε μια μεγάλη προσπάθεια 6 μήνες. Δεν είπα ποτέ ότι είναι εύκολο. Είπα όμως ότι γίνεται να συμβεί. Οτιδήποτε αξίζει θέλει θυσία. Ε εγώ πλέον αν μάθαινα άλλη γλώσσα, δεν θα σπαταλούσα με τίποτα πάνω από χρόνο το πολύ.

Επεξ/σία από Delijohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...